O POREKLU POLITIKE I POLITIČARA

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Sledi jedna alegorijska pričica.

Jedan jedrenjak ima 7 putnika. Vetar im duva u jedra i odnese ih u oluju, koja im slupa brod i oni se nekako izvuku na najbliže ostrvo. Svi su preživeli i već sutradan moraju da se dogovore oko toga ko će kakvo zaduženje dobiti da bi mogli da opstanu na pustom ostrvu.

Da bi se opstalo na ostrvu, svako bi za sebe morao da proizvede dovoljno jedinica za opstanak.

Svaka osoba, ovde označena slovom, proizvodi različito a troši jednako. Dakle:

OSOBA.........PROIZVODNJA...........POTROŠNJA

A......................1200..........................500
B........................750..........................500
C........................600..........................500
D........................400..........................500
E........................300..........................500
F........................250..........................500
G...........................0..........................500

UKUPNO: ........3 500.......................3 500

Po ovom ekonomskom modelu, osobe A, B i C proizvode više nego što troše, D, E i F troše više nego što proizvode, a G je potpuno zavisna od ostalih osoba prisutnih na ostrvu.

Osoba G ima dobru volju, ali je potpuno nesposobna da proizvodi.

Zbog valjanosti ovog eksperimenta, pretpostavićemo da sve osobe rade najviše što mogu. Nema lenština. Svi rade punim kapacitetom. Takođe, nema ni škartova. Sve što se proizvede, iskoristi se.

Neke osobe, dakle, proizvode višak, koji se definiše i kao razlika proizvedenog od potrošenog. (To se može definisati i kao bogatstvo). Druge, pak, proizvode deficit, odnosno manje proizvode nego što potroše. Evo kako bismo mogli ovo da ilustrujemo:

OSOBA....PROIZVODNJA.......VIŠAK.....DEFICIT......POTROŠNJA

A..............1200........................500................0..........500
B...............750.........................250................0..........500
C...............600.........................100................0..........500
D...............400.............................0............100..........500
E...............300.............................0............200..........500
F................250............................0............250..........500
G...................0............................0............500..........500

UKUPNO: 3 500.....................1050...........1050........3 500

Važno je shvatiti da su pojedine osobe, u ovom slučaju D, E, F i G, zavisne, u većoj ili manjoj meri, od ostalih osoba u ovom modelu. Činjenica je i da je osoba G potpuno zavisna od ostalih i, da oni ne postoje, osoba G bi sigurno umrla.

Logično bi ovde bilo postaviti pitanje da li bi osoba G imala pravo da spreči ostale da napuste ostrvo ukoliko bi oni tako odlučili. Moglo bi da se postavi i još jedno slično pitanje: da li bi osoba G imala pravo da sili ostale da proizvode ono što bi njoj bilo potrebno za egzistenciju.

Ovo su, u stvari, prava pitanja za razmišljanje za svaku vlast i za svakog pojedinca. Ima pojedinaca koji su zauzeli stav da osoba G ima pravo kako da zadrži ostale u svom okruženju, tako i da ih natera da proizvode ono što joj je potrebno.

Sledeće pitanje na koje se mora odgovoriti jeste da li manje produktivne osobe D, E, F i G imaju pravo na višak osoba A, B i C. Postoje vlasti i pojedinci koji veruju da je ovo zaista ispravno i da su vlasti i stvorene da bi izlazile u susret njihovim ličnim potrebama na taj način što će raspodeljivati višak od onih produktivnih.

Da ne dužimo dalje, osoba G se postavlja kao vlast i vrši raspodelu svih dobara na pomenutom ostrvu. Osoba G, dakle, postaje vlast.

Zaključak priče je da se najgori među najgorima bave politikom i vrše vlast.

Da ne bude da ja podržavam nekoga od naših političara; ne, ne podržavam nikoga, samo kažem da na izborima treba odabrati najmanje zlo, jer svi ljudi koji se bave politikom su manje-više zli.

Šta mislite o ovome?
 
A kako ti mislis da ti proizvodjaci preraspodele svoje viskove proizvodnje bez centralne vlasti? A viskovi proizvodnje su im potrebni da bi preziveli.Pa na svakom cosku bi ih sacekivala banda anarhista da im otme te viskove...Ovako,tu je vlast da ih cuva i da stvori ambijent gde proizvodjaci mogu da imaju koristi od potrosaca,i obrnuto... Baviti se politikom je najvaznije zanimanje,i to su znali jos stari Grci... Oni koji se nicim ne bave su najvazniji,zbog toga sto jedino oni mogu da se obrazuju da se bave najopstijim,tj. najvaznijijm zanimanjima... Druga je stvar sto su vecina politicara u nasoj zemlji potpuni nastrani retardi,ja kazem kako bi TREBALO da bude,a ne kako jeste...
 
Šta se smejete, ajde da prodiskutujemo malo o ovome. Šta mislite da li bi trebalo ostaviti vlast "da umre od gladi" time što bismo ih bojkotovali?
Ne.
Vlast treba da postoji. Samo vlast treba da cine PAMETNI ljudi. Po mojoj teoriji bar 85% politicara na svijetu ne zasluzuje mjesto na kome se nalaze., ali ... Sto bi rekli:
Bolja ikakva nego nikakva Vlast.
Anarhija nema smisla sama po sebi jer bi se ljudi ponasali kao zivotinje sto u ostalom i jesu.
Tvrdim da bi u Drustvu Anarhije doslo do skoro potpunog istrebljenja - osim najjacih i to fizichki najjachih (veca riba guta manju).
E sad na pitanje : "Šta mislite da li bi trebalo ostaviti vlast "da umre od gladi" time što bismo ih bojkotovali?"
Pa jednostavno ljudima iz vlasti treba naci neki drugi profitabilan posao, odnosno vratiti ih da se bave onime cime su se bavili i do ulaska u vlast, a vlast prepustiti pametnim ljudima.
 
Sledi jedna alegorijska pričica.

Jedan jedrenjak ima 7 putnika. Vetar im duva u jedra i odnese ih u oluju, koja im slupa brod i oni se nekako izvuku na najbliže ostrvo. Svi su preživeli i već sutradan moraju da se dogovore oko toga ko će kakvo zaduženje dobiti da bi mogli da opstanu na pustom ostrvu.

Da bi se opstalo na ostrvu, svako bi za sebe morao da proizvede dovoljno jedinica za opstanak.

Svaka osoba, ovde označena slovom, proizvodi različito a troši jednako. Dakle:

OSOBA, PROIZVODNJA, POTROŠNJA

A, 1200 , 500,
B, 750 , 500,
C, 600 , 500,
D, 400 , 500,
E, 300 , 500,
F, 250 , 500,
G, 0 , 500,

UKUPNO: 3 500 , 3 500,

Po ovom ekonomskom modelu, osobe A, B i C proizvode više nego što troše, D, E i F troše više nego što proizvode, a G je potpuno zavisna od ostalih osoba prisutnih na ostrvu.

Osoba G ima dobru volju, ali je potpuno nesposobna da proizvodi.

Zbog valjanosti ovog eksperimenta, pretpostavićemo da sve osobe rade najviše što mogu. Nema lenština. Svi rade punim kapacitetom. Takođe, nema ni škartova. Sve što se proizvede, iskoristi se.

Neke osobe, dakle, proizvode višak, koji se definiše i kao razlika proizvedenog od potrošenog. (To se može definisati i kao bogatstvo). Druge, pak, proizvode deficit, odnosno manje proizvode nego što potroše. Evo kako bismo mogli ovo da ilustrujemo:

OSOBA , PROIZVODNJA , VIŠAK , DEFICIT , POTROŠNJA,

A, 1200 , 500 , 500,
B, 750, 250 , 500,
C, 600, 100 , 500,
D, 400 , 100 , 500,
E, 300 , 200 , 500,
F , 250 , 250 , 500,
G, -0- , 500 , 500,

UKUPNO: 3 500 , 1050 , 1050 , 3 500,

Važno je shvatiti da su pojedine osobe, u ovom slučaju D, E, F i G, zavisne, u većoj ili manjoj meri, od ostalih osoba u ovom modelu. Činjenica je i da je osoba G potpuno zavisna od ostalih i, da oni ne postoje, osoba G bi sigurno umrla.

Logično bi ovde bilo postaviti pitanje da li bi osoba G imala pravo da spreči ostale da napuste ostrvo ukoliko bi oni tako odlučili. Moglo bi da se postavi i još jedno slično pitanje: da li bi osoba G imala pravo da sili ostale da proizvode ono što bi njoj bilo potrebno za egzistenciju.

Ovo su, u stvari, prava pitanja za razmišljanje za svaku vlast i za svakog pojedinca. Ima pojedinaca koji su zauzeli stav da osoba G ima pravo kako da zadrži ostale u svom okruženju, tako i da ih natera da proizvode ono što joj je potrebno.

Sledeće pitanje na koje se mora odgovoriti jeste da li manje produktivne osobe D, E, F i G imaju pravo na višak osoba A, B i C. Postoje vlasti i pojedinci koji veruju da je ovo zaista ispravno i da su vlasti i stvorene da bi izlazile u susret njihovim ličnim potrebama na taj način što će raspodeljivati višak od onih produktivnih.

Da ne dužimo dalje, osoba G se postavlja kao vlast i vrši raspodelu svih dobara na pomenutom ostrvu. Osoba G, dakle, postaje vlast.

Zaključak priče je da se najgori među najgorima bave politikom i vrše vlast.

Da ne bude da ja podržavam nekoga od naših političara; ne, ne podržavam nikoga, samo kažem da na izborima treba odabrati najmanje zlo, jer svi ljudi koji se bave politikom su manje-više zli.

Šta mislite o ovome?

Dobro vece-Milka Canic:lol:
 
Ne.
Vlast treba da postoji. Samo vlast treba da cine PAMETNI ljudi. Po mojoj teoriji bar 85% politicara na svijetu ne zasluzuje mjesto na kome se nalaze., ali ... Sto bi rekli:
Bolja ikakva nego nikakva Vlast.
Anarhija nema smisla sama po sebi jer bi se ljudi ponasali kao zivotinje sto u ostalom i jesu.
Tvrdim da bi u Drustvu Anarhije doslo do skoro potpunog istrebljenja - osim najjacih i to fizichki najjachih (veca riba guta manju).
E sad na pitanje : "Šta mislite da li bi trebalo ostaviti vlast "da umre od gladi" time što bismo ih bojkotovali?"
у земљама које су "измислиле" демократију политиком се баве људи који то знају а притом су богати и иза њих стоји читав механизам ...а овде се фрикови баве политиком да би постали богати а иза њих стоји демагогија као погонско гориво за залуђивање широких народних маса
Pa jednostavno ljudima iz vlasti treba naci neki drugi profitabilan posao, odnosno vratiti ih da se bave onime cime su se bavili i do ulaska u vlast, a vlast prepustiti pametnim ljudima.

још да ми објасниш шта је радио Чеда пре доласка на политичку сцену Србије ..па да и њему нађемо посао ;)
 
WEISHAUPT,

Kakva ti je ovo tema, gde još nisi spomenuo SPS ?
a093.gif
c021.gif


:lol: :lol: :lol:
 
...vlast treba da sluzi narodu a ne obratno - da manipulise narodom zbog licne koristi kao sto ova nasa radi... a koliko je jedno drustvo civilizovano pokazuje odnos tog drustva prema najnesposobnijim svojim clanovima...a to pusto ostrvo nije nikakav primer - svi su oni manje vise upuceni jedni na druge da bi preziveli
 
у земљама које су "измислиле" демократију политиком се баве људи који то знају а притом су богати и иза њих стоји читав механизам ...а овде се фрикови баве политиком да би постали богати а иза њих стоји демагогија као погонско гориво за залуђивање широких народних маса


још да ми објасниш шта је радио Чеда пре доласка на политичку сцену Србије ..па да и њему нађемо посао ;)

Da stoji mehanizam od nekolicine vrlo pametnih ljudi, a ostalo su poslushnici.
U Srbiji, kao i u ostalom kod nas u Crnoj Gori, naravno u Hrvatskoj, Makedoniji... i ostalim balkanskim drzavama postoji mozda 2 eventualno 3 pametna covjeka, koji mogu da vladaju mehanizmom zvanim VLAST. Ostalo je sitna buranija i talog od crnih murava (murva - dud). Tu spadamo manje vishe svi mi ukljucujuci i takozvane politicare.



ah, Cedo...
znam da je Cedo dolazio na ispite i da je dobijao ocjene (6-ice) govoreci pri tom "Pa , znate ja sam Ceda Jovanovic iz DS".
Ovo ne pricam radi toga sto mrzim tog maldog covjeka vec radi toga, da kazem kako su diplome dobijene.
Za ovo nemam razloga da lazem jer je moj prijatelj kod kojega je polagao sigurno rekao istinu.
 
Da stoji mehanizam od nekolicine vrlo pametnih ljudi, a ostalo su poslushnici.
U Srbiji, kao i u ostalom kod nas u Crnoj Gori, naravno u Hrvatskoj, Makedoniji... i ostalim balkanskim drzavama postoji mozda 2 eventualno 3 pametna covjeka, koji mogu da vladaju mehanizmom zvanim VLAST. Ostalo je sitna buranija i talog od crnih murava (murva - dud). Tu spadamo manje vishe svi mi ukljucujuci i takozvane politicare.



ah, Cedo...
znam da je Cedo dolazio na ispite i da je dobijao ocjene (6-ice) govoreci pri tom "Pa , znate ja sam Ceda Jovanovic iz DS".
Ovo ne pricam radi toga sto mrzim tog maldog covjeka vec radi toga, da kazem kako su diplome dobijene.
Za ovo nemam razloga da lazem jer je moj prijatelj kod kojega je polagao sigurno rekao istinu.

e zato ja nisam ni ucio.sto da se mucim kad se ionako pamet ne placa.
 
Čeda je studirao do 26-te. Radio je nešto.

Diplomirao je sa 27 godina ako ćemo precizno. I to je već samo po sebi dovoljno strašno.
Da spomenemo i da je izbačen iz gimnazije jer je imao sve jedinice (konkretno IX gimnazija je u pitanju) pa je na neko muvanje završio 3. ekonomsku koja baš i nije škola na glasu. Sa Ekonomskog fakulteta je pobegao na prvoj godini (možda jadan nije imao gde da sedi na predavanjima pa zato). U struci nije radio nikada a šta je mutio to niko ne zna. Ako može neko da mi kaže odakle mu lova za obezbeđenje i onu pekaru u Francuskoj bila bih mu baš zahvalna :D

A kako se na FDU dele ocene to je posebna priča :lol:
 

Back
Top