Ketrin Nevil - Osmica

gost 129003

Primećen član
Poruka
960
Naziv knjige: (The EIGHT) Osmica
Autor: (Katherine Neville) Ketrin Nevil
Godina izdanja: 1989.
Srpsko izdanje: Solaris, Novi Sad, 2002, prvo izdanje
Prevod: Mirjana Živković


Jednostavno – knjiga koja vas prosto natera da ponovo verujete u ono u šta ste verovali kad ste bili dete.
O autorki se može pročitati da predstavlja rodonačelnicu žanra koji se zove "inteligentni triler", a za Osmicu da je avantura koja čitaoca ostavlja bez dana. I to je tačno.
Pustolovina, jurnjava kakva se ne sreće ni u filmovima o Indijani Džonsu, ali, sa druge strane, to nije puka bioskopska predstava. To je knjiga koja će čitaoca ostaviti tužnim kad je pročita, iz prostog razloga što će želeti još.
Knjiga je, zapravo, postavljena kao partija šaha. Svakom poglavlju prethode citati velikih šahista o životu i velikih ljudi o šahu. Nameće se postavka da šah jeste život. Život, zaista, obilije i strategijom i taktikom, kao i svaka partija šaha, ali šah u knjizi nije predstavljen kao igra za inteligentne ljude, niti kao igra za ratnike u duši, niti kao igra za dosadno popodne, poput "Ne ljuti se čoveče". Šah je, prema Osmici, "Igra" koja čuva drevnu tajnu, i to tajnu toliko veliku da su najveći umovi u istoriji proučavali i igrali šah iz jednog razloga – da bi odgonetnuli tajnu. Šta je zapravo tajna, otkriva se na kraju knjige.
U središtu radnje su šahovske figure koju su Mavari poklonili Karlu Velikom. Opšte je poznato da po celom svetu postoje mistična društva koja vekovima čuvaju tajna znanja. Ta znanja su toliko tajna i značajna da samo izabrani mogu da ih poseduju i koriste, a tajna se čuva tako što se nikada ne zapisuje, već se usmeno prenosi izabranima. Mavari su, pak, vrhunsku tajnu zapisali, odnosno šifrovali u šahovskim figurama koje su poklonili Karlu Velikom, najvećoj ličnosti u istoriji u tom trenutku. Shvativši sa čime ima posla, veliki kralj skriva figure tamo gde ih niko neće pronaći tokom narednih hiljadu godina. Ipak, priča o figurama postaje legendarna, i mnogi ih tokom istorije traže i inspirišu se njima, iako, zapravo, niko i ne zna kakvu to tajnu krije šahovska garnitura napravljena od zlata, srebra i dragulja.
Vekovima kasnije, formiraju se dve grupe ljudi koji traže garnituru. Jedni su "crni", a drugi "beli", kao u partiji šaha. "Crni" imaju crnu kraljicu, crnog kralja, crne topove, lovce, konje, pešake, a istu takvu organizaciju imaju i "beli". Cilj jednih je da pobede druge, da dođu u posed skrivenih figura i da otkruju tajnu zbog koje je toliko krvi proliveno. A "figure" u Igri, odnosno "igrači" su velike ličnosti svoga vremena, ali i obični ljudi koje sama "Igra" izabere.
Tako se radnja knjige odvija paralelno krajem XVIII veka tokom "Terora" u Francuskoj, krvavih sukoba jakobinaca i žirondinaca, i sedamdesetih godina XX veka. "Igrači" u XVIII su ljudi kao što su Robespjer, Napoleon, Katarina Velika, Žan Žak Ruso, Volter, Vilijem Blejk, Vilijem Vordsvort, Isak Njutn i mnoge druge istorijski poznate ličnosti, a tokom XX veka to su bogati Njujorkeri, bogati Arapi, sovjetski KGB, alžirska tajna policija, ruski i britanski šahisti, naučnici i mnogi drugi. Kako "Igra" traje i odnosi žrtve, tako u središte "Igre" i u XVIII i u XX veku ulaze po mnogo čemu obične devojke koje je sama sudbina odredila. Knjiga obiluje šahom, ali i mehanikom, akustikom, fizikom, jer se ni "tajna" ni svemir ni muzika ne mogu objasniti bez potrebnih znanja. Njihovim preplitanjem se dolazi do alhemije, koja jedina može sabrati sva znanja i konačno odgonetnuti tajnu.
Avantura koja traje kroz vekove po velikim gradovima, kopnu, pustinji, okeanu, svim kontinentima i svim društvenim slojevima, ni na jednoj strani u knjizi ne gubi na dinamici. A kada se čitaocu učini da je radnja postala prekomplikovana ili nadrealna ili fantastična, autorka se vešto vraća u stvarnost, uvlačeći na taj način i čitaoca u "Igru".
Kombinacijom neverovatne avanture, modernog doba u vreme početka primene kompjutera, spletkama francuske buržoazije i realnošću bipolarnog sveta u vreme hladnog rata, uz genijalno osmišljenu radnju i detaljne opise tajanstvenih mesta i davnih događaja širom planete, Osmica postaje takva da maštoviti čitalac poželi da joj se često vraća, jer takvu mešavinu trilera, istorije, cilvilizacije, akcije, fizike i šaha teško da će negde ponovo pronaći, na filmu ili u knjizi.

Emil Živadinović
 
Priča je lepo zamišljena, ali je nekako plitko napisana, ima mnoooogo grešaka i nedoslednosti!
Npr Solarin i Friske igraju šah, u jednom momentu obojica ostanu bez jednog konja, a par redova zatim kaže kako se jedan od njih opredelio za taktiku napada ili odbrane sa oba konja! Pa onda glavna junakinja šeta po morskom dnu par desetina metara sa torbom punom figura teškim nekoliko kolograma... ima toga još mnogo
 
U prodaji se, od skoro, nalazi roman VATRA - nastavak Osmice.
Autorka je, bezmalo 20 godina posle svetskog uspeha Osmice (kriticari u celom svetu je ubrajaju medju naj knjige ikada napisane) objavila i nastavak knjige...
 
Knjiga je prosto genijalna. Ja sam je pročitala na zimskom raspustu i još uvek trabunjam o njoj... Kvalitetno napisana, a pre svega radnja je vrhunski osmišljena. Obiluje i informacijama.
Najbolji triler koji sam pročitala.Upliću se i ljubavni elementi, tako da ima i drame...

A te sitne greške koje su se potkrale su zaista zanemarljive i nisu toliko bitne, jer je ovo delo genija i apsolutno ne utiču na priču - ne kvare je.

Preporučujem je svakome jer je knjiga zaista vrhunska.
 
Upravo citam ,,Osmicu", nije losa. Fino je napisana, treba znati sve ono o sahu, istoriji, matematici, muzici....
Ne dopada mi se sto ima previse likova a svaki je JAKO BITAN za pricu. Svidja mi se sto ima i istorijskih licnosti. U Solarisa se zaljubis posle stopedesete stranice.
 
Kako mislis ,,isti karakteri"? Pričas o likovima ili o sličnosti radnje.
Ima li neki sajt ili forum u kojem se malo priča o likovima iz ,,Osmice" ili ,,Vatre"? Mislim da su vrlo diskutabilni, neki su bezveze, dok su neki interesantno odradjeni.
 
Pročitao sam od nje Proračunati rizik, je l Osmica bolja? Ova koju sam naveo je prilično ambiciozno napisana, ali u suštini nije ništa posebno.

Ни близу.
Осмица јој је најбољи роман, мада неки кажу да је Магични круг бољи.
Ватра је наставак Осмице.
У целини, ништа посебно, али боље да си почео са 8. да је читаш.
 
Kako mislis ,,isti karakteri"? Pričas o likovima ili o sličnosti radnje.
Ima li neki sajt ili forum u kojem se malo priča o likovima iz ,,Osmice" ili ,,Vatre"? Mislim da su vrlo diskutabilni, neki su bezveze, dok su neki interesantno odradjeni.


Ono što je zajedničko za sva tri romana Ketrin Nevil je šablon, istina vešto skrojen, ali upadljiv (zato insistiram da se Osmica čita prva). U sva tri romana glavni junak je žena – devojka od 20-30 godina, obazovana i na izuzetnom radnom mestu (stručnjak za nuklearne nauke u Magičnom krugu, za akustiku u Osmici, za kompjutere u Proračunatom riziku), koja se sudbinski nađe usred velike "igre" koju igraju veliki igrači (vekovna potraga za magičnim predmetima u Magičnom krugu, za besmrtnošću u Osmici, za novcem i uspehom u Proračunatom riziku), koja prestaje da hoda kroz život promišljeno – počinje da popušta nedefinisanom osećaju – neguje svoju neostvarenu strast, ima genijalnog prijatelja koji radi poverljive poslove za vladu (banku), a koji vremenom postaje ljubavnik. Kao da se jedni te isti junaci različito zovu u različitom vremenu, prostoru i potrazi – "igri". Možda je razlog tome što su vodeći junaci svih rukopisa K. Nevil žene taj što je "ženina prednost u tome što može uvek da promeni mišljenje, a privilegija da svoje želje obavije velom misterije", što značajno utiče na održavanje dinamike rukopisa, pored činjenice da je autor žena –u kritici okarakterisana kao "feministički odgovor na Otimače izgubljenog kovčega" (ne želim da komentarišem)...


preuzeto sa: http://www.mojakritika.com/072b030ba126b2f4b2374f342be9ed44.htm
 
Priča je lepo zamišljena, ali je nekako plitko napisana, ima mnoooogo grešaka i nedoslednosti!
Npr Solarin i Friske igraju šah, u jednom momentu obojica ostanu bez jednog konja, a par redova zatim kaže kako se jedan od njih opredelio za taktiku napada ili odbrane sa oba konja! Pa onda glavna junakinja šeta po morskom dnu par desetina metara sa torbom punom figura teškim nekoliko kolograma... ima toga još mnogo
Upravu si, a takodje joj se potkralo par istorijskih neistina..
Ja sam posel osmice procitao pola drugog dela - "Vatra" i nisam dalje mogao.
Nemam naviku da ostavim neprocitane knjige, ali jednostavno sam kasno skontao koliko je "prazna"! :/
 
,,Vatra" i jeste prazna, ima mnogo nepotrebih detalja koji nisu vezani za radnju. Ima i u ,,Osmici" takvih delova ali je ona ipak mnogo bolje odradjena.
Likovi su takodje bolje odradjeni u ,,Osmici" . Npr, skoro svaki lik je nekako zanosno lep, dok je Lili Rad specificna po tome sto je mala i debela, ili Taljeran koji je poluinvalid i srednjih godina, a opet zavodi maloletnice. :)
 
,,Vatra" i jeste prazna, ima mnogo nepotrebih detalja koji nisu vezani za radnju. Ima i u ,,Osmici" takvih delova ali je ona ipak mnogo bolje odradjena.
Likovi su takodje bolje odradjeni u ,,Osmici" . Npr, skoro svaki lik je nekako zanosno lep, dok je Lili Rad specificna po tome sto je mala i debela, ili Taljeran koji je poluinvalid i srednjih godina, a opet zavodi maloletnice. :)

Taljeran je istorijska ličnost, i to vrlo bitna...
Posle Osmice, mnogo sam čitao o Francuskoj revoluciji.
 

Back
Top