Sklekovi

Ne mozes to sa sklekovima, treba da skines salo a dok to ne istopis preporucio bi da radis razvlacenje sa bucicama ili na spravi, nikako bench ili "leptira" (vezbe za "spoljasnje grudi"), jer u protivnom neces imati "unutrasnje" grudi sto je po meni izuzetno ruzno. Pricam iz iskustva.
 
Ne mozes to sa sklekovima, treba da skines salo a dok to ne istopis preporucio bi da radis razvlacenje sa bucicama ili na spravi, nikako bench ili "leptira" (vezbe za "spoljasnje grudi"), jer u protivnom neces imati "unutrasnje" grudi sto je po meni izuzetno ruzno. Pricam iz iskustva.

No comment. :eek:
 
Ne mozes to sa sklekovima, treba da skines salo a dok to ne istopis preporucio bi da radis razvlacenje sa bucicama ili na spravi, nikako bench ili "leptira" (vezbe za "spoljasnje grudi"), jer u protivnom neces imati "unutrasnje" grudi sto je po meni izuzetno ruzno. Pricam iz iskustva.
Pa dobro, tu i tamo jeste tako. Samo sto vecina nece razumeti. :)
 
Progresija pa pronadji onaj koji ti je odgovarajuci.

Sklekovi na zidu
Sklekovi na stolu
Sklekovi na sedistu stolice
Sklekovi na stepenicama, pocni na prvi nize od stolice pa kako ojacas spustis na sledeci stepenik

Negativni sklekovi, pocetni polozaj kao u skleku kontrolisano se spustas do poda, onda se pomognes sa kolenima da se podignes u startnu poziciju sa ispruzenim nogama.

Dodatna vezba, ako se krivis kao glista.
 
Pozdrav, imam par nedoumica u vezi sklekova. U kom položaju treba da budu prsti na šakama kad radim sklekove, zbijeni sa palcem ka unutra ili svi prsti da su razmaknuti? To mi je bitno jer želim da smanjim opterećenje na zglobobima. I još jedna stvar, kad radim standart push ups( sklekovi u širini grudi) i uske sklekove za triceps, kako treba mi se ponašaju laktovi, da li treba da se trudim da mi idu što više uz telo ili kako? Hvala na odgovoru. :)
 
e vidi ja dugo benc nisam radio i pre neki mesec pocnem i pocnu me boleti zglobovi..vidim budim se ujutru i boli covece ne mogu pomeriti..a nisam preterivao s tezinama..i od benca sam odustao definitivno..mnogo bolje se grudi odrade na sklekerima
 
e vidi ja dugo benc nisam radio i pre neki mesec pocnem i pocnu me boleti zglobovi..vidim budim se ujutru i boli covece ne mogu pomeriti..a nisam preterivao s tezinama..i od benca sam odustao definitivno..mnogo bolje se grudi odrade na sklekerima

OFF:
A, koji zglobovi te bole? Ovako napament je jako teško bilo šta reći, a da bude pametno. Mogu samo da predpostavim da tehnika nije skroz ispoštovana u nekim delovima ili da si natovario previše posle velike pauze pa kada se se doda i loša tehnika velika je verovatnoća da je to razlog za bolove. Pazi, ja tehniku i dan danas usavršavam. Kako god to izgledalo smešno i glupo ali je tako.

Što se tiče sklekara. To je tačno do jednog nivoa, tačnije dok si sa sklekovima u zoni hipertrofije. Posle toga nema napretka (opet zavisi šta je kome cilj).

Mada nešto razmišljam kada bi benč radio kao što radiš sklekove (mislim na položaj ruku i ostalo) da li bi te i onda boleli zglobovi.

Rezime bi bi bio da su sklekovi ok ali za dalje napredovanje su nedovoljni. Opet ako se forsira benč bez vođenja računa o asistentima i antagonistima (da budu zastupljeni u izbođenju vežbe), kao i o pravilnom biomehaničkom pokretu veća je šteta nego korist.
 
verovatno si u pravu ali tezina je bila 50-60kg i polozaj zglobova kao i uvek pre toga..nisam se lozio ni osetio opterecenje..mogao i vise ali rekoh necu preterivati..sklekeri mi bas prijaju i radim po 30 u seriji do kraja..kad dodjem do statike povecacu ponavljanja uz menjanje uglova sirine i polozaja ruku..nesto me i lakat boli kad radim zgibove..moguce da sam malo zardjo poceo sam se bolje zagrevati
 
verovatno si u pravu ali tezina je bila 50-60kg i polozaj zglobova kao i uvek pre toga..nisam se lozio ni osetio opterecenje..mogao i vise ali rekoh necu preterivati..sklekeri mi bas prijaju i radim po 30 u seriji do kraja..kad dodjem do statike povecacu ponavljanja uz menjanje uglova sirine i polozaja ruku..nesto me i lakat boli kad radim zgibove..moguce da sam malo zardjo poceo sam se bolje zagrevati

Nikad se problem ne javlja u početku. Sigurno imaš neku grešku koja je to pokrenula posle višegodišnjeg rada. Nego nije to sada toliko bitno. Ima na netu da se nađe kako se izvodi PL bench, to je 100% biomehanički korektno. Jer ne bi izdržali sa tim težinama da nije tako. Pa malo uporedi sebe i njih.

A što se tiče lakta, da li radiš neku vežbu za biceps?
 
radio sam na skot klupi i nisam nista osetio da sam nesto cimnuo..niti pao ili udario..ali nisam jedno 2 meseca na njoj nego stojeci..ne znam dal je od toga jer me ne boli prilikom dizanja..samo u nekom polozaju na vratilu
 
Ovo za biceps sam te pitao jer dosta ljudi njega traljavo radi ili nikao. I posledica je bol u predelu lakta, a uzrok je pretreniran ticeps u odnosu na biceps tj nisu u balansu potisna i vučna grupa. Još mi jedino pada na pamet vrsta hvata i brzina spuštanja na zgibovima. Da li je full grip (5 prstiju) ili monkey grip (4 prsta), a što se tiče brzine spuštanja ako je nekontrolisano spuštanje onda pre ponovnog podizanja tetive oko lakta pruzmu naglo opterećenje. Da bi se to izbeglo spuštanje mora da bude pod kontrolom a to je onda opterećenje za triceps, ramena i leđa kao antagonisti i stabilizatori pokreta.

Najbolje bi bilo da smanjiš malo zgibove i pređeš na horizontalna vučenja. Samo ćeš napredovati, a uz to i odmoriti povrede.

Ja sam takođe morao da smanjim zgibove na 2x nedeljno po 3 serije i taj mi obim skroz odgovara. Zato horizontalna vučenja tj veslanja radim za medalju.
 
u pravu si triceps radim sa 50 a biceps sa 30 moguce da je do toga..nisam cesto radio zgibove a i teretana nije u avgustu radila..tako da sam skoro 2 meseca bas mirovao..tu i tamo propadanje i sklekove redje..u tim polozajima ne osecam nikakav bol..i na vratilu u bilo kom polozaju i hvatu bol je negde na uglu od 90c..bas sam sad probao sve redom..i pri dizanju i prilikom spustanja..cak sam tripovao da je od polozaja na bajsu kako mi lakat iskace
 
u pravu si triceps radim sa 50 a biceps sa 30 moguce da je do toga..nisam cesto radio zgibove a i teretana nije u avgustu radila..tako da sam skoro 2 meseca bas mirovao..tu i tamo propadanje i sklekove redje..u tim polozajima ne osecam nikakav bol..i na vratilu u bilo kom polozaju i hvatu bol je negde na uglu od 90c..bas sam sad probao sve redom..i pri dizanju i prilikom spustanja..cak sam tripovao da je od polozaja na bajsu kako mi lakat iskace

Počni malo više da radiš biceps i biće sve ok.

Jako je bitno održavati pravilan balans između potisnih i vučnih grupa. Kad bi me neko pitao, onako opušteno bi rakao da se vučnje radi 2:1 ili min 1,5:1 u odnosu na potiske
 
Za one koji pitaju o jačanju kroz sklekove: napreduje se ako se sklekovi rade sporo, zatim ako se zadrži u tom stavu neko vreme nepomično, i ako se uradi sklek do pola, pa i tako ostane neko vreme (svaki put povećavati to vreme).. eto nešto iz mog iskustva :)
A da bi se izbegle povrede, nikada ne raditi pre dobrog razgibavanja i zagrevanja. :)
 

Back
Top