proizvodnja cveca

filipe:
volela bih da mi neko objasni kako da proizvedem sitnocvetne begonije iz semena.Jako su osetljive i ja u sejanju istih nemam uspeha.
Ta vrsta Begonija moze da se razmnozava reznicama i semenom. Seme:
1. Pripremiti klijaliste sa propusnim slojem (kamencici na dnu klijalista/saksije) i sterilizovanim kompostom (zemljom) za setvu. Ravnomerno razbacati semenke i pokriti ih slojem komposta koji nije deblji od njih samih. Zaliti.
2. Pokriti staklom i staviti na tamno mesto ili pokriti krpom. Paziti da se zemlja ne isusi i svakodnevno odizati staklo na desetak minuta. Temperatura mora da bude oko 21C.
3.Kada seme proklija, staviti na svetlo i skloniti stakleni poklopac.
4. Kad su sadnice dovoljno velike za obradjivanje, ukloniti one slabije, ostavljajuci oko 2,5cm razmaka medju preostalim biljkama.
5. Kad se preostale dobro prime, presaditi ih u zasebne male saksije.
Sve ovo se radi iskljucivo u prolece. Pozdrav!
 
Hvala na savetu,mada mi je sve to u sustini poznato sem boravka na tamnom mestu pre nicanja.Najveci problem se javlja kada zalivam pulvezatorom odozgo jer drugacije ne moze a same begonije ne trpe kvasenje lista.Mada mislim da treba izbegavati izlaganje mladih biljaka direktnoj suncevoj svetlosti. Volela bih da se posavetujem oko mnogo cega sa iskusnim proizvodjacima sezonskog cveca.
 

Back
Top