Minska polja

10x10

Zainteresovan član
Poruka
301
Na Kosovu, Bosni i Hrvatskoj je ostalo dosta minskih polja. Vidjao sam minska poja koja su stara godinu-dve. Da nije bilo lokalnih ljudi ladno bih usao u njih, nema sansi da nesto primetite, jos ako morate brzo da se krecete. Da budem iskren uvek sam imao frku od raznih mina iznenadjenja, narociro kad sam kratak sa vremenom.
Ovo je tema za ljude koji su minirali ili razminirali razne mine da podele iskustva i znanje.Mozda nekome spasemo zivot.
Sva iskustva su dobrodosla.
 
Na ovim prostorima je oduvek bilo ratova, i velika je zabluda da smo sa ratovanjem zavrsili. Ako mi ne budemo ratovali, nasa deca ce sigurno. Mnogo ljudi je stradalo od mina. Ideja je da ljudi ispricaju svoja ili tudja iskustva. Mozda nekome u buducnosti pomognemo.
Na primer znali su da zakace minu za les. I kad krenete da sklonite les da bi ga zakopali ili da nebi morali da vozilom prelazite preko njega sve ode u vazduh. O "pastetama" ima gomila prica i gomila ljudi bez stopala. Obicno se potezne mine stavljaju pri zemlji tako da ih zakacite nogom dok hodate, Jednom je neki pametni lik stavio strunu vertikalno iza grane na stazi. Sklonite rukom granu da bi prosli i bum. Na srecu covek koji je isao prvi je bio iskusan i niko nije stradao.
Znam da tema nije "glamurozna " kao neke, tipa koji je avion bolji. Ali malo ljudi vozi avione a mogo ih se seta po zemlji.
 
Zaista ste u pravu sto se tice mina,ali to je veoma opsirno podrucje da bi se ovde pisalo o tome,miniranje bilo protivpesadijskim minama,bilo protivtenkovskim ili minama iznenadjenja je citava nauka,ali razminiranje pogotovu bez zapisnika to su deset nauka,savet je ne razminirati,ako nemora,vec unistiti minu pogotovu ako dugo stoji,nepravilni postupci prilikom otkrivanja iste uvek uzrokuje povredu,cesto sa smrtnim ishodom.dobar strucnjak za mine nikada nece da postavi samo jednu minu,vec ce da napravi kombinaciju koju je veoma tesko razminirati tako da smo strucno lice sa odgovarajucom opremom moze da se igra sa minama,amateri ne treba ni da prilaze blizu zbog svoje sigurnosti.
 
10x10 mi smo se upo0znali ranije, nazalost sa nesporazumom! ali oko mina sta hocu da kazem, da me neko pita koliko sam ih postavio, u 100 nebi znao da pogodim! i zna se koje mine uvek dodju glave inzinjerima koji vrse rasminiranje, to su potezne mine!

dakle mine koje se aktiviraju potezom na sajlu, kanap, kako god hocete, jer momci koji rade razminiranje, koji recimo to rade detektorima, oni ne uspeju da dadetektuju minu na svom pravcu, jer je mina nekad i po 10 metara dalje od njih, ali zato zakace kanap, i aktiviraju minu, koja im iako je 10, 15metara udaljena od njih, dodje glave... ne treba verovati detektoru!

a sta reci tek za mine koje imaju izuzetno malo metalnih delova, itd! ili za tzv ''pasteta'' mine , koje se aktiviraju i na najmanju aktivnost, dakle cak i na ubod bajonetom od 45 stepeni.... mina je naj pomuklije oruzje!
 
Ovu temu sam otvorio jer sam sreo kolegu koji je ostao bez stopala, stao je na slomljeni crep pored puta, ispod je bila "pasteta". Glavni savet je zaobidji minu , obelezi i prepusti profesionalcima. Procito sam sve na tu temu i nesto malo sam gledao majstore na delu ali to nije moj fah. Hteo sam da se ovde napise kako da ljudi ne nalete na mine a ne kako da ih razmontiraju. Tema jeste malo mracna ali vrlo srtonosna. Ameri u Iraku ginu od mina i snajpera ( tim redosledom) .
 
potezna mina?

a one mine sto polete metar u vis i zbacuju celicne kuglice? jel to samo u flimu ili?

moj otac je vozio cini mi se brdm. I nestalo u vode u hladnjaku i uzeo kanister, iscurio naftu i krenuo okolo da nadje neki potok i ljudi ga sa nekog mosta videli i rekli mu da stane jer je u minskom polju. Onda je cekaom neke sa shemama tog minskog polja...
 
potezna mina?

a one mine sto polete metar u vis i zbacuju celicne kuglice? jel to samo u flimu ili?

Pa skoro da je tako. U domaćoj proizvodnji smo imali PROM-1. Oblikom podsjeća na flašu koja na vrhu grlića ima četverokraku nagaznu zvjezdu iako se aktivira na potez. Postavlja se tako što se ukopava u zemlju do te zvjezde. Kačiš sajlicu i fino ju zategneš, a onda skidaš osigurač. Rješenje osigurača, po mom skromnom mišljenju, baš i nije najbolje, pa mi je uvjek bilo frka kad ga je trebalo maknuti. Nakon potezanja sajlice primarni upaljač aktivira barutno punjenje u dnu mine, koje kida tri šrafa komim je dno mine pričvršćeno za tjelo mine. U tjelu je sekundarni upaljač koji je sa sajlicom od 80 cm vezan za dno mine. Kako tjelo poleti uvis tako se ta druga sajlica zategne i kad se isčupa iz sekundarnog upaljača aktivira minu. Tjelo mine je izrađeno od slojevito livenog (prefragmentiranog) čelika i rasprskava se na nekih 1000-1500 gelera. Eksplozivno punjenje je oko 450 grama presovanog TNT-a.

U praksi ovaj tip mine (u narodu poznatiji kao promovka) smo postavljali tako da bi na jednu minu kačili dve ili četiri sajlice koje razvlačiš u suprotnim pravcima. jedan "genijalac" ih je postavljao sa dve sajlice i to tako da bi na krajevima stavio opruge ili gumene trake, tako da sječenje jedne od sajlica sigurno aktivira minu. Obično smo oko mine postavljali i 4-5 PMA-2 (u narodu poznatije kao paštete) i oko kočića ili drveta za koje je vezan kraj sajlice barem još dve paštete.
 
10x10 mi smo se upo0znali ranije, nazalost sa nesporazumom! ali oko mina sta hocu da kazem, da me neko pita koliko sam ih postavio, u 100 nebi znao da pogodim! i zna se koje mine uvek dodju glave inzinjerima koji vrse rasminiranje, to su potezne mine!

dakle mine koje se aktiviraju potezom na sajlu, kanap, kako god hocete, jer momci koji rade razminiranje, koji recimo to rade detektorima, oni ne uspeju da dadetektuju minu na svom pravcu, jer je mina nekad i po 10 metara dalje od njih, ali zato zakace kanap, i aktiviraju minu, koja im iako je 10, 15metara udaljena od njih, dodje glave... ne treba verovati detektoru!

a sta reci tek za mine koje imaju izuzetno malo metalnih delova, itd! ili za tzv ''pasteta'' mine , koje se aktiviraju i na najmanju aktivnost, dakle cak i na ubod bajonetom od 45 stepeni.... mina je naj pomuklije oruzje!

Što se tiče detektora metala i poteznih mina tu si upravu, kod njih ti detekor ne koristi mnogo, isto ti ne koristi ni kod pašteta ili klackalica jer kao što si rekao nemaju mnogo (tačnije imaju jedan) metalni dio.

A sad dio u kome se ne slažem s tobom.

Pašteta se ne aktivira "i na najmanu aktivnos" pošto je potrebno da pritisak vršiš na nagaznu zvjezdu. Inače možeš da je šutiraš. U visokoj travi smo ih postavljali tako što bi vadili osigurače i samo ih bacali lijevo i desno od staze. Niti jedna se nije aktivirala prolikom pada u travu (govorim o visokoj travi pola metra do metar visine), a bacali smo ih ko kamenice.
 
Detektor metala ne koristi mnogo za vreme sukoba.Malo ko moze da se na nekoj z.prostoriji krece sa detektorom metala.Gomila mina je anti magnetna pa je oduvek naj sigurnij nacin kanapce noz zastavice puzi i bodi.
Mine treba podeliti i klasifikovati za ovu temu na pp i pt i za to treba vremena i volje.Unapred bez svadje, ali potezne mine i nisu toliko opasne zbog tog famoznog kanapceta.Dosta ljudi strada zbog nestrucnog pristupa.Kod vecina mina moze da se postavi dopunski upaljac a to zna biti vrlo neugodno.Kao sto mine mogu da se kombinuju raznim upaljacima, i u tom slucaju nema razminiranja.
P.S.Vise ljudi strada od mina iznenadjenja nego od klasicnih pp mina.Jer ove prve je gotovo nemoguce otkriti pre nego ih neko aktivira
 
potezna mina?

a one mine sto polete metar u vis i zbacuju celicne kuglice? jel to samo u flimu ili?

moj otac je vozio cini mi se brdm. I nestalo u vode u hladnjaku i uzeo kanister, iscurio naftu i krenuo okolo da nadje neki potok i ljudi ga sa nekog mosta videli i rekli mu da stane jer je u minskom polju. Onda je cekaom neke sa shemama tog minskog polja...

ne,,te mine stvarno postoje, to su tzv ''poskok'' mine! one imaju pirotehnicko punjenje, koje ih pri aktiviranju izbaci iz zemlje , obicno na oko 1 metar visine , gde se aktiviraju, postoje parcadne (kojima se samo telo mine raznosi unutrasnjom eksplozijom, i od tela mine se obrazuju geleri ) i postoje sa kuglicnim celijama ( telo mine je od spec materijala, koji se prilikom aktiviranja topi a iz mine izlecu na sve strane kuglice ralicitih precnika, koje su postavljene unutra i rasporedjene po sacima)
 
Detektor metala ne koristi mnogo za vreme sukoba.Malo ko moze da se na nekoj z.prostoriji krece sa detektorom metala.Gomila mina je anti magnetna pa je oduvek naj sigurnij nacin kanapce noz zastavice puzi i bodi.
Mine treba podeliti i klasifikovati za ovu temu na pp i pt i za to treba vremena i volje.Unapred bez svadje, ali potezne mine i nisu toliko opasne zbog tog famoznog kanapceta.Dosta ljudi strada zbog nestrucnog pristupa.Kod vecina mina moze da se postavi dopunski upaljac a to zna biti vrlo neugodno.Kao sto mine mogu da se kombinuju raznim upaljacima, i u tom slucaju nema razminiranja.
P.S.Vise ljudi strada od mina iznenadjenja nego od klasicnih pp mina.Jer ove prve je gotovo nemoguce otkriti pre nego ih neko aktivira

pa i koristi se , na skoro svim detektorima , se moze skinuti rucka sa sipkom, te postaju jako mali, i pogodni za koriscenje u lezecem stavu! ali ko sto kazes, nista nije sigurno, sve ima svoje mane!

opasne su zbog kanapceta , jer se on gotovo i ne vidi, sakrije se, ali su to mine koje se najlakse razminiraju kada se na njih naleti, i kada se nadju!

treba pomenuti i neke fore koje su se ustalile i koristile u ratu!

1. cesto se mina iznenadjenja napravi od obicne bombe i case! bombi se skine osigurac (kasikari) ona se stavi u casu , koja joj drzi kasiku i tako onemogucuje da sebomba aktivira, tj da kasika odleti, i onda se ta casa lepo stavi na bravu sa ulazne strane, a izadje se kroz prozor ! ko otvori vrata, casa pada, puca, bomba se aktivira...

2. cesto su se obicne pp , protiv tenkovske mine vezale kanapom, i stavljale skrivene sa strane puta, a kanap (uglavnom pecaroski, jer je jak, a ne vidi se ) uvek u koloni vozila, prvo vozilo pazi na mine, cesto su se na tenkove,oklopnjake stavljale kasike od bagera, pa onda svi idu iza njega, cela kolona, ali kada to prvo vozilo prodje, mina se bukvalno povuce i tako izvuce na sred puta, sistem se zvao ''pecaljka'' , to je bio zargon! i recimo naj poznatije mediski koriscenje te fore, je kada je tako lik , nikada se nije saznalo sa koje strane, svi su optuzivali ove druge, tako podvukao minu pod kamion crvenog krsta, koji je isao u vukovar ''kukuruznim'' putem....
 
Što se tiče detektora metala i poteznih mina tu si upravu, kod njih ti detekor ne koristi mnogo, isto ti ne koristi ni kod pašteta ili klackalica jer kao što si rekao nemaju mnogo (tačnije imaju jedan) metalni dio.

A sad dio u kome se ne slažem s tobom.

Pašteta se ne aktivira "i na najmanu aktivnos" pošto je potrebno da pritisak vršiš na nagaznu zvjezdu. Inače možeš da je šutiraš. U visokoj travi smo ih postavljali tako što bi vadili osigurače i samo ih bacali lijevo i desno od staze. Niti jedna se nije aktivirala prolikom pada u travu (govorim o visokoj travi pola metra do metar visine), a bacali smo ih ko kamenice.

da , ali mi smo ih stavljali naopacke .... ukopanu blago u zemlju, ili ispod neceg (neko pomenuo crep ) tako da je zvezda dole, e onda ti ni ne moras da zgazis na minu, dovoljno je pored, recimo ako stavis pleh metalni od sporeta, ma gde god na pleh da sanes, aktiviraces minu! nema gde se nisu trpale! i stavljale, obicno ispod neceg!
 
Da ne ulaziom u "diskusiju",kasikara u casi nije mina iznenadjenja.Mina iznenadjenja se ne vidi okom.Ona se obicno kombinuje nekim dodatkom,upaljacem koji nije namenski datoj mini,ili specijalnim upaljacem(na otpust,svetlosni,..)postavlja se obicno pod predmete u naseljenim sredinama koji se cesto koriste.Kasikare sa upaljacima bez usporivaca koje se ostavljaju sa namenom da ih neko uzme i nekad iskoristi.
Sto se teme tice,najbezbedniji nacin po sve je ukoliko se naidje na minu na terenu nikako joj neprilaziti bez obzira na "iskustvo"koje neko poseduje.Vremenski period i meteouslovi ucine svoje.Obeleziti i obavestiti odredjene sluzbe.Na nasu srecu NATO nam nije bacao eksplozivne naprave u vidu rucnih satova i olovki.
 
treba pomenuti i neke fore koje su se ustalile i koristile u ratu!

1. cesto se mina iznenadjenja napravi od obicne bombe i case! bombi se skine osigurac (kasikari) ona se stavi u casu , koja joj drzi kasiku i tako onemogucuje da sebomba aktivira, tj da kasika odleti, i onda se ta casa lepo stavi na bravu sa ulazne strane, a izadje se kroz prozor ! ko otvori vrata, casa pada, puca, bomba se aktivira...

2. cesto su se obicne pp , protiv tenkovske mine vezale kanapom, i stavljale skrivene sa strane puta, a kanap (uglavnom pecaroski, jer je jak, a ne vidi se ) uvek u koloni vozila, prvo vozilo pazi na mine, cesto su se na tenkove,oklopnjake stavljale kasike od bagera, pa onda svi idu iza njega, cela kolona, ali kada to prvo vozilo prodje, mina se bukvalno povuce i tako izvuce na sred puta, sistem se zvao ''pecaljka'' , to je bio zargon! i recimo naj poznatije mediski koriscenje te fore, je kada je tako lik , nikada se nije saznalo sa koje strane, svi su optuzivali ove druge, tako podvukao minu pod kamion crvenog krsta, koji je isao u vukovar ''kukuruznim'' putem....

1. Umjesto bombe, za te stvari se koristi trenutni tromblon. Bomba ipak ima usporivač tako da je fora sa bombom u čaši efikasna ugalvnom u filmovima. Skineš osigurače sa trenutnog tromblona, zadnjim krajem udariš u neku tvrdu podlogu da bi odradilo armiranje upaljača (koji se u normalnoj upotrebi armira zbog inercije pri ispaljivanju) i poslije toga provjeriš koliko nježnu ruku imaš dok ga polažeš na pod ispred vrata, ako si dovoljno nježan neće eksplodirati. Izlazak kroz prozor se podrazumjeva.

2. Ta fora sa minama na kanapčetu koju ćeš da povučeš pred vozilo postoji samo u priručnicima za komandira odeljenja (izdanje iz 50 i neke)
 
1. Umjesto bombe, za te stvari se koristi trenutni tromblon. Bomba ipak ima usporivač tako da je fora sa bombom u čaši efikasna ugalvnom u filmovima. Skineš osigurače sa trenutnog tromblona, zadnjim krajem udariš u neku tvrdu podlogu da bi odradilo armiranje upaljača (koji se u normalnoj upotrebi armira zbog inercije pri ispaljivanju) i poslije toga provjeriš koliko nježnu ruku imaš dok ga polažeš na pod ispred vrata, ako si dovoljno nježan neće eksplodirati. Izlazak kroz prozor se podrazumjeva.

2. Ta fora sa minama na kanapčetu koju ćeš da povučeš pred vozilo postoji samo u priručnicima za komandira odeljenja (izdanje iz 50 i neke)

Bomba pukne za 3 sekunde .... i vrlo je efikasan nacin! nije jedan bio povredjen, i ozbiljno ranjen zbog slicnog postupka!
 
Da ne ulaziom u "diskusiju",kasikara u casi nije mina iznenadjenja.Mina iznenadjenja se ne vidi okom.Ona se obicno kombinuje nekim dodatkom,upaljacem koji nije namenski datoj mini,ili specijalnim upaljacem(na otpust,svetlosni,..)postavlja se obicno pod predmete u naseljenim sredinama koji se cesto koriste.Kasikare sa upaljacima bez usporivaca koje se ostavljaju sa namenom da ih neko uzme i nekad iskoristi.
Sto se teme tice,najbezbedniji nacin po sve je ukoliko se naidje na minu na terenu nikako joj neprilaziti bez obzira na "iskustvo"koje neko poseduje.Vremenski period i meteouslovi ucine svoje.Obeleziti i obavestiti odredjene sluzbe.Na nasu srecu NATO nam nije bacao eksplozivne naprave u vidu rucnih satova i olovki.

pa nije niko ni rako da je kasikara mina iznenadjenja!

znas sta je procedura! kada se vidi mina, ili se sumnja da je negde, a ne mora se ''necujno odstraniti'' onda se to radi vrlo jednostavnom napravom! naprave se raklje od tri fosne , slicno kao kobilica, samo od tri, kanapom se vezu na polovini, i ostavi rupa izmedju, uzme se metalni teg, veze za kanap, proturi kroz kobilicu, namesti iznad mine, odmaknes se , pustis kanap, i to je to....

danas postoje moderni uredjaji, koji su isto to , samo savremena varijanta, to su usmereni pirotehnicki uredjaji, isto sa postoljem, ali jako mali, stanu u dzep, jer ne moraju da drze velik teg, vec punjenje od 10 grama, sto je interesantno, mina se aktivira usmerenim dejstvom, naj obicnije vode... po sistemu obrnute kupe! ima koji koriste i druge stvari, ali ovaj je naj savremeniji, najlaksi, koriste ga sirom iraka i afganistana!
 

Back
Top