pomozite ako hocete i ako mozete

sashale

Obećava
Poruka
92
imam problem sa operativnim sistemom na laptopu (Acer Aspire 5310), kada sam kupio uz njega je isla vista home basic koju sam ja zamenio XP-om (zbog konfiguracije, dosta sporo je radila) i sada ne rade tasteri priligom paljenja alt+f10, a recovery diskove nisam napravio. Sada me interesuje da li je moguce iz XP-a napraviti backup skrivene particije i vratiti ponovo vistu? Probao sam sa start-up repair al nece. Hvala unapred...
 
laptop je isao u kompletu sa windows vista home basic oem, instalacija se nalazi na skrivenoj particiji od 10-ak gb. Instalirao sam Xp na istoj particiji gde je bila vista u windows2 direktorijumu dakle nije radjen format c:.... a skrivena particija kao sto rekoh na njoj su instalacija windowsa i svi potrebni driveri, ali se iz windowsa ne vidi njen sadrzaj...ima li pomoci?
 
Iz neznanja sam probao da instaliram XP preko viste, posto nije upalilo instaliram je u windows2 direktorijumu i radi xp. Kako sam cuo Acer (za ostale ne znam) ne daje disk sa instalacijom windowsa vec to smesti na particiju koja je zaokruzena. Ja se nadam da ste me razumeli, ako Vas jos nesto interesuje, odgovoricu....
 

Prilozi

  • untitled.jpg
    untitled.jpg
    50,9 KB · Pregleda: 27
Znači ovako ako sam te dobro razumeo, uz laptop si dobio preinstaliranu Vistu koja je smeštena na toj skrivenoj particiji i koja u isto vreme služi i kao recovery particija za nedaj bože. Prilikom prvog pokretanja ti je verovatno ponudio da napraviš recovery disk ali ti to nisi uradio. Pokušao si, u međuvremenu, da preko Viste instaliraš XP ali ti i to nije uspelo verovatno zato što ti je tražio SATA drajvere koje je trebalo da ubaciš preko flopija a ti ga nemaš, pa si zato instalirao XP pored Viste u windows2 folder. Njegovom instalacijom Vistu posle toga nisi mogao da pokreneš. Pokušao si sa onom kombinacijom tastera ALT+F10 da uradiš recovery Viste ali naravno nije moglo. Što bi narod reko, posle yebanja nema kajanja! ;)

Probaj sa nekim Partition menagerom da tu skrivenu particiju učiniš vidljivom iz XP-a, pa da onda uradiš backup te particije! Ali mislim da i pored toga Vistu nećeš moći tek tako da vratiš i pokreneš, jer ti je boot sektor poremećen! Treba tu još par stvari da se odradi.

Ako si zainteresovan mogu na PP da ti pošaljem jedno uputstvo (na engleskom je), koje upravo govori o sličnom problemu i kako ga prevazići. Prouči ga i ako misliš da je to to, odradi ga!
 
- DekiM, tako je, posle instalacije Xp-a boot je poremecen i vista ne reaguje kao ni recovery particija (a kad sam palio prvi put komp lepo me pitao da uradim recovery disk, ja *** nisam). Posalji uputstvo na pp pa cu probati da ga odradim...

- Oggy prvu instalaciju XP-a am uradio na d: i od tada vista i alt+f10 ne reaguju...
 
Nisam ni ja koristio taj program nikada, tako da ne znam ni kako izgleda kada ga pokreneš. To bi trebao da bude neki Partition Editor (Menager). Ako ne možeš sa njim, probaj da skineš neki drugi i da odradiš sa njim. Ceo postupak stvarno izgleda prosto ali...
 
Vistin boot manager je daleko komplikovaniji nego boot.ini kod XP-a i sadrži mnoštvo fajlova koji se smeštaju na C particiju u folderu Boot, a sa njima se može jedino upravljati posbnim boot managerom iz Viste. Boot.ini kod XP-a je jednostavan:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NOEXECUTE=OPTIN /USEPMTIMER

Ne znam može li se u sledećoj liniji dopisati odrednica za mesto gde se nalazi Vista, ali bi prvo trebao toj particiji da dodeliš neku slovnu oznaku pa onda eksperimentiši.
 
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS2
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS2="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NOEXECUTE=OPTIN /USEPMTIMER
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="VISTA"
NJemu je najverovatnije ovako da bi startovao XP, mozda kad bi izbrisao "2" ili dodao zadnji red...pretpostavljam da je XP upisao preko vistinog, pa mozda da nadje na netu vistin boot.ini da ga snimi samo da bi dosao do ALT+F10....
 
Mislim da je Vista Home Basic na ovom kompu verovatno bila Trial i mislim da je sve ovo nepotrebna gnjavaža, skineš sa kompa šta ti treba, nabaviš od drugara Vista DVD, odradiš čistu instalaciju i rešiš se svih muka. Naravno, ne zaboraviti, VISTA DRAJVERI !!!
 
Ja sam imao isti problem. Kako UBITI VISTU i instalirati XP. Iskoristi HIRENS za lepo formatiranje svih particija. Ubijes sve particije, formiras nove po izboru. Ne zaboravi i onu malu od mega ili dva sto pretice. Popravi MBR sa EBCD Boot diskom. Posle ovoga je sve cisto za novi instalaciju biloXP, bilo Viste. HIRENS Boot i EBCD Boot u ISO formatu mozesk slobodno skinuti sa neta. Ako ti je to problem a ako si u BGD, narezacu ti i dati.
pozzz...
 

Back
Top