Vanbracna zajednica

Nekada je vanbracna zajednica bila tabu tema i ljudi su na to gledali s podozrenjem. Danas su vremena drugacija. Sasvim je normalno da dvoje mladih zive godinama zajedno ne razmisljajuci o braku. Ja jesam patrijarhalno vaspitana,ali imam pozitivno misljenje o to me.Mladi bi trebalo da zive zajedno pre braka da bi sagledali da li uopste mogu zajedno da zive da se posle nebi grdno pokajali. Ali nisam za to da zive zajedno godinama nevencano i da pritom imaju decu. Malo mi je bezveze. Ako dete dolazi, a ti sa nekim zivis nevencano udaj se/zeni se bar zbog tog deteta. Ovo je licno moj stav.Postujem raznolikost i nikoga ne osudjujem jer svako moze da zivi kako on zeli i misli da je ispravno.
 
Meni je to sasvim ok. Jedino što može da pravi probleme sa npr. vizama, kada se putuje. Ili možda još neke administrativne. Svi ostali razlozi su mi manje važni. Mada, ne razumem zašto se ljudi ne bi i venčali ako već žive zajedno i imaju decu, misle da su našli ljubav svog života.
 
Meni je to sasvim ok. Jedino što može da pravi probleme sa npr. vizama, kada se putuje. Ili možda još neke administrativne. Svi ostali razlozi su mi manje važni. Mada, ne razumem zašto se ljudi ne bi i venčali ako već žive zajedno i imaju decu, misle da su našli ljubav svog života.

Te vize su smrt... i onda te uvek drkaju sto nemas isto prezime, pa proveravaju...uf...:roll:

Tema: zivim sa momkom vec skoro 3 godine i pristalica sam zajednickog zivota ali i braka...:heart::heart::heart:
 
... Ali nisam za to da zive zajedno godinama nevencano i da pritom imaju decu. Malo mi je bezveze. Ako dete dolazi, a ti sa nekim zivis nevencano udaj se/zeni se bar zbog tog deteta. Ovo je licno moj stav.Postujem raznolikost i nikoga ne osudjujem jer svako moze da zivi kako on zeli i misli da je ispravno.

Zar nije sadrzina bitnija od forme? Nekako ne mogu sebe negde u buducnosti da zamislim kako detetu pokazujem izvod iz maticne knjige vencanih. Niti mogu da zamislim da ce mom detetu biti vazno da li su mama i tata vencani, cak ni da ce ikada postaviti to pitanje. Izvinjavam se, ali imam malu averziju prema formalnostima. Ako je sadrzaj dobar, koga briga kakva je ambalaza
 
Zar nije sadrzina bitnija od forme? Nekako ne mogu sebe negde u buducnosti da zamislim kako detetu pokazujem izvod iz maticne knjige vencanih. Niti mogu da zamislim da ce mom detetu biti vazno da li su mama i tata vencani, cak ni da ce ikada postaviti to pitanje. Izvinjavam se, ali imam malu averziju prema formalnostima. Ako je sadrzaj dobar, koga briga kakva je ambalaza

Kao sto rekoh to je moje misljenje i moj stav. Me mozemo svi misliti isto i ponasati se po kliseu. Ako sam vec s nekim, lepo funkcionisemo, a beba je na putu sigurno bih se udala jer brak je za mene svetinja (za razliku od tebe) Ne zelim da me dete sutra pita zasto je ono dete iz vanbracne zajednice? Kao sto rekoh svako ima svoje misljenje i to postujem.Cemu onda to tvoje pitanje? Ne postujes raznolikost?
 
Za mene je sve to teze proseravanje.
Napravis decu pa ih onda drndas okolo sa razlicitim prezimenom roditelja jer nemas petlje da stisnes i kazes da.Ma vazi,sto uopste previti decu sa nekim ko nema m..a da se obaveze?
 
O, da, postujem raznolikost! Izxnad svega. Nemoj da se ljutis, ja sam davala svoje misljenje kroz postavljanje pitanja. I stvarno ne znam zasto bi me dete ikada pitalo zasto je dete iz vanbracne zajednice! I ne znam zasto bih se takvog pitanja plasila. Vaznije je da ono bude svesno da ljudi, pa i mama i tata stoje iza svojih izbora, tako da ne bih imala problem ni to da mu objasnim.

Meni je, kao sto vec na nekoj drugoj temi rekoh, ljubav svetinja. Ako imamo ljubav, ne mislim da cemo je izvodom iz maticne knjige vencanih na bilo koji nacin nadograditi.

Eto. To je poenta.
 
Za mene je sve to teze proseravanje.
Napravis decu pa ih onda drndas okolo sa razlicitim prezimenom roditelja jer nemas petlje da stisnes i kazes da.Ma vazi,sto uopste previti decu sa nekim ko nema m..a da se obaveze?

Prvo, da se razumemo, ja sam se vencala. Zato sto sam se vencala i to je sad nebitno. Onda je doslo dete. Btw, i dalje nosim svoje prezime. Zato sto mi to znaci i zato sto za to imam jake razloge i moj muz to postuje. I ne vidim gde je problem.

Deca ce vas jednog dana pitati zasto se ne volite ili zasto njih ne volite, ili da im se objasni ono sto deci stvarno smeta a ne zasto se niste vencali. Ovo sve za slucaj da uopste do takvih pitanja dodje.
 
O, da, postujem raznolikost! Izxnad svega. Nemoj da se ljutis, ja sam davala svoje misljenje kroz postavljanje pitanja. I stvarno ne znam zasto bi me dete ikada pitalo zasto je dete iz vanbracne zajednice! I ne znam zasto bih se takvog pitanja plasila. Vaznije je da ono bude svesno da ljudi, pa i mama i tata stoje iza svojih izbora, tako da ne bih imala problem ni to da mu objasnim.

Meni je, kao sto vec na nekoj drugoj temi rekoh, ljubav svetinja. Ako imamo ljubav, ne mislim da cemo je izvodom iz maticne knjige vencanih na bilo koji nacin nadograditi.

Eto. To je poenta.

Potpuno zdrav rezon.
 
Prvo, da se razumemo, ja sam se vencala. Zato sto sam se vencala i to je sad nebitno. Onda je doslo dete. Btw, i dalje nosim svoje prezime. Zato sto mi to znaci i zato sto za to imam jake razloge i moj muz to postuje. I ne vidim gde je problem.

Deca ce vas jednog dana pitati zasto se ne volite ili zasto njih ne volite, ili da im se objasni ono sto deci stvarno smeta a ne zasto se niste vencali. Ovo sve za slucaj da uopste do takvih pitanja dodje.

Pa sto se ondak osecate prozvanom u vezi vanbracne zajednice,ako ste se ipak vencali?

Deca pitaju svasta,a zivo me zanima kako bi ste detetu objasnili(da niste vencani)zasto se niste vencali.Nikako ne mogu da dobacim razlog pa mi molim vas objasnite.
Koja ozbiljna zena(manite me ljubav-svetinja i sl. roze mastarije)ulazi u roditeljstvo svesno znajuci da u slucaju nekog problema dete ostaje neobezbedjeno,jer vanbracna zajednica bez obzira kako je tretira drustvo,zakonski nema isti status kao legalno sklopljen brak u uredu kod maticara!
Kad ste se vencavali mozda ste slucajno culi da je "brak zakonom uredjena zajednica dvoje ljudi....."Kad se sklapa vanbracana ovog teksta nema.Mislite o tome....
 
Pa sto se ondak osecate prozvanom u vezi vanbracne zajednice,ako ste se ipak vencali?

Deca pitaju svasta,a zivo me zanima kako bi ste detetu objasnili(da niste vencani)zasto se niste vencali.Nikako ne mogu da dobacim razlog pa mi molim vas objasnite.
Koja ozbiljna zena(manite me ljubav-svetinja i sl. roze mastarije)ulazi u roditeljstvo svesno znajuci da u slucaju nekog problema dete ostaje neobezbedjeno,jer vanbracna zajednica bez obzira kako je tretira drustvo,zakonski nema isti status kao legalno sklopljen brak u uredu kod maticara!
Kad ste se vencavali mozda ste slucajno culi da je "brak zakonom uredjena zajednica dvoje ljudi....."Kad se sklapa vanbracana ovog teksta nema.Mislite o tome....

Daj, definisi "ozbiljna zena"!

Vidi, prijatelju-ce, svi dobro znamo da je jedina sankcija koju dete nevencanih roditelja trpi ona koju joj namece malogradjanska sredina. Nesto se malo razumem u zakone, bavim se njima vec 15 godina, pa te stoga obavestavam da i dete nevencanih roditelja u krstenici ima iste podatke kao i dete vencanih roditelja, pored toga nasledjuje, ima pravo na izdrzavanje pod istim uslovima kao i bracno. Jeste, u pravu si: "zakonom uredjena zajednica dvoje ljudi", ali postoji ozbiljna tendencija u zakonodavstvu da se potpuno eliminisu razlike izmedju vanbracne i bracne zajednice koje su i u ovom trenutku veoma male.

Sta cu kad sam romanticna, pred vencanje stvarno nisam razmisljala o finansijskoj strani, pa ni o mogucem deljenju imovine u buducnosti. Imam dovoljno svoje sopstvene a vredna sam pa umem i da zaradim.
 
Bas zbog te "malogradjanske sredine" deca trpe i neki imaju ozbiljne posledice po psihofizicko odrastanje. Neka su deca su grozna i jedva cekaju da ti prikace neku nalepnicu,pa da krene horor. Mislim da to mom detetu nije potrebno u zivotu. Ne zelim da pati zbog toga sto mama i tata nece da se vencaju kao svi ostali i sto ono uvek mora da objasnjava da nije kopile itd....
 

Back
Top