67. годишњица од фашистичког бомбардовања Београда

Poruka
19.903
OBELEŽENA 67. GODIŠNJICA BOMBARDOVANJA BEOGRADA
DRUŠTVO - AKTUELNO - Nedelja, April 06, 2008 15:03

godisnjica.jpg

Danas se sećamo svih poginulih u besomučnom bombardovanju Beograda 6. aprila 1941. godine. Nemački fašisti započeli su bombardovanje u 6 časova i 50 minuta, dok je većina Beograđana još spavala.

Gađane su zgrade, škole, bolnice, a potpuno je uništena Narodna biblioteka sa neprocenjivim fondom knjiga na Kosančićevom vencu.

Bombardovanje je trajalo čitav dan. Prema srpskim izvorima, poginulo je preko 2.000 stanovnika otvorene prestonice Kraljevine Jugoslavije, a prema nemačkim, više od 4.000.

Nebo Beograda branili su piloti elitnog Šestog lovačkog puka. Tog dana poginula su jedanaestorica.

U znak sećanja na taj dan pre 67 godina, položeni su venci i cveće na spomen-obeležja u Beogradu.

Član Gradskog veća Andreja Mladenović položio je vence kod fontane 'Vrelo života', pored Beograđanke, u porti Vaznesenjske crkve i na spomen-obeležje u Karađorđevom parku.

Zamenik predsednika Skupštine Grada Milorad Perović odao je počast nastradalima u Aleji žrtava bombardovanja na Novom groblju.

'Dok je Beograda i Beograđana moramo se sećati tog užasnog dana u aprilu 1941. kada je naš grad potpuno neopravdano napadnut i razoren. Moramo se setiti i onoga što se u Beogradu dogodilo 27. marta te godine, pogotovu danas kada su pred Srbijom veliki državni problemi', rekao je Perović.

Glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić položio je vence na Spomenik pilotima braniocima Beograda kod hotela 'Jugoslavija' i na Kosančićevom vencu gde je u bombardovanju srušena Narodna biblioteka i izgorelo oko 300.000 knjiga, fotografija, mapa.

Poštu poginulim Beograđanima odali su i predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, Vojske Srbije i Udruženja Beograđana '6. april'.

http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=219613
****************************************
Подсетимо се,није на одмет,и одајмо пошту жртвама фашистичке Немачке.
 
Bombardovanje su izazvali Englezi, odnosno njihovi ljudi koji su izazvali puč od 27. marta i demonstracije protiv pakta sa Silama Osovine. Lično smatram da je za tadašnju Jugoslaviju bilo bolje da bude u savezu sa Trećim Rajhom pa šta bude, jer sve su zemlje u regionu bile u savezu i u slučaju Hitlerovog poraza ne bi se izgubio ni pedalj teritorije; ovako smo izgubili skoro dva miliona stanovnika. Ova je tema pre za istoriju nego za politiku.
 
Bombardovanje su izazvali Englezi, odnosno njihovi ljudi koji su izazvali puč od 27. marta i demonstracije protiv pakta sa Silama Osovine. Lično smatram da je za tadašnju Jugoslaviju bilo bolje da bude u savezu sa Trećim Rajhom pa šta bude, jer sve su zemlje u regionu bile u savezu i u slučaju Hitlerovog poraza ne bi se izgubio ni pedalj teritorije; ovako smo izgubili skoro dva miliona stanovnika. Ova je tema pre za istoriju nego za politiku.

Што јес, јес. У праву је човек. Иначе, нису БГ бомбардовали фашисти...
 
Slava svim poginulim. Taj rat je vredeo, ako ista, onda ovog antologijskog govora. Podsecamo se kapetana Luke i govora iz Slovenije...


Slusaj amo!
Mi zivimo u ozbiljno doba i svaki od vas znade zasto smo tu. Svi ste vec stariji i zenjeni ljudi, vi citate novine, je li tako. Ako nam ko pruzi rat, **** ga otac, mi cemo ga prihvatiti i ratovati. U tom slucaju, **** mu pas mater, morali bi mi da primimo borbu, pa makar svi izginuli.

To bi bilo od nas casno, jel' tako. Nasi susedi Talijani, e to su ***** jedne. Oni, **** im pas mater, boje se ratovanja, a hoce da dobiju zemlju bez krvi. Oni, fukare jedne, kazu da imaju pravo na Dalmaciju. Jeste dobice, ali *****! Jel' tako? A zar mi nemamo pravo na Trst, Istru i druge nase krajeve?! Pa dabome da imamo. Sada se prave prijatelji, a sutra napali bi nas, ***** jedne! Jel' vam to jasno. **** im pas mater, samo neka dodju, poslacemo ih u pizdu materinu.

Drugo, mi Juzni Sloveni bili smo i jesmo najbolji vojnici Evrope. Jel' tako? Dabome da je tako i tako mora da bude. Musolini je dosta ucinio za Italiju. On je mnogo dao Italijanima, ali ih nikad nece naciniti hrabrim, makar im ***** dao, nece moci da im da srce junacko. Jel' tako? Jel' vam jasno? E, drugo kazu Talijani: oni vele - kod nas je sve motorizovano. Nasi su mitraljezi FIAT, nasi su tenkovi FIAT, nasi su avioni FIAT i sta sve ja znam u picku materinu.

Znamo mi to, ali je u njih i srce FIAT, **** ih Sveti Jeronim na nebu. Samo ime jedno: oni nas ne znaju, ***** im materina. Jel' tako? Dabome, bas tako, i tako treba da bude. Drugo: hoce da nam budu kuratori, da garantuju nase granice, ***** im materina. Talijani i ko zna koji kurci, Nemci, Englezi, Japanci, Kinezi i drugi, pa cak i Drustvo naroda. A sta se nas ticu njihove garancije, ***** im materina. Znamo mi sta su to garancije! **** im pas mater, garancijsku i kurvarsku!

Drugo: svi vi znate da se nasa vojska najbolje hrani. Jel' tako? E, kad je tako, onda hrana treba da bude sto **** bolja. Imamo kuvare, **** im pas mater, jos i ne valjaju. Pa dobro gde su ti kuvari, **** im pas mater, svima odreda? Dezurni, deder zovni mi kuvare, ***** im materina. Pa dobro kuvari, **** vas Sveti Jeronim na nebu, poslacu vas da terate mitraljeze u brda u pizdu materinu, pa da vidimo da li ce hrana biti bolja i... **** vam pas mater kuvarsku. Jel' tako?

(U tom se javlja kuvar Trobec: Ali, gospodine kapetane, iz griza se ne more...)

Kapetan Luka: Kus, nista te nisam pitao. Mars u pizdu materinu. **** ti pas mater kuvarsku! Kad te razpizdim, pretvoricu te odma u mitraljez. Drugo: Gde je tu onaj koga su ubile gace? Aj, tu je! E, bas tebe cu poslati na Talijane, **** te mitropolit. I ti si mi kurcev vojnik. Ubile te gace... Slusaj amo i sta se smejes? Svi vi znate da ima i drugih kojima se hoce nasa zemlja, ***** im materina! Eno gore one ciganske ***** kazu da im pripada Srem, Banat i Baranja. Pa dobro, ***** im materina tatarska, sto ne dodju da uzmu pola Slovenije i Hrvatske, ****** ih njihovi grofovi, **** pas mater njima i Hortiju i Telekiju i grofici Marici!

Drugo: Jel' idete onako preko noci u Domzale? A? Znam vas ja dobro. Jel' tako? E, vidite to ne sme tako da bude. U nas postoji preki sud, pa tu nema vise sale. Odma te streljaju, **** te faraon... Da li vi mislite tako?...E vo ide ti komandir tamo negde u pizdu materinu, vodnici sta ja znam gde, **** ih Bog, ionako nista ne valjaju, podnarednici sede u kafani, a vi u Domzale. Pa ti sad lepo dodju Talijani, ***** im materina. kako bi sve izgledalo i kako bi nas lepo udesili... majku im zicarosku! Pa to ne sme da bude. Jel' jasno? Ne moze to tako kod nas da bude, kako je bilo kod Ceha. Jok... Eto i to su ***** koje se uopste ne bore, nego samo polazu oruzje, kukavice, **** im pas mater i njima! Pa evo i Poljaci, **** ih Sveti Jeronim, borili se... borili, a njihova gospoda ministri - tup u avionce, beze avionima pravo u Pariz. Nista manje u pizdu materinu, da tamo toboze vladaju, ali sami, kome, ***** im majcina. U nas ne sme da bude tako i ne moze da bude tako, naravno.

Drugo: nije sve sto sam vam kazao. Ama svi vi znate da ste pametni ljudi. Isli ste po svetu i svi ste sigurno videli lepu varos Temisvar? E, vidite, kazu Rumuni, **** ih Bog otac: "To je nase". Pa dobro sad, ***** mu materina, sta je onda nase. Za koji smo krasni ovde i sta jos da branimo kad nista nije nase? ***** im materina. Pa sto placamo toliki porez, kad je ovo tudje? Jel' tako? Onda od nas niko nece dobiti nista. Dacemo im ***** tvrd, i to tvrd za mnogo godina. Neka dodju ako su junaci, a mi cemo sa njima pravo u pizdu materinu, preko Drave i Save, pa makar svi izginuli! Jel' tako? Jel' vam jasno? E, pa dabome, da jeste, jer drukcije ne moze i ne sme da bude, naravno...

A sad vodnice daj ljudima voljno!
 
Bombardovanje su izazvali Englezi, odnosno njihovi ljudi koji su izazvali puč od 27. marta i demonstracije protiv pakta sa Silama Osovine. Lično smatram da je za tadašnju Jugoslaviju bilo bolje da bude u savezu sa Trećim Rajhom pa šta bude, jer sve su zemlje u regionu bile u savezu i u slučaju Hitlerovog poraza ne bi se izgubio ni pedalj teritorije; ovako smo izgubili skoro dva miliona stanovnika. Ova je tema pre za istoriju nego za politiku.

Slažem se da bi bilo bolje da smo popustili Hitleru. Prošli bi jeftinije ali poslije rata bi sigurno bili primorani da uđemo u Varšavski pakt i tako sve do 1989. U svakom slučaju jako žalosno.
 
OBELEŽENA 67. GODIŠNJICA BOMBARDOVANJA BEOGRADA
DRUŠTVO - AKTUELNO - Nedelja, April 06, 2008 15:03

godisnjica.jpg

Danas se sećamo svih poginulih u besomučnom bombardovanju Beograda 6. aprila 1941. godine. Nemački fašisti započeli su bombardovanje u 6 časova i 50 minuta, dok je većina Beograđana još spavala.

Gađane su zgrade, škole, bolnice, a potpuno je uništena Narodna biblioteka sa neprocenjivim fondom knjiga na Kosančićevom vencu.

Bombardovanje je trajalo čitav dan. Prema srpskim izvorima, poginulo je preko 2.000 stanovnika otvorene prestonice Kraljevine Jugoslavije, a prema nemačkim, više od 4.000.

Nebo Beograda branili su piloti elitnog Šestog lovačkog puka. Tog dana poginula su jedanaestorica.

U znak sećanja na taj dan pre 67 godina, položeni su venci i cveće na spomen-obeležja u Beogradu.

Član Gradskog veća Andreja Mladenović položio je vence kod fontane 'Vrelo života', pored Beograđanke, u porti Vaznesenjske crkve i na spomen-obeležje u Karađorđevom parku.

Zamenik predsednika Skupštine Grada Milorad Perović odao je počast nastradalima u Aleji žrtava bombardovanja na Novom groblju.

'Dok je Beograda i Beograđana moramo se sećati tog užasnog dana u aprilu 1941. kada je naš grad potpuno neopravdano napadnut i razoren. Moramo se setiti i onoga što se u Beogradu dogodilo 27. marta te godine, pogotovu danas kada su pred Srbijom veliki državni problemi', rekao je Perović.

Glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić položio je vence na Spomenik pilotima braniocima Beograda kod hotela 'Jugoslavija' i na Kosančićevom vencu gde je u bombardovanju srušena Narodna biblioteka i izgorelo oko 300.000 knjiga, fotografija, mapa.

Poštu poginulim Beograđanima odali su i predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, Vojske Srbije i Udruženja Beograđana '6. april'.

http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=219613
****************************************
Подсетимо се,није на одмет,и одајмо пошту жртвама фашистичке Немачке.

То је лепо и племенито, али си покварио са тиме што си рекао ФАШИСТИЧКА Немачка, која то никада није била. Нацизам и фашизам су две различите идеје, и то што су били у пакту их не изједначује, као ни Јапана који никада није био ни фашистички ни нацистички.
 
То је лепо и племенито, али си покварио са тиме што си рекао ФАШИСТИЧКА Немачка, која то никада није била. Нацизам и фашизам су две различите идеје, и то што су били у пакту их не изједначује, као ни Јапана који никада није био ни фашистички ни нацистички.
Da, Nemačka STVARNO nikada nije bila fašistička u svojoj istoriji, kao što nije bila ni Italija, Španija, NDH, Japan... !!!
 
Da, Nemačka STVARNO nikada nije bila fašistička u svojoj istoriji, kao što nije bila ni Italija, Španija, NDH, Japan... !!!

Од свих набројаних само је Италија била, и то стваралац, фашистичка, али комунисти не желе да се Немачка криви за то бомбардовање него фашизам јер су они у то време били у савезу са НАЦИСТИЧКОМ НЕМАЧКОМ која их је бомбардовала, ни један италијански авион није учествовао у том бомбардовању. Није нормално назвати тадашњу немачку фашистичком јер је нацизам био много гори од фашизма на нашим просторима а и у осталим деловима Европе. Фашисти нису убијали сто за једнога него нацисти, јер је њихова нација била сто пута боља од других, а фашисти то никада нису замишљали. То је код нас постао обичај да се свакоме да та етикета а скоро никада она права, зашто је то тако? можда је време да се ствари поставе на своје место и осуде прави кривци за све наше тегобе. Али неки су још увек у савезу са прошлошћу.
 
italijanski avioni su bombardovali tamo gde je to bila njihova interesna sfera....znaci jug kraljevine...gradove podgoricu,niksic,dubrovnik,split,zadar...i oni su kokali,nije da nisu...i to cak najvise slika streljanja ima od strane zabara....po sloveniji,dalmaciji,crnoj gori...znaci tamo gde su bili sa svojom vojskom...i postali su upamceni u bivsoj jugi kao veliki zenskarosi,znaci nije bilo suknje za kojom nisu skakali,e sad to ponasanje u albaniji,crnoj gori nije smelo,pa mos misliti kako su zene dole reagovale...ju mene jadne...:):)
 
То није исто, Италија је била у рату, а Нацистичка Немачка је бомбардовала Београд без објаве рата, као освету због кршења споразума. Ти то знаш, па зашто онда и ти сакриваш Нацистичку Немачку иза Фашистичке Италије, кад и то знаш да то није правилно. у целој Европи се говори о нацизму у Другом Светском Рату а скоро нигде о фашизму, и данас се Европа супроставља нео-нацизму а не фашизму као код нас. Код нас је била она парола " Смрт фашизму слобода народу". А зашто није била парола " Смрт Нацизму слобода народу" . Стављати Нацисте у исти кош са фашистима значи негирати конц-логоре и масовна ништења других националности, јер фашисти то нису радили. Зато је важно како кога етикетирати. Комунисти су увек кривили фашисте за све што се догађало и то настављају да раде, али зашто ? То вероватно не знају ни они, или је то по шаблону као и све друго у њиховој логици.
 
Fašizam kao ideologija jeste nastao u Italiji i tamo je postojao u svom izvornom obliku, ali se prelio i na veći broj zemalja, kako u Evropi tako i u svetu. I s obzirom na to, koje su i kakve političke strukture i organizacije sprovodile tu ideologiju, tako je i nazivan. Dakle, fašistička ideologija je u različitim zemljama različito nazivana. U tadašnjoj Nemačkoj, fašističku ideologiju je sprovodila Nacional-socijalistička partija, pa je zato tamo nazvana Nacistička, u Španiji su tu ideologiju sprovodili Frankisti ili falangisti, u Norveškoj - Kvislinzi, u Austriji - Austrofašisti, u Belgiji - Reksisti, u Albaniji - Balisti, u Hrvatskoj - Ustaše, u Japanu je postojao tzv. Imperijalistički fašizam, u Brazilu su fašističku ideologiju sprovodili tzv. Integralisti... dakle, sve su to fašističke ideologije i između svih njih može manje ili više da se stavi znak "jednakosti"! Činjenica je samo, da je Nacizam od svih fašističkih ideologija bio najgori!
 
То није исто, Италија је била у рату, а Нацистичка Немачка је бомбардовала Београд без објаве рата, као освету због кршења споразума. Ти то знаш, па зашто онда и ти сакриваш Нацистичку Немачку иза Фашистичке Италије, кад и то знаш да то није правилно. у целој Европи се говори о нацизму у Другом Светском Рату а скоро нигде о фашизму, и данас се Европа супроставља нео-нацизму а не фашизму као код нас. Код нас је била она парола " Смрт фашизму слобода народу". А зашто није била парола " Смрт Нацизму слобода народу" . Стављати Нацисте у исти кош са фашистима значи негирати конц-логоре и масовна ништења других националности, јер фашисти то нису радили. Зато је важно како кога етикетирати. Комунисти су увек кривили фашисте за све што се догађало и то настављају да раде, али зашто ? То вероватно не знају ни они, или је то по шаблону као и све друго у њиховој логици.

cuj,imas prava,znas onu scenu u filmu bosko buha,kada ga uciteljica uci kako se pravilno akcentuje rec fasisti...verujem da se jednostavno nije uklapalo u govornikov stih,kako da se izrazim,nije bilo u rimi...no pazi,i fasizam i nacizam su bili podjednako opasni,e sad...fasizam nije bio anticionisticki,hitler je ubijao jevreje,musolini nije....nacistima jevreji to nikada nece oprostiti,evo i danas na history channelu imas emisiju o stradanju jevreja u konc logorima...sto se srba tice...pogotovo u talijanskom interesnom podrucju,veci su im neprijatelji bili talijani nego nemci...po staroj dobroj devide et impera,nahuskali su ustase na srbe,a onda u kljucnom treniutku uzeli srbe u zastitu i cetnike popa djujica osvetnicki nahuskali na hrvate,a potom trljali truke,kao osudjivali ustase,a onu su ih i osnovali i oformili i doveli na vlast u hrvatsku,cak im i kroj za uniforme dali...no nije to poenta..hocu ti reci das su i fasizam i nacizam zlo...stim sto smo mi bili mnogo mnogo hrabriji,odlucniji,sposobniji,organizovaniji i bogatiji od glupih zabara koji su svud dolazili tek kad se nama cevi i ohlade od borbe....tako su objavili rat francuskoj naknadno posto smo probili mazino liniju ..napali grcku pa dobili batine..u jugoslaviju usli tek posto je sve bilo gotovo...pa zato od tih takvih "boraca" i nije za ocekivati da budu nosioci ideje fasizma.....od ljudi koje u broju od 200.000 zarobi sacica engleza u pustinji,nemozes ocekivati da se reklamiraju u ocima sveta kao hrabri fasisti,ili sta ti ja znam sta......e sad,da su nemci bili takvi..i nacizam bi bio sprdnja...ali nazalost ipak nije....zlocini su relativna stvar...zlocine cine svi u to vreme...i staljin i tito i ajzenhauer i truman i mcarthur...valjda je bilo takvo vreme,ko zna
 
То је тачно. Злочине су чинили сви у том рату, али ни један није успоредив са нацистичким и комунистичким, још и за комунистичке би требало имати јачи критеријум, јер су они наставили да праве злочине и после рата. То би вероватно били направили и нацисти да су победили. Ја сам недавно расправљао са Немцима, национал социјалистима из оног времена и они тврде да је њихова партија била социјалистичка и да су се издвојили из социјалистичке интернационале јер нису могли трпити да буду у истом рангу са мање вредним народима и тако су проглашени за национал социјалисте, са чим се већина није слагала, али је Хитлер по доласку за канцелара то све сјединио. Видите разлику између ДСС и ДС једни су национални а други интернационални, који су бољи или који су бољи за Србију то ће време показати, али по раду и пропаганди може се поставити питање да ли су то и једни. Зато је потребно напустити комунистички шаблон по коме све што није комунистичко аутоматски добија етикету фашисте, и са тиме се заборављају злочини нациста, и комуниста.
 
То је тачно. Злочине су чинили сви у том рату, али ни један није успоредив са нацистичким и комунистичким, још и за комунистичке би требало имати јачи критеријум, јер су они наставили да праве злочине и после рата. То би вероватно били направили и нацисти да су победили. Ја сам недавно расправљао са Немцима, национал социјалистима из оног времена и они тврде да је њихова партија била социјалистичка и да су се издвојили из социјалистичке интернационале јер нису могли трпити да буду у истом рангу са мање вредним народима и тако су проглашени за национал социјалисте, са чим се већина није слагала, али је Хитлер по доласку за канцелара то све сјединио. Видите разлику између ДСС и ДС једни су национални а други интернационални, који су бољи или који су бољи за Србију то ће време показати, али по раду и пропаганди може се поставити питање да ли су то и једни. Зато је потребно напустити комунистички шаблон по коме све што није комунистичко аутоматски добија етикету фашисте, и са тиме се заборављају злочини нациста, и комуниста.

vujadine,nadam se da mi neces zameriti sto ti se obracam sa ti,uprkos tome gajim izuzetno postovanje....po meni licno,nista se nemoze uporediti sa americkim zlocinima....dve atomske bombe,baciti svesno,samo experimenta radi...onakva bombardovanjas japana...potom koreja...namerno ubijanje civila koji su se priblizili 45 paraleli su dokazana.....imali su bukvalno naredjenja da ubijaju ljude koje vide da prilaze,bilo zene,deca,starci,muskarci...ko god...u vijetnamu su se tek dokazali ko su i sta su....napalm,masovna paljenja sela....irak...juzna amerika,vojne hunte...eskadroni smrti podrzavani od cia-e....neznam ni sam,ali po meni,svi ti zlocinci iz 40-tih su mala deca za amere...zapravo treba reci...ne fasisticki rezim za neki agresivan...vec kao americki....da,zaboravih nas:) i 1999...
nacizam je definitivno bio zlo za nemacku...po meni nacional socijalisticka partrija i jeste bila radnicka partija....ali je hitler tu postavljen naknadno,a prave vodje i osnivace partije je vremenom smenio ili proterao....elemente anticionizma je isto vezao u program te partije koji u osnovama ne postoji u njoj u pocetku.......
vidim da ste upoznali ljude iz tog vremena,dali bi mogli bilo ovde ili na pp prenesete njihove utiske o ulasku u rat...utisci o ratu do sredine 1943 i posle kada nemacka krece rapidno da se povlaci sa osvojenih teritorija...dali su bili u vojsci ili samo clanovi partije...
unapred zahvalan
 
Правилно је тако ословљавање међу форумашима, јер се не оптерећујемо непотребно. оно за Јапан и Кореју и Вијетнам није у потпуности правилно, и ако тачно, то је био рат, који Американци нису смели изгубити. Победници пишу не само историју него и законе. То смо искусили са комунистима и сад са Американцима и Шиптарима. Немци су били већином за нацизам, чак и после рата, све док није дошло до америчке помоћи Берлину, због блокаде, Онда су прешли Американцима, али Енглезима ни данас не опраштају бомбардовање Дресдена. Чуо си за ону "Дојчланд Дојчланд ибер алес" после рата су додали "цвај картофл дас ист алес" без неке отворене мржње према било коме. Били су сигурни у победу, и за свој пораз криве највише Енглезе и Черчила. Имамо нешто заједничко са њима али то не могу тачно дефинисати, можда националну свест.
 

Back
Top