Dominantna planeta

wild_child

Elita
Poruka
18.483
Dakle evo, vidim ima dosta ljudi koje kao I mene zanima kako se ustvari racuna dominantna planeta I sta je to po cemu mozemo odrediti koliki uticaj ona ima za nas.
Znam da sam na netu negde videla neku tabelu po kojoj se racuna ali iskreno nisam je shvatila.
Ovo sto sledi sam kopirala sa raznih foruma, tj skupila sam sva moguca vidjenja pa da ih analiziramo…sistem eliminacije..: D
Dakle kako se gledaju najjace planete
1. Planete koje grade najvise aspekata
2. Planete koje su u svom sedistu ili egzaltirane( ukoliko ih je vise takvih gleda se ona sa najboljim aspektima)
3. Planete koje su najblize ASC I MC
4. stelijum....planeta koja vlada stelijumom cesto postaje najznacajnija za kartu.
5. vladar ASC i njegov dispozitor.
6. vladar SO i njegov dispozitor
7. vladar MO i njegov dispozitor
8. planeta ili planete u 1 kuci,
9. planeta ili planete u 10 kuci,
10. planeta ili planete u 4 kuci

Takodje nasla sam I ovaj princip racunanja ( mislim da je ovo mozda I preoblicena tabela koju sam spomenula na pocetku )

Svakoj se planeti pridoda određeni broj bodova. Npr.:
-Sunce, Mjesec, planete u 1.kući +6
-vladar Sunca, Mjeseca i Asc +5
-planete aspektirane od Sunca, Mjeseca, planeta iz 1.kuće, +4
-planete aspektirane od vladara Sunca, Mjeseca i asc - +3.5
-planete u egzaktnom aspektu (orbis 0°-0°59'') - +3
-planete u sjedištu, egzaltaciji u znaku - +2
-planete u sjedištu, egzaltaciji u kući - +2
-planete u padu,izgonu u znaku - -2
-planete u padu, izgonu u kući - -2
-broj aspekta - +1 za svaki aspekt
I nakraju se bodovi saberu….
dakle puno solucija……

Licni primer
Po ovom principu dodavanja bodova moja dominantna planeta je Pluton ( I to ubedljivo dominantna). To se ujedno poklapa I sa nekim od gornjih stavki. Pluton mi je najaspektovanija planeta, ujedno je I vladar mog ASC I nalazi se egzaltirana u svom sedistu – skorpiji.
Najslabija planeta mi je toboze Merkur.
Doduse iako mi je Pluton dominantna planeta fizicki sam kombinacija venerinog tipa( teslesno) I marsovog ( glava) a I pomalo suncevog ali nekoh nizheg tipa (usne, kosa)cini mi se.
Etooo…: D
 
Meni je, racunajuci na ovaj drugi nacin, sabiranjem bodova, Merkur ispao kao dominantna planeta 25,5.
Ali mi nije bilo jasan ovaj deo- vladar sunca, meseca i Asc? Ako je neka planeta, u Raku na primer, koji je vladar meseca, i ako se u raku nalaze neke planete, one dobijaju 5poena?

@sunshine, gde si tacno nasla tu opciju na astro.com?
 
Ako mene pitate, za početak bi bilo bolje da se držite ovoga
Dakle kako se gledaju najjace planete
1.Planete koje grade najvise aspekata
2.Planete koje su u svom sedistu ili egzaltirane( ukoliko ih je vise takvih gleda se ona sa najboljim aspektima)
3.Planete koje su najblize ASC I MC
4.stelijum....planeta koja vlada stelijumom cesto postaje najznacajnija za kartu.
5.vladar ASC i njegov dispozitor.
6.vladar SO i njegov dispozitor
7.vladar MO i njegov dispozitor
8.planeta ili planete u 1 kuci,
9.planeta ili planete u 10 kuci,
10.planeta ili planete u 4 kuci
i ostavite ono zbrajanje po strani, mnogo je bitnije da shvatite princip zbog čega je neka planeta jača od druge nego da se bavite matematikom. ;)
Deluje na prvi pogled lakše (možda i pouzdanije), i gomila astroloških programa ih izračunava automatski ali se nekad desi da to što oni izbace kao rezultat baš i ne bude pravo stanje stvari. Ne kažem da nije korisno i da treba odbaciti, samo kažem da je bitnije znati zašto.
Ovoj tabeli dodala bih planete koje su najbliže (tj pre svega u konjunkciji) s uglovima - navedeni su Asc i MC, + treba gledati i ostale, Dsc i IC. Navedene su i planete u ugaonim kućama, ali su one naravno (mnogo) jače ako su još i u konjunkciji s uglom.

Dakle, od sad, Ok što se računanja tiče, ali pre svega toga posmatrajte onih 10ak stavki i naravno, uz komentar ostavite kartu da vidimo o čemu se radi. Kartu isključivo - nikakvi opisi, jer je bitno videti celinu.
 
@ILO idi na Extended Chart Selection, pa Pullen /astrolog, pa Simple chart delineation by Walter Pullen… Dole pri dnu imas simpaticne tabele gdje je sve matematicki izracunato, tipa koji ti znak nosi najvise bodova, koji planet, koji aspekat… Koliko je pouzdano, nemam pojma, ali meni djeluje da jeste..

U biti ja za sebe nista nisam kategoricki tvrdila, ali i kad pratim te navedene stavke opet ne vidim da je greska, merkur mi je vladar sunca, u 1.je kuci, najblize ascedentu,..a najveci broj aspekata mi ima uran, pa onda merkur, sunce i mars..… Ovim sticem potpuniji uvid koja je to grupa planeta koja na mene ima najjaci uticaj, ali na osnovu toga ne mogu bas sa sigurnoscu reci tacan redoslijed kojim su rangirane…
U sobstvenim posmatranjima sam se dvoumila i bila obazriva zbog tzv „spaljenog“ merkura ali jedanput sam pitala jednog astrologa, koji mi je rekao da se u mom slucaju te planete vode kao sjedista, jer je sunce u djevici a merkur u lavu (asc.), pa ce sunce tu biti prema njemu jako prijateljsko..tako nekako.. kao i da su te price o spaljenosti velike bedastoce..

Evo karte: http://img518.imageshack.us/img518/3264/astro2gw01ja48498yi8.gif
Ali da je bezveze nisam ljepila, onda recite koja je to po vasem misljenju moja najdominantnija planeta 8)
 
Hvala sunshine. Sudeći po Pullenovim proračunima, meni je dominantna planeta Saturn (15,1%) a odmah iza nje Merkur (14,6%)
A što se tiče onog prvog načina, za posmatranje dominantne planete, nije mi jasno :oops: šta se podrazumeva pod tačkama 5, 6 i 7. Da li gledamo onda u kom znaku se nalazi Mesec na primer, i koja planeta je vladar tog znaka?
 
Koliko sam ja u praksi primetila obicno najjace deluje planeta koja je sto egzaktnije zalepljena za uglove horoskopa tcku ASCEDENTA, IC-a, DESCEDENTA i MC-a. To toliko zan da oboji karakter da se osoba ponasa iizgleda kao ta palneta, i par puta me je potpuno zavarala tumaceci horoskop osobi koju pre toga nisam poznavala i videla. Potpuno je blokirala druge uticaje u horoskupu i preuzela uticaj , fizicki izgled i stil zivota doticne osobe. Basa sam bila iznenadjena. Od tada planeti koja je najbliza ulu horoskopa daje ponekada inajveci znacaj. Mislim iz nekog razloga ta planeta zna da se ponasa kao da je na ascedentu :|
 
A što se tiče onog prvog načina, za posmatranje dominantne planete, nije mi jasno :oops: šta se podrazumeva pod tačkama 5, 6 i 7. Da li gledamo onda u kom znaku se nalazi Mesec na primer, i koja planeta je vladar tog znaka?
Da ne komplikujem mnogo, ukratko - da, gledaš vladara znaka u kojem se planeta nalazi.
Posle se gledaju i dispozitori vladara, na to se odnosilo ali pošto vidim da te to buni za početak je bitno da kad vidiš planetu/svetlo u znaku, automatski registruješ koji je vladar.

Koliko sam ja u praksi primetila obicno najjace deluje planeta koja je sto egzaktnije zalepljena za uglove horoskopa tcku ASCEDENTA, IC-a, DESCEDENTA i MC-a. To toliko zan da oboji karakter da se osoba ponasa iizgleda kao ta palneta, i par puta me je potpuno zavarala tumaceci horoskop osobi koju pre toga nisam poznavala i videla. Potpuno je blokirala druge uticaje u horoskupu i preuzela uticaj , fizicki izgled i stil zivota doticne osobe. Basa sam bila iznenadjena. Od tada planeti koja je najbliza ulu horoskopa daje ponekada inajveci znacaj. Mislim iz nekog razloga ta planeta zna da se ponasa kao da je na ascedentu
Da, ali logično je jer su ugaone planete uvek jake, i jače od ostalih, pogotovo ako se nalaze na samom uglu (u konjunkciji s njim).
 
Evo karte: http://img518.imageshack.us/img518/3264/astro2gw01ja48498yi8.gif
Ali da je bezveze nisam ljepila, onda recite koja je to po vasem misljenju moja najdominantnija planeta 8)
Umalo da zaboravim ... :)
Evo ovako, tvoj horoskop baš i nije najbolji primer za određivanje dominantne planete, mislim kao primer za početnike ;) U smislu da nema planeta u sedištu niti neke druge upečatljive stvari ali ok, ovo je by the way komentar ...

Merkur je bitan ovde jer vlada svim planetama u Devici (3 ih je) a Uran je takođe jak, zbog velikog broja aspekata i zbog položaja u ugaonoj kući kao i znaku svoje egzaltacije. Ja bih primat dala Merkuru, ovako gledajući, zbog toga što je vladar 3 planete i dispozitor vladara Asc-a.

Inače bih transcendente (Uran, Neptun, Pluton) u ovoj priči o dominantnim planetama pomalo ostavila po strani jer su ipak daleko, trebalo bi da su zaista iznimno postavljeni u karti da bi se reklo da su bukvalno najdominantniji, a takvih slučajeva je svakako manje od 1%. Samo pogledajte, koliko uopšte na svetu ima ljudi koji su većim delom Neptunovski, Uranski ili Plutonski tipovi ... ? Uvek je to pre tip Jupitera, Saturna, Marsa ... Te planete mogu imati velik uticaj, ali teško da baš mogu potpuno da odrede osobu.
 
Umalo da zaboravim ... :)
Evo ovako, tvoj horoskop baš i nije najbolji primer za određivanje dominantne planete, mislim kao primer za početnike ;) U smislu da nema planeta u sedištu niti neke druge upečatljive stvari ali ok, ovo je by the way komentar ...

Merkur je bitan ovde jer vlada svim planetama u Devici (3 ih je) a Uran je takođe jak, zbog velikog broja aspekata i zbog položaja u ugaonoj kući kao i znaku svoje egzaltacije. Ja bih primat dala Merkuru, ovako gledajući, zbog toga što je vladar 3 planete i dispozitor vladara Asc-a.

Inače bih transcendente (Uran, Neptun, Pluton) u ovoj priči o dominantnim planetama pomalo ostavila po strani jer su ipak daleko, trebalo bi da su zaista iznimno postavljeni u karti da bi se reklo da su bukvalno najdominantniji, a takvih slučajeva je svakako manje od 1%. Samo pogledajte, koliko uopšte na svetu ima ljudi koji su većim delom Neptunovski, Uranski ili Plutonski tipovi ... ? Uvek je to pre tip Jupitera, Saturna, Marsa ... Te planete mogu imati velik uticaj, ali teško da baš mogu potpuno da odrede osobu.


Pa eto, ne vjerujem da sam ja neki rijedak primjer, mozda se ta dominantna planeta cesto i ne moze sa sigurnoscu utvrditi, mozda je u tom slucaju dovoljno znati koje su nam to planete najjace…Uran je jos i dispozitor mjeseca, u gornjim stavkama i to je bitno. Ali slazem se, opet ga ne bih nazvala najdominantnijim u svojoj prici.

U svakom slucaju Hvala sto me umalo ne zaboravi :wink:
 
Ja ne zastupam teoriju dominantnih planeta, jer ne vidim sta taj podatak znaci ako ne ume covek da sagleda ostatak. S tog aspekta se odmah ogradjujem i ovo je MOJE misljenje:
Imam u uglovima Veneru, Mesec....koji su u sedistu...Jupiter u sedistu...
Znaci dominantna je Venera, kao vladar horoskopa....i donekle taj MO...
mislim...hm..
Djuro ti si za mene pluton/venera na asc-u.
Knjiski gledano dupla vaga sa venerom u prvom -trebalo bi da si ono sto nisi.
Da je partnerstvo sve za tebe (kao sto bi bilo za 99% tipicnih vaga/vaga) nije i ne moz' biti sa pretrpanom prvom kucom.
Da imas okruglasto lice.. prosto ne verujem... pluton treba da te cini psihicki i fizicki snaznijom od drugih devojaka (komentarisi ovde?). Pluton daje tamnu kosu i misice. Pluton je reformator, pa treba i fizicke promene da imas u toku zivota (nebitno jesu operacije ili promene boje kose, ali drasticnije izmene?)

Sto se mene tice, ako bi me neko terao da se opredelim za 2 najbitnije stavke u tvom chartu 100% bih uzela venera/pluton, bez obzira sto ima planeta u sedistu.

Dalje te dve planete vladaju novcem i tvojim i tudjim, vrednostima (duhovnim) i tvojim i partnerovim pa je tebi od sustinske vaznosti da ste u tome bliski.
 
Ja ne zastupam teoriju dominantnih planeta, jer ne vidim sta taj podatak znaci ako ne ume covek da sagleda ostatak. S tog aspekta se odmah ogradjujem i ovo je MOJE misljenje:

Djuro ti si za mene pluton/venera na asc-u.
Mislim da jesam jer ako postoji nesto sto moze da se veze za mene , to je onda znacenje reci " intenzivno" u bilo kom njenom smislu
Knjiski gledano dupla vaga sa venerom u prvom -trebalo bi da si ono sto nisi.
Da je partnerstvo sve za tebe (kao sto bi bilo za 99% tipicnih vaga/vaga) nije i ne moz' biti sa pretrpanom prvom kucom.
Partnerstvo mi jeste vrlo bitno, od kad sam pocela da se " zabavljem" , pa do danas, nikada nisam bila sama...uvek bi neki partner bio tu ..:)
Da imas okruglasto lice.. prosto ne verujem... pluton treba da te cini psihicki i fizicki snaznijom od drugih devojaka (komentarisi ovde?).
Imam duguljasto lice...i ne znam koliko sam psihicki snaznija, moguce...ali fizicki jesam, i ako se ne bi reklo8-)
Pluton daje tamnu kosu i misice. Pluton je reformator, pa treba i fizicke promene da imas u toku zivota (nebitno jesu operacije ili promene boje kose, ali drasticnije izmene?)
Imam misice, to je tacno...interesantno, uvek su mislili da se bavim nekim sportom, plivanjem i sta ti ja znam...a nisam nikada...imam tu neku atletsku gradju, ali to sam pripisala genetici, po maminoj strani..svi su bili takvi...Kosa ne preterano tamna..cak mi se ni obrve ne vide jer su svetle...A sto se drasticnih promena tice, nadam se da ih nece biti:(

Sto se mene tice, ako bi me neko terao da se opredelim za 2 najbitnije stavke u tvom chartu 100% bih uzela venera/pluton, bez obzira sto ima planeta u sedistu.
Ja se slazem da je Venera/Pluton jako vazna u mojoj karti, ali negde sam videla temu " Koji je to aspekt koji vas obelezava najsnaznije"...i ja bih se definitivno odlucila na sve sto je vezano za MO...tj ponajvise vodeni trigon MO-JU- ME..., da li je za ovako snazan uticaj tog trigona zasluzan bas MO u sedistu, mislim da verovatno jeste...
Dalje te dve planete vladaju novcem i tvojim i tudjim, vrednostima (duhovnim) i tvojim i partnerovim pa je tebi od sustinske vaznosti da ste u tome bliski.
Zbog cinjenice da nemam ni jednu jedinu planetu u zemljanom znaku...a osim tog pl na asc iz druge...na zalost ili srecu, moracu da zakljucim da mi novac nikada nije bio na prvom mestu a ni veoma vazan....Mislim da mi je uvek bio na poslednjem...Nije da ga ne bih zelela vise...ali to nije za mene.
 
Evo Djura je lep primer, gde su (i na prvi pogled) dve planete očigledno dominantne, Venera i Mesec. Više Venera doduše, zbog toga što je vladar više planeta i Asc-a, ali i Mesec je tu odmah iza.

Sunshine, da, slažem se, i ja bih rekla da u mnogim slučajevima nije lako utvrditi dominantnu planetu, dakle nije retkost. ;)
 
Evo Djura je lep primer, gde su (i na prvi pogled) dve planete očigledno dominantne, Venera i Mesec. Više Venera doduše, zbog toga što je vladar više planeta i Asc-a, ali i Mesec je tu odmah iza.

Sunshine, da, slažem se, i ja bih rekla da u mnogim slučajevima nije lako utvrditi dominantnu planetu, dakle nije retkost. ;)

hm meni je jupiter 17% ( u strelcu) dominantna planeta,Pluton(u skorpiji) 11.3% ....trazila sam znacenje na netu al slabe vajde .....
 
hm meni je jupiter 17% ( u strelcu) dominantna planeta,Pluton(u skorpiji) 11.3% ....trazila sam znacenje na netu al slabe vajde .....

Sto nisi ostavila kartu, skontala sam da onaj gore program sto sam ja navela automatski stavlja u prvi plan planetu koja je vladar sunca, sto ne mora biti ni blizu istini 8)
A tesko da ces naci bukvalno znacenje za takvo nesto na netu, valjda jer se i ne moze to tumaciti izvadjeno iz konteksta..u biti to bi znacilo da ti je karakter obojen jupiterom za nijansu vise nego drugim nebeskim tijelima, a o karakteru jupitera se vec moze naci i na netu..
 
Evo i moje karte,meni je Uran u konjukc.sa ASC,i Sunce u konjukc.sa IC
Ali nisam sigurna za stelijum,da li ga imam u 1-voj,jer imam jos 3 planete u konjukc. ali nisu u istoj kuci-pa ne znam da li je i to stelijum.

 
Nije da se ja bas kuzim, niti bih ti znala reci sta ti je najdominantnije ali se vidi da ima puno toga upecatljivog. Definitivno imas nesto jako uranovsko kad je u tako bliskoj konjukciji sa ascedentom a plus je i dispozitor venere koja je opet jako bitna jer je vladar stelijuma u vagi, zatim jupiter koji je vladar 3 planete u strijelcu i vladar ascedenta, stavila bih ga na vrh liste, sunce isto upecatljivo na vrhu 4.kuce u konjukciji sa ic-om i sa dosta aspekata, ali i neptun koji je njegov vladar i koji je u prvoj kuci...
Nek me isprave ako sam brljala :rotf:
 
Uopšte ne brljaš, naprotiv, baš tako treba posmatrati i povezivati stvari. :smile:
Sa svim se slažem + bih dodala da Jupiter vlada i Merkurom i Suncem u Ribama, dakle 5 planeta ukupno što mu još daje na jačini ali svejedno si naglasila da je jedan od najvažnijih.
 

Back
Top