Shape of Things to Come

Sentient

Primećen član
Poruka
806
Otvaram ovu temu zato sto mislim da jedna ovakva tema fali na ovom pdf-u.
Odmah da razjasnim: tema NISU stvari o kojima se moze samo spekulisati (kao, npr time travel), vec su tema stvari koje su na osnovu danasnjeg znanja tehnoloski ostvarive, a jos bolje ako je rec o stvarima / tehnologijama koje su na putu da izadju iz laboratorija i postanu dostupne obicnim ljudima. Kao i o impaktu koje ce te stvari / tehnologije imati na drustvo i njegov dalji razvoj.
 
Za pocetak: gorive celije.

O njima se sve vise prica, i to s razlogom. S nama su (u prakticnom aspektu) vec preko pola veka. Njihova tehnologija je skoro potpuno sazrela. Ocekuje se da ce pocetkom sledece decenije gorive celije na metanol postati najvazniji energetski izvor za mobilne telefone, MP3 playere, palmtop-ove, laptop-ove i druge manje gadgete. Takodje se ocekuju da ce u drugoj polovini sledece decenije, gorive celije na vodonik postati komercijalno islativ izvor energije za licna transportna sredstva i da ce postepeno potisnuti motore na unutrasnje sagorevanje. Stvaranje trzista za gorive celije na vodonik je jedan od preduslova za postepen prelaz na vodonicnu ekonomiju.
 
toshibafuel02zq5.jpg

Toshiba DMFC (Direct Methanol Fuel Cell), 2004

shuttlefuelcellun5.jpg

12 kW fuel cell napravljena za NASA od strane UTC Fuel Cells. Svaki Shuttle ima tri ovakve gorive celije za proizvodnju struje i vode. Tokom nedavno kompletirane misije STS-123 Endeavour Shuttle-a gorive celije na njemu su dostigle 100000 radnih sati.

image004fo8.jpg

Demonstracioni projekt Georgia Tech Research Institute-a bespilotne letelice sa PEM gorivnom celijom iz 2004

boeingkq2.jpg

Boeing Fuel Cell Demonstrator Airplane sa posadom koji je prosle godine obavio prve probne letove

hydrogenfueledcarmfj7.jpg

H-Racer Hydrogen Fuel Car + Solar Refuelling Station, model za edukacione svrhe

paciismallhc4.jpg

Pac II, invented by a team at the ETH in Zurich. Ovaj "auto" na gorive celije tezine celih 75 kg postigao je rekordnih 12670 mpg (miles per gallon)
 
Gorive celije ne moraju da budu velike. Evo dva primera:

smallfc01ju5.jpg

Jedna od najmanjih gorivih celija na svetu.

axsproductdc4.jpg

The Angstrom micro hydrogen™ fuel cell system operates passively and requires no pumps, valves or heaters. Startup is instant, requiring no assistance from any auxiliary battery.
 
90% elektricne energije na Zemlji se dobija sagorevanjem fosilnih goriva. Polovina rezervi fosilnih goriva je ugalj, a 80% uglja pripada USA, Kanadi, drzavama bivse SSSR i Kini. U USA, 55% elektricne energije dolazi iz elektrana na ugalj (i takodje ogromna kolicina polutanata) sa tipicnom efikasnoscu 35 do 40%.

Alternativa ?

Gorive celije ugljenik/vazduh. Termodinamicka efikasnost direktne konverzije ugljenika u struju vec danas dostize 70%, uz potencijal da dostignu i preko 80%. Posto ove gorive celije imaju operativnu temperaturu od najmanje 750 ºC, nisu pogodne za portabilne izvore energije, ali jesu za stacionarne izvore energije velike snage.
 
I, za kraj, pomenuo bih jednu "egzoticnu" vrstu gorivih celija: naime, gorive celije koje rade na krv, sagorevajuci glukozu u njoj uz pomoc vitamaina K3. Eksperimentalni model, napravljen gde drugde nego u Japanu (na Tohoku Imperial University, rangiran 2000 kao 2. najbolji univerzitet u Aziji) generisao je 0.2 mW, dovoljno za pogon npr mikrosondi koje bi merile nivo krvnog secera i transmitovale ga do prijemne jedinice. Ovakva goriva celija otvara u principu vrata za dalju "kiborgizaciju" ljudskog organizma, npr za pejsmejker kome ne bi trebala spoljna baterija, ili cak za vestacke organe. A mikro-robote koji bi radili neinvazivnu dijagnostiku i da ne pominjem.


Najzad, da pomenem i jednu vrstu gorivih celija koja je u sirokoj upotrebi vec preko decenije: to su dugmaste "baterije" Zinc/Air, koje se koriste za pogon malih aparata, npr za pogon slusnih uredjaja za osobe sa ostecenim sluhom.
 
He, to je moj college ovde a nisam ni znao za taj projekat. lol

E blago tebi....

Mene srce boli kada vidim kako ljudi unishtavaju svoju planetu.Danas sam gledao neki film o lovu na kitove i isplakah se...

Elem, mislim da su te gorive celije stvarno super, i da imam pravo na jednu zelju ona bi sigurno bila da svi tradicionalni sistemi za dobijanje energije zamene njima....
 
Sto se tice LHC-a u CERN-u, on prvenstveno treba da posluzi za detekciju Higgs bozona i da se time zaokruzi Standardni Model cestica, a zatim da se zaviri iza Standardnog Modela kako bi pocelo da se raspetljava pitanje prirode spacetime continuuma, Big Banga i Multiversa. Mogucnost da nesto podje kako ne treba naravno uvek postoji, samo prilicno sam siguran da nije ni blizu ranga bilo kakve globalne ili lokalne katastrofe. Stavise, licno mislim da cemo jednog dana (morati) namerno raditi na stvaranju mikro crnih rupa i novih univerzuma. Sto se tice pomenutog podnosioca tuzbe, Mr. Wagner-a, cini mi se da je to onaj crackpot koji je 70-tih navodno otkrio magnetske monopole i bio ismejan zbog toga od strane naucne javnosti pa se sad malo revansira...

Ali, to nije tema topika.
 
BernardBlack:
Elem, mislim da su te gorive celije stvarno super, i da imam pravo na jednu zelju ona bi sigurno bila da svi tradicionalni sistemi za dobijanje energije zamene njima....
Same gorive celije ne bi po sebi bile resenje problema. Problem je mnogo komplikovaniji od relativno prostog prelaska sa fosilnih goriva na vodonicnu ekonomiju. Medjutim, njihova siroka upotreba bi omogucila covecanstvu nesto dodatnog vremena.
 
Sto se tice LHC-a u CERN-u, on prvenstveno treba da posluzi za detekciju Higgs bozona i da se time zaokruzi Standardni Model cestica, a zatim da se zaviri iza Standardnog Modela kako bi pocelo da se raspetljava pitanje prirode spacetime continuuma, Big Banga i Multiversa. Mogucnost da nesto podje kako ne treba naravno uvek postoji, samo prilicno sam siguran da nije ni blizu ranga bilo kakve globalne ili lokalne katastrofe. Stavise, licno mislim da cemo jednog dana (morati) namerno raditi na stvaranju mikro crnih rupa i novih univerzuma. Sto se tice pomenutog podnosioca tuzbe, Mr. Wagner-a, cini mi se da je to onaj crackpot koji je 70-tih navodno otkrio magnetske monopole i bio ismejan zbog toga od strane naucne javnosti pa se sad malo revansira...

Ali, to nije tema topika.
Zasto da nije ? Svaki novi eksperiment je korak ka necemu novom. Sto se tice samog eksperimenta ja takodje mislim i nadam se da posledice globalne katastrofe nece biti slucaj. Danas bas ceo dan razmisljam o tom eksperimentu i na neki nacin sam uzbudjen na samu pomisao da mozemo zakoraciti toliko daleko i pokusati da razumemo prirodu na maloj skali.
U pravu si sto se tice razvoja nauke i tehnologije, sad je skoro nemoguce biti ekspert u celoj jedonj naucnoj disciplini. Recimo fizico ili biologiji. Ali opet se slazem da sve moze biti i jos brze.
 

Back
Top