Sta je bilo sa pilotima-herojima koji su se borili i preziveli?

Ukazom Predsednika Savezne Republike Jugoslavije i Vrhovnog komandanta oružanih snaga Jugoslavije od 29. marta 1999. godine odlikovani su

Ordenom za hrabrost:

Nebojša Nikolić major avijacije-pilot

Predrag Milutinović major avijacije-pilot

Slobodan Perić major avijacije-pilot

Iljo Arizanov major avijacije-pilot

Zoran Radosavljević kapetan prve klase-pilot

Darko Nikolić potporučnik ARJ PVO.

Istim ukazom odlikovan je

Medaljom časti

Sreto Malinović potpukovnik pilot.

Ukazom Vrhovnog komandanta pohvaljen je Nikola Grujin general major avijacije-pilot, načelnik štaba korpusa PVO.

Naredbom komandanta RV i PVO u viši čin su unapređeni:

Nebojša Nikolić. Predrag Milutinović, Slobodan Perić, Iljo Arizanov, Zoran Radosavljević, Darko Nikolić i Sreto Malinović.

Ukazom Predsednika republike i Vrhovnog komandanta oružanih snaga Jugoslavije odlikovani su

Medaljom za vrline

Aleksa Milanović, major avijacije-pilot

Srđan Jovanović, kapetan prve klase avijacije-pilot.
 
mislim da je bas vazno reci konkretno za svakoga sta je bilo posle... price su krajnje zanimljive i treba izvesti neke zakljucke...

У праву си. Шта је било са осталима. Нису се само пилоти борили, ал имају јак лоби у ВС и добру рекламу.......
Шта је са ракеташима, радарцима , тенкистима.........

Знам да су у РВиПВО унапређени углавном пилоти док су остали углавном испушили, иако су испуњавали законске услове за унапређење за време ратног стања. Мени и мојим саборцима је командант рекао да смо радили свој посао и да од унапређења нема ништа.
 
У праву си. Шта је било са осталима. Нису се само пилоти борили, ал имају јак лоби у ВС и добру рекламу.......
Шта је са ракеташима, радарцима , тенкистима.........

Знам да су у РВиПВО унапређени углавном пилоти док су остали углавном испушили, иако су испуњавали законске услове за унапређење за време ратног стања. Мени и мојим саборцима је командант рекао да смо радили свој посао и да од унапређења нема ништа.
Slazem se u potpunosti... heroja je bilo sigurno mnogo vise i n a drugim mestima... i o tome treba jos vise diskutovati... Moze se otvoriti posebna tema za to... Ovde bih akcenat stavio n apilote koji su ucestvovali u borbenim dejstvima 1999. godine... Pri cemu ne mislim samo na lovce i samo na odlikovane... Svi znamo koliko su vredela odlikovanja bivseg voljenog predsednika... Hajmo da vidimo i price pilota LBA... i transportne avijacije... Voleo bih kada bi neko od njih bio tu pa da nam isprica sve iz prve ruke... Konkretne dogadjaje i imena... a narocito, sta je bilo posle...
 
nista ne bi falilo ili hvalilo :) tim odlikovanjima da su deljena po zasluzi, a posto svi znamo da je jedan dobar deo podeljen njegovim poltronima kao i cinovi, pa su se oni utrkivali da mu uzvrate (tipa ojdanic i pavkovic kada su predlozili milosevica za orden narodnog heroja, a pre toga oni dobili po par cinova, kao i stanova od par stotina m2 ili mozda km2) ondak je sve jasno
 
У праву си. Шта је било са осталима. Нису се само пилоти борили, ал имају јак лоби у ВС и добру рекламу.......
Шта је са ракеташима, радарцима , тенкистима.........

Знам да су у РВиПВО унапређени углавном пилоти док су остали углавном испушили, иако су испуњавали законске услове за унапређење за време ратног стања. Мени и мојим саборцима је командант рекао да смо радили свој посао и да од унапређења нема ништа.

Nisu samo piloti nagradjeni,nagradjena je i posluga koja je oborila F-117 i F-16, i jos dosta drugih....
 
Voleo bih da neko ko vise zna od mene isprica pricu o pilotima koji su se te 1999. godine casno borili i ostali u zivotu... Na srecu ili ne... Kako im se drzava oduzila... gde su sada i sta rade...

Mislim da ce biti interesantna diskusija...

Druze, pretpostavljam po temi koju si postavio da nisi osetio ni miris baruta te lepe 99.!
Oni koji znaju pricu tj. oni koji su bili ucesnici tih desavanja umorili su se od pricanja takvih prica- uradili su sta su morali ,izneli su zive glave(kamo srece da su svi) i posle svega sto im je drzava dala zauzvrat ostavimo ih na miru.
Nisu heroji oni koji o tome pricaju,vec oni koji cute o onome sto su uradili a postali su heroji ne da bi se o njima pricalo vec su imali vise ciljeve izmedju ostalog i ocuvanje sopstvenog zivota!
 
У праву си. Шта је било са осталима. Нису се само пилоти борили, ал имају јак лоби у ВС и добру рекламу.......
Шта је са ракеташима, радарцима , тенкистима.........

Знам да су у РВиПВО унапређени углавном пилоти док су остали углавном испушили, иако су испуњавали законске услове за унапређење за време ратног стања. Мени и мојим саборцима је командант рекао да смо радили свој посао и да од унапређења нема ништа.

Nemaju jak lobi, i nemaju jaku reklamu,sa obzirom sta rade.To je posao u kome nemas predstavu kad poletis hoces li sleteti i u mirnodopskim uslovima a kamoliratnim.Za razliku od svih ostalih oni su jedini ulazili u borbi sa neispravnim avionima,sa prethodno malim brojem sati naleta,i protiv visestruko jaceg protivnika.Jedno je kao slabiji pa opet ukopan cekati pesadijski napad.Nesto sasvim drugo je poleteti a da ti neradi pokazivac kad si ozracen,ili otkaze radar,99,99% klasicno samoubistvo.Zamisli kako se oseca pilot koji ceka naredbu da uzleti .Hebote kao da su leteli zmajevima kakve su avione duzili.Pa opet niko od njih nije odbio zadatak.Brale to je petlja.
Ti ljudi su bili vrh.Sumnjam da ova drzava ima osecaja kako sa takvim ljudima postupati
 
У праву си. Шта је било са осталима. Нису се само пилоти борили, ал имају јак лоби у ВС и добру рекламу.......
Шта је са ракеташима, радарцима , тенкистима.........

Знам да су у РВиПВО унапређени углавном пилоти док су остали углавном испушили, иако су испуњавали законске услове за унапређење за време ратног стања. Мени и мојим саборцима је командант рекао да смо радили свој посао и да од унапређења нема ништа.

Nije sam to razlog, mnoge ljude, koji su itekako zasluzili odlikovanja, a iz redova od tenkista, do diverzanata i izvidjaca, nije ni bilo moguce odlikovati, zbog njih samih! a ti sad razmisli zasto , pa ces brzo shvatiti!
 
... Svi znamo koliko su vredela odlikovanja bivseg voljenog predsednika... QUOTE]

A sta hvali tim odlikovanjima? Kakva glupa konstatacija...ne mogu da verujem...

stvarno sto ga pitas, pa upravu je covek, piloti su dobijali za vreme ''tog'' predsednika odlikovanja samo zato sto su imali po 100 borbenih misija, sto su neki od njih po nekoliko puta obarani, sto su prosli toliko opasnih misija, i dali ogroman a nekada i odlucujuci doprinos u raznim bitkama, sto je recimo cuveni ''acim'' odlikovan, covek u vukovaru leteo izmedju ulica, da se tako izrazim, tu je i oboren, ili recimo cuveni buban, koga su pogodili iznad varzedina a on nije hteo da iskoci, vec ga vratio na aerodrom, da vidis sliku na cemu je on sleteo, nista ti ne bi jasno bilo,pola miga mu je falilo, po pisti si mogao kamion otpalih delova da nakupis,bar se tako pricalo,a on nije hteo da iskace, ili medic, kojeg su izbusili ko sito iznad broda, 6 puta se vracao da unisti sta mu je zadato, a ono sa zemlje nema sta ga nije gadjalo, to sam gledao sopstvenim ocima, i stvarno mi nije jasno sto ti ljudi dobise ordenje! ja sam u cudu. Nemoj pogresno da me shvatite, ali tada je mozda i gore bilo biti pilot, evo ti primera, m.mladenovic, je 2 puta obaran, i 4 puta sletao ostecen! treba li tom coveku dati orden ?
 
stvarno sto ga pitas, pa upravu je covek, piloti su dobijali za vreme ''tog'' predsednika odlikovanja samo zato sto su imali po 100 borbenih misija, sto su neki od njih po nekoliko puta obarani, sto su prosli toliko opasnih misija, i dali ogroman a nekada i odlucujuci doprinos u raznim bitkama, sto je recimo cuveni ''acim'' odlikovan, covek u vukovaru leteo izmedju ulica, da se tako izrazim, tu je i oboren, ili recimo cuveni buban, koga su pogodili iznad varzedina a on nije hteo da iskoci, vec ga vratio na aerodrom, da vidis sliku na cemu je on sleteo, nista ti ne bi jasno bilo,pola miga mu je falilo, po pisti si mogao kamion otpalih delova da nakupis,bar se tako pricalo,a on nije hteo da iskace, ili medic, kojeg su izbusili ko sito iznad broda, 6 puta se vracao da unisti sta mu je zadato, a ono sa zemlje nema sta ga nije gadjalo, to sam gledao sopstvenim ocima, i stvarno mi nije jasno sto ti ljudi dobise ordenje! ja sam u cudu. Nemoj pogresno da me shvatite, ali tada je mozda i gore bilo biti pilot, evo ti primera, m.mladenovic, je 2 puta obaran, i 4 puta sletao ostecen! treba li tom coveku dati orden ?

Mislim da nisam dobro shvacen... Ja sam upravo pricao o ljudima koji su nisu dobili nista od drzave, a rizikovali su svoje zivote u pravom smislu reci bas za tu drzavu... Sa druge strane bilo je "heroja" sa prepunim grudima ordenja koje je zaradjeno stotinama kilometara daleko od ratista... samim tim doslo je do inflacije odlikovanja koja su obezvredjena takvim akcijama...

Ja sam hteo da se prica o pilotima koji su bez reci izvrsavali svoje zadatke tokom svih ovih ratova... zato sto su vojnici i oficiri... Pilotima koji su se vracali sa pola aviona i izbuseni sa svih strana... pilotima koji se nisu ni vratili... i pilotima kojima je drzava na kraju dala isto to ordenje... Neka neko isprica... DA LI SU PRIHVATILI ODLIKOVANJA... ZASTO SU POSLE ZAVRSETKA RATA NAPUSTILI VOJSKU... GDE SU I STA SADA RADE?

Napominjem... radi se o herojima... casnim oficirima... koji ovu pricu nece sami izneti u javnost... Red je da se kaze nesto i o tome...
 
Druze, pretpostavljam po temi koju si postavio da nisi osetio ni miris baruta te lepe 99.!
Oni koji znaju pricu tj. oni koji su bili ucesnici tih desavanja umorili su se od pricanja takvih prica- uradili su sta su morali ,izneli su zive glave(kamo srece da su svi) i posle svega sto im je drzava dala zauzvrat ostavimo ih na miru.
Nisu heroji oni koji o tome pricaju,vec oni koji cute o onome sto su uradili a postali su heroji ne da bi se o njima pricalo vec su imali vise ciljeve izmedju ostalog i ocuvanje sopstvenog zivota!

lose pretpostavljas... toliko!
 
Mislim da nisam dobro shvacen... Ja sam upravo pricao o ljudima koji su nisu dobili nista od drzave, a rizikovali su svoje zivote u pravom smislu reci bas za tu drzavu... Sa druge strane bilo je "heroja" sa prepunim grudima ordenja koje je zaradjeno stotinama kilometara daleko od ratista... samim tim doslo je do inflacije odlikovanja koja su obezvredjena takvim akcijama...

Ja sam hteo da se prica o pilotima koji su bez reci izvrsavali svoje zadatke tokom svih ovih ratova... zato sto su vojnici i oficiri... Pilotima koji su se vracali sa pola aviona i izbuseni sa svih strana... pilotima koji se nisu ni vratili... i pilotima kojima je drzava na kraju dala isto to ordenje... Neka neko isprica... DA LI SU PRIHVATILI ODLIKOVANJA... ZASTO SU POSLE ZAVRSETKA RATA NAPUSTILI VOJSKU... GDE SU I STA SADA RADE?

Napominjem... radi se o herojima... casnim oficirima... koji ovu pricu nece sami izneti u javnost... Red je da se kaze nesto i o tome...

Je8es ordenje od ordenja se ne zivi.Steceni orden neznaci nista.Plata,stambeno pitanje i sl.je bitno.Kad neko ulazi u avion,treba da udje opusteno, a ne pod stresom zbog novcanih problema.
Vidis koliko ovde ima profesionalaca i svi kukaju ko ranjenici kad ce plata,kad ce plata.Zaposlis se kod keramicara,naucis posao za godinu dana i imas dve oficirske plate mesecno opusteno.Nema niko da te zaje8ava,sam si svoj gazda.Jos ako si dobar u poslu,masala
Hebes ovakvu vojsku kakvu je ima Srbija danas.Cist mazohizam
 
lose pretpostavljas... toliko!

Da vidimo ...ovako 25.klasa VOGI, ako je 22.klasa zavrsila 95.god a 23.klasa je kasnila 1 godinu onda si ti zavrsio 99.gimnaziju tako nema logike da si ucestvovao u tim ratnim igrarijama osim ako nisi otisao na specijalisticko skolovanje ili ako sam se ja preracunao za godinu onda si mozda bio na akademiji a koliko znam akademci su uglavnom bili kuci tako da bratac nista od baruta
 
verovatno ce moj komentar da bude docekan burno ali mene ni najmanje nije zao tih pilota koji nista nisu uradili onda kada su trebali, ne treba da zaboravimo da su ti ljudi vazili za elitu u Jugoslaviji imali su najbolju hranu, najlepse stanove, setali su najbolje ribe i sve to da jednom ako zatreba polete i pokazu neprijatelju koliko su hrabri i odani svojoj domovini, pa sta bi? mnogo mi je vise zao svih onih koje ne spominjemo dovoljno a koji su pucali na avione znajuci da ce polozaj da im bude otkriven u narednih par sekundi, to su ljudi koji nikada nisu bili privilegovani ali su ipak svoju duznost casno obavljali
 

Back
Top