Ratluk

da li neko zna kako se pravi?

"pravi" ratluk?
Nemam pojma!
Ali, imala sam drugaricu (davnih dana) koja je stalno pričala o "domaćem ratluku". Zamišljala sam da je to nešto posebno.
Jednom mi je donela da probam.
Nije mi se dopalo (možda zato što uopšte ne volim ratluk? :wink:), ali se pravi tako što se 4 (ili 5) ke4sica pudinga skuva u 1/2l vode + šećer (čitav kilogram!). To se rasporedi po nekom plehu i ostavi da se stegne. Seče se na kockice i uvija u prah šećer.
 
ja volim sa orasima
i ne znam kako se pravi
i bolje, đavo ga odneo
ovako kupim pakovanjce
i potraje kraće ili duže, od nas zavisi.


(a ratluk da praviš ne znaš, a u klasionicu da ideš znaš? =) )
 
Ja znam sigurno da puding ne ide u ratluk. Taj recept joj nije dobar.
Ide zelatin i secer i jos svasta nesto sto kod nas ni nema da se kupi, naravno arome i ORASI....., zato kupi pakovanje i uzivaj ako ga volis.;)
 
Evo recepta za Turski ratluk:
Potrebno je: 450gr secera, 300ml vode, 25gr zelatina u prahu, 2,5ml tartarske kiseline (moze se naci u skrobari Pancevo ili kod privatnika koji proizvode ratluk), 30ml ruzine vodice, roze boja za kolace, 25g prah secera, 1 kasika gustina.
Navlazite unutrasnjost dva plica pleha dimenzije 18x18cm. Sipajte secer i vodu kojoj ste oduzeli 60ml u serpu sa teskim dnom. Kuvajte na slaboj vatri, uz povremeno mesenje dok se secer ne rastopi.
Pomesajte zelatin i preostalu vodu i stavite iznad serpe sa vrucom vodom. Skuvajte secerni sirup i ostavite da vri 8minuta. Ukoliko imate termometar za secer, proverite da li je 127/260 F temperatura. Umesajte tartarsku kiselinu u zelatin, zatim sipajte u vrijuci sirup i mesajte dok se ne rastopi. Sklonite sa ringle.
Dodajte ruzinu vodicu i par kapi roze boje i izmesajte. Sipajte smesu u pripremljene plehove i ostavite ih da stegnu preko noci. Pospite vostani papir sa malo secera u prahu i gustina. Zamocite donju stranu plehova u vrucu vodu i prevrnite ih na papir. Isecite ratluk na kocke sa nauljenim nozem. Uvaljajte kocke u prah secer, da budu sasvim pokrivene.

Psle svega ovoga mislim da je koka bila u pravu, kupi kutiju ratluka i uzivaj.
 
ohhhhh, fenomenalne ste! :) :) :)
Eto sta je meni dao internet.
Samo, nisam ocekivala da se tako tesko pravi.
Dobro, kupicemo gotovo...
(poješcu sve rahatlokumcice,
i bicu debela devojka,
debela devojka....
Tj, pre debela nego devojka, al' ajde...:) )
 
Ti bela rado znas svasta nesto. Svaka cast.
Sto se zelatina tice, mnogi ga stavljaju u posna jela, kolace i torte kao posno iako je zivotinjskog porekla. I jos stosta se koristi za pravljenje posnih kolaca, salata i jela, a nije zaista posno, zato ne budite sigurni da u ratluku nema zelatina, bas tog zivotinjskog.
A od cega se pravi slag??? Od belanaca u prahu, slatke pavlake u prahu......???? ili neceg drugog? Bela rado ti to verovatno znas, hajde otkri mi tajnu, jer ja, mozda je sramota, ali neznam. Slag se takodje racuna kao posno i to onaj na vodu, koji naravno ima mleko u prahu u svom sastavu:roll:, a skoro sam kupila "posnu" cokoladu, koju redovno kupujem za posne slave (i ne samo ja vec svi koje poznajem) i onako bezveze pocela da citam sastav na kutiji gde naravno pise izmedju ostalog i mleko u prahu. kutija je inace od 2kg i retko ko kupi celu kutiju, da bi mogao da procita sastav, vec veruje prodavcima koji je prodaju kao posnu, na meru:rolleyes: Toliko o posnim kolacima i jelima......
 
U pravu si koko. Mnogo toga nam se servira kao posno, a na nama je da li cemo to da prihvatimo ili necemo. Sto se tice slaga znam da mu je osnova toping baza kojih ima vise vrsta, ali nisam saznala sta je to. Uvek postoji ono "TAJNA PROIZVODJACA". Sve te instant stvari su bolje za proizvodjaca da kupac nikad ne sazna prave sastojke.
 
Pa da, sta je toping, djavo bi ga znao! Ja sam tek kada sam pocela da se bavim ukrasavenjem torti skontala da je mering puder ustvari belanac u prahu....A tada sam cula i da u margarinu ima zivotinjske masnoce, a ne samo biljno ulje. A svi margarin stavljamo u kolace kao posno???:shock: I sto bih ja tu nesto menjala? Kako svi tako i ja. Ma post i onako nije samo uzdrzavanje od posne hrane, vec od losih dela i zlih misli....
Uz to sam cula kako jedna zena (koja kolace radi po porudzbini) u posne kolace stavlja belance:shock:, jer u njemu jelte nema masti, to su samo proteini:roll: SVASTA
 
Meni je svojevremeno jedna baka rekla da se ratluk pravi sa stirkom,sto je mene jako iznenadilo i dan danas u to ne verujem,ali je ona bila stara beogradjanka i vrsna domacica pa ta moja neverica moze biti diskutabilna,ali eto to vam je jos jedna informacija.Inace ratluk obozavam i mogu da pojedem tonu,a najbolji je onaj ispod zelenjaka,sa pistacima,mentom,bademima...
 
Daco, mosleci na stirak ona je mislila na ono sto mo danas zovemo gustin. Nekada se time stirkao ves i znam da ga je moja baka dodavala i u kompote da bi bili gusci. Koristio se kukuruzni ili krompirov skrob-stirak.
 
Ratluk se pravi od stirka.S tim sto stirak nije nista drugo do skrob ili gustin kako ga mi znamo,sto je ipuding sa dodatom aromom.Pravi se dehidratacijom(nadam se da sam se dobro izrazila) krompira.To je jedno te isto.Imam recept u jednom starom kuvaru,ali ga nisam probala.Komsinica kod mojih(Slovakinja) inace majka drugarice iz detinjstva,je za svaki rodjendan pravila ratluk i to je bilo nesto najlepse sto sam jela.Vec dugo razmisljam da trazim recept ali oni bas nisu najdruzeljubiviji,pa se ustrucavam.
 
Imala sam recept za ratluk i probala sam da ga pravim, medjutim meni se nije dopao.Stavlja se stirak, tj.gustin, voda secer, aroma ...Mnogo lakse je otici u radnju i kupiti ga za 110,00 din po kg, ima kod nas u Zr, ako je od vanile, taj j a koristim za figurice, a ima od ruze i oraha skuplji je 10-15 din po kg.:ok:
 
Najlepsi je od ruze za moj ukus, ali ga ne jedem puno zbog mojih oblina:hahaha::rotf:, ako se tako mogu nazvati, a tek sada dok sam na rezimu, ne smem ni da pomislim na njega sem kad pravim figurice.:mrgreen::bye:
 
Daco, mosleci na stirak ona je mislila na ono sto mo danas zovemo gustin. Nekada se time stirkao ves i znam da ga je moja baka dodavala i u kompote da bi bili gusci. Koristio se kukuruzni ili krompirov skrob-stirak.
Aaaaaa,sad mi je jasnije a ujedeno i drago,ja sam uvek mislila da je to onaj stirak za ves,pa mi je bilo neverovatno,ali sad razmisljam da su zene nekad ves stirkale sa prirodnim stvarima poput secerne vode,gustina...
 
Zena koja radi u fabrici ratluka mi je rekla da se pravi od vode, secera, gustina, limontusa, arome i prehrambene boje. Nista vise, neznam u kojim merama, to je tajna, ali kaze da se jako dugo kuva na tihoj vatri, oko cetiri-pet sati:cool:
 
Da ratluk se kuva od secera skroba, sirupa koji se kupuje u Skrobari Pancevo vode i arome po zelji razmeru ne mogu da otkrijem, takodje toping baza kojoj sama rec kaze je baza tj osnova za pravljenje slaga u prahu i sigurno nije posna ali svasta se pise takodje tajnu ne mogu da odam jer sam recept za moju proizvodnju skupo platila. Pozdrav
 
Da ratluk se kuva od secera skroba, sirupa koji se kupuje u Skrobari Pancevo vode i arome po zelji razmeru ne mogu da otkrijem, takodje toping baza kojoj sama rec kaze je baza tj osnova za pravljenje slaga u prahu i sigurno nije posna ali svasta se pise takodje tajnu ne mogu da odam jer sam recept za moju proizvodnju skupo platila. Pozdrav

Kamili, reci mi gde se nalazis pa ce mozda neka od nas doci kod tebe da nabavi ratluk, jer je tesko naci bas svez ratluk i dobrog kvaliteta. Ako sam dobro razumela ti se bavis proizvodnjom ratluka. Mnoge od nas ga koriste za oblaganje torti i pravljenje figurica.
 

Back
Top