KORNJAČE

  • Začetnik teme sonyyyyaaaa
  • Datum pokretanja
to je zbog nedostatka kalcijuma, oklop postaje mekam (previse) i ljusti se. to mozes resiti kapima za vodu, i moras jos sto cesce obezbediti suncevu svetlost. savetujem ti da se obratis najblizoj zoo radnji, nek ti oni sire objasne
 
Pronasao sam pre 2 dana na putu odraslu sumsku kornjacu. Posto sam se bojao da je neko ne zgazi doneo sam je kuci u dvoriste. E sad....ja ne znam nista o kornjacama.....sta jedu,kakvo okruzenje joj prija, koliko su inteligentne, ali zelim da naucim sve o kornjacama......
Naravno jasno mi je da vole salate i travice.....da li piju ili uzimaju tecnost preko lishca? Sta je najbolje za ishranu?
Ima li neko savet?
Posto je veoma pitoma zakljucio sam da je navikla na ljude...... Da li bi trebao da je vratim tamo gde sam je pronasao ili.....?
 
Lepo je sto si se potrudio da spases kornjacu. Ako ti se dopada i imas uslove, ne vidim zasto je ne bi zadrzao u svom dvoristu.
Vodu treba da joj obezbedis odvojeno, u nekom plitkom sudu iz kojeg moze sama da pije, ali pazi da namestis tako da ne moze da upadne i da se, daleko bilo, udavi. Plitak sud je najbolji. Neki tvrde da kornjace leti treba "potapati" na po 10-15 min u mlaku vodu, tako da dopire samo do donje ivice oklopa. Navodno se tako ona lepo osvezava, ali ovo nikada nisam radila pa se o tome jos malo raspitaj. Mislim da ce ona sama uci u svoj sud sa vodom kada bude pila. I pazi, sanse su da ce bas mnogo da piski kada se napije, ili kada je potopis... Od hrane joj mozes davati i karfiol, tikvice, sargarepu. Ako mozes da nabavis granule za zeceve i morske prasice, daj joj ponekad i to. Za vitaminsko-mineralne dodatke pitaj nekog veterinara, to zaista ne znam.
E sad mala napomena. Pogledaj da li u dvoristu imas otrovnih biljaka koje kornjaca moze da dohvati. Proveri da li imas neke rupe u ogradi da ti ne pobegne. I jos jedan savet: ako imas u dvoristu psa, kornjaca i on tesko mogu zajedno. Moja pudla je ubila u igri dve kornjace koje smo imali. Oglodala im je oklope, i one su posle uginule. Nije bilo sanse da je naviknemo na njih, tj. da ih ne unosi u kucu i glodje. Ali ako nemas psa u dvoristu, uzivaj u druzenju sa svojom kornjacom!
Pozdrav! :D
 
Kada sam je video onako na putu, nisam mogao da je napustim.....a kod mene ce imati idealne uslove.
Sto se tice psa, imam nemackog ovcara on ali nije zainteresovan za novog stanara u dvoristu.
Malo je omirisao i nista vise.......evo vec je 3-4 dan i kornjaca je i dalje ziva i zdrava hvala Bogu!!!
E sad....koje su biljke otrovne za kornjacu jer u dvoristu nemam nikakvog korova......
I sta da radim kada dodju letnje sparine i temperature oko 40 stepeni? Treba li neki poseban tretman?
Hvala unapred :)
 
Kada dodju vrucine gledaj da joj obezbedis neki zaklon-hladovinu. Tada bi mogao da probas sa onim potapanjem, nece joj skoditi. U prirodi bi ona izrovala zemlju i lezala u vlaznoj zemlji da se o'ladi. Mada ce verovatno sama da se sakrije pod neki zbun ili drvo, i tu izlezava. A sto se otrovnih biljaka tice, lakse bi bilo da kazes koje biljke imas, jer lista je podugacka...od hrizantema do brsljana.
 
Uhhh cek da pitam majku sta sve sadi u dvoristu :) : Ruze,Brsljan,Bozur,Lale,Nocurak,Dragoljub i Kadivica.
Brsljan imam celom duzinom dvorista sa jedne strane, ali mislim da ona instiktivno zna i nece dirati, posto je to onaj pravi sumski brsljan.....
Cuo sam od prijatelja da kornjaca voli da se ponekad zasladi nekim cvecem :) jel to tacno?
 
Cini mi se da su ti biljke ok, osim tog brsljana, ali ne mozes sad da pocupas majci pola baste :) . Uostalom, ako se kornjaca najede normalne hrane sumnjam da ce da krene da brsti zivu ogradu.
Za cvece je istina, vole cvet maslacka ponajvise, a mozes joj donositi i da se zasladi detelinom (ono sa ljubicastim cvetom), cvetom hibiskusa i ruze. Nisu kornjace mutave, znaju sta valja, ima gomila recepata (za ljudsku upotrebu) koji ukljucuju usecerene latice ruza, cvet bagrema, pa lisce dragoljuba umesano u puter...mmm... ali to je neka druga prica :) . Uz svezu travu koju imas po dvoristu i povrce koje ces joj davati, pa jos kad zasladi cvecem, bice to jedna super kornjaca :D .
 
Svi zdravi gmizavci se ljuste i to je normalno! Ipak, treba svojoj kornjaci da obezbedis bolje uslove nego to sto savetuju u pet shopovima. Treba da ima veliki akvarijum, gde moze da pliva, ali i gde postoji mesto gde moze da stoji u plitkoj vodi (jednostavno silikonom zalepis staklenu "policu"), i suvi deo. Voda treba da se greje grejacem sa termostatom na 25-28°, i da se filtrira dobrim bioloskim filterom (sinteticka vata, keramika i bio box ili bio ball plasticne kugle, sve ovo mozes da kupis u bilo kojoj akvaristickoj radnji), sa pumpum koja ima min. 4 izmene vode na sat (npr. ako je akvarijum 100 l, pumpa treba da je protoka 400 l/h ili vise). Ako imas mogucnosti da stavis akvarijum blizu prozora, to je bolje, zato sto UV zraci omogucavaju da vitamin D predje u oblik koji kornjacin organizam moze da koristi, da bi ugradjivao kalcijum u oklop. U svakom slucaju, treba da nabavis i specijalnu lampu za gmizavce, koja ima pun spektar (sve to pise u specifikaciji lampe). Uz ovakvu negu i raznovrsnu ishranu, trebalo bi da izbegnes sve potencijalne probleme u buducnosti.
 
Molim Vas za savet :
Nasao sam odraslu sumsku kornjacu letos i doneo je kuci.Ona se lepo smestila i skroz pripitomila, moram priznati da mi je postala jako draga. E sad, posto je leto proslo a jesen stigla, pitam vas sta da radim sa kornjacom kada dodju hladni dani ?
Da li se kornjace same ukopaju i spavaju sve do proleca ili bi mozda bilo pametno da napunim kutiju zemljom i stavim je u podrum da spava na sigurnom???
 
u principu možeš ili da je smestiš u kutiju pa u podrum ili da vidiš gde se sama smestila pa joj malo to mesto utopliš slamom ili lišćem...

e preporučujem ti da kupiš knjigu, nije skupa, do 100 dinara je i sigurno je ima u novosadskim knjižarama ( pogl. na spensu)...zove se moj akvarijum, moja kornjača (izd. nolit- mala poljoprivredna biblioteka, autori su R.Jerič i Z.Golub)

pozdrav!
 
lako je za odzavanje.
potreban je akvarijum i grejac za zimu. i jedno ostrvce- to moze biti kamen, ali ne preporucujem zbog bakterija, nego se u pet shopu kupi gotovo. hrane se gotovom kupljenom hranom, a jedu i bareno pilece belo meso. voda im se menja na 3 dana obicno. kupuju se po dve obavezno, inace ako je jedna obicno ugine. reci sta te jos konkretno zanima?
 
Meso nema potrebe da se bari... bilo pilece ili bilo koje drugo meso se daje zivo samo sitno iseckano (sta mislite da li u prirodi kornjace nalaze bareno meso?) Takodje je predrasuda da mora da se ima dve kornjace. Sasvim je ok drzati i samo jednu i nema ama bas nikakvog razloga da ta jedna ugine zbog toga sto je sama ako se drzi u adekvatnim uslovima. Ja sam cak morala da poklonim jednu od mojih kornjaca (imala sam dve odrasle) jer su se tukle i ujedale do krvi. Vec tri godine imam samo jednu kornjacu i eno nista joj ne fali, ziva i zdrava... i cak srecnija od kad nema ove druge da joj krade hranu i da je grize.

Voda uopste ne mora da se menja svaka 3 dana ako je akvarijum dovoljno veliki i ako ima neki filter. E sad ako je neko malecko akvarijumce (ili daleko bilo ona plasticna posuda - mmuciliste za kornjace) onda stvarno mora na svakih par dana jer se brzo zaprlja.

Kapi koje se kupuju po pet shopovima su ustvari vodeni rastvor AD3 vitamina, i mogu da se nabave u svakoj apoteci... ali ne ukapavaju se u vodu nego na hranu (2-3 kapi na one suve racice). Kad se sipaju u vodu previse se razblaze pa onda bas i nema nekog efekta.

To sto otpadaju plocice je normalno (kako kornjaca raste) i desava se odprilike jednom godisnje. Ako se desava kod jako male kornjace ili ako joj je oklop mnogo mekan, tek onda je zabrinjavajuce.

Evo kako izgleda terarijum moje kornjace:
kornj1.jpg
 

Back
Top