Persiranje= znak postovanja ili ostojanja

jela2008

Obećava
Poruka
72
Da bi bili uctivi,lepo vaspitana deca,persiramo.Tako su nas ucili roditeli i ucili u skoli.Ali mene zanima vase misljenje,dali treba persirati nekome sa kime si u kontaktu svaki dan.,bez obzira koliko je ta osoba starija.Dali se to persiranje odnosi kao postovanje prema toj osobi,ili je na taj nacin drzis na ostojanju.:confused.I ako tom nekome kazete,da vam ne persira a on opet:shock:dali se tu moze stvoriti prisan odnos:?:dali je to persiranje poruka na kulturan nacin :roll:OLADI.
 
Da bi bili uctivi,lepo vaspitana deca,persiramo.Tako su nas ucili roditeli i ucili u skoli.Ali mene zanima vase misljenje,dali treba persirati nekome sa kime si u kontaktu svaki dan.,bez obzira koliko je ta osoba starija.Dali se to persiranje odnosi kao postovanje prema toj osobi,ili je na taj nacin drzis na ostojanju.:confused.I ako tom nekome kazete,da vam ne persira a on opet:shock:dali se tu moze stvoriti prisan odnos:?:dali je to persiranje poruka na kulturan nacin :roll:OLADI.


Ako ti neko ne persira a to njemu nekom persiras to takodje moze da znaci da ti imas vecu vrednost od njega i da ne zelis da budes prisna sa tom osobom.

Ali takodje moze lako da bude i obrnuto: Ako nekom persiras onda on ima vecu vrednost od tebe.Kao npr kada persiras profesoru.

Razlika je u stavu - u prvom slucaju si stroga i trudis se da ga odbijes.

U drugom se ponasas kao da zelis njegovo prisustvo.

Znaci nisu reci - nego taj stav koji zauzmes.

ali reci - pomazu
 
Ja persiram svima u RL. Osim, naravno, onima sa kojima sam na ti. :) To je izraz distance, poštovanaj, ali je i lepo. Nekim ljudima ne mogu da persiram, što ne znači da ih ne poštujem, već su mi bliski. A nekima ne mogu a ne persiram. Mrzim kada mi neko, kome ne mogu da ne persiram, traži da ne persiram. Onda izbegavam da govorim ti ili vi, već se mučim kako bih kazala ono što treba, a da mi ne bude neprijatno. Pa mi bude neprijatno.
Ne volim kada meni neko ne persira, a ja persiram. Bez obzira koliko je stariji od mene. Ako smo na ti, onda smo na ti. Ako ja persiram, onda neka i meni persira. Taj odnos ne volim, pošto se nameće odnos podređenog i nadređenog, u neku ruku. Drugo je ako me pita da li može da mi ne persira. Onda prihvatim i to je ok. Ali bez pitanja da mi ne persira, a ja persiram i ne smatra da treba da mi kaže da ja ne persiram! To je šugav odnos.
 
Jako dobro pitanje.
Davno sam upoznala nekog ko mi se vec tada jako dopadao. No zbog toga sto je stariji, ja sam mu naravno persirala. Prosle su godine, taj neko mi se i dalje jako dopada...a ja bih ne znam sta dala da sam samo na jedno popodne sa njim na TI.
Medjutim sad je gotovo. Time sam napravila bas tu distancu, koju u komunikaciji ne mogu da prevazidjem...i nikada to ne moze biti ona konverzacija kakva bi bila da smo na TI. Bas zbog toga to nisam ja, kakva bi htela biti...
Odlicno pitanje. Cesto razmisljam o tome.
 
To je i dalje postovanje..ne vidim kakve to veze ima sa distanciranjem..stariji ljudi koje znam 10ak godina..su veoma mladoliki..otvoreni..ali po meni nema razloga ne persirati im..i ne osecam se nelagodno ako meni neko od njih persira.

Da, ali persirati nekog automatski znaci biti limitiran za neku komunikaciju koja bi ukljucivala bliskost...
Evo mozda ti nije jasno...pa kroz primer...
Recimo...ja ljudima koji su mi dragi znam da kazem ...banalan primer .." bas si gad"...On zna da mu to govorim jer ga volim...
E sad zamisli kako bi zvucalo da kazem " Bas STE gad"...Ne ide brate.....
Ovakvih primera kod mene je mali milion....jer ja volim da se salim, na takav ili nacin slican tome...a to svakako ne mogu kada nekom persiram...:-|
 
Sve je do stava uopsteno...persiram svima koji su stariji stalno,tesko mi nekako da prevalim TI,a ovako kad se upoznajemo u drustvu,ne persiram,samo ako je poslovno...
Ali desava se kad nekome kazem VI,bilo musko ili zensko,taj neko smatra da sam na nekoj distanci,i okarakterise me kao uobrazenu...ali desilo mi se jednom skoro,mislim da sam vec negdje pisala o tome....na poslu upoznam zenu,koja je radila u kancelariji pored,i ja njoj VI,a ona meni TI...jos mi se obracala kao da sam neko deriste, a ona se postavila kao da je uhuuuhhuuuuuu...........kad jednom uz kafu nas dvije u pricu,i pita ona mene koje sam godiste...ja kazem,kad ono ja starija od nje 2 god.........tu promjenu da ste vidjeli...al' sam likovala...........:lol:
 
Da, ali persirati nekog automatski znaci biti limitiran za neku komunikaciju koja bi ukljucivala bliskost...
Evo mozda ti nije jasno...pa kroz primer...
Recimo...ja ljudima koji su mi dragi znam da kazem ...banalan primer .." bas si gad"...On zna da mu to govorim jer ga volim...
E sad zamisli kako bi zvucalo da kazem " Bas STE gad"...Ne ide brate.....
Ovakvih primera kod mene je mali milion....jer ja volim da se salim, na takav ili nacin slican tome...a to svakako ne mogu kada nekom persiram...:-|

Ja u principu ne govorim nikome nista slicno..retko..ali stvarno nikada se ne uhvatim u prici sa starijim osobama kao da se ustrucavam..govorim kao sa vrsnjacima..uopste nema razlike..samo je vi a ne ti..i meni neko od njih persira..uopste ne obracamo paznju na to.
 
nemoj nista da se :shock:,zaceprkaj malo dublje:p

Uopšte ne treba da čeprkam. Nimalo nije licemerno. Meni ej sasvim prirodno da persiram ljudima koje ne poznajem dovoljno, sa kojima nisam bliska. Ne mogu da kažem ti nekome koga ne smatram bliskim. Nije to toliko stvar godina i stvarnog poštovanja. Evo, sada se vraćam na pitanje iz prvog posta. Ako bismo persirali samo iz poštovanja, značilo bi da one kojima ne persiramo, ne poštujemo. A nije tako. Persiram i ljudima koji su mlađi od mene, ako je situacija takva. Nekome je to preterivanje, ali meni je to normalna komunikacija.
Na forumu sam sa svima na ti, pošto pričamo o svakakvim glupostima i bilo bi mi smešno da persiramo. Ali u RL je drugačije.
 

Back
Top