Kupovina novog racunara

R

radosav

Gost
Zelim da kupim /oformim/ novi racunar. Ne znam da li je pametnije kupiti neki "gotov" model sa integrisanim komponentama ili kupovati sve posebno /pa uklapati/. Racunar mi je potreban za rad u malom privatnom biznisu i za kucne potrebe.
Cuo sam da je bolje sklopiti racunar od neintegrisanih delova, ali ne znam sta je sa cime kompatibilno i sta je kvalitetno.
Ima li tu saveta? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?
 
radosav:
Zelim da kupim /oformim/ novi racunar. Ne znam da li je pametnije kupiti neki "gotov" model sa integrisanim komponentama ili kupovati sve posebno /pa uklapati/. Racunar mi je potreban za rad u malom privatnom biznisu i za kucne potrebe.
Cuo sam da je bolje sklopiti racunar od neintegrisanih delova, ali ne znam sta je sa cime kompatibilno i sta je kvalitetno.
Ima li tu saveta? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?

Sto se tice integrisanih komponenata, samo zvucna (osim ako ne planiras da se bavis profesionalno muzikom pa ti treba za ta posla).

Za bolje rezultate bolje je da ostatak delova bude neintegrisan.
 
Mislim da je on pod integrisanim mislio na sklopljenu konfiguraciju.

Nazalost, kod nas se ne isplati kupovati unapred sklopljene konfiguracije, jer to rade mahom obicni prodavci koji nemaju pojma o testiranju konfiguracija, uklapanju sve u celinu itd. Pa se tako kod mnogobrojnih domacih ponuda moze sresti najjaca graficka kartica na osrednje slabom procesoru, najjaci procesor sa samo 256 RAM-a, najbolje kuciste sa najnekvalitetnijim napajanjem... I slicni mutanti... Ili jednostavno uzmu svoj cenovnik i onda sta im prvo padne na pamet u odredjenoj klasi nabacaju u masinu, ne pitajuci se kako ce sve te komponente medjusobno raditi. Naravno, kao po pravilu, uz gotovo svaku konfiguraciju ces naci najocajniji (najjeftiniji) modem, monitor, tastaturu, misa i sl.

Sklapanje konfiguracija nije decja igrarija kakvom se smatra na nasim prostorima, vec je to daleko profesionalniji posao za koji recimo mnogo ljudi u Compaq-u, IBM-u, Dell-u itd. dobijaju velike sume novca jer provedu po 6 meseci praveci konfiguraciju koja moze odgovarati globalnom trzistu.

Zato ti se vise isplati da se konsultujes sa vise ljudi koji znaju o cemu govore i koji su proturili mnogo toga kroz sake, pa da uz pomoc njih sam sklopis konfiguraciju koja bi tebi najvise odgovarala, jer veruj mi, globalne konfiguracije koje se prodaju kod nas, a plod su domace 'inventivnosti', tesko da mogu zadovoljiti potrebe gotovo ikoga.

Poz.
 
Sta mislis pod KUPOVATI SVE POSEBNO PA UKLAPATI ? Ako ti na pamet pada da kod svakog dilera kupis ono sto je najjeftinije mogu ti odmah reci da ti se ne isplati jer se na odredjene komponente naplacuje (jeb*n_) porez od 20% koji ne vazi za iste ako se kupuje ceo racunar. Dakle najbolje bi bilo odes kod nekog veceg dilera i izlozis mu kompletnu situaciju (za sta ti treba kompijuter, koliko para imas itd.) Napominjem da je bitno da odes kod veceg dilera jer:
1) imaju najvise iskustva,
2) zaposleni ljudi su dovoljno strucni da znaju sta je dobra konfiguracija
3) nemaju neku vecu korist od toga sto ce ti uvaliti neku losu komponentu itd.
Mozda ne bi bilo lose ni nas (ovde stalno prisutne) konsultujes ima tu ljudi koji su veoma dobro upoznati sa doticnom materijom.
 
Najbitnije je da povedeš sa sobom nekog ko je "u poslu" više godina unazad i ko može uveriti drugu stranu (prodavca) da ti tačno znaš šta želiš, jer ako samo i posumnjaju u tvoje znanje - obr'o si bostan. Očerupaće te k'o pile, a uvaliće ti "original pentijum 4 na 2,4 gigaherca (koji je pritom bogalj od procesora - celeron), đifors sa 128mb i kvalitetni, malo zaobljeni, ravan monitor od celih 17 inča". Sve ostale komponente ce (kako reče Inco) biti manje-više u skladu sa tim - CMP (chinese mass production).
 

Back
Top