MONTAZNE KUCE-iskustva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
[/B]

A ko je pravio kucu u kojoj ti sada zivis.
Ili zivis na grani kao vrabac?! :)

Živim u stanu koji je zidan, ali sigurno nece doziveti sto leta.
A po meni, koji imam 34 godine, ideja da se kuća pravi za čukunčukun... unučiće zvuci smešno. Koliko danas dece, a pogotovo unuka, onih koji su kuće gradili pre 50 godina (a da ne pricam sto) živi u tim kućama? Ako moje dete bude želelo da živi sa mamom i tatom u istoj kući (a da pri tom ne mora), ja cu ga lično izbaciti na ulicu :) Sa kupljenim placom, pa nek gradi sta hoce... ili stanom, ako vise voli...
 
Živim u stanu koji je zidan, ali sigurno nece doziveti sto leta.
A po meni, koji imam 34 godine, ideja da se kuća pravi za čukunčukun... unučiće zvuci smešno. Koliko danas dece, a pogotovo unuka, onih koji su kuće gradili pre 50 godina (a da ne pricam sto) živi u tim kućama? Ako moje dete bude želelo da živi sa mamom i tatom u istoj kući (a da pri tom ne mora), ja cu ga lično izbaciti na ulicu :) Sa kupljenim placom, pa nek gradi sta hoce... ili stanom, ako vise voli...
Ne mora da živi ali može da proda i dobije gomilu love ako je kuća u dobrom stanju. Pogotovu što posle toliko godina ta kuća dobije na vrednosti zbog lokacije koja je u trenutku gradnje neka teška periferija.
 
Ne mora da živi ali može da proda i dobije gomilu love ako je kuća u dobrom stanju. Pogotovu što posle toliko godina ta kuća dobije na vrednosti zbog lokacije koja je u trenutku gradnje neka teška periferija.

Čini mi se da će, bez obzira kako vi danas napravili kuću, za 50 godina tehnolgoija otići toliko daleko da ćete prodati samo plac i priključke, a kuća će biti više za čudjenje u čemu su ljudi nekada živeli.
Realno, da li znate ikoga ko je kupio kuću staru 50-60 godina (a da nije neki biser na predivnom mestu) i da je baš zbog kuće (a ne lokacije i placa) pljunuo gomilu love? Ja znam da smo mi gledali tako stare kuće samo kao plaćene komunalije, a već smo računali koliko nam treba za rušenje (što ćemo i uraditi).
 
Ala ste se raspisali.:)

Nisam toliko strucnjak za materijale ni zidanje, ali evo da vam iznesem svoje iskustvo u montaznoj kuci ovog leta.

Znate i sami koliko je bilo uzastopnih toplih dana ovog leta. U kuci nemamo klimu, i bilo je ok. Nije nam bila potrebna klima. Prozore sam preko dana drzala zatvorene, samo su dva bila otvorena na kip, i u kuci nije bilo vruce. Uvece otvorim sve prozore, provetrim, zatvorim kada krenemo na spavanje, i tako u krug. I najverovatnije da necemo ni ugradjivati klimu.
 
Iliti, u tuđaga tatka pogolema alatka. A ti si siguran da je takav sistem gradnje bolji od našeg tradicionalnog, obogaćenog novim materijalima? :think: Ovde su pisali stručni ljudi iz oblasti građevine pa ih nisam čuo da su rekli da smo primitivni.

Veruj mi , primitivni smo :)

Tradicionalno je dobro po drugim pitanjima..ali kad je gradnja u pitanju..ceni se inovacija...

P.S. ne vidim svrhu korišćenja betona sa novim materijalima kad ti materijali rade sav posao...tu ti beton samo smeta..tj. daje na težini objekta..a teži objekti su podložni zemljotresu itd...
 
U razvijenom svetu kuce od cvrstog materijala,il;iti "zidane kuce" kako se kod nas kaze,imaju bogati ljudi.Sirotinja zivi u barakama,iliti "montaznim"kucama. Da li ti bogati i obrazovani ljudi znaju sta je bolje.
Naravno,te kuce su u tom razvijenom svetu mnogo jeftinije od zidanih,kod nas je isto ili su te barake i skuplje,kod nas sve mora da bude naopako,takav smo narod,naopak.
 
U razvijenom svetu kuce od cvrstog materijala,il;iti "zidane kuce" kako se kod nas kaze,imaju bogati ljudi.Sirotinja zivi u barakama,iliti "montaznim"kucama. Da li ti bogati i obrazovani ljudi znaju sta je bolje.
Naravno,te kuce su u tom razvijenom svetu mnogo jeftinije od zidanih,kod nas je isto ili su te barake i skuplje,kod nas sve mora da bude naopako,takav smo narod,naopak.

Sine te zidane kuće o kojima ti pričaš su one na obroncima holivuda i ako tu vrstu kvaliteta gradnje porediš sa našom...pa mislim...hahahahahaha :rotf: plus one su zidane ne zbog toga što su bolje od mk već zbog stila gradnje...taj američki fetiš ekstravagance..ugrađuju španski fazon sredovekovnih hacijendi...ma brate...

A najveća glupost koju sam čuo da sirotinja u svetu živi u mk... šta da kažem...primitivizam...

Da li ti znaš koliko recimo Marles iz Slovenije naplaćuje kvadrat? otkud sirotinji za to..

Ama bre ne verujem šta slušam...care samo pogledaj norvešku, finsku, švedsku...toliko od mene...jadni norvežani...sirotinja :(
 
S paznjom sam procitao ovu temu i mislim da mnogi ljudi grese u pogledu montaznih kuca jer je za njih to nesto strano.
Zivim u Australiji vec duse vreme i promenio sam do sada 3 kuce, ustvari 4 ukljucujuci i stan u kome sam prvo ziveo.
U Australiji su 90 posto kuca pravljene kao ove sto se kod nas zovu montazne,znaci skoro cela nacija zivi u njima i veoma mali broj ljudi kuka ili se buni sem nas kad dodjemo iz delova gde se prave betonsko-ciglane kuce :).

Obicno su to predrasude tipa : ma ko zivi u ovim barakama, to je samo za bednike , cuje se kad prdnes itd, itd

Planiram uskoro da napravim nesto u Srbiji pa sam zbog toga procesljao sve u vezi montaznih kuca i mogu vam reci da je kvalitet montaznih kuca kod nas, ako je isti kao na web sajtovima nasih proizvodjaca, daleko bolji i kvalitetniji od kvaliteta kuca u Australiji.

Sve ove izolacije , folije, fasade, itd u Australiji su mnogo skuplje i ni jedna gradjevinska firma ne daje ove izolacije kao standard vec se sve ekstra doplacuje.
Prozori sa duplim stakima skoro i da ne postoje.
Kupatila i hidroizolazija u mokrim cvorovima u ovakvim kucama u Australiji su prava nocna mora.
Samo spoljna fasada sa stiroporom i akrilnom farbom kao kod nas kosta negde oko 20 000 evra za kucu od 240 kvm.
Ako kucu pravite, morate da stojite iznad glave majstorima jer je fuseraj na nivou i oni ce uciniti sve da skrate svoje radno vreme i da zavrse posao sto pre.

Ja sam svoju prvu kucu pravio pre 20 godina, slicni sistem , sem sto majstori prave ramove na licu mesta i sklapaju na vec izlivenoj ploci. Posle se udari krov, obzida sa jednim redom fasadne cigle koja se vezuje za drveni ram i to je to. i posle 10 godina sam morao da renoviram kupatilo, plocice na ulaznim vratima, kuhinju i krov.
Drugu kucu koju sam kupio je pravljena u sedamdesetim, slicni sistem , ali sam dobro proverio sve sto mi je smetalo u prvoj i valjda su ovde bili bolji majstori, sta li ,ali ova kuca nije imala toliko falinki.

Trecu kucu koju smo uzeli je kao brvnara, pravljena oko 1928, na stubovima od betona ( oko pola metra visine) na koje je nasadjen ram od drveta, prekriven sa brodskim podom, onda dolazi na to drveni ram ili konstruksija i pregrade (zidovi)
, spolja oblepljeno sa drvenim profilisanim daskama dok su unutra gipsane ploce za zidove i plafon. Krov je od metalnih talasastih tabli.
Nikakva izolacija sem u krovu koja je ubacena pre nekoliko godina.
Prepravljao sam ovu zadnju sa sinom, izmestio i promenio nekoliko zidova i sem sto ima malo prasine i sto je sve oko 80 godina staro, nema nikakvih problema.

Sta sam hteo da kazem sa ovim gore je da i pored losih standarda gradnje iliti montaze, ove kuce mogu da opstanu duze vreme, i ako nema dodirne vlage i vode, mogu da traju vekovima, sa sitnim opravkama i odrzavanjem koje je potrebno svakoj zgradi bez obzira od cega je ona pravljena.

Da napomenem i to da ovakve kuce svake godine prezivljavaju ogromne vetrove koji se desavaju bas u ovo vreme i uzasne vrucine prvih nekoliko meseci pocetkom godine.
I sto je za mene apsolutni plus za ove kuce je taj da im zemljotres ne moze skoro nista, tj nema betonske ploce koja ce da te sahrani kao kod betonskih kuca, i povezanost cele kuce je mnogo solidnijaa nego kod zidanih kuca a i sama elasticnost celog objekta je veca.

Prosao sam nekoliko zemljotresa kod nas i bilo je jezivo, ovde sam prosao jedan od 5.5 i osim skripe cele kuce :) nije se desilo nista.

Sve u svemu, ako se i malo razumete u gradnju kuca i znate koje su kriticne tacke u izgradnji ovih takozvanih montaznih kuca i ako je tacno ono sto nasi obecavaju
u pogledu izolacije i kvaliteta materijala, ja se nikada ne bih dvoumio i uvek bi se odlucio za montaznu.
A da ne pominjem ustedu u grejanju preko zime ili zemljotrese, daleko ih bilo :)
 
Gospodo,da li je neko od vas koji ste podigli toliku halabuku oko jednostavne stvari boravio ili prisustvovao u gradnji montazne kuce?Kod nas postoji problem sto se ne prate trendovi u pogledu novih materijala i tehnologije izrade.Sve je na nekom primitivnom nivou.Marles je ime koje treba vezivati uz montazne kuce,a ne Ivanjicu.Zamislite,vecina njih koristi ivericu u skolpu svog panela,sta vise reci o tome.Sam nivo zavrsnih radova je jako smesan za nekog ko se i malo razume u gradjevinu.Ja ne favorizujem niti jedan niti drugi vid gradnje kuca,samo tvrdim da je pametnije uraditi kvalitetno montaznu kucu,nego zidanu,ali napominjem samo kvalitetnu gde ce se voditi racuna i o sitnicama.

Od aprila meseca sledece godine,na nasem trzistu ce se pojaviti jedna zanimljiva opcija sto se tice montaznih kuca.Bice radjene po uzoru na Marlesov-e,sa modernim projektima i gotovim zidnim panelima koji ce se montirati na licu mesta.

:kafa:
 
Postovane kolege forumasi,
pratim prepiseke od momenta kako sam resio da pravim kucu, ima tu svega, ali da podjem redom,
startovao sam sa temeljima 19.07.11., radio sam sam, odnosno angazovao sam majstore dundjere, dve ekipe sam promenio, dosta nervoze nerviranja..., zavrsio posle neke tri nedelje, podrum 20m2, ploca 140m2 mala kosina terena, betonski blok, septicka, sahta, razvucena voda i kanalizacija sve 7500e.
Dogovorio kucu sa firmom iz Beograda, datum pocetka 25.08., prvo odlaganje za 02.09., ok, kao nije suva ploca, mada je bilo +40 stepeni.
Dogovor je bio: zidove ti montiramo za 2 dana, krovnu konstrukciju za 2 dana, startujemo u cetvrtak u toku dana 01.09. zavrsavamo u ponedeljak 05.09., dolazi 8 majstora za montazu.
02.09. nema nikog, dat avans 50%, zovem 10 puta, javlja se gazda, kaze rekli kisa, videcemo sutra...kise nije bilo. U nedelju ujutro 04.09. pojavljuje se 5 panela i oko pola kubika gradje...
Nedelja: igrali se gazda firme i jedan nazovi radnik do 8 uvece, postavljali pravce, to su stafle 15*5cm na koje dodju paneli, uradili oko trecine kuce
utorak: pojavljuje se jos panela, gazda i jos cetiri radnika 20-24 godine, za jedan dan postavili 10 panela, dolazim sa posla, sprema se oluja, ja pred infraktom...
nekako zastitili najlonom
Sreda: lep dan posle kisetine, zovem jel dolazite da nastavite, odgovor ne mora da se susi, naravno sve bilo pod najlonom nista nije mokro, ali nece da dodju...
Cetvrtak: ja bez najave uzeo slobodan dan, ceo dan sa njima, spojimo nekih 90% kuce, gazda dovodi neku drugu ekipu pred vece da vide za krov, i oni kazu sve je krivo, sve bezi za 20 cm..., ali pristaju da nastave posao, ali od subote ujutro

Tako je i bilo, ekipa je iz Azanje i prilicno znaju posao, jedan dan su ispravljali krive drine, pa posle bindere, posto su i oni lose konstruisani, dve badze, mucili se 5 dana, ali uspeju nekako, stave pod najlon... kasnije sam njih angazavao da mi zavrse zapoceto, jos su kod mene, smatraju nas cudacima,i mene i zenu, jer ocekujemo da sve bude pod pravim uglom, da se vidi diagonala, pravac i tako dalje

Da skratim, nije problem u kucama, bilo kojim, svako za svoje pare ima pravo da radi sta hoce, ali kod nas je normalno da za svoje pare nikad ne mozes da dobijes sta si dogovorio i sta ti je obecano.
Razlika izmedju nasih i inostranih kuca je u materijalu i naravno u izvodjacima, zato nasi nikada ne mogu da prodju dalje od nasih granica. Naravno tu su i gazde firmi koji racunaju da ti rade kucu kljuc u ruke, a da nemaju cvonjka u dzepu, radnici te mrze i gledaju da fusere, kazu zida kucu, ima pare, a mi moramo da radimo za njega!?
Sve u svemu idiotska zemlja, ako zelite jos da vas gnjavim sa svojim problemima slobodno me kontaktirajte, ako neko zeli da gradi montaznu kucu rado cu dati savet, jer ovaj vid gradnje je izuzetno dobar, ako znas o cemu se radi i sta hoces i imas vremena da ih nadzires,

pozdrav,
 
Imam ja i jako je lose

E, vidiš, takva ja iskustva hoću da čujem-čovek nekog angažovao, ovi ispali loši. Dakle, i pored nekih nesuvislih reklama, njih izbegavati. Nisu mi baš bili u užem izboru (po meni, za osnovne pare, nedovoljno dobra izolacija i sl.), ali nije loše da se čuju ovakve priče.
Ja, ako sve bude u redu, krećem sa izgradnjom kuće u aprilu, ali sam se već dogovorio sa arhitektom koji je dizajnirao kuću da radi i nadzor. Kuća se gradi u Vrdniku, on je iz Rume, ima 7 km. Može da bude na gradilištu po 2-3 puta dnevno, ako bude potrebe...
 
E, vidiš, takva ja iskustva hoću da čujem-čovek nekog angažovao, ovi ispali loši. Dakle, i pored nekih nesuvislih reklama, njih izbegavati. Nisu mi baš bili u užem izboru (po meni, za osnovne pare, nedovoljno dobra izolacija i sl.), ali nije loše da se čuju ovakve priče.
Ja, ako sve bude u redu, krećem sa izgradnjom kuće u aprilu, ali sam se već dogovorio sa arhitektom koji je dizajnirao kuću da radi i nadzor. Kuća se gradi u Vrdniku, on je iz Rume, ima 7 km. Može da bude na gradilištu po 2-3 puta dnevno, ako bude potrebe...

Kako sam u predhodnim postovima naveo, nisam nezadovoljan kvalitetom materijala, odabrao sam mega standard, sto mu dodje osb 0.9, parna brana, 15 minerane vune, osb 0.9, to je ok, problem je u glavama nasih izvodjaca, temelj je osnov svega, u ovom slucaju to su stafle koje se fiksirau za plocu, e ako njih ne namestis dobro, onda imas problema u toku izgradnje kompletne kuce, a svaki majstor kaze ispravice sledeci, tako gledano moler je taj koji ispravlja sve, pa daj onda njega da angazujem od temelja.
Moj savet je da angazujes iskusnijeg gradjevinca i to na ceo dan, arhitekta bez iskustva na terenu, nece moci on sa njima da izadje na kraj
 
bezi od njih u ****, kod nas je losa ta tehnologija, niko nema pojma kako se prave, drugo je amerika, oni na deset godina renoviraju i prave ponovo, ali su i eksperti, kod nas ces **** dobiti dozvolu za tako nesto, ima da te oderu kao musa jare, nije nimalo naivna tehnologija, postoje komore koje moraju da disu a koje nesmeju, inace budj ces mirisati na kilometar, zdvravije su malterisane krecom, i ovako moras imati temelj, za montaznu vise ce ti trebati izolacije, nebi se bas usudio nikad napravim, ja sam uradio samo plafon zbog nemogucnosi malteracije, prvo nisu ga dobro odradili, drugo cigare su ga razjebale za 60 meseci, trece gde god je kanula voda ostavila je trajne posledice, trece samo sam na jdenom mestu video da je neko postavio gipsanu plocu kako terba, i to je amater koji je sam radio ali mu je brat arhitekta,
 
Postovane kolege forumasi,
pratim prepiseke od momenta kako sam resio da pravim kucu, ima tu svega, ali da podjem redom,
startovao sam sa temeljima 19.07.11., radio sam sam, odnosno angazovao sam majstore dundjere, dve ekipe sam promenio, dosta nervoze nerviranja..., zavrsio posle neke tri nedelje, podrum 20m2, ploca 140m2 mala kosina terena, betonski blok, septicka, sahta, razvucena voda i kanalizacija sve 7500e.
Dogovorio kucu sa firmom iz Beograda, datum pocetka 25.08., prvo odlaganje za 02.09., ok, kao nije suva ploca, mada je bilo +40 stepeni.
Dogovor je bio: zidove ti montiramo za 2 dana, krovnu konstrukciju za 2 dana, startujemo u cetvrtak u toku dana 01.09. zavrsavamo u ponedeljak 05.09., dolazi 8 majstora za montazu.
02.09. nema nikog, dat avans 50%, zovem 10 puta, javlja se gazda, kaze rekli kisa, videcemo sutra...kise nije bilo. U nedelju ujutro 04.09. pojavljuje se 5 panela i oko pola kubika gradje...
Nedelja: igrali se gazda firme i jedan nazovi radnik do 8 uvece, postavljali pravce, to su stafle 15*5cm na koje dodju paneli, uradili oko trecine kuce
utorak: pojavljuje se jos panela, gazda i jos cetiri radnika 20-24 godine, za jedan dan postavili 10 panela, dolazim sa posla, sprema se oluja, ja pred infraktom...
nekako zastitili najlonom
Sreda: lep dan posle kisetine, zovem jel dolazite da nastavite, odgovor ne mora da se susi, naravno sve bilo pod najlonom nista nije mokro, ali nece da dodju...
Cetvrtak: ja bez najave uzeo slobodan dan, ceo dan sa njima, spojimo nekih 90% kuce, gazda dovodi neku drugu ekipu pred vece da vide za krov, i oni kazu sve je krivo, sve bezi za 20 cm..., ali pristaju da nastave posao, ali od subote ujutro

Tako je i bilo, ekipa je iz Azanje i prilicno znaju posao, jedan dan su ispravljali krive drine, pa posle bindere, posto su i oni lose konstruisani, dve badze, mucili se 5 dana, ali uspeju nekako, stave pod najlon... kasnije sam njih angazavao da mi zavrse zapoceto, jos su kod mene, smatraju nas cudacima,i mene i zenu, jer ocekujemo da sve bude pod pravim uglom, da se vidi diagonala, pravac i tako dalje

Da skratim, nije problem u kucama, bilo kojim, svako za svoje pare ima pravo da radi sta hoce, ali kod nas je normalno da za svoje pare nikad ne mozes da dobijes sta si dogovorio i sta ti je obecano.
Razlika izmedju nasih i inostranih kuca je u materijalu i naravno u izvodjacima, zato nasi nikada ne mogu da prodju dalje od nasih granica. Naravno tu su i gazde firmi koji racunaju da ti rade kucu kljuc u ruke, a da nemaju cvonjka u dzepu, radnici te mrze i gledaju da fusere, kazu zida kucu, ima pare, a mi moramo da radimo za njega!?
Sve u svemu idiotska zemlja, ako zelite jos da vas gnjavim sa svojim problemima slobodno me kontaktirajte, ako neko zeli da gradi montaznu kucu rado cu dati savet, jer ovaj vid gradnje je izuzetno dobar, ako znas o cemu se radi i sta hoces i imas vremena da ih nadzires,

pozdrav,

Molim te, javi mi se na PP imam neka pitanja u vezi sa tvojim iskustvima kod izgradnje mk. Hvala
 
Napisao si da si zapoceo gradnju montazne kuce u septembru. Jesi li zavrsio sta si planirao? Ko ti je radio izgradnju i kako si se odlucio bas za tu firmu? Da li si uzeo model ivanjicke kuce?

da, montaza same kuce je pocela u septembru, ovih dana cu zavrsiti planirano za ovu godinu, zavrseno je oko 80%, zapoceli su ovi iz kuca mont, firma bez dovoljno potencijala da zavrse zapoceto, mozda jako mali deo, nedovoljno mastora, sarlatani, zavrsavali su i vadili fleke majstori iz Azanje,ja nastavio sa svojim majstorima, a odluka je pala zbog ponude preseka zidova, 15 cm vune, model, kao i mnogo toga u srbiji, maznuto sa sajta ceske ili slovacke firme koja ima preko 200 modela u ponudi, ivanjicka mi se ne svidja zbog lomnjenja krova, ova moja ima krov izjedna
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top