Krvarenje iz mozga

Mirjana80

Početnik
Poruka
6
Moja majka je pre 10 dana imala krvarenje u mozgu. Dovedena je najpre na odeljenje poluintenzivne nege, a onda je prebacena u Institut za neurohirurgiju u Beogradu. Leci je dr Tasic, koga bivsi pacijenti i mnogi drugi ljudi veoma hvale.

Lekar je rekao da ima aneurizmu. Ona je inace u svesnom stanju, prepoznaje me, razume sve sto joj govorim, ali slabo prica. Izgovori po koju recenicu, ali je ja zamolim da cuti da se ne bi zamarala. Stanje je veoma tesko, ali ja vidim postepen oporavak. Naravno, taj oporavak je milimetarski, ali primetan. Recimo, najpre me dva dana nije prepoznavala, onda je pocela da razume sve sto joj govorim da me pita po nesto (doduse jedva, ali uspe da izgovori), pa je krenula da jede... Medjutim, ima visok pritisak, sestre joj daju da pije trodone, bensendine i mnogo spava.

Cini mi se da je dobila drugu sansu za zivot. Ipak, vec 10 dana gledam kako se muci i sporo oporavlja. Svaki put kad odem nasmejana sam i pricam joj lepe price, jer mislim da ne sme nicim da se opterecuje i da joj je psihicki oporavak vazan iznad svega. Lekar mi, medjutim, kaze da ne mogu jos da joj snime krve sudove, jer se nije dovoljno oporavlia za to. Takodje, lekar je optimista, ali ne moze nista da garantuje....

Znam da ce moje pitanje mozda zvucati malo naivo, ali recite mi sta mogu da ocekujem? Koliko oporavak moze da traje? Postoji li opasnost od pogorsanja stanja? Sta sve mogu da ucinim za nju?
 
Samo da budes pored nje i da siris pozitivnu energiju.
Lekar koji je vodi ti ne daje prognoze, kako ocekujes da ti bilo ko na forumu da prognozu.
Koliko mama ima godina?
Mozes da ocekujes od potpunog oporavka do onog najgoreg, to je takvo stanje, garancija nema.
Jedino sto je sigurno to je da oporavak traje dugo.
 
Upravo to i radim. Koliko god da je mucno da sve to gledam, trudim se da idem kod nje nasmejana, vesela...
Lekar mi je rekao da ne mislim na najgore (mada je rekao i da je to moguce), jer se ona mic po mic oporavlja. Reako mi je i da takvo stanje ne prezivi 10-tak odsto pacijenata.
Medjutim, potpuno smo blokirani jer joj trenutno stanje ne dozvoljava glavno snimanje, niti operaciju.
Verujem u snagu njenog organizma, s obzirom da su joj svi organi (izuzev mozga) u redu i cini mi se da ima volje da se oporavi.
Inace, mama ima 58 godina.
 
Jesam pored nje stalno. Nasmejana, vedra, koliko god da je tesko. Problem je sto ne mogu jos da joj urade snimanje krvnih sudova niti operaciju, jer nije stabilna. Receno mi je da oporavak traje jako dugo i ja mu se nadam.
Moja majka ima 58 godina. Lekar je zaista optimista, ali isto tako mi je jednom prilikom rekao da na zalost 10-tak odsto pacijenata ne prezivi takvo stanje. Jedino se bojim novog krvarenja.
Ona je jaka zena, svi ostali organi su joj u redu i mislim da ima volju i zelju da se oporavi.
Volela bih da cujem i misljenja ljudi koji su imali slicna iskustva.
Znam da je situacija krajnje nezavidna i da ne moze biti garantovanih prognoza, da je sve to individualna stvar.
Ipak, zanima me recimo, koliko moze da traje to kritino stanje. Imam utisak da posle prvog krvarenja ceo zivot ostajes u kriticnom stanju.
 
Nema pravila u takvim stanjima,mislim.Sem toga,nije još obavljeno snimanje,ne zna se ni gde je pukla aneurizma,ni kakva su oštećenja nastala.Majka ti je mlada žena,veruj,misli pozitivno i koliko god možeš budi uz nju.
 

Back
Top