Гвоздена песница Орка

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
За оне који готиве, да не кажем навијају ЗА негативце, за оне који не воле шаблоне - написао сам есеј о Орцима. Пошро су Орци "најомиљенији негативци" фантастике. Заправо, код епске фантастике су поприлично без премца, код научне их вероватно кеца Борг Колектив, али то је већ друга тема (а и није за поређење).

У сваком случају есеј:
Гвоздена песница Орка

Етимологија, порекло, значење и неке појаве ове врсте/расе/народа у фантастици које нису толико добро објашњене.
Део је фактографски, а део су моја размишљања. Дискурсивно, а дискурс значи разговор, ерго можемо дискутовати. Коме је само до голих чињеница има гугл и вики (мада сам и ја користио те изворе).
Помињу се Орци и у још два дела која нису толико позната. Једно од њих је истоимени роман Стена Николаса.
 
Има свега тога у есеју, паралела и томе слично...
Него сад ми пада напамет, можда једном тако нешто напишем о Сит-има;-)
Мада они нису онако колективно много описани у "главним" делима, а Дарт Вејдер је појединачно најјачи лик фантастике, икада8-)
 
Sithi su veoma malo zastupljeni u serijalu,nema nikakve sprege u vezi njih kao odakle su mislim s koje planete nema ni njihove istorije ili kako su se priklonili tamnoj strani sile i sta su bili pre toga i mnogo uopste je kod njih propusteno da se kaze u svim nastavcima sto su bili,mozda je i bio neki ok sith koji je mogao pomoci yodi i ostalima sve je to izostavljeno,ali mozda je stari lisac to sve namerno izostavio da bi prosirio serijal jednom.
 
Мораћу то од куће да видим, на послу су мајстори у забрани сајтова:wink:
Једина званична верзија.
Професор Толкин је имао више званичних верзија, пошто је романе углавном писао ограничавајући перспективу свезнајућег приповедача - он углавном као приповедач "зна" само оно што знају позитивни јунаци - односно то је дато у делима. Остало је углавном у писмима...

Из есеја:
Постоје разне теорије о пореклу Орка. Ево неких:
1) Створени од земље – најстарија „теорија“ коју је професор изнео у причи Пад
Гондолина, написаној 1917.
2) Искварени Елви (виловњаци) – објашњење које се појављује у Силмарилиону. Орци
су настали кварењем виловњака, најчистијег живог облика на Арди. Искварени су
тортуром. Ово је најпопуларнија „теорија“ од свих. Такво објашњење значи да су
можда Орци бесмртни, што би било у контрадикцији са Толкиновим виђењем, али
он сам није демантовао, нити потврдио. Ако спадају у бесмртне, њиховим душама
не би било дозвољено да уђу у Мандосове дворе (западније од запада), према
Толкину.
3) Пали Мајари – постоје индиције да су неки Орци Мајари (полубогови, анђели)
који су пали под искушењем зла. Њихов господар Саурон је такође пали Мајар.
4) Укрштени са људима – неки Орци су настали тим путем. Ово укључује
Саруманове Урук-хаи.
5) Помиње се и „теорија“ да су Орци интелигентне звери, побољшани вољом
Мрачног господара.

Као што видимо, пет "званичних верзија":D
 
Чек да видимо... Пошто су пали као Мајари, прво су били деградирани на ниво Виловњака, па их је Моргот даље кварио киселећи их у земљи. Онда су постали безумне звери, па је морао да их поправља укрштајући их са људима. И voila ето вам Орка ;)
 

Back
Top