Kako da pomognem zapustenom macku?

missmoon

Obećava
Poruka
90
U dvoristancu pored moje kancelarije zivi neki macor, koji ko zna kako je dospeo tu jer ocigledno ne moze da izadje. Trom je i ne hoda bas najbolje, usi su mu malo savijeme, izgleda da nema zube i da ne vidi i ne cuje dobro :( Na ledjima mu se krzno totalno ucebalo, grozno izgleda. Cak mislim da je mozda nekad bio neciji macor, pa se izgubio ili su ga izbacili, jer macke lutalice znaju da brinu o sebi a ovaj ocigledno ne zna ni hranu da nadje. Pre par dana sam pocela da ga hranim, bio je gladan i vrlo zedan (ko zna koliko dugo nije nista pojeo i popio), sad je poceo malo da se oporavlja i bolje da hoda.
Poceo je i da se privikava, i ne plasi se vise kao ranije, i deluje mi kao da je bio iscrpljen i izgladneo pa da zbog toga nije mogao da cisti onu dlaku na ledjima. Ali sada kad bi i poceo ne bi nista uradio, jer je to vec jedan ogroman sloj ucebane dlake (izgleda grozno) a i on je sav jadan prljav i posiveo. Kako to moze da se skine? da li postoji neki sprej ili nesto sto mogu da mu stavim da se malo dezinfikuje i ocisti? Da li mogu da mu dam nesto od cega ce se oporaviti i povratiti snagu? Nemam bas mnogo iskustva sa mackama, ne mogu da provalim da li je takav zato sto je star ili zato sto je zapusten ili pregladneo. Ako imate neki savet, bice dobrodosao!!!!
 
Jedino da ga odvedes kod veterinara na pregled i da ti da savet sta da radis.....za svaki sluchaj da vidi da nije jadan bolestan.
A ja bih mu davala hranu za machice poshto je jacha od hrane za odrasle,a ta dlaka mora da se oshisha,sto nije problem jer sada ide lepo toplo vreme pa mu ne bi bilo hladno...treba ga ochistiti i od glista.To bih ja uradila bez veterinara ali mislim da je ipak bolje da ga pogleda neki veterinar....
S obzirom da je on lutalica,moja veterinarka bi snizila cenu svega sto treba da se uradi.Odakle si,gde je machor?
 
Hvala! Probacu nekako da ga odvedem veterinaru kad malo stekne poverenje u mene. Jos uvek se plasi, a ni ja nemam bas volju da ga diram jer je vrlo prljav i u onu ucebalu dlaku se ulepilo svasta nesto. Ako ga budem sisala uradicu to sa gumenim rukavicama do lakata. Valjda ce posle toga biti malo cisci, bojim se da mozda ima i neke parazite u krznu jer se ne ne lize (cisti samo malo sape, a ostatak ne moze da dohvati jer je slab). Evo sad sam ga videla opet izgleda da je dobio malo snage. Koliko puta dnevno da ga hranim?
 
eh,steta...
ali dobro to je super,sigurno ima tu neko udruzenje ili organizacija za zastitu zivotinja koja funkcionise bolje nego ovde ove nase....probaj da nabavis telefon od tako necega i oni ce mu pomoci sigurno.....verovatno ce ga i udomiti kada se oporavi
 
U normalnim sredinama je obicno dovoljan taj jedan telefonski poziv, vecina velikih gradova ima i te sluzbe. Ja sam jedno vreme mastala o odlasku u Englesku i zaposlenju u RSPCA. Mico, izvini, ali moram da te demantujem samo u vezi granula: Whiskas su pune konzervansa, vestackih boja i ko zna cega jos, ja bih se pre opredelila za neke jednobojne. Neko je spominjao neke nemacke granule Meradog i Meracat, 100% prirodni sastojci... Royal Canin su odlicne, neki pominju i Hill's i Eukanubu ali su one vlasnistvo kompanija koje testiraju svoje proizvode na zivotinjama, cak i te granule. Slazem se da mu tu dlaku treba osisati ali, s obzirom da verovatno ima ko da ga "pokupi" i preuzme brigu o njemu, to bih njima prepustila. I jos nesto: postoji mutirani gen koji uslovljava da usi budu "kovrdzave", mozda je to u pitanju.
 
U normalnim sredinama je obicno dovoljan taj jedan telefonski poziv, vecina velikih gradova ima i te sluzbe. Ja sam jedno vreme mastala o odlasku u Englesku i zaposlenju u RSPCA. Mico, izvini, ali moram da te demantujem samo u vezi granula: Whiskas su pune konzervansa, vestackih boja i ko zna cega jos, ja bih se pre opredelila za neke jednobojne. Neko je spominjao neke nemacke granule Meradog i Meracat, 100% prirodni sastojci... Royal Canin su odlicne, neki pominju i Hill's i Eukanubu ali su one vlasnistvo kompanija koje testiraju svoje proizvode na zivotinjama, cak i te granule. Slazem se da mu tu dlaku treba osisati ali, s obzirom da verovatno ima ko da ga "pokupi" i preuzme brigu o njemu, to bih njima prepustila. I jos nesto: postoji mutirani gen koji uslovljava da usi budu "kovrdzave", mozda je to u pitanju.

MM sigurna sam da imas dobre namere, ali u ovom slucaju ako savetujes, molim te, pazi sta postujes, i obratno. :) Hrana koju ti i ja konzumiramo nije 100% prirodna, kamoli hrana za pse i mace.
 
ma ovom macku je bitno da pojede bilo sta, da prezivi, ko zna sta je jeo do sada - otpatke, gliste insekte i govanca. nista nije ni bio u stanju da ulovi, mnogo je bio u jadnom stanju. Ja sam prvo pocela da mu dajem neke mortadele i to sto sam imala kod sebe, ali sam pocela sad da kupujem hranu za macke, jer ne valja im davati slano i zacinjeno koliko ja znam. mislim, sigurno su odlicne sve te "Royal Canin " ili "Meradog i Meracat" i sta ja znam ali za sada kupim ono sto nadjem u samoposluzi a da ne kosta bas mnogo (ipak nije moja macka nego ofucani macor) a i bolje mu je da se ne navikava na preterano kvalitetnu hranu... Bitno je sada samo da mu dam dovoljno hranljivih sastojaka da se oporavi i povrati snagu. Da mu dam hranu 2 ili 3 puta dnevno?
 
Missmoon, to što radiš i što imaš emociju za pomoć životinji je zlatno.
Mnogi bi samo pogledali na drugu stranu, ili ga oterali gađajući ga kamenjem.
Verovatno je i bio žrtva nekog ljudskog govneta koje muči životinje, ili je neko pustio pse
na njega.
Takvi ljudi će uvek podrugljivošću i cinizmom spuštati entuzijazam ljudi koji saosećaju
sa životinjom, i zato nemoj da razmišljaš šta je "previše kvalitetno" ili "pogodno" nego
ga nahrani i daj vode. Sasvim je u redu to što mu daješ hranu koju i ti jedeš, pa nisu oduvek ljudi hranili životinje tim namenskim proizvodima za pse i mačke, nego onim što ostane na stolu, i činijica mleka za cica-macu.


Rekla si da si negde u inostranstvu, tako da mi iz Beograda ne možemo da ti damo konkretne preporuke gde da ga vodiš ili gde da kupiš hranu, ali ono što je nadam se univerzalno gde god da si, to je da će ti se dobrota prema slabome (čoveku ili životinji, isto je)
vratiti višestruko.
Javi se bilo kojem veterinaru, verujem da će doći na lice mesta sa potrebnom opremom
da tog nesrećnog stvora ošiša, očisti i pregleda, jer ne bi bio veterinar da ne voli životinje,...pa i da naplati, koliko to može da košta ?!

Napisala si da je to neko dvorište iz kojeg ne može da izađe, jesi li probala da ga izvučeš odatle ? Gde spava, donesi mu neku kutiju sa slamom ili nekim krpama...


Evo nešto lepo da te ohrabri:
 
Maци можеш дати и физиолошки раствор, то их фино окрепи ако су дехидрирали, а пошто кажеш да мачак нема зубе, треба му давати онда храну из конзерви. Што се тиче длаке, не знам шта би помогло, можда мало топле воде и сирћета, то фино чисти длаку. Постоји и прашак Оросал који му се може растворити у води и дати да пије, ту су минерали. Ја сам давала једној мама-маци која данима није хтела да пије воду, па ју је то повратило. После се баш навадила. После кад се навикне на тебе да пробаш да га некако "упознаш" са неким ветеринаром, не би требало пуно да кошта да га мало поврате у живот.
Свака похвала за оно што чиниш!
 
Hvala vam puno na savetima! Mili probacu sa sircetom to mi nekako deluje kao najbolja varijanta u slucaju da sam sebe lize posle, nije neka hemikalija koja ce da skodi. More_bre, ona macica je toliko slatka i lepa!
Ovaj macak izgleda da se sada malo oporavio, mada i dalje ne hoda bas najbolje. Izgleda da je imao slomljenu sapu, pa da je zarasla malo krivo, pa sad hoda nekako ustogljeno (nema ono macije gipko kretanje nego je malo ukocen). Zato mislim da ne moze da izadje odavde (sa jedne strane je visoki zid a sa druge je zgrada u kojoj je moja kancelarija) - ima tu i par stabala preko kojih bi mogao izaci ali ne moze da se uzvere. Za sada mislim da je bolje da ostane ovde dok se ne oporavi, jer mislim da bi ga napolju udarila kola jer nije brz i ne vidi dobro. Donecu mu neku kutiju da se sakrije od kise, a raspitujem se za veterinara, pa ce valjda neko doci da ga pogleda.
Hvala za sve savete!
 
Da,da ga odvedesh kod veterinara....to sto si rek'o za dlaku kako mu je ucebano ja mislim da to moze samo da se osisa....

P.S.Drago mi je da ima jos neko ko voli i hoce da pomogne takwoj ziwotinjici....macoricu.Pozzz
Ako imas neku sliku ili ako mozesh da ga slikas pa nam postawi slicicu pa da ga vidimo.pozzz
 
ne razumem zasto ne zoves neku org. za zastitu zivotinja....oni su dovoljno struchni da mu pomognu imaju svoje veterinare i zbrinuli bi ga verovatno....
pogledaj na internetu koje organizacije su u drzavi u kojoj si i zovi ih,ne razumem zasto to nisi vec uradila,tebi bi bilo lakse a machak bi bio u sigurnim rukama.
 
Eh, naravno, za to sam se prvo raspitala... Ali nije bas ni ovde (u Italiji) onako kako mi zamisljamo da funkcionise kao na Animal Planet, da pozoves organizaciju, a oni odmah dodju pa zivotinju srede, skeniraju, okupaju i nahrane... Ovde su mi rekli da postoji besplatna veterinarska pomoc, ali je poprilicno daleko, gde macku moram ja da odnesem (niko nece doci po njega), sto cu mozda i uraditi ali problem je sto je on jako plasljiv i sto je verovatno bolestan, i bojim se da me ne ogrebe i prenese nesto. Nekako mi je lakse da nagovorim i ostale na poslu da skupimo koju kintu pa da platimo nekom veterinaru da dodje, ili da ga nosimo nekome ko je blize da se ne bi traumirao u kolima. (a ne znam ni gde da ga stavim jer nemam onaj kavez za macke). Ranije se svima gadio ali su sad malo omeksali pa ga i ostali hrane. probacu da stavim slicice :)
 
jao kako je leeeeeep,jadan,ne deluje mi bolesno.Verovatno mu je neki sadista prosuo nesto na ledja pa se to tako slepilo ili sta vec........
A jel moze on sa neke strane da upadne u to dvorishte....mozda je setao po ogradi i pao pa sada ne moze da izadje ako je zid mnogo visok....ne deluje mi kao lutalica,nije mnogo prljav i dlaka mu deluje okej kada se gleda slika(ne racunam ledja)
 
Dlaka izgleda malo bolje na fotografijama nego sto je u stvarnosti, nema sjaja, i malo je ofucana, mada se u zadnje vreme malo popravila. Mislim da ima proliv, da li to znaci da je bolestan ili moze da bude i zbog toga sto je pregladeno? I meni se cini da je bio neciji, i da se ili izgubio ili su ga izbacili (ovde se cesto desava da ljudi izbace zivotinje kad se presele ili kad idu na odmor - uzas :( ) Najgore je sto nema zube (ima samo jedan zub napred) pa ne moze nista sam da lovi, a i hranu mu dajem onu meku iz konzervi za macke. u ovih zadnjih nedelju dana od kako ga hranim popravio se i malo ugojio.
Da li neko moze da mi da savet kako da ga smirim da bih isekla ono cudo sa ledja? Znam da su macke jako nemirne i da nedaju nikome da ih drzi, a ne znam ni kako da ga uhvatim (prilazi blizu kad mu dajem hranu i mislim da bi se cak i umiljavao oko nogu ali cim vidi da podignem ruku pobegne - izgleda da ga je neko ili udario ili povredio). Da li je neko nekada sisao macku i kako se to radi? Znam da je to najbolje da uradi veterinar, ali za sada nemam ideju kako da ga uhvatim i tamo odnesem, i kako uopste da rukujem sa mackom koja je plasljiva i mozda bolesna?
 
A da probas da pozoves veterinara da dodje na lice mesta? Znam kako je nezgodno sa mackama, ja imam dve koje su navikle na mene i sve super pa je opet frka kad treba da im uguram tablete protiv glista napr., uzas, budem sva izgrebana :) Verovatno je i proliv kod tog macana posledica parazita, ali dok ne stekne poverenje u tebe da mozes da ga uzmes u ruke, tesko ces ga uloviti. Puno srece zelim i tebi i macanu, i bas je divno od tebe sto mu pomazes!!!:heart:
 
da,jedino da vet dodje tu i verovatno bi veterinar njemu dao nesto za omamljivanje kako bi ga uhvatio i pregledao....treba zvati veterinara sto pre,ne vredi da ti mi pricamo ovde sta treba-nit smo veterinari,niti ces tako uspeti da uhvatis machku,a cekati dok se ne pripitomi mu moze ugroziti zivot,tako da ako zelis i mozes da mu pomognes,zovi veta sto pre.
 
Bas cudno, cula sam da u Italiji svi ali bas svi vole mace i da su barem prema njima jako odgovorni. Takodje sam cula i da su veterinarske usluge tamo jako skupe i da zato vecina kucnih ljubimaca ima na svoje ime polisu osiguranja koja pokriva i troskove lecenja. Nesto mi pada na pamet da ga slikas i postavis na vise mesta oglas, mozda se neko i pojavi.
 
Počni da ga maziš, ako nećeš golim rukama, kupi u prodavnici alata one tanke pamučne
rukavice za rad (ne one od debelog platna za težak rad) ne bi trebalo da su uopšte skupe.
Svemu živom prija dodir, pogotovo u oporavku.

Ne moraš da imaš baš kavez za mačke, može neka korpa za pijacu, ili opet kutija
samo isečeš rupe da može kroz njih da gleda. Ako radiš u kancelariji, onda sigurno ima onih kutija od A4 papira.

Jesi li mu kupila konzervu sardina ? Meni su mačke mnogo simpatične kad osete ribu, pogotovo svežu. Prosto nekako više uživaju, ili se to samo meni čini...

Počni da koristiš slova č, ć, ž, š i đ jer sam se baš zamislio kad si pitala da li je neko
sisao macku...
 

Back
Top