KAKO NASTAVITI STUDIJE U USA-I

Ma znam to,to su ovi kursevi na koje mi idemo.Nego cula sam da se moj faks tamo priznaje tj.ispiti,pa me zanimaju varijante tipa stipendije i sl.

Ma vidis da ne znas! Pricam ti kako ovde nisu godine vec krediti.... znaci skupljas kredite.... ne studiras kao kod nas... prva god. druga god.ne mislim na kurs sigurno! A za univerzitet trebas debelo, debelo da se pomucis da te prime... a sto se tice stipendije... o tome ne bih! Par mojih drugarica studira ovde ali nijedna nije mogla da nastavi vec su morale iz pocetka! E sada ako neko moze da te obraduje da ce ti priznati ispite, super! Videces i sama uskoro!
 
nemoj ni da razmisljas o academic scholarship. jako je tesko dobiti stipendiju. mozes jedino da probas sve iz pocetka...mislim da polazes prijemni na faks (treba ti jako mnogo poena) i upises se kao brucos. 100% stipendiju neces sigurno dobiti.
 
...evo ovako....pre svega pocni sa tim sto ces potraziti skolu koja ima smerove/odseke/programe koji tebe zanimaju i/ili su slicni sa onim sto si vec studirala....preporucujem da pocnes sa tom pretragom medju drzavnim (public) fakultetima, jer ce privatni u startu biti preskupi...kada pronadjes neki odredjeni faks i program koji ti se svidja, posalji im mail ili zovi telefonom i trazi da pricas sa nekim student adviser-om za odredjeni undergraduate program koji zelis...ako mozes, u medjuvremenu nabavi, od svog faksa u srbiji plan i program (Syllabus) ...ako mozes da ga downloadujes sa web sajta skole super, ako ne, verovatno si dobila jedan prilikom upisa u skolu ili je moguce dobiti ga negde na tvom faksu u Srbiji, pa neka ga tvoji skeniraju, posalju, itd.....Naoruzana planom i programom koji sadrzi sve informacije o pojedinim predmetima koje si "slusala" i polozila, sta se u okviru tog predmeta uci, iz kojih knjiga, koliko casova nedeljno...itd.... odes kod savetnika i lepo, na miru i polako porazgovaras sa istim sta i koliko od toga sto si ti vec polozila moze da bude priznato/preneseno na njihov fakultet i koliki je minamalni vremenski period do diplome na njihovom faksu...ako imas vise fakulteta kao opciju, onda vidis koja je ponuda najbolja.....Objasnis im lepo da si International transfer student i onda ih pitas za Tuitions (skolarinu) i Financial Aid....odes na turu i razgledanje faksa i sve to po redu i kada odaberes jedan koji ti se naj svidja, prijavis se kao transfer student....svi fakulteti imaju svoje rokove za prijave ali imaj na umu da mozes da pocnes studije bilo u jesenjem ili Prolecnom semestru. Neki fakulteti imaju rane rokove, tipa 15.mart je rok za prijavu za septembar, tako da vodi racuna o tome...pre nego sto zaista odlucis da se prijavis, znaj da ces (u zavisnosti od fakulteta) verovatno morati nekako da organizujes pribavljanje sve dokumentacije sa tvog faksa u Srbiji, i potvrde o polozenim ispitima i plan i program i sve redom sto mozda vec imas kod sebe, ali ovoga puta ce sve to morati da bude vanicno overeno od strane skole i sa zvanicnim i overenim prevodima na engleski, zapecaceno u samoj skoli i poslate direktno na fakultet na koji se upisujes...Posto si ovde na privremenoj vizi, po zakonu nemas pravo da radis i zaradjujes tako da ce ti skola verovatno traziti da obezbedis "sponzora" t.j. coveka koji ce da potpise da ce da te idrzava dok ti studiras....u realnosti ti mozes da radis, na ravno, na crno i placas sama svoju skolarinu dok studiras, ali sigurno ti nece biti lako.....ako si bas bas odlucna....probaj, sto da ne....ja licno poznajem par ljudi koji su bas to i uradili....obicno devojke koje su ok sa porodicama u kojima rade naprave deal sa njima pa im porodica bude sponzor a devojke ponekada cak i ostanu da zive i rade kod njih i tako zaradjuju za skolarinu...ili jednostavno nadju neki posao "na crno" i snalaze se kako znaju i umeju....

Uh!
Pitanja?

:) :) :)
 
...krediti koje dobijas za neki predmet koji "odslusas" su ti u stvari (pojednostavljeno) broj sati u toku nedelje koji provedes u ucionici slusajuci predavanja iz tog predmeta u toku tog semstra.....Zato, kada im doneses potvrdu o polozenim ispitima i plani i program (syllabus) sa prethodnog fakulteta, oni pogledaju koji su predmeti slicni sa onima koje oni imaju na svom faksu (ne po imenu nego po sadrzaju), onda pogledaju koliko sati nedeljno (casova nedeljno) si proveo/la na tom predmetu u toku semestra i onda kada rese da ti taj ispit priznaju on ce vredeti toliko kredita....nezgodna stvar je sto mnogi fakulteti, mada ne svi imaju pravilo da ako se prebacujes sa nekog drugog faksa, da bi dobila njihovu diplomu, na njihovom faksu moras da zaradis minimum 50% ukupnog broja kredita....sto znaci da kada ti priznaju tvoje ispite iz Srbije, ti mozes da imas vise kredita nego sto je potrebno da diplomiras ali ces i dalje morati da polazes 50% ispita kod njih...u koliko godina ces ti da spakujes taj broj kredita, to je apsolutno tvoja stvar i pitanje tvog slobodnog vremena i mogucnosti...kod njih se za full time studenta (a svi sa privremenom vizom koji zele da studiraju moraju da budu full time) smatra neko ko zavrsava 30 kredita po godini, t.j. 15 po semestru....znaci 15 sati u toku nedelje ces sedeti u ucionici na predavanjima...naravno ima tu i laboratorije, domacih zadataka, projekata, itd....
 
e imam jedno pitanje mozda je glupo ,ali ok..
ovako J-1 viza mi istice u januaru,nasla sam super college za sebe,ali cula sam da cu tesko dobiti vizu tj da predjem na studentsku....
i kako ide procedutra,jeste da imam vremena do sledeceg januara,ali da se raspitam na vreme jer bolje je...
jel mogu da negde pocetkom jeseni da pocnem da skupljam dokumenta za sledecu godinu,i da li mogu da se ne vracam u srbiju i da odavde apliciram za studentsku..,,
ili moram da se vratim u Srbiju pa tek onda da apliciram...
pozdrav svima i hvala unapred...
 
Moja preporuka je da ukoliko nemate novca da platite osnovne studije (prve 4-i godine fakulteta) u Americi, zavrsite ih ovde jer ukoliko ne mozete da dobijete specijalne stipendije tipa uspesnih sportista i sl., Univerziteti nece placati vase osnovne studije koje ce biti dosta skuplje kao strancu.

Za Hemiju tj. prirodne nauke, vecina iliti svi Srpski/Eks-Yu studenti za koje znam dobili su besplatne post-studije u Americi, tj. Univerzitet ponudi da rade na Univerzitetu kao asistenti/istrazivaci..., deo plate vam se odbija za troskove skolovanja a deo ostaje vama.

'Sport_Billy' je naveo/navela mnostvo korisnih informacija. Jos jedna stvar koju mozete uraditi je da stupite u kontakt sa nekim Srbinom koji je na post-studijama na Univerzitetu u Americi koji vas zanima i da vam on/a da objasnjenja, pomogne oko stupanja u kontakt sa profesorima...
 
Pozdrav!
Zelim da obavestim sve korisnike poznatog Miloshevog bloga – Zelena lutrija retro, da je u medjuvremenu blog prerastao u forum. Nalazi se na adresi www.zelenalutrija.com, te zelim da se zahvalim Krstarici I njenim korisnicima, preko koje sam ja I saznala za blog, a svim ucesnicima USA lutrije zelim puno srece I sve najbolje.
 
...evo ovako....pre svega pocni sa tim sto ces potraziti skolu koja ima smerove/odseke/programe koji tebe zanimaju i/ili su slicni sa onim sto si vec studirala....preporucujem da pocnes sa tom pretragom medju drzavnim (public) fakultetima, jer ce privatni u startu biti preskupi...kada pronadjes neki odredjeni faks i program koji ti se svidja, posalji im mail ili zovi telefonom i trazi da pricas sa nekim student adviser-om za odredjeni undergraduate program koji zelis...ako mozes, u medjuvremenu nabavi, od svog faksa u srbiji plan i program (Syllabus) ...ako mozes da ga downloadujes sa web sajta skole super, ako ne, verovatno si dobila jedan prilikom upisa u skolu ili je moguce dobiti ga negde na tvom faksu u Srbiji, pa neka ga tvoji skeniraju, posalju, itd.....Naoruzana planom i programom koji sadrzi sve informacije o pojedinim predmetima koje si "slusala" i polozila, sta se u okviru tog predmeta uci, iz kojih knjiga, koliko casova nedeljno...itd.... odes kod savetnika i lepo, na miru i polako porazgovaras sa istim sta i koliko od toga sto si ti vec polozila moze da bude priznato/preneseno na njihov fakultet i koliki je minamalni vremenski period do diplome na njihovom faksu...ako imas vise fakulteta kao opciju, onda vidis koja je ponuda najbolja.....Objasnis im lepo da si International transfer student i onda ih pitas za Tuitions (skolarinu) i Financial Aid....odes na turu i razgledanje faksa i sve to po redu i kada odaberes jedan koji ti se naj svidja, prijavis se kao transfer student....svi fakulteti imaju svoje rokove za prijave ali imaj na umu da mozes da pocnes studije bilo u jesenjem ili Prolecnom semestru. Neki fakulteti imaju rane rokove, tipa 15.mart je rok za prijavu za septembar, tako da vodi racuna o tome...pre nego sto zaista odlucis da se prijavis, znaj da ces (u zavisnosti od fakulteta) verovatno morati nekako da organizujes pribavljanje sve dokumentacije sa tvog faksa u Srbiji, i potvrde o polozenim ispitima i plan i program i sve redom sto mozda vec imas kod sebe, ali ovoga puta ce sve to morati da bude vanicno overeno od strane skole i sa zvanicnim i overenim prevodima na engleski, zapecaceno u samoj skoli i poslate direktno na fakultet na koji se upisujes...Posto si ovde na privremenoj vizi, po zakonu nemas pravo da radis i zaradjujes tako da ce ti skola verovatno traziti da obezbedis "sponzora" t.j. coveka koji ce da potpise da ce da te idrzava dok ti studiras....u realnosti ti mozes da radis, na ravno, na crno i placas sama svoju skolarinu dok studiras, ali sigurno ti nece biti lako.....ako si bas bas odlucna....probaj, sto da ne....ja licno poznajem par ljudi koji su bas to i uradili....obicno devojke koje su ok sa porodicama u kojima rade naprave deal sa njima pa im porodica bude sponzor a devojke ponekada cak i ostanu da zive i rade kod njih i tako zaradjuju za skolarinu...ili jednostavno nadju neki posao "na crno" i snalaze se kako znaju i umeju....

Uh!
Pitanja?

:) :) :)
Zdravo! Ja zivim u Americi vec 3 godine u procesu sam za zelenu kartu( imam radnu dozvolu).Ja sam u Srbiji isao na visu saobracajnu skolu , ostalo mi je 4 ispita da zavrsim. Da li ja mogu da upisem faks u USA ? I da li mi je potreban neki sponzor ? Hvala unapred
 

Back
Top