Koja je prava mera?

mimi's mom

Buduća legenda
Poruka
32.800
Nesto citam malopre na podforumu Dom i porodica temu o resavanju problema pasa lutalica (zakljucana je rekordnom brzinom) i prisecam se jednog dogadjaja od pre par dana kad sam mojoj Milici rekla za jedan lokalni copor da TE kuce nisu dobre jer su htele da "rucaju" naseg Gigu (jer se bila zaletela da iskoci iz kolica pravo na alfa-kuju) a na to reaguje jako neprijatno zena koja ih hrani a koja je upravo izlazila iz prodavnice. Radi se o tome da ta zena po mom misljenju ima problema druge vrste, da su joj ti psi ventil i da apsolutno preteruje-mrzi sve koji makar vole pse manje od nje, a kamoli one koji ih ne vole uopste, da ne kazem mrze. Pa sam se zapitala da li mi manje nenormalni (da ne kazem normalni) ljubitelji zivotinja zbog takvih ljudi izlazimo na los glas. Sta vi mislite o tome?
 
Pa , ja mislim da smo svi mi rasporedjeni na nekoliko "stadijuma" takozvane "normalnosti".
Prvo imamo 1. ljude koji uopste ne vole zivotinje, zatim imamo 2. one koji "nit smrde nit mirisu", pa onda idu 3. ljudi koji vole zivotinje ali nemaju tu "kopcu" u glavi koja je potrebna da kazes svoje misljenje i odbranis svoj stav,bez obzira o cemu se radi,tj. da li je o zivotinjama, ili bilo cemu drugom u njihovom zivotu!!!E onda imamo 4. ljude koji vole zivotinje i reci ce svoje misljenje, ukoliko ih pitaju i spasice zivotinju ako je vide u neposrednoj opasnosti iz bilo kog razloga, onda Imamo 5. ljude koje ce raditi na sirem planu pomoci zivotinja ,tipa volontirati, udomljavati leciti ,protestvovati i bojkotovati odredjene proizvode zbog toga sto su ANIMAL TESTED,ali koji bi da odu kod psihijatra,verovatno prosli test "IZGORELOSTI MOZGA",I tu stizemo do pozicije br.6, gde se nalaze DILEJE kojima je "zastita zivotinja" dosla kao odlicna opsesija kad su otkinuli s mozgom i prosto se za nju zalepili!!!!!!! E sad posto se ja uvek pitam, kad nesvesno napolju tepam nekoj zivotinji ili "popricam"sa Donom u toku setnje,kako li me ljudi gledaju, jer u zavisnosti od toga pod koji od gore navedenih opisa spadaju,ja njima ispadam tezak ludak sigurno,e sad ludak koji voli ili ne voli zivotinje, to zavisi od njihove tacke gledanja!!!!
Eto to je moje misljenje, izvinjavam se ako nije jasno sta je pesnik teo da kaze, ko nije razumeo nek kaze rado cu objasniti!!!!:heart::heart::heart::heart:
 
Po toj tvojoj kategorizaciji, ja sam u 5. grupi. Dobro, nisam u 6. :D Inace, danas sam se menjala s mojima, njima sam ostavila Milicu a Gizma sam uzela kod sebe. Kad sam krenula po dete, onako sa sve Gizmom sveze ocetkanim, sretnem onu gospodju iz prvog posta koja je stala nasred pesackog prelaza (sto ce reci ulice) i odmerila me od glave do pete, valjda da bi umela da me opise predsednici lokalnog drustva koja je inace dosla do nekog 6. stadijuma. (Gospodja je u 7.:!:)
 
Hm, nisam upucena ko je Giga, ali ako krenete detetu sa "Te kuce nisu dobre" aludirajuci na sve pse lutailce, vrlo je verovatno da vam dete kad odraste mrzi lutalice a voli rasne, vlasnicke pse. Zar nije bolje detetu reci nesto tipa "Ta kuca sad ne zeli da je mazis" i slicno?
 
Giga je njihov pas MESANAC (ono sto nije RASNO)
Copor je extra agresivan, a Mimi je beba od 16meseci koja misli da su svi psi Gige koje moze da mazi, stavlja ima labelo i sl!!!!!!
Mislim,a imam dvoje dece,da je bolje uputiti dete preventivno da ne prilazi nepoznatom coporu!!!!! A sa obzirom da deca pored fizickog razvitka imaju i onaj intelektualni,kapiram da nece ostati maloumni i sa 15 razmisljati kao sa 5 ili 6, kad je zbog njihove sigurnosti bolje da ne prilaze takvom coporu!!!! A sigurno bi prisli da ljube kucu ili sl!!!I sta onda? Bolje spreciti nego leciti!!!! I jos da kazem, bitno je deci sve na tenane objasniti posle da shvate i tada se sve t greskice isprave, tako da dete shvati sta je sta!!

Pritom su ova dva poslednja posta off topic!!!!!
 
Moja Milica (koja je btw malo porasla i ima 19 meseci) obozava sve pse i svakog psa lutalicu primeti u setnji i svakog ja moram da prokomentarisem kako je lep ali ne voli sad da se mazi i kako je samo nasa kuca Giga, da druge kuce nisu kao on. (Nekad, ako imam poverenja u psa, pustim je da ga pomazi-bas smo pre neki dan bile kod drugarica i mazile smo obe psa njihove komsinice koja je i koleginica moje mame.) U taj copor stvarno nemam poverenja, u pitanju je mesoviti copor-dakle i psi koji su sterilisani i vraceni na ulicu (sto ovde nije nikakva garancija da pas nije agresivan) i psi koji su uspeli da izbegnu tu proceduru, znaci oni koji nisu prosli cak ni tu bedu od nazovi trijaze. I nisu vakcinisani, skloni su formiranju "svadbe" (copor oko kuje u teranju, mada to svi ovde znaju) a svi mi odrasli znamo da im se u takvim okolnostima ne prilazi. Ali moje dete, iako je poraslo, to ne zna i, kako sve cesce ide pesice, bez kolica, postoji ozbiljan rizik da zbog Joje (predsednice lokalnog drustva koja je dogurala do 6. stadijuma Rijine liste i preti tuzbama i ko zna cime jos ako se ijedan pas eutanazira) bude izujedana i samim tim navuce kinofobiju, tikove i ko zna sta jos.
 
Pa sam se zapitala da li mi manje nenormalni (da ne kazem normalni) ljubitelji zivotinja zbog takvih ljudi izlazimo na los glas. Sta vi mislite o tome?

pa "mi manje nenormalni":lol: smo i onako na losem glasu zbog cinjenice da drzimo psa. barem je takav slucaj kod mene. ne trebaju im ekstremni primeri da bi me cudno gledali... nedo' bog da vide psa kako obavlja bilo kakvu nuzdu e onda su na ivici da lincuju, nece sacekati ni da se uvere da li skupljas ili ne, a ako pridje da ih onjusi ili cak se odvazi da ih dotakne njuskom u prolazu, dobijas linc i bonus dodatak javnog spaljivanja...

ono sto hocu da kazem ko ne voli zivotinje ili je preterano isparanoisan zbog deljenja prostora sa njima, zbog dece i sl, nece mu mnogo trebati da te cudno gleda jer setas psa.

ja sam negde izgradila nacin ophodjenja sa slicnima, dok mi je ranije svaki konflikt tesko padao. ovaj moj je u fazonu ma goni ih u 3 lepe, sta ima ti da im fino objasnjavas i sl, ali ja jos nisam toliko na ivici zivaca, predpostavljam da zato mene i cimaju budale, a njemu se retko ko obrati...
 
Eeee, meni su bogami ti hard core mrzitelji u istom rangu sa fanaticnim "ljubiteljima" samo su to dve razlicite krajnosti. Koliko sam problema imala sa jedima toliko sam imala i sa drugima. Jedni su me smarali sto hranim i mazim pse na ulici drugi su me napadali kako za te pse ne cinim nista. :roll: Tako da mi je vise dosta i jednih i drugih, pa svaka sledeca osoba koja spada u jednu od te dve kategorije od mene moze da dobije samo srednji prst u lice.
A prava mera je kad mozes da ocenis svoje mogucnosti i da se ponasas normalno i prema psima i prema ljudima koji ih vole ili mrze. Inace imam jednog komsiju u zgradi, plasi se pasa jer ga je kao klinca ujeo neki i onda ima tikove da svakog psa tera kad ga vidi. I tako svaki put kad vidi Tedija on njemu " m'rs, m'rs...", iako ga Tedi ne konstatuje uopste, a onda eto ti njega posle pola sata na mojim vratima, "ima neke kosti za psa, pa da se ne baci..." :roll: :lol:
 
Mislim,ne kapiram. Ima kosti za psa?! Kinofobija se leci, kao i ostale fobije, i to sa sasvim solidnim procentom izlecenja i zanemarljivim recidivom. Paranoicima i kinofobicima kazem u vecini slucajeva da se to leci, mrziteljima kazem da sto se mene tice, nisu ni morali da dolaze iz rodnog sela, da su mogli da ostanu tamo i do mile volje vezuju svoje avlijanere a extremne ljubitelje najpristojnije sto je moguce eliminisem iz svog zivota. A za one izmedju uglavnom koristim neke polu-edukatorske metode ali to radim "na finjaka". Vec sam negde spomenula da sam sestri od strica pokazala fotke laboratorijskih zivotinja i rekla joj da zamisli tako svog macka Cicija.
 
Ma ko ce znati sta se mota tom mom komsiji po glavi.. u svakom slucaju meni ne pravi problem tako da u stvari nije ni bitno.
Kad vec pricamo na ovu temu moram da napisem par bisera iz moje okoline. Prva je jedna zena koja je uzela psa iz azila, zenku slepu na jedno oko, i izgleda da misli da je ucinila ne znam kakvo humano delo posto to ne propusta da spomene, a ranije je hranila te pse koji su bili u mom parkicu i naravno vidjala je mene stalno sa njima. I svaki bogovetni put kad je sretnem ona pocne pricu iznova kako je eto ona mislila da cu ja da uzmem nekog psa sa ulice, a ne Tedija (verovatno bi slatko rekla to fensi, rasno skupo kuce, ali iz neke svoje lazne pristojnosti nece). I dzabe ja njoj da pricam kako sam uzela psa sa ulice, ali je nestala, i kako sam Tedija uzela jer je moja mama tako odlucila...ne, ma kakvi, ona stalno tupi po starom. :roll: I to nije prvi slucaj da se srecem sa ljudima koji su uzeli psa sa ulice ili iz azila koji misle da ja sad imam jahtu i palatu pa mi eto retriver lepo dosao uz to, da budem u trendu. Pritom niko nema pojma da on ima tesku displaziju a da je kao stene umalo bio ziv pojeden od buva. Ali boze moj, rasan je, sa tom cinjenicom odmah ide lagodan zivot. :roll:
 
Ja sam sinoc imala "bliski susret" sa jednom fobicnom babom!!!!!!I primetih kako sve manje zivaca imam!!!!
Ranije bi njen komentar iskulirala i precula,medjutim sinoc sam PUKLA i prosula svu zuc koju sam nakupila od Bozica( klinci u krug sa gripovima, od Bozica na ovamo, radim sa ljudima, premorena sam na odmoru sam bila zadnji put letos.....)I bilo je dosta!!!!!!!!
Prolazi "gospodja" kroz park u pola 11 uvece( inace u parku se valja gudra ipun je dzankija), Don joj pritrcava sa sve onim repom vise u centrifugi nego u mahanju i prodje samo pored nje a ona ce meni na to:"Zasto ja svaki put moram da strepim od ove dzukele kad prolazim ovim parkom?"Kao frka joj je od ove blente!!!! Pa svasta sam joj rekla!!!!! I kako bi pre trebala da se plasi od klinaca koji su uradjeni ko zmajevi ceo dan, i kako nema sta da prolazi kroz park u to doba noci i ima ulicu i trotoar pa izvolte setajte koliko vam volja, te kako .............Ma ne znam sta joj sve nisam rekla!!!!!! Da je zinula jos jednom, uzela bi joj onu motku kojom je krenula da se brani od moje zveri pa bi joj je polomila o ledja!!!! Kreten!!!!!
Naravno da mi je posle bilo krivo jer je matora popila i svoju i tudju porciju!!!!!Verovatno je pametnije ne cutati uopste pa da se ne skuplja.........Ne znam !!!!!
 
Sad si me podsetila na onaj film "stigla vam je posta", kad njih dvoje chatuju i ona se zali kako se posle svakog razgovora preslisava sta je mogla da kaze a nije i kida se zbog toga a on kaze da se kida zbog svega sto je rekao... Ja sam raskrstila sa pola komsiluka zbog Gizma i ostalih zivotinja. Otisla sam toliko daleko da sam jednoj usedelici od 50-tak godina rekla, posto sam je godinama i godinama trpela, da je dobro dok samo psi laju. Ne znam, da sam joj stalno po malo odgovarala, sad bismo verovatno i dalje govorile. A sa predsednicom lokalnog drustva za zastitu zivotinja (citaj: pasa lutalica) ne govorim otkako me je iskompromitovala u lokalnom nedeljniku i istovremeno mi ugrozila brak. Mislim njena mama-novinarka ali to je zloupotreba poverenja i neovlasceno narusavanje privatnosti-imala sam osnova da ih tuzim obe, samo da nisam morala da "pojedem novine kao partizanski kuriri kad naidju na Nemce"! Napominjem da je riba samo za jedan stepen ludja od mene.
 
Ni meni nije nista bolje, odavno sam izgubila zivce za koje kakve! Kad god uzmemo nekog psa sa ulice da ga bar nahranimo u dvoristu i tu se zadrzi dan-dva moj komsiluk samo ceka da me pita a koje nam je to kuce, sta cemo sa ostalima itd. Jednom prilikom je i moju mamu srela jedna i kao sto seta dzukele a moja draga mama , koja nema dlke na jeziku, joj rekla da bolje ona da nadje jedno, nece biti toliko ogorcena, a posto nema dece eto bar zivotinja da joj ulepsa malo zivot-bezobrazno al sta je tu je.
I stalno me kritikuju da nemam druga posla nego mi trebaju dzukele, uzas!
 
Pa moj savet bi bio da sve lepo kazete sto vam je na pameti, bolje da vas posle mrze nego da dobijete cir na zeludcu. Mada coveku nikad nije svejedno kad ga tako bezveze napadaju, a ja sam bogami svasta istrpela kao klinka, od psovanja do maltretiranja. E situacija se malo promenila od kako vise nisam dete, sad vecinom drze jezik za zubima a oni koji ne drze se neslavno provedu.
Tako sam jednom napala jednu "ljubiteljku" pasa koja je dosla da mi drzi slovo zbog toga sto sam jednom od dva ulicna psa ovde kod nas skinula krpu od ogrlice koju mu je ona stavila i na psa zatim stavila jednu vrlu lepu i novu koznu ogrlicu. To se sve desavalo u pola jedan nocu, ona me je namerno sacekala jer zna da sam tada setala psa, i pocela da mi sere. Inace je i pre srala, ali nikad direktno nego sve obilazi oko glavne teme i uzasno me nervirala. E i dakle to vece sam bila extra nervozna i rekla sam joj svasta od toga kako je ludaca bolesna do toga da sam joj na kraju rekla da cu je sacekati sa palicom ako me jos jednom tako presretne. Ostala je bez teksta, valjda nije ocekivala da cu joj ista reci, i posle me je ignorisala i izbegavala, a ja sam konacno odahnula bez daveza za vratom.
 
E, zbog tih frikova od ljubitelja nisam htela da otvorim azil. Bila je opcija da otvorimo privatni azil ali bih non-stop imala njih za vratom a stvarno nemam zivaca za to. Ovako, prijavili smo pansion za pse koji ce biti manje-vise paravan za prodavnicu koncentrata. Mislim, imacemo i kapacitet za pse ali kapiram da ce glavni prihod... Dema veze, offtoppic. Bitno je da nemam zivaca za clanove Argosa, narocito za predsednicu i njenu mamu. Mislim, cice koriste Lenor a protive se eutanaziji... Frikovi pa jos i licemeri.
 
E, zbog tih frikova od ljubitelja nisam htela da otvorim azil. Bila je opcija da otvorimo privatni azil ali bih non-stop imala njih za vratom a stvarno nemam zivaca za to. Ovako, prijavili smo pansion za pse koji ce biti manje-vise paravan za prodavnicu koncentrata. Mislim, imacemo i kapacitet za pse ali kapiram da ce glavni prihod... Dema veze, offtoppic. Bitno je da nemam zivaca za clanove Argosa, narocito za predsednicu i njenu mamu. Mislim, cice koriste Lenor a protive se eutanaziji... Frikovi pa jos i licemeri.

mimi's mom, kad nauce da koriste net, provale krstaricu i tvoje postove evo ja cu da te primim kod mene u jatake da te ne ocerupaju te tvoje ekstremne ljubiteljke:lol:
 
Ma kakav azil zeno, jes' ti normalna!! Bankrotirali bi u roku od odmah, a one bi vam i dalje donosile pse i macke. I nemoj neko slucajno da sazna da imas mesta u pansionu za pse bez vlasnika, ima odmah da nadjes bar 15 malih kuca ispred kapije.
 
mimi's mom, kad nauce da koriste net, provale krstaricu i tvoje postove evo ja cu da te primim kod mene u jatake da te ne ocerupaju te tvoje ekstremne ljubiteljke:lol:

Hvala, cico sa novim avatarom. Ne smeju ni da mi pridju, u poslednje vreme sam izasla na glas kao totalno neuracunljiva, cak mi je i moj neurolog dao zeleno svetlo za sedative a valerijane sam toliko skrkala da me cudi da se zamnom jos uvek ne formiraju copori macaka!

@Mackic: I meni je malo cudno i nejasno to za finansiranje privatnih azila, kome se i kako to isplati...
 
Pa mislim da bi prvo morala da imas oho-ho licne prihode, kada prestanu da kaplju pare (odakle god, grad ili neke donacije) da mozes da prezivis. A da ne spominjem da bi protok zivotinja bio - troje udomis, desetoro ti donesu. Ma azil mozes da otvoris samo ako imas tonu para sa kojima ne znas sta ces.
 
Pa mislim da bi prvo morala da imas oho-ho licne prihode, kada prestanu da kaplju pare (odakle god, grad ili neke donacije) da mozes da prezivis. A da ne spominjem da bi protok zivotinja bio - troje udomis, desetoro ti donesu. Ma azil mozes da otvoris samo ako imas tonu para sa kojima ne znas sta ces.

nazalost... bas sam se pitala kako odbiti psa/macku kad ti je kapacitet pun i budzet taman na ivici da ni ove sto imas ne mozes da hranis... a treba reci ne nekom malisi koji na ulici preziveti mozda ni nece... tezak posao... nikada ne bih mogla azil da drzim, pojela bih samu sebe...
 
To je samo stvar karaktera, sto niko od nas ovde nema. Ja licno sam se za svakog psa kog smo u Orki eutanazirali pojela ziva, mada sam i sama svesna da tako mora. Mislim da nikad necu da zaboravim i prezalim jednu dogo argentino kojoj su prvo poskidali 15kg tumora pa se tek onda setili da joj urade UZ pluca i ustanovili da ima gomilu metastaza, niti jednu kuju sa Banjice (cini mi se) kojoj smo mi komotno vadili kost iz usta i vracali je u box ali koja je zenu iz naselja poslala na usivanje i koja je iz cista mira napadala prolaznike koje vidi prvi put u zivotu i posle mesec dana kod nas gde je bila okruzena paznjom i ljubavlju. I nazalost, statistika je porazavajuca:u pocetku projekta u jednoj sredini bi cak oko 70-80% pasa moralo da bude uspavano, dok bi svega 20-30% moglo da se udomi ili vrati na ulicu. Ali mi smo takvi da sredine skoro da i nema-ili ih obozavamo ili ih mrze. Joju (predsednicu) je moj muz (clan komisije za trijazu) jedva malo umirio i odgovorio je od pretnji tuzbama ukazujuci joj na to da bi clanovi komisije mogli jednog po jednog psa da usvajaju kao ljubimce i da ih kao svoje vlasnistvo eutanaziraju. Toga se nije setila a brzo je i zaboravila pa je opet pocela da preti. Zadnji put kad smo pricale, imala je jedno 5-6 pasa i 3-4 macke iako zna da po zakonu za vise od po 2 odrasla i mlade starije od 4 meseca mora da registruje odgajivacnicu ili azil. A poziva se na legalizam kad treba da se uradi nesto konkretno.
 
U pravu si mimi, sve je do karaktera. Nekad covek mora da shvati da nije jedini koji moze da pomogne, pogotovo kada time ugozava sebe. Evo recimo negde pred kraj prosle godine sam, setajuci kera, naletela na jedno stene, malo, mozda oko dva meseca, i neki decak je bio sa njim pokusavajuci da ga namami da izadje ispod kioska gde se mali kucov zavukao. A taman sto sam udomila drugu kucu, nije proslo nedelju dana. I rekoh sebi, ako sad donesem malisu kuci opet ce krenuti frka oko udomljavanja. Onda mi je palo na pamet da nisam ja jedina u kraju koja voli pse, i reko' ajde valjda ce se naci jos neko, nije bilo mnogo hladno, nije bila noc, a i kuca nije bila sama. I evo sad pre dve nedelje saznam da je taj decak doneo tog malisu kuci i da su ga srecno usvojili.:) Znam da se svaka prica ne zavrsava ovako, ali eto, htela sam malo da podignem moral nama koji hocemo da crknemo kad ne mozemo da uzmemo nekog sa ulice, barem privremeno.
 

Back
Top