pomoc oko preloma novina!!!

  • Začetnik teme Aaleksandar
  • Datum pokretanja
Sve to lijepo mozes da odradis u MS office word, naravno koliko ga poznajes.. Ne samo da mozes da to uradis tamo vec i da uradis jos mnogo toga sto nisi ni zamislio. Ukoliko ti engleski lose ide pokusaj naci hrvatsku verziju office-a i instaliraj pa raspali po novinama koliko hoces. Da se ne bi mucio sa tim za pocetak pokusaj u wordu da uradis sa opcijom insert>break i prelamaj koliko ti volja.... Poz..
 
GZ:
Sve to lijepo mozes da odradis u MS office word, naravno koliko ga poznajes.. Ne samo da mozes da to uradis tamo vec i da uradis jos mnogo toga sto nisi ni zamislio. Ukoliko ti engleski lose ide pokusaj naci hrvatsku verziju office-a i instaliraj pa raspali po novinama koliko hoces. Da se ne bi mucio sa tim za pocetak pokusaj u wordu da uradis sa opcijom insert>break i prelamaj koliko ti volja.... Poz..

Tacno tako, pogotovu ako imas ovu najnoviju verziju 2003, tu je word uradjen do yaya.
E sad za hrvatski :roll: nisam bas pristalica.
Radio sam na njemu par puta i mnogo lakse sam se snalazio na Engleskom, imaju neke gadne reci, koje se ipak razlikuju i nemaju veze sa Srpskim
 
Кулиража:
GZ:
Sve to lijepo mozes da odradis u MS office word, naravno koliko ga poznajes.. Ne samo da mozes da to uradis tamo vec i da uradis jos mnogo toga sto nisi ni zamislio. Ukoliko ti engleski lose ide pokusaj naci hrvatsku verziju office-a i instaliraj pa raspali po novinama koliko hoces. Da se ne bi mucio sa tim za pocetak pokusaj u wordu da uradis sa opcijom insert>break i prelamaj koliko ti volja.... Poz..
hvala!!!!!!!!!!! Samo da te jos pitam znas li gdje da nadjem hrvatsku verziju Word-a.

Tacno tako, pogotovu ako imas ovu najnoviju verziju 2003, tu je word uradjen do yaya.
E sad za hrvatski :roll: nisam bas pristalica.
Radio sam na njemu par puta i mnogo lakse sam se snalazio na Engleskom, imaju neke gadne reci, koje se ipak razlikuju i nemaju veze sa Srpskim
 
Incognito:
Кулиража:
Sto da ne?
Ja sam radio jednom ta cudesa u Word-u i nisam imao vecih problema.
Ako covek hoce samo jedan list da uradi, ne isplati mu se da zbog istog uci Quark

Pogledaj naslov teme...
Novine da prelamas u Word-u... To je kao da pravis specijalne efekte za film u MSPaint-u ;)

OK razumeo, ali ipak malo si preterao u poredjenju sa Paintom
 
Preterao? Hmm... :shock:

Prelom i priprema za štampu se nikad (ALI NIKAD) ne rade u trećerazrednim programima kakav je word. Probaj samo da ubaciš i poravnaš neku sliku, da je pomeriš milimetar levo i skaliraš po nekoj osi... Ko to nije probao, ne zna šta su muke. Ako je u pitanju tekst (tačnije novine i časopisi) - bez neke naročite konkurencije tu je Quark XPress (mada je sada u igri i Adobe Indesign). Aktuelna verzija je 6.0. Word je za tu namenu najobičnija igračka, jer - nit' podržava export u neki od važnijih formata (EPS), nit' моže da okrene stranicu u ogledalu, što je za bilo koji DTP program krajnje trivijalna stvar, a opet - obavezna za pripremu štampe. Word je, ukratko, malo bogatiji wordpad. Iako ovo zvuči smešno - nije, jer uz sve te opcije, dotični ne zadovoljava NI MINIMUM obaveznih opcija jednog ozbiljnog DTP paketa.

E, ako se pod prelomom teksta podrazumeva kucanje poslovnih pisama - onda može 8)
 
Radio sam preko 20 knjiga i mogu ti reci da je Word samo ya knjige u kojima nema slika, tabela...
Za Ozbiljnije je Quark, a InDesign 2.0 je strava. Ako si imalo upucen provalices ga za 30 min. (naravno najosnovnije, ali sasvim dovoljno za lep izgled novina). Veruj mi. poz.
 
Morao sam da se javim opet. Sa postovanjem pozdravljam misljenja pametnijih ljudi od mene ali koliko vidim gospodin koji je trazio pomoc od Vas ili nas je ne bas neki ekspert za dosta toga dok postavlja pitanja koja su za malo mozda vise matematike ali da krene ja sam preporucio Word a za ozbiljnije poslove vi ste naveli sta je bolje, a svaki ko pocinje raditi sa bilo kakvim tekstom pocinje od Worda zar ne a sad obimniji i zahtijevniji programi odnosno poslovi mogu se raditi u koje cemu te stoga ne prebacivati covjeku mnogo informacija koje ga mogu zbuniti. Naravno da nije lose saznati dosta toga ali covjek pravi male sadrzaje, e da bi to uradio mora da trazi program za to. Pitanje je isto toliko vazno koliko ce mu to uopste trebati jer kolikav je obim poslova. Znaci mora prvo svariti osnove programa za te stvari pa krenuti dalje. Ko i sve mora se korak po korak sa svim zar ne. Naravno i to svaki dobar savjet je dobro dosao..Postujuci vece znalce od mene a ima ih sigurno mnoooogo ja bas ne odbacujem MS Word tako na stranu.. Poz.
 
E verovali ili ne ja sam koristio coreldraw za izradu jednog kataloga(likovnog kataloga) moga oca i mogao bih da kažem da je ispao strava katalog mada sam se dosta namučio jer ipak je to korel a ne neki program koji služi za prelom stranica. SAda sam se odlučio da pravim sledeći katalog u nekom od programa koje ovde vidim mada mi neki preporučuju corel venturu za koji kažu da je ubedljivo najbolji.
 
Quark XPress i InDesign se jos uvek kolju... Iskustvo je na Quark-ovoj strani, ali umesnost i novac su na Adobe-ovoj. Adobe je ipak pradeda DTP-a.

Ipak bih dao prednost InDesign-u, pre svega zbog odlicne integracije sa Photoshop-om, i sto je jos vaznije Illustrator-om, dva programa koja se najcesce koriste za obradu grafike.
 
Ne bih se složio sa mišljenjem da su profesionalni DTP programi (primer: Quark) preteški za početnika. Upravo suprotno - zbog svoje tragično jednostavne koncepcije oni zahtevaju malčice drukčiji način razmišljanja, ali NIKAKO nisu komplikovaniji od jednog Worda. Čak suprotno. Jedino je bitno uložiti malo truda i rezultati su brzo vidljivi. Naravno, ako želite da prelomite Times-ov atlas, teže će ići, ali za neki časopis, školske novine itd... to je idealna prilika za prve korake u Quarku ili Indesignu.

Od mene dosta, za sada.
 
Pedja Kovacic:
E verovali ili ne ja sam koristio coreldraw za izradu jednog kataloga(likovnog kataloga) moga oca i mogao bih da kažem da je ispao strava katalog mada sam se dosta namučio jer ipak je to korel a ne neki program koji služi za prelom stranica. SAda sam se odlučio da pravim sledeći katalog u nekom od programa koje ovde vidim mada mi neki preporučuju corel venturu za koji kažu da je ubedljivo najbolji.

NE Corel VENTURU!!!
 
BTI:
Pedja Kovacic:
E verovali ili ne ja sam koristio coreldraw za izradu jednog kataloga(likovnog kataloga) moga oca i mogao bih da kažem da je ispao strava katalog mada sam se dosta namučio jer ipak je to korel a ne neki program koji služi za prelom stranica. SAda sam se odlučio da pravim sledeći katalog u nekom od programa koje ovde vidim mada mi neki preporučuju corel venturu za koji kažu da je ubedljivo najbolji.

NE Corel VENTURU!!!

Što ne venturu?
 
Znaci tebe u stvari interesuje kako da uradis najbolje pripremu za stampanje lista.
Pa eto rekose ti vec da je Quark XPress nezamenjiv za prelamanje spremljenih stranica za stampu medjutim nisi napisaokoji format lista stampas i na kojoj stamparskoj masini sto je vrlo bitno jer mozda i ne treba da prelamas nista.Ako je format masine A4 a i list isti onda ces izvlaciti pausove na tom formatu jedan po jedan i nema prelamanja.Ako je list A5 onda ces iz Corela sam na paus postavljati listove prvi i poslednji , drugi i predposlednji itd... Sumnjam da radis na nekoj masini veceg formata a ne verujem da ces pripreme nositi na filmovanje sto bi bilo vrlo skupo ili ko zna?
 

Back
Top