Da li je čovek životinja?

Da li je čovek životinja?


  • Ukupno glasova
    109
  • Anketa je zatvorena .

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Interesuje me šta mislite o ovome. Da li je po vama čovek životinja ili nije? Ako mislite da jeste - dajte neki argument za. Ako li mislite da nije - opet dajte neki argument protiv.

Evo ja ću da krenem prvi. Smatram da čovek jeste životinja. Ima telo, rađa se, odrasta, spava, jede, prazni se, pari se, razmnožava, ostavlja potomstvo i umire kao sve životinje. Neka me neko razuveri ako može. Evo šta enciklopedija kaže o pražnjenju životinja:

Izmet (feces, ekskrement) je krajnji otpadni produkt varenja životinja. Sem nesvarenih ostataka hrane, često se u fecesu nalaze i dodatni „otpad" metabolizma, poput nekih organskih kiselina i toksičnih materija, ili produkata raspadanja hemoglobina. Fiziološki proces izbacivanja/oslobađanja izmeta iz organizma naziva se defekacija.

Ako je ovo nekome nepoznato - onda prihvatam da on nije životinja.
 
И да и не. У биолошком смислу да, у сваком другом - не.

Evo ja ću da krenem prvi. Smatram da čovek jeste životinja. Ima telo, rađa se, odrasta, spava, jede, prazni se, pari se, razmnožava, ostavlja potomstvo i umire kao sve životinje.

А шта ћемо са свим оним стварима и праксама које човек има, а које нема ни једна животиња?

Животиња нема свест о постојању, животиња нема свест о себи, нема развијен језик, централни нервни систем, нема изражене емоције, нема потребу за уметношћу, нема идеју о Богу, религију, и гомилу других ствари који је чине сепаратном од човека...
 
Snaga Volje, životinja ima svest o postojanju, ima svest o sebi, ima razvijen jezik (samo što ga mi ne razumemo), ima centralni nervni sistem, ima izražene emocije; e sad moram da se složim sa drugim delom tvog izlaganja da nema potrebu za umetnošću, da nema ideju o bogu, religiju...
 
Snaga Volje, životinja ima svest o postojanju, ima svest o sebi, ima razvijen jezik (samo što ga mi ne razumemo), ima centralni nervni sistem, ima izražene emocije;

Лупаш глупости.

Животиња не може да ради против сопствене природе, она делује инстиктивно, по одређеним обрасцима, као машина. Човек може.

Да све то што набрајаш животиња има, могла би и да напредује. Не би се још увек плашила ватре, рецимо, користила би околне предмете за своју помоћ (што раде само мајмуни, и то у врло примитивном облику), не би све "проблеме" решавала сировом силом, развила би неки облик писма итд.

Уосталом, нису ни све животиње исте, нису на истом ступњу развоја једни инсекти и зглавкари, рецимо и мајмуни и делфини на другој страни...
 
Ja sve ovo što sam izneo da životinja ume i može video sam na primeru mog natprosečno inteligentnog mačka teškog skoro deset kilograma. Ne treba ti više nego da pratiš mačke. Dalje, pogledaj kitove i delfine i videćeš da postoje stvorenja inteligentnija od ljudi, koja i pored toga što su inteligentnija od ljudi nemaju recimo religiju.

Лоше си видео, тачније лоше закључке си извукао.

Животињу можеш да издресираш свашта да ради, и да отвара врата и врши нужду на wc шољи рецимо, али то није знак интилигенције него меморије, дакле научене ствари, путем система награде и казне. Животиња и даље неће знати зашто то ради, нити би јој то пало на памет, јер није у бити њене природе. Она из тог оквира не може да изађе.

Прочитај мало о психологији животиња, писано је о томе доста, још мало као о психологији људи, о Павлљовљевим опитима итд. па види шта су животиње у стању да интелектуално ураде а шта не.

Доказано је да животиње које су у друштву човека "од малена" развијају веће умне способности од оних у дивљини, али и даље ништа драстично веће. Такође, неке животиње су умно врло близу човека - гориле и шимпанзе могу да се развију до нивоа четворогодишњег детета, и да науче да комуницирају путем примитивне мимике рукама.

Међутим, она најважнија црта је црта духа, срца, емоција, која животињама мањка. Животиње немају осећај за лепо. Животињска оплодња се, рецимо, у најчешћем броју случајева своди на алфа-мужјака који је најјачи у групи и који оплоди све женке. Дакле ни говора о некој лепоти, или привлачности.

Такође, животињске "емоције" делују само док је време парења, и на то исто парење се своде. То нам говори да су контролисане строго од хормона, дакле да немају никакву "дубину".

Делфини нису интилегентији од нас, јер, на крају крајева, студирамо ми њих, а не они нас.

Кад си већ поставио онај линк о цетацеанској интилегинцији, ред је да прочиташ и овај:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cetacean_intelligence
 
Nisam o tome razmišljala, ali što da se i za to ne odvoji koji minut?! Par puta sam sa prijateljima povela takvu vrstu razgovora i postoji tanka linija između čoveka i životinje. Za razliku od životinja, možemo da razmišljamo i da kontrolišemo seksualne nagone i... Pa ja mislim da je to to, što se tiče razlikovanja, a što se sličnosti tiče... Previše ih je! Nekada je, čak, čovek gori od životinje (u onom pogrdnom smislu).
 
Snaga Volje, možeš i čoveka da izdresiraš, naročito ako se radi o vojsci; ako još nisi bio tamo videćeš kako to izgleda kada odeš.

Nije tačno da alfa mužjak oplođuje sve ženke, to ne važi za ptice; one imaju jednog partnera i žive kao da su u braku do kraja života. Doduše imaš i kod ljudi mnogo primera gde je alfa mužjak otac mnoštvu susedske dece.

Sa svim ovim ispod što si napisao se slažem u velikoj meri, ali to ne isključuje bolnu istinu - da mi ipak jesmo životinje. I ja sam u tvojim godinama imao slične stavove, tačnije mislio sam da univerzum postoji zbog nas (ljudi), ali kad malo ostariš shvatićeš da nije tako i da smo mi samo deo prirode, na fizičkom planu, i da imamo kolektivnu svest, na duhovnom planu.

Šta god napišeš kao dokaz da se ljudi razlikuju od životinja bićeš u velikoj meri u pravu - razlikuju se, ali uopšte nećeš biti u pravu kada kažeš da ljudi nisu životinje. Mnogim ljudima upravlja upravo instinkt protiv koga se toliko boriš. Radimo sve što i životinje - i to je na žalost to.
 
Snaga Volje, možeš i čoveka da izdresiraš, naročito ako se radi o vojsci; ako još nisi bio tamo videćeš kako to izgleda kada odeš.

Можеш, али не можеш натерати животињу да заплаче.

Nije tačno da alfa mužjak oplođuje sve ženke, to ne važi za ptice; one imaju jednog partnera i žive kao da su u braku do kraja života.

Зато сам и рекао да је лоше генерализовати све животиње, које су технички у распону од амеба па до примата...

Doduše imaš i kod ljudi mnogo primera gde je alfa mužjak otac mnogoj susedskoj deci.

:mrgreen:

Sa svim ovim ispod što si napisao se slažem u velikoj meri, ali to ne isključuje bolnu istinu - da mi ipak jesmo životinje.

Као што рекох - биолошки јесмо, сасвим. Али човек на жалост, или на срећу, зависи како гледаш, није само врећа меса и костију...

I ja sam u tvojim godinama imao slične stavove, tačnije mislio sam da univerzum postoji zbog nas (ljudi), ali kad malo ostariš shvatićeš da nije tako i da smo mi samo deo prirode, na fizičkom planu, i da imamo kolektivnu svest, na duhovnom planu.

А видиш, ја сам до пре коју годину баш мислио ово што и ти... :wink:

Mnogim ljudima upravlja upravo instinkt protiv koga se toliko boriš. Radimo sve što i životinje - i to je na žalost to.

Све док постоји иједан човек који ради против овог шаблона, не можеш да кажеш да су људи (генерално) животиње... с друге стране, ја нисам чуо ни за једну животињу која рецимо има потребу да слика или да свесно мења своју околину у складу са својим потребама, нити да опонаша природу...

Рећи да је човек животиња је исто што и рећи да је животиња биљка, јер ето, расте и развија се, размножава се, има ћелијску структуру организма итд.

Сувише потцењујеш дух.
 
Snaga Volje, odlično se sećam kako je moj mačak znao da zaplače kada sam ga maltretirao (dok sam ga maltretirao kad je pravio gluposti).

Čovek na žalost jeste vreća mesa i kostiju.

Dabar ima potrebu da menja okolinu oko sebe i oponaša prirodu tako što pravi brane, pravi minijaturna jezera i menja tok reka.

Generalno, podržavam to što tražiš razliku između ljudi i ostatka životinja, šta god napišeš može biti potpuno tačno (da se ljudi dosta razlikuju od ostatka životinjskog sveta), ali ne možeš me ubediti da ljudi nisu životinje.

Mannibals, dobra konstatacija. Ljudi su programirane životinje. Da ne tupim ovde, pisao sam na pdf Natprirodne pojave i misterije ko ih je programirao.
 
Snaga Volje, odlično se sećam kako je moj mačak znao da zaplače kada sam ga maltretirao (dok sam ga maltretirao kad je pravio gluposti).

Халуцинирао си.

Čovek na žalost jeste vreća mesa i kostiju.

Тешко да би једна врећа могла да куца све ово, на машини коју је претходно свесно створила и да апстрактно размишља :wink:

Dabar ima potrebu da menja okolinu oko sebe i oponaša prirodu tako što pravi brane, pravi minijaturna jezera i menja tok reka.

Дабар не зна шта је брана. Дабар не зна шта је језеро и река. Дабар прави то што прави јер му је потребно за опстанак. Дакле неће направити то да би уживао у свом "делу", нити ће га после неког времена свесно срушити (мандала :wink:). Његово дело се мери по функционалности, не по лепоти.

Generalno, podržavam to što tražiš razliku između ljudi i ostatka životinja, šta god napišeš može biti potpuno tačno (da se ljudi dosta razlikuju od ostatka životinjskog sveta), ali ne možeš me ubediti da ljudi nisu životinje.

Понављам - људи су биолошки животиње. Човек биолошки спада у животињско царство. Е кад не би познавао сликарство, музику, архитектуру, поезију, онда би могли да причамо о тим стварима које наводиш...
 
Otkud znaš da dabar ne uživa u plodovima svog rada? Uostalom i sam kažeš da su ljudi biološki životinje, pa prema tome nemamo razloga da se dalje prepiremo, jer i ja mislim da je tako. A i dosadašnji rezultati ankete govore u prilog tome.
 
Дабру никада неће пасти на памет да направи ишта друго осим те бране, иако би технички можда могао. Дабар није креативан, дабар само ради оно што му је записано у генетском коду. Као и птице - ни једна неће полетети на север, уместо на југ. Инстикт им говори да иду јужно, и оне против тога не могу.

Ја не говорим овде о уживању, већ о креативности, духовности, емотивности која фали животињама. Вук ће остати вук, а човек може да буде Хитлер, а може да буде и Ганди.

Uostalom i sam kažeš da su ljudi biološki životinje, pa prema tome nemamo razloga da se dalje prepiremo, jer i ja mislim da je tako.

Онда можемо да пребацимо дискусију на то да ли је човек само врећа меса и костију или не... :wink:

A i dosadašnji rezultati ankete govore u prilog tome.

Е само још кад би једна анкета на једном интернет форуму чинила истину... :roll:
 
Ја не говорим овде о уживању, већ о креативности, духовности, емотивности која фали животињама. Вук ће остати вук, а човек може да буде Хитлер, а може да буде и Ганди.

... zivotinje cesto poseduju visoku inteligenciju, imaju osecaj za situaciju u kojoj se nalaze i znaju kako da prikladno odgovore...jedina razlika je u tome sto npr. zivotinje kao ni kompjuteri ne pitaju ZASTO postoje ta pravila ili situacije ili da li bi oni mogli biti drugaciji ili bolji...znaci zivotinje dejstvuju unutar granica a ljudska bica su nasuprot tome kreativna i mogu da menjaju pravila i situacije
 
Ne nikako covek nije zivotinja iz prostog razloga sto je coveku dato da misli i stvara. Od dresiranih zivotinja nece i njihovi potomci postati dresirani i td. U svetu naravnoi ma sve vise ljudi koji odredjuju pravila zivota, jer im vise odgovara da ljudi smatraku da su isti ko zivotinje.setimo se da je drugi sv rat izsbio samo zbog toga smatrajuci da je jedan narod brze evoluirao od odstalih... Zato sto smatramo da smo zivotinje u svetu vlada zakon dzungle.Opsti pad covecanstva i morala
 
Oboica ste u pravu...Svako na svoj način...;)Čovek po svojoj biološkoj građi jeste "životinja",rađa se,razmnožava,mora da se hrani,umire...I da,jedan dabar sigurno nikada neće sagraditi nešto drugo sem brane,napisati pesmicu,ili naslikati sliku...Možda bi bilo bolje pitanje koliko čovek sa tim što ima,ustvari degradira sebe i prirodu a koliko zaista doprinosi poboljšanju istog...Koliki smo sami sebi prijatelji a koliko neprijatelji...U šta smo se pretvoroli i u šta se tek pretvaramo...E tu dolazi ono čovek je životinja jel isključivo i samo zadovoljavamo sopstvene potrebe po cenu povređivanja drugih...I zaista smo nalik pravoj pravcatoj životinji...Ona je gladna,ona će loviti,koga i šta ne bitno,samo da se ulovi...I možda mačak nije plakao:D,ali ja znam da svog psa nisam naučila da kada sam tužna sedne pored mene i ne odvaja se dok ne oseti da se bura stišala...To su emocije u potpuno čistom obliku...A čovek koji daleko više oseća svoje emocije je sveo na???...Ne,sem u bioločkom smislu nismo životinje...Ali bi bilo daleko bolje da jesmo,jer to što nam je dato da možemo da stvaramo,da razmišljamo,da oblikujemo,gradimo,osećamo,sve smo to srozali ispod sopstvenih potreba,i miliona mana...Čak nismo dostojni ni da nas nazovu životinjama...
 
Snaga Volje, životinja ima svest o postojanju, ima svest o sebi, ima razvijen jezik (samo što ga mi ne razumemo), ima centralni nervni sistem, ima izražene emocije; e sad moram da se složim sa drugim delom tvog izlaganja da nema potrebu za umetnošću, da nema ideju o bogu, religiju...

Исправка: животиње НЕМАЈУ развијен језик, чак уопште немају ЈЕЗИК! Животиње имају мање или више развијене начине комуникације, али није свако споразумевање језик!
 
To što mi ne razumemo njihov jezik ne znači da ga oni nemaju. Ne razumeju ni oni naš jezik. Naučnici kažu: jezik pčela, jezik delfina i kitova... Opovrgni ih. Uostalom i mi smo životinje pa imamo jezik. I ne razumemo druge ljude koji govore drugim jezikom.
 
kad je nole dočekivan ispred skooopštine....poostili bili mooziku sa razlglasa...i u ulici neko izašao na terasu...a izašao i njegov pas...i ide pesma...tačno neka patriotska....a kooče peva...lepo peva..na svoj način ali stane u paoozama...lepo ima takt..sve moozikalno.......i to sa osećanjem.....misim, imao sam par poota priliku da se začoodim kako se životinje ponašaju baš kao mi...u stvar mi kao oni.....i mi taj svet u stvari jako slabo poznajemo........i previše sebi dajemo na značaju......to što mi mislimo da vladamo svetom......mi vladamo samo ljoodima i potlačenim životinjama..a kad se one poboone...onda znate ša boode..... ko kod orvela...samo stvarno.....i to je realizam..nije sf....
 
kad je nole dočekivan ispred skooopštine....poostili bili mooziku sa razlglasa...i u ulici neko izašao na terasu...a izašao i njegov pas...i ide pesma...tačno neka patriotska....a kooče peva...lepo peva..na svoj način ali stane u paoozama...lepo ima takt..sve moozikalno.......i to sa osećanjem.....misim, imao sam par poota priliku da se začoodim kako se životinje ponašaju baš kao mi...u stvar mi kao oni.....i mi taj svet u stvari jako slabo poznajemo........i previše sebi dajemo na značaju......to što mi mislimo da vladamo svetom......mi vladamo samo ljoodima i potlačenim životinjama..a kad se one poboone...onda znate ša boode..... ko kod orvela...samo stvarno.....i to je realizam..nije sf....

Ja se izvinjavam, ali moonjo, zasto kvaris ovako ovako lepo i jednostavno pismo? U cemu je poenta da tako pises? I ne samo ti, vecina na forumu... koriste w umesto v, ili oo umesto u... Jel ste tako vise kul?

Izvini na opasci, ali nisam mogla da se suzdrzim.


A sad tema. Nasa vrsta se zove homo sapiens, sto znaci razumno bice. Lanac ishrane u prirodi predstavlja sistem živih organizama koji se hrane jedni drugima da bi opstali i na vrhu tog lanaca nalazi se vrsta, homo sapiens Homo sapiens je sisar iz reda primata. Na planeti Zemlji zivi oko 6.5 milijardi ljudi (homo sapiensa). Bitno se razlikuje od ostalih zivih bica jer ima razum... Dakle, homosapiens nije zivotinja jer je superiorniji u odnosu na sve ostale zivotinjske vrste. Ko zna, koliko smo mi zivotinje za neki tamo oblik zivota na nekoj tamo planeti, u nekoj tamo galaksiji... ali to pripada nekom drugom pdf-u..
 

Back
Top