Da li u svojem vaspitanju imate svest o patnjama životinja ?

More_bre

Primećen član
Poruka
819
Na podforumu o kućnim ljubimcima je postavljena tema o filmu
Earthlings (LINK na temu) koji prikazuje grozne mukekroz koje životinje prolaze
u ljludskim rukama: prehrambena industrija, laboratorijska ispitivanja, kafilerije...
Upozoravam da je film baš težak, koliko za želudac toliko za savest.
Link na IMDB stranicu o tom filmu

Obzirom da je ovo forum o porodičnom životu, voleo bih da
ispričate kako vaspitavate decu o životinjama, da li želite da budu svesna ove
životne realnosti.(ne mislim da bi trebalo da gledaju ovakve snimke, da me ne shvatite pogrešno...)

Mislite li da će neki bolji odnos prema životinjama jednog dana biti realnost ?
kao što je pre 100 ili 200 godina bilo nezamislivo da žena ima prava kao muškarac,
a danas je ipak znatno drugačije, i takva prošlost se smatra za zaostalu i sramotnu.
Čak i u delovima sveta gde zadrto i dalje tretiraju žene kao niža bića, ipak su svesni da je to sramota, i kriju takve priče iza parola o "tradiciji".

Ili će potreba za doručkom za milione ljudi da gurne ovakve slike u zapećak ?
 
Uh... :-(

Moja deca rastu uz psa i mačku. Doživljavaju ih kao živa bića a ne kao igračke. Znaju šta je kafilerija, poznato im je kako se sa životinjama postupa u centrima za medicinska istraživanja.
Znaju šta je viršla ili šnicla, naravno, ali nisam ih uputila na to kako je ta viršla ili šnicla dospela na tanjir.
Vaspitavana su da cene pravo na slobodu divljih životinja; ne vole cirkuse i zoološke vrtove. Ukratko - znaju mnogo toga, shodno svom uzrastu. Postepeno će saznavati i više. A jednog dana, ako budu želeli, postaće vegeterijanci... što da ne? To će biti njihov izbor.

Teška tema, More_bre.
Ima mnogo toga o čemu bi moglo da se priča.
 
Earthlings...

Lep naziv...

Koji i objašnjava zašto je to tako...

Svi smo mi stanovnici Zemlje, svi smo mi neraskidivi deo nje i, u osnovi, svi smo mi životinje, a kao takvi smo i deo prirode. Nismo uzvišeni, nit nešto drugo. Svako ima i treba da ima pravo da bira šta jede, a ja ako hoću da jedem šniclu, ne želim da mi neki sajko vrišti kako je to nehumano i kako sam ja zao zbog toga.

Naravno, protiv sam iživljavanja nad životinjama, jer to je jednostavo - sadizam.

Jedino ne razumem, kako to da su ljudi toliko osetljivi na šniclu, a ne smeta im genocid koji se svake godine izvrši nad biljkama kroz razne žetve, gaženje, čupanje, etc... Nemaju osećaj prema obliku života koji nije u stanju da iskaže svoj bol na način koji oni razumeju, a to je tako... uzak... pogled.
 
Film je tako potresan...svjesna sam da ne dotice sve isto,ali ja zivotinje prosto obozavam...udomila sam ih ne zna se koliko...trenutno imamo samo jednog ljubimca,retrivera...a kadfse preselimo u prostranije,imacemo i macku i jos neku kucu,i bash razmishljam da odem u azil,da uzmemo nekog malog beskucnika...djeca isto mnoooogo vole,i znam,tvrdim da ne bi nikad ni najmanje mogli nauditi tim malim stvorenjima,a znam da bi se i te kako suprostavili nekome ko to cini...
Shto kaze Borac,o oveome ima toliko toga da se napishe...pa tako u sledecem postu vishe...
 
Mislite li da će neki bolji odnos prema životinjama jednog dana biti realnost ?
Mislim. No, na žalost..... to će se verovatno desiti kad već bude prilično kasno, tj. kad se budemo više bavili ugroženim vrstama jer će istih jednostavno biti previše.
Gledala sam jutros neku emisiju, pričalo se o strahovitom poskupljenju hrane u bližoj budućnosti..... nisam za to da se svi premantamo u vegetarijance, mnogo godina evolucije još je potrebno da bi nam obezbedile zaista zdravo funkcionisanje po tom principu, tako priroda funkcioniše i ne možemo mi sami opstati ako nešto već ne ubijemo :(
Baš i da svi postanemo vegani, svakako ne bi bilo dovoljno hrane za sve.....
Zapravo me je pomalo prepao taj film.

Pa, ipak, najgori smo kasapi i najveći prirodni koljači, najsilniji..... neko propagiranje "biljnije" ishrane ne bi bilo loše kao ideja..... a na stranu što treba uvesti jako, ali jako stroge kazne za ljude koji namerno ubijaju životinje ili se iživljavaju nad njima.....
 
Da li je posteno deci uskracivati pravo saznanje kako virsla,snicla,cevap... dospevaju u njihov tanjir? Moje misljenje je prosto- ne bih im davao nesto ako o tome moram da krijem istinu. Ko je spreman da dete odvede u klanicu i pokaze mu "tehnologiju", neka ga hrani takvom hranom, a u suprotnom- na to nema pravo!

Isto se pitam.. ali ne samo da li je posteno nego kada detetu treba objasniti poreklo hrane na tanjiru? Vazi za ljude koji hrane decu mesom i preradjevinama.. i u kojem dobu deca imaju tu svest da prepoznaju detaljan opis reci "klanica" ili "klanje" a da im ne predstavljaju traume? Odvesti dete u klanicu? :o Previse radikalan potez, ne bih to ikada uradila. Na kraju krajeva, sta je u konzervi sardine? I kako je ona dospela na tanjir?

Davno sam gledala reportazu o kravama koje je Australija isporucivala Izraelu uslovnim ugovorom da se humano ubijaju. Poslali su reportere koji su krisom snimali nacin na koji su ubijali krave. Suvisno je reci da sam se istraumirala i isplakala, i nisam mogla odgledati do kraja a opis cu izostaviti. Strasno izivljavanje.. najstrasnije.
 
Бојим се да мало не претерамо са тим ''људским правима'' животиња, па после ''људска права биљака''...и на крају ћемо се хранити хемијом и пластиком...
Мислим, природно је да убијамо да бисмо јели. То раде и животиње...уосталом и биљке се хране продуктима распадања других живих бића...
Не видим разлог за мистификацију клања животиња у сврхе исхране. То је, једноставно, ланац исхране који је природа предвидела и одредила. Да је Бог (или Природа) хтео да се хранимо неживим стварима - тако би и удесио.

П.С. Да ме не би неко погрешно схватио: не одобравам иживљавање над животињама и њихово мучење зарад ко зна чега........................ али волим чварке! ;)
 
Hellen me uvek odusevi svojim postovima
Uzasno me nervira taj lazni moral kod mnogih
S jedne strane jadne zivotinje i bore se za njihova prava a posle jedu meso,nose kozne jakne i cipele,bunde i sl
Daleko od toga da sam za maltretiranje bilo koga ali je cinjenica da se u nekim stvarima mnogo preteruje
u zivotu ne bih mogla da gledam kako se kolju pilici,ali da jedem piletinu-jedem kao i 99% vas
 
Isto se pitam.. ali ne samo da li je posteno nego kada detetu treba objasniti poreklo hrane na tanjiru? Vazi za ljude koji hrane decu mesom i preradjevinama.. i u kojem dobu deca imaju tu svest da prepoznaju detaljan opis reci "klanica" ili "klanje" a da im ne predstavljaju traume? Odvesti dete u klanicu? :o Previse radikalan potez, ne bih to ikada uradila.

Imam ja jedno iskustvo - bila sam prvi razred, bili smo u selu, deda klao svinju... I sad naravno, nešto se dešava, svi se organizuju oko posla bla bla bla... mene ubi radoznalost i potreba da učestvujem pa sam sama izašla u dvorište... kad sam čula kako svinja skiči utrčala sam u kuću, plakala i zapušila uši... evo i sad se stresem kad pomislim na taj zvuk! Ja sam verovatno mislila da će to sad da se odigra bezbolno, da ona neće zapomagati itd. u stvari ja pojma nemam šta sam ja mislila...
 
Па добро, то градској деци увек делује шокирајуће... и оно кад кокошка настави да трчи иако јој је одсечена глава...
Али људи који живе на селу, међу животињама, имају много природнији однос према животу и смрти...

Имам брата од тетке на селу, често сам тамо проводила викенде и распусте тако да себе сматрам полусеоским дететом... Имао је много оваца, свиња, крава, коња, разне живине...и јако је волео голубове. Од малих ногу их је одгајао и још увек се бави голубарством.
Уз њега сам доживела све своје најлепше контакте са природом, од њега сам научила да разумем природу.

Имали смо око 9-10 година. Показивао ми је своје голубове...а онда смо видели једно голупче које је било скроз закржљало и у крастама. Изгледа да је рођено са неким деформитетом, није могло да полети ни да хода, и родитељи су престали да га хране и почели су да га кљују у главу. Изгледало је грозно, краста до красте, глава му се већ била скроз деформисала од краста и отока...очи му се затвориле...
Ја сам се,као градско дете, расплакала тражећи од брата да га уклонимо из гнезда, да га спасемо, да га излечимо...а он је.....узео то голупче и ....заврнуо му шију!!!!
Још увек се сећам тог звука крцкања. Ја сам почела да плачем, а онда ми је он објаснио да то голупче не би могло да преживи, да би свако одлагање његове смрти било још већа патња за њега...и да се у природи често дешава да родитељи убијају младунче које није способно за самосталан живот...да му је он учинио добро дело тиме што му је скратио муке...да је смрт саставни део живота и природна ствар....

Тада сам почела да о односима у природи размишљам на другачији начин. Природа је тако удешена да опстају само најјачи, то је закон природне селекције... Човек је својим деловањем пореметио многе односе у природи. Већи део човечанства ставља себе у центар света безобзирно подређујући сва друга бића себи и не водећи рачуна о природној равнотежи. Мањи део човечанства тежи да себе поништи и потисне своју природу зарад других бића, негирајући своје природом дате потребе.

Праве ствари обично нису у крајностима.
 
auh, ostavi se tih depresivnih tema za djecu... dovoljno je da odrastu uz nekog ljubimca i znaju da ga vole i paze
a ostalo, kasnije ce doci samo uz malo paznje

ni dan danas ne zaboravljam kako mi je mama svaki put kada bi odbila da jedem govorila kako cu da budem zla kad porastem jer ja
eto, odbijam da jedem a tamo u africi djeca umiru od gladi
i kako sam nezahvalna i razmazena ako mi se ne svidja nesto sto svi "oni normalni jedu a ja nesto tu izvodim"
i babi ako pokusa da mi spremi nesto drugo- pusti je pa neka crkne kad nece

divno ali, More_bre, ako ti to zelis, slobodno terorisi djecu od malih nogu mucenjem zivotinja
 

Back
Top