Ruze

P

Proka

Gost
Da li neko zna nesto o uzgoju holandskih ruza. Predpostavljam da su to one sa dugackom stabljikom i velikim cvetom npr. crvene ili narandzaste boje, koje se mogu naci u cvecarama. Da li neko zna gde mogu da kupim seme ili sl. Svaka korisna informacija bi mi dobro dosla.
 
Trebaju Ti sadnice, ali one podlezu jesenjoj sadnji, polovinom oktobra pa nadalje.
Lako se prilagodjavaju nasim uslovima, a imaju velike i markantne cvetove, vece od cajevki na koje smo navikli.
Osim njih preporucujem i Rosen Tantau.Izuzetnih boja i oblika, harmonicne i pogledom plene.[/b]
 
gigule:
mogu i ja da pitam nesto???
da li postoji razlika izmedu grmolikih ruza i ovih nasih obicnih...

Kako da ne!
Pod običnim verovatno podrazumevaš čajevke.One imaju: -krupniji cvet,
-lepše boje,
-manje cvetova,
-punu i bogatu formu,
-nešto su skuplje,
-kraće traju.
Dok mnogocvetne,grmolike ruže imaju:
-jako mnogo cvetova,dosta sitnijih
-lakše se gaje
-nešto siromašniju formu
-znatno su jeftinije
-duže traju.
Vidi ,ovu poslednju konstataciju(da duze traju) neće potvrditi stručnjaci,ali praksa je tako pokazala.
Izdvojio bih još patuljaste i mini-ruže, pogodne za dekoraciju oko stazica za prolaz i u žardinjerama.
 
Mnogo ti hvala :D
Zelela bi da u basti posadim same ruze...ranije ih nisam volela ali sad...obozavam...Ovog proleca sam bila u rasadniku ali malo kasno tako da sam zakasnila za puzavice a htela sam i grmolike...Ali tamo mi nisu nudili te grmolike, samo cajevke i puzavice...pa zato pitam. E da, ima i polegle ili nesto tako...Da li se i grmolike orezuju? ...o ruzama ne znam mnogo ali sam naucila da ih orezujem..."vezbam" na onim sto sam nasledila u basti...i upeva mi ( svakako, ne radim napamet)...A uz to, ruze su zahvalne ako imas, kao ja, pse...ostalo cvece izgaze, izlome, a ruze bodu pa im kuce ne mogu nista.
 
Sto se tice poleglih ruza, one su se meni jako svidjale,jer se lako odrzavaju,a obrazuju gustu mrezu kroz koju ni korov ne probija,pa se mogu koristiti cak i umesto trave.Cvetovi su isto jako lepi.
 

Back
Top