Kiborg - budući čovek?

ristob

Veoma poznat
Poruka
12.338
Svedoci smo da kompjuterika, a od skora i genetika, napreduju maltene svetlosnom brzinom. Da li će se u skoroj budućnosti spregnuti čovek i kompjuter? Igra li se čovek Boga ili je to njegova sudbina? Veštačka evolucija?
 
Postojaće ljudi, postojaće roboti, ali mešavina ljudi i robota - ne.

Zašto?

Roboti su sastavljeni od mehaničkih, dok su ljudi sastavljeni od organskih delova, i dok mehanički delovi mogu da odrade neki posao u čoveku, organski delovi bi taj posao uvek mogli odraditi kvalitetnije i duže.

OK, možda se pojave ljudi koji imaju ugrađene mehaničke delove u sebi, ali to će biti zbog (ne)napretka u medicini ili mode, pre nego neke stvarne potrebe.
 
Svedoci smo da kompjuterika, a od skora i genetika, napreduju maltene svetlosnom brzinom. Da li će se u skoroj budućnosti spregnuti čovek i kompjuter? Igra li se čovek Boga ili je to njegova sudbina? Veštačka evolucija?

Možda nije loše, za početak, spomenuti Olivera Karija, teoretičara evolucije iz Londonske škole za ekonomiju, koji je izneo predviđanje da će se ljudska rasa, u narednih 1000 godina, podeliti na dve podvrste
Dr Kari upozorava da će ljudi platiti genetsku cenu robovanju tehnologiji. Želja čoveka da zadovolji svaku svoju novu potrebu dovešće do razvoja tehnologije, a to bi, dalje, moglo da dovede do toga da postanemo zavisni od gedžeta kao što su sad domaće životinje zavisne od ljudi. Socijalne veštine poput komuniciranja i sarađivanja s drugim ljudima vremenom bi mogle da budu izgubljene, kao i emocije poput ljubavi, simpatije, poverenja i poštovanja. Pojaviće se i problemi sa zdravljem, prouzrokovani preteranim oslanjanjem na medicinu, što će dovesti do pada ljudskog imunološkog sistema.

E sad, da li je to čovekova sudbina... i da li se čovek "igra Boga"... i da li ćemo postati Terminatori, Robokapi, Replikantni ili neka četvrta vrsta hibrida čoveka i robota pre nego što se međusobno istrebimo, ko zna...
Toliko od mene, Ristobe, za sada.
Asta la vista, baby.
I' ll be back.8-)

p.s. Dobra tema.
 
Kompanija iz Ohia ugradila je silikonske čipove dvojici radnika, što je prvi poznati slučaj da su američki radnici obilježeni elektronski kako bi ih se moglo identificirati.

Kompanija iz američke savezne države Ohio ugradila je silikonske čipove dvojici radnika, što je prvi poznati slučaj da su američki radnici obilježeni elektronski kako bi ih se moglo identificirati, piše Financial Times.

http://kontra-punkt.info/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1166

Mislim da smo na putu ka ostvarenju prvog kiborga ali ne na način koji sam ja to zamišljao. Mislim da će multinacionalne kompanije tu tehnologiju iskoristiti da svoje radnike pretvore u robove što se da zaključiti iz teksta na gornjem linku.
 
Kiborgizacija čoveka je počela estetskom hirurgijom, silikonima ... ali ko zna za što će se sve koristiti i gde će joj biti kraj. Istovremeno je prisutan strah da se ne otrgne kontroli zadiranjem u samu srž života, ali i nada da će ta neminovna sudbina čoveka budućnosti biti za njegovo dobro (recimo, sposobnost čoveka da živi u bezvazdušnom prostoru, pod vodom...).
 
Kiborgizacija čoveka je počela estetskom hirurgijom, silikonima ... ali ko zna za što će se sve koristiti i gde će joj biti kraj. Istovremeno je prisutan strah da se ne otrgne kontroli zadiranjem u samu srž života, ali i nada da će ta neminovna sudbina čoveka budućnosti biti za njegovo dobro (recimo, sposobnost čoveka da živi u bezvazdušnom prostoru, pod vodom...).
Ne bi se složio. Kiborzi bi bili pola mašine - pola ljudi. Silikoni nisu mašine. Čak mislim da će zakonom bilo zabranjeno, osim u nekim specijalnim slučajevima. Neko sa titanijumskom rukom bi mogao da izazove ogromnu štetu i haos. Možda namerno, možda slučajno... Ne ulazim, ali psihoze se lako javljaju...

To je jedan od glavnih razloga zašto mislim da će kiborzi ostati u domenu cyber punka (koji ja lično volim).

E, sad, ne kažem da sinteza čoveka i mašine neće doći do nekog stepena, ali definitivno ne u smislu kiborga.
 
Svedoci smo da kompjuterika, a od skora i genetika, napreduju maltene svetlosnom brzinom. Da li će se u skoroj budućnosti spregnuti čovek i kompjuter? Igra li se čovek Boga ili je to njegova sudbina? Veštačka evolucija?

Nekada, tamo negde sredinom druge polovine XX veka pod kiborgom se podrazumevala sprega ljudskog mozga i mehanike kojom bi ljudski mozak upravljao. Ali tada je kompjuteru bila potrebna prostorija od nekiliko metara puta nekoliko metara (lično sam se uverio na PMF-u u BG). No minijaturizacija kompjutera je otišla daleko a mogućnosti tih mali naprava su ogromne. Zato mislim da neće biti nikave svrhe praviti kiborge. Pre će biti da će čovek, posle potpunog razotkrivanja rada mozga, uspeti da stvori nešto slično po dimenzijama (što je nebitno) i po mogućnostima, pa da taj veštački mozak upravlja mašinama.
 
Pre će biti da će čovek, posle potpunog razotkrivanja rada mozga, uspeti da stvori nešto slično po dimenzijama (što je nebitno) i po mogućnostima, pa da taj veštački mozak upravlja mašinama.

jedan institut u izraelu vec vrsi odredjene eksperimente u vezi sa organskom tehnologijom a po nekim pocetnim rezultatima dobili su podatak da kubni cm odredjene materije ima kapacitet memorije do sto terabajta sto je ogromna razlika u odnosu na trenutnu tehnologiju.:shock:, ali teza kiborg - buduci covek licno smatram da je propaganda je vid prepucavanja sa onom postavkom crkve o coveku kao bozijem nalicju pa ako bi to nalicje bilo nestabilno i promenljivo u neke druge oblike, vanzemaljske rase, definicije o ljudima od 3m i patuljcima ( oni postoje ali ne u procentu vidljivo dominantnog) e verovatno kada je taj vid sf price pao u blagi zaborav preslo se na kiborga gvozdjuriju a sada i na nanotech man-a.
 
Ko pominje religiju?

Evidentno je da i muškarci ugrađiju silikone. Da, silikoni nisu mašine. Ali, nije teško pretpostaviti da će silikoni vrlo brzo postati inteligentni. Već se u čovečji organizam ugrađuju inteligentni uređaji koji nadomeštaju rad bolesnog organa. Ilustracije radi, erekcija će se moći postizati pritiskom na dugme.

A genetičari šta rade? Uzgajaju čovečje organe: mozak, jetru, slezinu, bubrege... u živim životnjama! Kakve su sve kombinacije moguće ni najveći maštari ne mogu predočiti.

Ovo zadire u srž života, što je upravo predmet filozofije. Etike takoođe.
 
Ko pominje religiju?

Igra li se čovek Boga ili je to njegova sudbina

??


...stvarmo mooškarci ugrađooju silikone...? gde ja živim...au... ma risto, gledaj, to sa kiborzima...to već postoji........samo što mi to još ne znamo....a i kad boodemo saznali ne veroojem da ćemo biti posebno iznenađeni...posebno mi u srbiji koji smo na sve navikli.............saopštiće nam...ali u sooštini u ratu između čoveka i mašine.....prirode i čoveka...i mašine kao njegovog pratioca....uvek će da pobedi priroda...ja nisam uopšte zabrinoot....mada uvažavam to što neki brinu.....
 
Već se u čovečji organizam ugrađuju inteligentni uređaji koji nadomeštaju rad bolesnog organa. Ilustracije radi, erekcija će se moći postizati pritiskom na dugme.

A genetičari šta rade? Uzgajaju čovečje organe: mozak, jetru, slezinu, bubrege... u živim životnjama! Kakve su sve kombinacije moguće ni najveći maštari ne mogu predočiti.


a pomocice ti samo ako budes imao da platis i opet ce biti ugrozenih i sirotinje mozda i vise nego sada.
 
Roboti su sastavljeni od mehaničkih, dok su ljudi sastavljeni od organskih delova, i dok mehanički delovi mogu da odrade neki posao u čoveku, organski delovi bi taj posao uvek mogli odraditi kvalitetnije i duže.
A brže? :mrgreen:

Inače, mislim da ćemo doći i do toga pre ili kasnije, samo što sam gotovo sigurna da je kasnije... tj. mnogo godina još treba da prođe (ako prođe) do takvog napretka, pri tom ne mislim na samu tehniku već na ljudsko prihvatanje tavog akta. Pametna grupa ljudi bi za svog života to i danas mogla da ostvari, kada bi mu se našla neka valjana funkcija u OVOM svetu, sada i ovde...
Postoji velika analogija između organizma i personalnog kompjutera, ide se do najsitnijih detalja.
Možda na ovaj način mašini dodelimo jednog dana svest o sebi (veštačka inteligencija, meni lično mnogo interesantnije polje), što bi otvorilo... ili zatvorilo mnoga pitanja.
E sad, da li je to igranje Boga? Naravno. Ali nema logike da nam je dato, a da je tabu. Kako napisa u uvodu, nasilna evolucija..... ili kako god.
 
Nekada, tamo negde sredinom druge polovine XX veka pod kiborgom se podrazumevala sprega ljudskog mozga i mehanike kojom bi ljudski mozak upravljao. Ali tada je kompjuteru bila potrebna prostorija od nekiliko metara puta nekoliko metara (lično sam se uverio na PMF-u u BG). No minijaturizacija kompjutera je otišla daleko a mogućnosti tih mali naprava su ogromne. Zato mislim da neće biti nikave svrhe praviti kiborge. Pre će biti da će čovek, posle potpunog razotkrivanja rada mozga, uspeti da stvori nešto slično po dimenzijama (što je nebitno) i po mogućnostima, pa da taj veštački mozak upravlja mašinama.
Pre bih ja rekao da se čip stalno povećava po mogućnostima a smanjuje po dimenzijama, što me neodoljivo asocira na genom. No, to je još mnogo daleko od nas.

Za sada me interesuju vaše ideje ( i mašta) kave će sve biti mogućnosti sprezanja živog organizma i inteligentne mašine i kakve su filozofske, etičke i ostale konsekvence koje će proizaći iz čovekove nadevolucije.
 
??


...stvarmo mooškarci ugrađooju silikone...? gde ja živim...au... ma risto, gledaj, to sa kiborzima...to već postoji........samo što mi to još ne znamo....a i kad boodemo saznali ne veroojem da ćemo biti posebno iznenađeni...posebno mi u srbiji koji smo na sve navikli.............saopštiće nam...ali u sooštini u ratu između čoveka i mašine..... prirode i čoveka...i mašine kao njegovog pratioca....uvek će da pobedi priroda...ja nisam uopšte zabrinoot....mada uvažavam to što neki brinu.....
Slažem se. Ali, šta podruzumevaš pod prirodom? Priroda ratuje sa čovekom? Ona ima svest i inteligenciju?
Nisam ni ja zabrinut.
 
dragi kolega ristob.... kiborg je najmanje zlo koje moze da nas zadesi, ubedjen sam u to. ne moze niko da bude veci zlotvor coveku nego neki drugi covek, ili pak on sam sebi sto je po meni jos gore.... shto se tiche teme i opservacije o kiborgu kao primasu neke nove vere i crkve koja ce da zavlada bezboznickim svetom.... to je vec realnost... i ne danas u 21. veku vec jos od sredine 20 veka. od onog trenutka kad su amerikanci poceli da skrivaju istinu o rozvelu i radili vivisekcije vanzemaljaca kombinijuci genske eksperimente... svaki covek na planeti ima svog dvojnika koji je isti kao jaje jajetu... tako je postanjem napravljeno. ko ne veruje u to, bio on vernik il ateista grdno se vara. mnoge stvari su nejasne na ovom svetu i kao misterije ce ostati zauvek zapisane u svetim i ostalim knjigama. kiborg je fantazija kojom se ispira svest populusa kao sto je obradjeno u trecem delu matrix trilogije. rat coveka i masine nikad ne moze biti tako prozaicno smesan kako nas braca jevreji koji napravise taj film prikazuju. covek-kiborg buducnosti ce pre biti replikant kao onaj iz blade runnera, vec se rade javno eksperimenti a tajno od 1950 i neke. sta je uradjeno do sad nemam pojma, da je bogohulno, jeste... da je protivprirodno, jeste... da je zlocin prema coveku jeste i to... da je zlocin prema ljudskom duhu, naravno.... veshtachki se menjaju prirodne pojave i prirodni fenomeni sa polja na aljasci, menjaju se i kloniraju zivotinje i ljudi, momentalno nije in biti hetero, vec naravno homo, jede se vestacka hrana, piju vestacka pica.... svet je izvrnut naglavce, ona druga sila cini sve da zagospodari ljudskim umom i da ga devastira namecuci mu neprirodne postulate kao sto je npr. bash taj kiborg chovek buducnosti... otporan na sve, neunishtiv vojnik, znalac svega.... ne znam samo shat ce biti kad padne kisha pa mu napravi neki kurschluss? il' ako se zaljubi siroti on u neku zhenu kiborga? da li ce postati onda chovek i odbaciti svoju kiborgsku ljushturu.... dal' cemo onda imati kraj jednog vremena i povratak onog novo-starog kao nekog novog kiborga zvanog duh istine? dal' ce taj vaskrs choveka u kiborgu il' kiborga u choveku biti neshto kao ochekivanje onog izabranog... neshto kao shto je neo u tom istom matrixu? puno pitanja na koje nikad necemo moci da damo pravi odgovor jer ako se ovako nastavi sa odvajanjem choveka od prirode apokalipsa ce da zbrishe i nas i tog kiborga u pokushaju....
 
10229354A~Terminator-2-Judgement-Day-Posters.jpg

Come with me if you want to live
 
Cinjenica je da smo imali detinjstvo,za razliku od nase djece neuporedivo je zdravije,mastovitije,ljepse...bili smo okrenuti ljudima a ne aparatima,masinama...asocijalizacija je pretecha svega loseg...bledece osjecanja dok ne postanemo bezosjecajni...
 
Pre bih ja rekao da se čip stalno povećava po mogućnostima a smanjuje po dimenzijama, što me neodoljivo asocira na genom. No, to je još mnogo daleko od nas.

Za sada me interesuju vaše ideje ( i mašta) kave će sve biti mogućnosti sprezanja živog organizma i inteligentne mašine i kakve su filozofske, etičke i ostale konsekvence koje će proizaći iz čovekove nadevolucije.

Pa čip u današnjem obliku neće moći večno da se smanjuje a da se povećavaju mogućnosti. Preći će se na molekularne čipove a to je ono što veštačku tvorevinu približava mogućnostima mozga. I ne znam kome treba onda sprega čoveka i mašine osim u onoj sferi u kojoj je danas: čovek daje instrukcije a mašina radi. I tada će čovek da bira inteligentnu mašinu npr. tvoj robot, koga si ti izabrao, vidi da su kola prljava i prvo pogleda prognozu vremena pa ako nije predviđena kiša opere ih. Posle toga u povratku kući vidi da ti je travnjak nepokošen i pokosi ga, a posle.........A ako ti treba sagovornik, onda ga pozoveš i pričate. Po meni to će biti jedina sprega čoveka i inteligentne mašine.
 

Back
Top