Za DR - RAK KOZE

B

Boyanaa

Gost
Molim te da mi kazes koji su simptomi RAKA KOZE
U poslednje vreme kvalitet koze mi je do te mere opao da ne mogu da prepoznam svoju kozu ni na licu , a ni na ostalim delovima tela prekrivenim kozom. Jos kao klinka sve i svasta sam stavljala na kozu lica i ona je , za divno cudo sve do skora odeolevala mojim svakodnevnim i raznoraznim torturama. Imam preko 1000 sati suncanja po solarijumima u polednjih par godina, sto je , kao sto sad vrlo dobro znam - SMRT ZA KOZU. Ovim putem bih upozorila sve devojke koje su zaludjene peplanulim tenom 365 dana godisnje - DA ZABORAVE NA SOLARIJUM, jer posledice ne dolaze odmah , nego koza postepeno propada, da jednog momenta necete moci sebe da prepoznate u ogledalu.
Da ne spominjem fleke koje su trajno tu i koje ni najdublji piling ne moze da otkloni. Kad sam kod fleka, koza mi je jako osetljiva i sklona sam preteranoj pigmenatciji. Imam 25 godina

Moje pitanje je sledece : kako da znam da li imam rak koze sem da odem kod dermatologa, tj koji su najcesci simptomi?

Hvala puno unapred
 
Ma to kad nekome treba objasniti koliko je statan solarijum...nema sanse dok jednog dana se ne pogleda u ogledalo i shvati da izgleda minimum 5 godina starije od svojih vrsnjaka.
Ti si verovatno svoju kozu dobro izmucila solarijumom i sad sta je tu je.
Rak koze pocinje na mladezu(uglavnom koji se izmeni,naglo pocne da raste,promeni boju,pocne da krvari...)ili fleka koja se pojavi...ako imas tako nesto na telu a ti poseti dermatologa.
Inace probaj da unosis sto vise tecnosti kako bi hidrirala tu svoju namucenu kozu i sad je leci kozmetickim tretmanima,kvalitetnim kremama...
 
Od malena imam mladez na stomaku poveceg oblika koji nije potkozan i lako se moze zakaciti. Uvek sam pazila da ga nediram i nikada ga nisam izlagala suncu. Medjutim sada je drugaciji. Izgleda mi kao da se "osusio", nije glatak, izgleda kao krasta kad se osusi,onako ko da je sasatavljen iz vise delica, neznam ni kako da opisem. Hocu pod hitno da idem na pregled ali neznam kod kog doktora, kod dermatologa ili onkologa ili nekog drugog. Hocu da mi urade kompletan pregled. Inace nemam bas poverenja u drzavne doktore iz mnogih iskustava jer ima na dan previse pacijenata pa sve urade na brzinu kako bi sto pre bili gotovi i uopste se neposvete dovoljno pacijentu pa se bojim da mi nece ni predloziti da idem na detaljne preglede i da ce samo povrsno to pogledati. Kako se zovu ti pregledi, koliko traju, jel bole i sta mi mozete reci o tome. Da li mozda privatne ordinacije koje uklanjaju mladeze laserom vrse mozda te preglede ili i oni samo povrsno. Unapred hvala.
 
Joj odakle toliko straha?
Samo polako. Sto se tice pregleda verovatno mislis na dermoskopiju...
Ne znam odakle si ali ako si iz Beograda KBC Bezanija ima tzv. melanoma centar,onu su usko specijalizovani za problematiku mladeza, inace ti savetujem da ti mladez uklanja hirurg i da se obavezno pregleda patohistoloski.
Inace na pregled mozes otici i kod dermatologa i hirurga i onkologa...
 
S pbzirom da je promena nepromenjena 2 godine, ne bi trebalo.. Sumnju na malignu alteraciju treba da izazove promena velicine mladeza (postaje siri i dublji), promena boje (postaje tamniji ili retko moze da izgubi pigmentaciju koju obican mladez inace ima!!), nastanak svraba mladeza, pojava krvarenja mladeza i pojava "satelitskih metastaza" u limfnim zlezdama u samoj okolini mladeza.

Inace rak koze ne mora da bude maligni melanom, vec je najcesce planocelularni karcinom.
 
Sve mladeze koje imam postoje od rodjenja.
Ali sam pre nekoliko dane primetila da mi se pojavio jedan novi iznad cela, ispod kose.Mali je ravan i braon.
Da li je normalno da se mladezi tek tako pojavljuju?
Mozda i nema razloga za paniku, ali leto je i slusam dosta o stetnosti sunca.
Da li postoji razlog za zabrinutost?
 
normalno je da se mladezi tako pojavljuju.pojavljivace ti se celog zovota.

ako ti mladez prokrvari,procuri,naduje se,pocne da boli,pocrveni,zagnoji ili pocne odjednom da ubrzano raste onda ima razloga za paniku i za zabrinutost.

ovako ne.
 
sandreta:
Od malena imam mladez na stomaku poveceg oblika koji nije potkozan i lako se moze zakaciti. Uvek sam pazila da ga nediram i nikada ga nisam izlagala suncu. Medjutim sada je drugaciji. Izgleda mi kao da se "osusio", nije glatak, izgleda kao krasta kad se osusi,onako ko da je sasatavljen iz vise delica, neznam ni kako da opisem. Hocu pod hitno da idem na pregled ali neznam kod kog doktora, kod dermatologa ili onkologa ili nekog drugog. Hocu da mi urade kompletan pregled. Inace nemam bas poverenja u drzavne doktore iz mnogih iskustava jer ima na dan previse pacijenata pa sve urade na brzinu kako bi sto pre bili gotovi i uopste se neposvete dovoljno pacijentu pa se bojim da mi nece ni predloziti da idem na detaljne preglede i da ce samo povrsno to pogledati. Kako se zovu ti pregledi, koliko traju, jel bole i sta mi mozete reci o tome. Da li mozda privatne ordinacije koje uklanjaju mladeze laserom vrse mozda te preglede ili i oni samo povrsno. Unapred hvala.

Gotovo istu priču, sa mladežom na stomaku, identičnu tvom opisu imala sam prošle godine. Na moju sreću poznajem dr Maljkovića dermatologa u penziji, koji je svojevremeno radio u Avalskoj (BG).
Kad je pogledao taj moj mladež, rekao je da se ništa ne brinem, da je bezopasan i da će najverovatnije otpasti. Tako je i bilo. U roku od mesec dana polako se krunio, uz moju pomoć i otpao.
Moj ti je savet, ukoliko si iz Beograda, da odeš ili u Avalsku ili u Džordža Vašngtona, u svakom slučaju u državnu ustanovu.
Ako želiš, mogu da pitam drMaljkovića, koga preporučuje od svojih kolega. Pozdrav.
 
evo i ja sam imala slican "problem" :D isto se radi o mladezu na stomaku... vremenom je krastica otpala sama od sebe, kao sto se sama i stvorila- nisam joj pomagala, i sve je u savrsenom redu...

kod mladeza je bitno samo da ih ne iritirate i da posmatrate eventualne promene na njima

zato, bez brige :wink:
 
I ja sam imala slican problem nedavno. Osetila sam na ledjima blago peckanje. Mladez se malo odcepio, ali mi je mama, koja je zdravstveni radnik , stavila mali oblog sa antibiotikom, i to se smirilo. Nema nikakvog crvenila,a vise me ne boli. Jako sam se uplasila, zato sto sam posznavala coveka, koji je od toga umro.
Stvarno treba jaaako voditi racuna o tome, ali to ume da bude opterecujuce. Stalno onda razmisljam jel jeste ili nije.
 
dr:
Ti si verovatno svoju kozu dobro izmucila solarijumom i sad sta je tu je.
Rak koze pocinje na mladezu(uglavnom koji se izmeni,naglo pocne da raste,promeni boju,pocne da krvari...)ili fleka koja se pojavi...ako imas tako nesto na telu a ti poseti dermatologa.
.
Zivim u zemlji u kojoj je sunce jako opasno
evo kako se to reklamira u letcima koji se djele po poliklinikama
-kazu da je najbolje slijediti pravilo ABCD kad su nam sumnjivi mladezi:
A-asimetrija, ako primejtis asimetrican mladez odmah trk kod dermatologa

B-border, iliti rub mladeza, ako je nepravilan i narezuckan- trk dermatologu

C-colour - ili boja -ako je maldez saren tj. nije iskljucivo u jednoj nijansi opet rek dermatologu

D- dijametar - tj velicina, obicnosu rizicni svi mladeizi projera vece od promjera obicne olovke, naravno ako uz to ispoljavaju i neke od gore navedenih karakteristika
 
To je to, Merovingian, kada se radi o mladezima(nevusima).Mada, sami ljudi sve i svasta proglasavaju nevusima!

Znaci prelaska nevusa u tumor (NE RAK KOŽE već MALIGNI MELANOM -vrlo agresivan tumor) su dakle: svrab, bol, rast, tamnija i nejednaka boja nevusa, krvarenje i ulceracija. Treba izbegavati mehanicke, hemijske iritacije, kao i izlaganje suncevim zracima i preporucuje se koriscenje antisolarnih krema.
Konkretno, RAK KOŽE( Bazocelularni i spinocelularni karcinom,nije ni približno agresivan kao MM) nastaje na delovima kože koji se izlažu suncu,kod starijih ljudi (uglavnom) ,a na kojima najcesce prethodno nije postojala promena (u smislu postojanja nevusa).Kažem najcešće, jer se može javiti i na bazi nekog kožnog oboljenja , infekcije..Jedan tip raka kože se može javiti i na sluzokožama.
Nekada postoje i tzv.prekancerozne promene koje nisu,ali pod odredjenim uslovima mogu postati maligne.Itd,itd...

P.S. pokusala sam da koristim sto manje strucnih termina,ali ne ide.. :(

Najvaznije je da se zapamti da bilo kakva sumnjiva promena na nevusu ili pak "ranica" na kozi koja nikako da zaraste jesu razlog da se obratite lekaru.

Pozdrav
 
Imam 31 godinu, i zadnjih deset godina svake godine na mom telu otkrijem puno novih mladeza. Bila sam jednom kod dermatologa (pre odprilike 7 god.), kada sam primetila da neki i krvare (na potkosulji ostajao trag), i rekao mi je da su svi mladezi u redu. Tada sam imala puno hemangioma koji su tada bili jako sitni. Kao u ostalom i svi drugi mladezi.
Sada sam se bas uplasila. Naime, moja drugarica koja me cesto masira primetila je veceras da su mi mladezi na ledjima sada znatno veci i brojniji. Crveni - hemangiomi svi su dosta narasli i nabrekli a ima ih mnogo vise nego pre. Ono sto me posebno uplasilo su tamni mladezi koji su se uvecali i neki svetli kojih ranije nije ni bilo.
Da napomenem da su moja ledja sada puna mladeza (sto nije bio slucaj pre desetak godina). Do moje dvadesete godine, letovanje nije moglo da prodje bez opekotina i problema jer imam jako osetljivu kozu (iako mi je kosa tamna ten mi je svetao).
U zadnje 3 godine, ove godine sam se prvi put suncala, nisam ni jednom izgorela i naravno koristila sam kremu sa visokim faktorom.

Sada mi treba vasa pomoc i savet: moram ici kod dermatologa, molim vas dajte mi savet gde i kod kog dermatologa (ako znate za nekog dobrog).
Prvi kod koga sam isla je Filip Ser, kod njega sam otisla po preporuci jedne moje prijateljice kojoj je puno pomogao sa njenim problemima koze.
Ja nisam bila zadovoljna ni pregledom ni savetima, konkretno ni kremama koje mi je prepisao i koje su napravljene u apoteci (koza na licu pocela je da mi se peruta sto nikada nije, i kada sam prestala da mazem prestalo je i perutanje). Sto se mladeza tice nije ih valjano ni pogledao.
Procitala sam ovde, na forumu, o sluzbi na Bezanijskoj kosi. Mogu li tamo otici bez uputa ili moram odneti uput lekara opste prakse? Ako je neko bio tamo ili poznaje nekog od tamnosnjih dermatologa, mozete li mi nekoga preporuciti? Ili neku drugu ustanovu?
Puno hvala i poz.
 
Moja majka je u januaru operisana na nozi.U otpusnoj listi pishe: isechak od kozhe (podkolenica spreda) 5x2cm, dubljina 0,8cm, povrshina iznad kozhe iznad nivoa 0,3cm. Izdizhe se braonkasta crnotumorozna formacija sa dimenzijama 1,1x 0,9cm. Na osnovu klinichkih morfometriskih i morfohistoloshkih parametara po Breslovu, je 5mm dubljine, t.j. nivo Klarka 5. Bolest je u 2-B stadium.
Terapiju koju prima od operacije i to bi trebalo trajati godinu dana je Roferon 2-A, skoro 4 meseca 3 x 9 miliona jedinica,a sada 3 x 6 miliona (tri puta nedeljno) u inekcijama koje vec sama stavlja.
Celo vreme se spominje imunitet i briga o imunitetu posle ove operacije i terapije, koja ima strashno puno "negativnih" efekata, ali moja ih majka dobro podnosi.
Htela bih da znam dali je neko imao ovakav problem, i da napishe vishe o svojem iskustvu.
Hvala unapred.
 
Uh, bre brate - pa jeste li ili nije Melanom?! Po opisu lici da je radjeno radikalno odstranjivanje i u sirinu i u dubinu, nigde se ne pominju metastaze (mada ne znam tacno sta je u ovom slucaju gradacija 2-B).......Dobro je sto dobro podnosi terapiju.....
 
Nije metastazirao, po onim svim ispitivanjima dalje posle operacije. PAP test u redu (u zadnjih 5 godina), sken kostiju u redu, krvna slika u redu...jedino eto, mora pripaziti da ne bude na suncu. Ja i ne znam shta znachi taj stadium, htela sam da znam dali postoji neko ko ima ovakvo iskustvo, ili bar neko shto bi me uputio na neka lechenja prirodnim preparatima, recimo za jachanje imuniteta.
Hvala Vam.
P.S. samo da prevedem ono shto mi je majka poslala kao otpusna lista, pa cu napisati shta i kako...
P.P.S. Chula sam da je kozhni melanom nasledan, dali je to tachno? Inache sam i ja sklona mladezhima (ne znam dali se na srpskom zove mladezh), i pratim dali se menjaju ili ne...a ispod pazuha su mi izashle neke sicushne bradavice tamne boje (braon), kao i na vratu..jeli i to alarmantno?
 
Ljudi koji imaju vise mladeza svakako su skloniji da razviju melanom tokom zivota a pogotovo ako je neko u porodici bolovao. Ne znaci 100% ali znatno veci rizik postoji, nasledni faktor tu igra znacajnu ulogu. Ono sto ti je za pocetak najbitnije a to je ...NIKAKO na sunce, to je igra nje sa zivotom ako imas vec da kazemo neku sklonost ka melanomu (veliki broj mladeza,nasledni faktor).Znaci solarijum STOP,sunce STOP. Dobro je sto pratis svoje mladeze tj. njihove eventualne promene, mladezi tokom zivota mogu rasti ,menjati se...ali to ne znaci automatski malignitet. Obrati paznju na menjanje boje, asimetriju, visebojnost, rast u sirinu-visinu....
 
Dragi prijatelji,

Sa tugom mogu reci da mnogo znam o ovoj bolesti i da sam se detaljno raspitivala po celom svetu ne bi li spasila svog oca ove opake bolesti. Tada sam saznala za vakcinu .... iz Letonije koja je jedina vakcina na svetu zvanicno priznata protiv malignog melanoma i jos nekih oblika kancera...Mozete ukucati na google.... i procitati sajt njihove klinike koja se bavi ovom bolesti i leci ljude uspesno... Na zalost moj otac nije stigao da primi nove vakcine koje sam nabavila sa ove klinike jer jutro kada smo trebali da mu ih damo je na zalost preminuo...Ja kod sebe imam cetiri te vakcine u zamrzivacu i ako neko zeli da se leci na ovaj nacin neka kontaktira ovu kliniku putem maila viroterapija@viroterapija.lv i ako njihovi lekari kazu da mogu da pomognu, javite mi se na broj telefona 064/111-9334 kako bi ustedeli na dragocenom vremenu i nabavili sto pre te vakcine da ne bi cekli transport jer je svaki dan bitan. Sve najbolje i puno srece u lecenju Vam zelim.

Marina
 
Poslednja izmena od moderatora:
huh eto sad sam se bas zabrinuo ...pre par dana sam greskom od nervoze i svraba na ledjima slucajno zakacio mladez koji sam iscepao na klupi kao mali kad sam skliznuo i oderao ...taj mladez je zarastao niti je taman nego je bio veliki i pored njega ima jos jedan veliki ...veoma su cudnog oblika i velicine santimetar ipo.... blede svetlo braon boje...istusirao se pre tri dana...i zaboravio da zalepim flaster ....i par puta se tusirao sto kaze gospodja iznad greskom grubim peskirom nacnemo taman zaraslo opet nisam vodio brigu i veceras taman pod tus pipnem mladez glatko .a na ruci ko svetli gnoj pa malo krvi ....huh zamalo me nije uhvatila nesvestica od brige a majica sve zute i krvave flekice..poludeo sam brzo se istusirao i uzeo vatu s alkoholom namazao i natufirao jos jednom alkohol s cistom vatom uzeo flaster i zalepio.....inace nemam fotoaparat da postavim sliku ...da vidite ....
 
huh eto sad sam se bas zabrinuo ...pre par dana sam greskom od nervoze i svraba na ledjima slucajno zakacio mladez koji sam iscepao na klupi kao mali kad sam skliznuo i oderao ...taj mladez je zarastao niti je taman nego je bio veliki i pored njega ima jos jedan veliki ...veoma su cudnog oblika i velicine santimetar ipo.... blede svetlo braon boje...istusirao se pre tri dana...i zaboravio da zalepim flaster ....i par puta se tusirao sto kaze gospodja iznad greskom grubim peskirom nacnemo taman zaraslo opet nisam vodio brigu i veceras taman pod tus pipnem mladez glatko .a na ruci ko svetli gnoj pa malo krvi ....huh zamalo me nije uhvatila nesvestica od brige a majica sve zute i krvave flekice..poludeo sam brzo se istusirao i uzeo vatu s alkoholom namazao i natufirao jos jednom alkohol s cistom vatom uzeo flaster i zalepio.....inace nemam fotoaparat da postavim sliku ...da vidite ....

Povreda mladeza nije faktor za stvaranje melanoma. Ako je mladez pre same povrede bio vec rizican verujte nece ta povreda ubrzati proces.



Kada vam povreda prodje uzmite uput,zakazite pregled kod dermatologa da vam se odradi dermatoskopija,da se da misljenje i onda mozete sve te promene da uklonite sa svoga tela da se ne biste vise brinuli.

A jedno me zanima....a to je zasto lepite flaster na mladez??? :huh:
 
Povreda mladeza nije faktor za stvaranje melanoma. Ako je mladez pre same povrede bio vec rizican verujte nece ta povreda ubrzati proces.

Od moje strine rođaku, daska je očešala mladež ne leđima , od koga je postao melanom koji se proširio na pluća i na mozak, nije ni stigao da iskoristi lekove koje je naručio. Kad je moja mama ležala u bolnici tu je bila i jedna žena koja je isto pukom slučajnošću povredila mladež, umrla je prilično brzo. POVREDA apsolutno može biti faktor i povod za nastanak melanoma, ako je već uzrok postojanje kanceroznog mladeža
 
Poslednja izmena:
Od moje strine rođaku, daska je očešala mladež ne leđima , od koga je postao melanom koji se proširio na pluća i na mozak, nije ni stigao da iskoristi lekove koje je naručio. Kad je moja mama ležala u bolnici tu je bila i jedna žena koja je isto pukom slučajnošću povredila mladež, umrla je prilično brzo. POVREDA apsolutno može biti faktor i povod za nastanak melanoma, ako je već uzrok postojanje kanceroznog mladeža

Ovo sto sam ja iznela je misljenje dermatologa i ja znam da je to ispravno...Faktor za stvaranje melanoma je suncanje uz genetsku predispoziciju.povreda kako ti tvdis nije,ali to je tvoje misljenje. :)
 
Poslednja izmena:
moja nana (78godina) je pre godinu dana imala simptome svraba,bez bola i pocelo joj je po kozi u predelu stomaka ,na dojci i u predelu ledja da rastu zadebljanja svetlo crvene boje do velicine od 2 cm (znaci na 3 mesta),tad su poceli i da bole(ta zadebljanja su naglo pocela da rastu u 2 meseca do ta 2 cm),kada je otisla kod dermatologa i hirurski odstranjene,na histopatoloskom nalazu zakljuceno je da nije prenosno ,da je neznam tacno nesto sa limfom nesto kutani rak,nemam pojma.Ti cvorici su vlazni ,ali ne cure,kao groznica.Posle hirurske intervencije doktorka na kotroli je rekla da je to sve u redu .Posle nepunih 9 meseci ponovo se ponavlja i puno sitnih cvorica po stomaku joj izlazi.Svi su se zacrveneli i blago je bole.Posto je stara nece doktorka da joj skida .A posto se sve to desava u unutrasnjosti verujem da su izvori neke novije medicine njima manje dostupni.Video sam na netu da ima par preparata u obliku krema i da se uspesno lece ali oblici raka izazvani UV zracenjem,pa ne znam da li da joj mozda kupim neku kremu ili nesto drugo.U svakom slucaju bi joj pomogao bilo kako ,hvala unapred svakom na bilo kakvom odgovoru,ako moze neko da me uputi na neke preparate ili kreme ,nije mi problem da narucim ili kupim od preko bilo sta ,samo je problem sta uzeti.Hvala mnogo
 

Back
Top