KRIVOLOV

Da li znate kolike su kazne kod nas, i gde se može prijaviti lov van sezone i u zaštićenim zonama? Hvala unapred...

He he .. jednu temu zatvorimo druga se otvara ... Vidi Nevena, krivolov je jako sirok pojam. Za to su propisane kazne razlicitog stepena krivolova koje obicno prate i krivicne prijave koje su OBAVEZNE. Najblazi vid krivolova je pecanje ili lov bez dozvole. Znaci ako te legitimise ili zatrazi da se legitimises lovocuvar ili ribocuvar a ti nemas dozvolu znaci mirno i bez trzanja i cimanja predas stap ili uz opomenu odes kuci nista nece biti, ali ako se opires pa uz to pretis, vredjas ili pokusas da se bijes, onda je obavezna i krivicna prijava i to se obicno resava sa najmanje 1 mesec zatvora a nekad moze da prodje i sa novcanom kaznom koje se krecu u zavisnosti od pocinjenog dela. Opasniji vid je ulov na nezakonit nacin, znaci mreza, ceka, nocni lov, grabuljanje, struja, dinamit, krec itd itd .. ima ih na milion .. e to se vec poteze i oruzje i za takav vid prekrsaja nije propisana novcana vec kazna iskljucivo zatvrom u trajanju od najmanje 3 do najvise 10 godina pa i vise ako se na to nadoveze neka teza telesna povreda ili ne daj Boze ubistvo kako je imalo slucajeva ..

Eto ukrako ...
 
Da li znate kolike su kazne kod nas, i gde se može prijaviti lov van sezone i u zaštićenim zonama? Hvala unapred...

Nevena trebalo bi da napiste konkretnije na sta mislite (lov tj. krivolov cega?) i o kojim kategorizacijama zone zastite je rec.
Kazne nisu zanemarljive a prijave se salju raznim u zavisnosti od konkretnog slucaja ili pozivanjem policije.....
 
Pa ovako, radi se o lovu zečeva na planini Goč. Prema informacijama koje sam ja pronasla lov na zečeve je zabranjen 01.01. - 15.10. http://www.serbia-tourism.org/srpski/lov/lov_kal2.htm
Selo u koje ja često odlayim se nalayi relativno bliyu lovišta na Goču, tako da ynam da se zečevi love i sada, po mojim informacijama lovočuvar je upoznat sa tim. Bila bih vam veoma zahvalna kada bih dobila informaciju gde se to može prijaviti.
Moderatoru se izvinjavam, dosla sam po pomoć, a ako nešto remetim jako mi je žao...
 
Lamborgini,
kakav ti je to odgovor??? Sta to moze sebi gore da napravi??? Zasto plasis devojku i siris paranoju???Jel se ti tako ponasas, dok ne dodje kod tebe u dvoriste, zabole te???
radi se o krivolovu...

@Nevana,
hvala na informacijama, tako radi svaki odgovoran, savestan i svestan gradjanin i za svaku pohvalu i postovanje je sto si dosla na lovacki forum da pitas....
Raspitacu se detaljno za taj okrug i poslacu ti na PM gde i kome treba da se javis...
Pozdrav!!!
 
Dobro de sad nije Lamborgini hteo nista lose da kaze .. verovatno je mislio posto je vec tu garantovano neki deel sa lovcima .. da se ne cima bez potrebe preko njih nego direktno u udruzenje ...

Ja mislim da o ovome treba obavestiti nekog iz udruzenja koje se granici sa ovim udruzenjem jer ukoliko ne obavljaju posao kako treba moze da im se oduzme deo ...

P.S.

nevena mozes da proveris od lokalnih ljudi dali se i sta lovi, jer mozda je u pitanju lov stetocina .. nemoj da dopnosis odluke prerano .. nije tesko da pitas nekoga .. recice ti neko od mestana ..
 
Kazne, za zeca ne znam, za srndaća znam da mogu da ti uzmu auto ukoliko njime ides, pusku, ulov, ako si ga imao i novčana... Čitao sam davno u nekim od lovačkih novina da je lik posle svega ovoga i zaglavio u ćorci jer se žalio... :lol:
He just couldn't keep his mouth shut! :D
I treba...
 
Kazem ako je videla nekog,ako dodje do suda,a docice sigurno mora da se cima po sudovima i da dokazuje,a nema dovoljno cvrste dokaze koliko je njeno da toliko je njihovo ne.Mora da ima vise svedoka.I pravog krivolovca mozes da cekas 100godina neces ga uhvatiti.
 
Koliko sam procitao Nevena pominje samo zeca. To sto pominje lovocuvara ne mora da znaci da je ukljucen u krivolov, mozda je samo upoznat. Svakako treba obavestiti i predsednika udruzenja koje gazduje na tim terenima.
O stetnosti krivolova na zeca u ovom periodu ne treba nijednom lovcu koji poznaje zivotne cikluse divljaci nista da reci. Sada ima zecica i svaka ubijena zecica je jos puno mrtvih zecica cime se steta za loviste znatno uvecava.
Nevena ne treba da bude svedok niti da lovi ikoga, to rade drugi i zalim sto nisam u njenom kraju da pomognem.Nisam nista mislio lose lamborgini samo imamo razlicite stavove. mislim da je bolje sto je dosla ovde i pitala nego negde drugde.
Pravog krivolovca mozes da "nagazis" i ne moras da ga cekas 100 godina.

Kazna za 1 zeca u krivolovu je 4.000.din., takodje se oduzima sva oprema i sredstva koriscena za krivolov....kao i za sve druge krivolove.

P.S. na zalost @Nitro, izlovljavanje stetocina je cesto spojeno sa krivolovom, po sistemu "izleti ti nesto drugo" i uvek se nadje neko ko prepricava kolegama "tajnu".
 
Capreolusu punu hvala na PM.
@lamborgini Ne lovi niko kod mene u dvoristu, sta vise 10km dalje od mog dvorista, ali me se ipak nekako tice. Isti ljudi koji sada love zeceve su pre par godina lovili divlje svinje u periodu zabranjenog lova. Secam se da je jedan Svajcarac koji se slucajno tu nasao prislonio pusku na glavu ocu jednog od decaka(tada su imali 16 godina) kada je video mrtvu divlju svinju koja je u sebi nosila prasice. Tesko da mogu da razumem ove ljude, pa imam zelju da uradim nesto.
S obzirom da ih poznajem, da imaju po 20 godina i da se novcanih kazni jako boje, mislim da ce moguca kazna i cinjenica da imam brojeve telefona na koje mogu da ih prijavim i to sto znaju da bih ih bez obzira na sve prijavila biti dovoljna da batale...a ,ako ne...svakako cu znati...
 
Dr. Nitro Kao sto vec rekoh, poznajem ljude koji love, tako da znam i njihove motive, i znam da se ne radi o lovu stetocina...Sve informacije su iz "prve ruke" ...
 
. Secam se da je jedan Svajcarac koji se slucajno tu nasao prislonio pusku na glavu ocu jednog od decaka(tada su imali 16 godina) kada je video mrtvu divlju svinju koja je u sebi nosila prasice. i...

Taj bi progutao pusku i sad kad bi ga video neznam sta bi uradio.Koji je on ..... da nekom stavi pusku na celo.Ja sam prvi koji je protiv krivolova,ja i jos par pojedinaca cele zime smo iznosili kukuruz i pravili hranilice.Nego sam ti reko da i ako ih uhvate lovci su svi drugari cuce ko ih je prijavio,nisi upucena u lov u svakoj lovackoj sekciji lovocuvari znaju ko ide u krivolov i ko je krivolovac da hoce da ga nadju mogu kad god hoces.Mozes da prijavljujes koliko hoces,kad odes u udruzenje recice ti hvala sto si to prijavila,smirice se jedno nedelju dana posle ce da bude jos gore.Niko te nece pitati dal znas kako izgledaju i u kom si ih delu videla,jer sve znaju.
 
@lamborgini Sto se tice tog Svajcarca slazem se sa tobom...stvarno koji je on.... Ali isto tako koji su oni ....da pucaju u skotne zivotinje i sl. ? Ne bi mu nista uradio, zato sto je profi vojnik koji je kintu zaradio u Bosni kao snajperista, strastan je lovac, ali je i malcice poremecen, pa mu verovatno ne bi smeo nista.
Sto se tice prijavljivanja, ne znam da li bi imalo ikakvog efekta, zbog toga sam vas i pitala. A cuce i pre nego sto budu prijavljeni(ako do toga dodje) jer cu im ja reci....kazem, sa tim ljudima se ,moze se reci i druzim.
I jos jedno pitanje ...obecala sam sebi da cu doci samo da pitam, i da cu da drzim jezik za zubima i necu da osudjujem, ali...kad god se raspravljam sa lovcima(uzivo, ne pokrecem takve rasprave po forumima) gadjaju se argumentima kako oni hrane te zivotinje, odrzavaju stanista, imaju period kad love... Lepo...a ovamo su svi drugari i zataskavaju jedni drugima prekrsaje (cekanje na hranilicama je redovna pojava po Gocu, a cini mi se da se ni to ne sme!?!)...gde je tu smisao?
 
I stvarno vas molim da me ne shvatite pogresno, nisam dosal ovde da kritikujem ono sto vi radite....ali, kako je moguce da postoji tolika solidarnost medju lovcama kada se radi o krivolovu u periodu kada on zaista narusava staniste?
 
Citam i ne mogu da shvatim gde je zadovoljstvo u krivolovu.To se moze tumaciti razlicito.Velika je razlika odstreliti d.svinju u prolece kad ima mlade ili tek treba da se oprasi tacnije to je idiotizam,malo manje je opasno kad se odstreli u toku lovne sezone a za taj odstrel se nema dozvola ili se sakrije da ne bi platili trofej.To uglavnom svi rade i tad im lovocuvari gledaju kroz prste,a za ovo drugo nemam reci opravdanja morali bi biti uhapseni.
 
Moram i ovo da dodam.U Leskovcu tj okolini pre par dana trojica ribocuvara pretucena.Nesto slicno mafijaskoj sacekusi,praceni pa im presekli put,pa ih izvadili iz lade nive,pa ih bezbol palicama umlatili itd itd.Dvojica lakse povredjeni jedan tesko.Bilo na lokalnoj TV.A za divno cudo predsednik ribolovackog udruzenja ni da se oglasi.[nesto smrdi]
 
Zemljace gledao sam to .. ja mislim da je to nea sacekusa na kontu nekih prijava, ali sta je tacno u pitanjju .. mozda predsednik zna a mozda i ne .. podseti me koje udruzenje bese u pitanju ???
 
I stvarno vas molim da me ne shvatite pogresno, nisam dosal ovde da kritikujem ono sto vi radite....ali, kako je moguce da postoji tolika solidarnost medju lovcama kada se radi o krivolovu u periodu kada on zaista narusava staniste?


Svaka tebi cast Nevenaa...:)
Solidarnost lovaca sa krivolovcima ne postoji, osim ponekih koji sire dezinformacije i strah od krivolovaca...:shock:
Lamborgini mu dodje ko pravni zastupnik krivolovaca koji tacno zna da je dzabe da se prijavi ..kako bre znas kad nisi ni probao???
Lovocuvara je malo i trude se koliko mogu (ima i onih koji saradjuju s krivolovcima) a vest nize kaze i da rizikuju dosta.

Naravno, nije tako uvek, ovo je drastican primer...:evil:
Znam za vise slucajeva gde padose likovi za koje se mislilo da im niko nista ne moze.
I sad ja pitam vas drugari: Hocemo li svi da pomognemo na sve moguce nacine koje znamo i koje mozemo da smislimo??? Svakako nas je vise nego krivolovaca ili cemo samo da se zgrazavamo na nesreci kao sto ova dvojica nastradase zato sto su casno i savesno radili svoj posao ...

Nitro, ideja da se imena krivolovaca i mesta , LU za koja se zna da "neguju krivolovce", javno zvizne na forum uopste nije losa...:idea:
Samo je treba razmotriti sa svih aspekata.

P.S. Nevenaa sta mislis pod "odrzavanje stanista" i "krivolov u periodu kada narusava staniste"???
 
Ja sam apsolutno protiv krivolova ma u kom obliku bio i ma koji razlozi se navodili zasto neko kao satro mora to da radi....posebno u vreme pred i nakon okota, tada su stete visestruke.
Lovni kalendar nije izmisljen bez veze, reprodukcioni ciklusi divljaci se moraju postovati ukoliko hocemo da ima ponesto u sumi i da nekim buducim lovcima i ribolovcima ostane nesto.
Sadasnji nacin gazdovanja i nebriga o divljaci vidljivi su na terenu i smeshno je kad citam kojekakve pisanije nekih "vidjenih" likova kako lupetaju po stampi i pisu o savrsenom stanju u lovistima....i oni na taj nacin doprinose da se situacija prikaze pogresno i netacno.

Ovako, kako se dugo godina radi i klima koja je iz vise raznih razloga lovstvo u Srbiji spustila na najnizi moguci nivo, da nas cak seljaci pljuju i psuju zbog svega i svacega sto se radi, pa i zbog glavesina iz LSS koji ne prezaju takodje da krivolove kad zatreba i da usput teraju lovocuvare da im "drze svecu" jednostavno mora da se menja...ne moz' jos dugo ovako.
Novi zakon o lovstvu donece mnogo novina ali u nasoj zemlji uvek ima nesto prece pa je sada sve opet, (po ko zna koji put) na cekanju.
 

Back
Top