James Bond

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Svi znamo za filmove o Jamesu Bondu, ali pogledajte ovu priču:

Dvojica bivših britanskih špijuna izazvali su buru u obaveštajnim krugovima Evrope.

Slučaj prvi: David Shayler

David je radio za MI5 (britanska domaća obaveštajna služba) od 1995-1997. Nezadovoljan neefikasnošću i nezakonitošću rada beži 1997. u Francusku. U intervjuima je izneo deo tajnih podataka do kojih je došao radeći za službu. Biva uhapšen i zatvoren. Srećom, francuski sud odbija britanski zahtev za izručenje gde bi ga čekao dugogodišnji zatvor. (Šire na njegovom sajtu http://www.shayler.com )

Tvrdnje:

- MI5 je redovno prisluškivao članove britanske Kraljevske porodice;

- MI6 (britanska obaveštajna služba za inostranstvo) je organizovala neuspešni atentat na Gadafija;

- MI5 je, među gomilom dosijea, vodila poseban i za John Lennon-a.

Slučaj drugi: Richard Tomlinson

Još jedan tridesetogodišnjak, sa stažom u MI6 od 1991-1995. Tokom rada je često upozoravao na nepravilnosti u radu Službe da bi 1995. bio otpušten. Rodom Novozelanđanin, Tomlinson je, nakon Cambridge-a i diplome u aeronautičkom inženjeringu, regrutovan u Tajnu Službu. Završava specijalnu obuku za elitnu komandosku jedinicu. Radio je u Moskvi, Bosni i
na Bliskom Istoku. Nakon napuštanja MI6 piše knjigu i, naravno, završava u
zatvoru zbog otkrivanja tajni. Zabranjen mu je ulazak u Francusku (epizoda sa francuskom službom DST koja mu nije dozvolila da se pojavi na TV), izbacen je iz aviona koji je sa Novog Zelanda trebalo da odleti za Australiju (novozelandski NZSIS ga nije pustio na australijsku TV), i, na kraju, CIA ga je vratila iz Amerike onemogućivši mu intervju na NBC-u. Mr. Tomlinson danas živi u Švajcarskoj.

Tvrdnje:

- MI6 je 1992. imala službeni predlog tri načina za atentat na Miloševića (prvi, obuka Miloševićevih protivnika u Srbiji; drugi, slanje komandosa da izvrše atentat; treći, izazivanje auto nesreće u Ženevi, ispred tunela, zaslepljivanjem vozača) - skandal je izbio zbog toga što se od ovoga odustalo;

- MI6 je bila umešana u smrt princeze Diane i Dodi Al Fayed-a (atentat je izveden na isprobani, gore opisani način; Tomlinson je, takođe, razotkrio šefa sigurnosti u hotelu Ritz te novinarskog paparazzi-ja da su na platnoj listi Tajne Službe) - jasno, Britanci nisu mogli dozvoliti mogućnost da potencijalni naslednik na britanski presto ima oca muslimana (dosta im je bilo problema sa promjenom vere kad je Elizabeta Prva bila ustoličena kao prvi protestant nakon vekovne vladavine katolika);

- pre osam godina Tomlinson je objavio na Internetu listu sa imenima i adresama od preko stotinu britanskih špijuna širom sveta (zaprepašćeni britanski ministar Robin Cook je javno optužio Tomlinson-a). Obojica prete daljim objavljivanjem prljavog veša ukoliko im se ne dozvoli slobodan ulazak u Britaniju i prestanak praćenja.


* * *


Ko hoće može da piše i o filmskom Jamesu Bondu.
 
Vuk dlaku menja ali cud....

_______________________________

Dobra je ova teza da su ga sprecili da ode u FR ili USrA i AUS da bi napravio interview... sto ce reci da ovi novianri nisu mogli da dodju njemu... morao je on da ode kod njih za ovako senzacionalnu vest...
:rotf:
 
Evo ja cu da napisem ukratko o Flemingovom J.Bondu. ;)

Fleming je radio u WW2 u Brit.obavestajnoj službi i dosta toga napisanog u njegovim romanima ima veze sa samoj organizaciji i načinu rada, ali začinjeno detaljima lepih žena i brzih i skupih kola. Ne treba zaboraviti da je Britanija ostala direktno bez kolonija, ali indirektno uglavnom nije. Mreža obaveštajaca je današnji najveći kapital Britanije, možemo je nazvati njihovom najvrednijom nevidljivom infrastrukturom. Cia je niža i ona je samo operativnija. Britanija ima jače, dalekosežnije i predvidljivije analize u mogućim i budućim potezima, dok Amerika više operacionalizuje. Britanska privreda se mnogo oslanja od ovih analiza na nivo i sigurnost investicija, a za uzvrat Bondovi dobijaju od te iste privrede ogromne budžete...

Sećam se kada smo se dokopali posle bombardovanja 1999 prve nato karte, Kosova. Bila je to u suštini beznačajna pregledna topografska karta u R=1:250,000. Ništa naročito, dali su nam da malo zveramo po njoj i tada sam osim njihovog upadljivog Nato simbola kompasa i ostalih detalja o izdanju i projekciji... primetio dole sitno napisano "...World is not enough...". Prijatelj S.D. ljubitelj kartografije i veliki izdavač karata u Srbiji me upitao u smislu brige za svoju delatnost šta im sad to znači... verovatno misleći za Srpsku kartografiju, nešto kao ako Nato hoće da kartira sve od Srbije do Plutona... Hehehe, nije ukapirao šta stvarno znači, a upravo se ta rečenica Fleminga stalno provlači kroz romane J.Bonda... na koju je najponosniji "...World is not enough...". ... bar je tako rekao da je to čisto njegova krilatica u romanim o J.Bondu. ;)

... da li je Flemingov J.Bond samo junak romana J.Bond i čista fikcija zabave miliona proistekle iz Holivuda ... ?
 
Ne zajebavam se.

According to the National Enquirer, Ian Fleming patterned James Bond after Dusko Popov, a Serbian double agent nicknamed Tricycle.
Was there ever a real superspy like James Bond, Her Majesty's secret agent with a licence to kill? A resounding "No" was the answer given by Dusan 'Dusko' Popov, himself the real character who inspired writer Ian Fleming to create agent 007.
"I doubt whether a flesh and blood Bond would last 48 hours as a spy," Popov declared to a group of Italian journalists in 1981, shortly before his death at his residence outside Cannes, on the Mediterranean Cote d'Azur in France.

Dupli špijun,poznat kao ženskaroš,posećivao je i kockarnice i odsedao u najboljim hotelima.
Fleming,koji je radio tokom Drugog Svetskog rata u britanskoj kontraobaveštajnoj službi imao je zadatak da ga prati.Odatle mu inspiracija.
 
Neko je analizirao onog "pravog"Dzemsa Bonda i dosao je do zakljucka da takav lik stvarno postoji ..
bio bi alkoholicar i verovatno bi bolovao od nekih sexualno prenosivih bolesti
Tako da zbog alkohola i zena sigurno ne bi mogao da uspesan agent a kamoli super heroj.
:confused:
 

Back
Top