Dominantna planeta

Malo sam zbunjen...Kada sve saberemo i oduzmemo u horoskopu: poziciju znakova i planeta u njima, podznak i odredimo dominantnu planetu i znak, koliki je zaista onda uticaj samoga znaka na zivot osobe. Mislim, eto ja sam tip Lava ali imam jako malo osobina device, tipa da su pasivne, ja naprosto gorim od energije. Koliki dakle zapravo uticaj samoga znaka na horoskop ona ako je dominantni znak i planeta neki sasvim drugi tip?
 
emily kod tebe je ključno sunce na 27 riba, to je sam stupanj egzaltacije venere, to mora zaista dati jako lijepe oči ako ništa drugo, ovo čisto astrološki govorim.

po nekoj logici bi trebale biti plave ali nisam siguran, ovo tek proučavam.

I ima plave oci videla sam ih ! Ali nisu bas opasne.
A zasto oci gledas kao veneru? Koliko je znam Venera predstavlja usne, grudi, guzu ( pored znaka Vage ) i zenske atribute uopste, u zenskom horoskopu (a u muskom prenaglasena daje feminiziranost ) zatim hormonalni sastav i tako dalje. A oci su Sune i Mesec a pogled Merkur. - To za pogled Milena Ekart jednom rece na tv-u, kao ona ima Merkur u Skorpiji pa ima taj skorpionski pogled i svi na prvi pogled misle da je skorpija zbog poznatog tog skorpionskog pogleda.
 
emily kod tebe je ključno sunce na 27 riba, to je sam stupanj egzaltacije venere, to mora zaista dati jako lijepe oči ako ništa drugo, ovo čisto astrološki govorim.

po nekoj logici bi trebale biti plave ali nisam siguran, ovo tek proučavam.

I ima plave oci videla sam ih ! Ali nisu bas opasne.
A zasto oci gledas kao veneru? Koliko je znam Venera predstavlja usne, grudi, guzu ( pored znaka Vage ) i zenske atribute uopste, u zenskom horoskopu (a u muskom prenaglasena daje feminiziranost ) zatim hormonalni sastav i tako dalje. A oci su Sune i Mesec a pogled Merkur. - To za pogled Milena Ekart jednom rece na tv-u, kao ona ima Merkur u Skorpiji pa ima taj skorpionski pogled i svi na prvi pogled misle da je skorpija zbog poznatog tog skorpionskog pogleda.

Mislim da je mislio upravo na SO(oci)koje se nalazi na stupnju VE,pa jos u ribama-zato je plava boja..
Boze,kako ovo zvuci narcisoidno..:whistling:

Ali i ME mi je u ribama,pa mozda to za pogled i ima smisla,mada to prvi put cujem,nikad ne bih pomislila da ME predstavlja pogled..
 
Poslednja izmena:
Evo tabele o kojoj sam pricala:





"Evo ja ću priložiti objašnjenje jedne forumašice koja je pak,uzela ovaj textic od jedne druge forumasice-u svakom slucaju vrlo lepo objasnjeno kako se racuna dominantna planeta po tabeli"

Dakle: idete redom za svaku planetu, ovo je primer samo za Sunce

-prvo gledas polozaj Sunca u odnosu na Uglove (Uglovnosti - u tabeli)...na pocetku imas orbis...dakle ako je So na +/- 4 od ACS-a, pises mu 60, sa MC-om,pises 55, sa IC-om 55, sa MC-om 45.... dalje vidis ispod da kako se orbis povecava, tako se cifre menjaju...znaci - pogledas da li i na koliko stepeni se koja planeta nalazi od kog ugla i tu vrednost joj upises....

-dalje gledas aspekte...Ako npr So sa ASc-om pravi svaki drugi aspekt sem konjukcije (zadato je ovako,primecujes i sama, zato sto su u prvom delu "odradjene" konjukcije) pises u koloni za So 25....takodje i sa MC-om -aspekt So i MC-a, ako postoji, pises 20...

-sa vladarem ASC-a...sto ce reci - aspekt So i Vladara Ascedenta...vladar ASc-a, predpostavljam da znas...al' ajde napisacu zbog onih koji ne znaju - Planeta koja vlada znakom u kome pocinje prvo polje....npr, Asc je u Devici, vladar je Merkur...dakle- ako postoji konjukcija izmedju So i Me, u koloni za So napisaces 60...za svaki drugi aspekt izmedju njih, 20...

-sa vladarima luminara ...vladar luminara tj So i Mo su planete koje vladaju znakom u kome se oni nalaze tj njihov dispozitor...npr, So je u Biku, vladar Bika je Venera...znaci, ako So ima konjukciju sa Ve upisaces 15, neki drugi aspekt, upisaces 10.....
Mo, npr u Ovnu...vladar Ovna je Ma...znaci ako So i Ma imaju konjukciju, pises 10, neki drugi aspekt - 5....

-sa luminarima...za svaku planetu koja je u konjukciji sa So upises 30...za drugi aspekt 10...svaka planeta koja ima konjukciju sa Mo, upises 20...drugi aspekt 10...

-sa brzim planetama...dakle, svaka planeta koja ima bilo koji aspekt sa Merkurom, upisaces joj 10...sa Venerom 5..

-planeta koja boji stelijum...(stelijum-dve ili vise planeta u konjukciji)....jasno je da ovde nama govora o posmatranju svake planete ponaosob kao do sada, vec ako postoji stelijum, pogledas koje ga planete cine...i "Boji" ga ona koja je najjaca po vladarstvu (ako neko zna bolje objasnjenje za ovo, molim neka doda ...dakle, ta planeta dobija 35 "poena"...

-vladarstvo...to je jasno predpostavljam - poene dobija samo ona planeta koja vlada Asc-om, Mc-om, znakom u kome je So ili Mo....

-stanje sa dispozitorom....za So - ako je njegov dispozitor u svom sedistu, dobija 5, u egzalataciji 4 a u srodnij kuci 2 (ako uzmemo kao gore da je So u Biku onda gledamo gde je Venera - ako je u Biku ili Vagi (sedistu) dobija 5 poena, ako je u Ribama (egzaltaciji) dobija 4, a ako je u II ili VII kuci (srodne kuce Bika i Vage) dobija 2 poena)....

-dostojanstvo i debiltacija...dakle, tabelu vladarstva u sake i lagano za svaku planetu - gde je i u kom znaku - da li je u svojoj kuci tj sedistu, u egzaltaciji, izgonu ili padu (vidis u drugom delu i to)...da li je u svom trojstvu (potrazi, ako nemas, na forumu Ptolomejevu tabelu - tamo imas i trojstva)..srodnoj kuci...retrogradna i koliko je daleko od uglova....
na kraju sve saberes i dobices planetu koja je najdominantnija u karti...naravno, to ne mora da predstavlja planetu koja je najbolje postavljena po dostojanstvu - moze se desiti da je po dostojanstvu jako lose postavljena ali ce svakako imati jak uticaj na zivot osobe...
nadam se da mi je uspelo da pojednostavim kako se racuna...




Najace dostojanstvo je VLADARSTVO… jasno nam je, planeta se nalazi u znaku kojim vlada, gde je ona najjaca,gde se najbolje oseca…i ako nije pod teskim aplikacijama, ako ima dobar odnos sa drugim planetama, obicno je ona ta koja ce imati najvise uticaja na zivot coveka…(sad, posto se meni jako dopada ovo poredjenje, a mislim i da je zgodno da se preko njega pamte dostojanastva-navescu i to )…
Dakle, ovu planetu mozemo da posmatramo kao domacina u svojoj kuci..kao nekog ko je svoj na svome, i moze da se ponasa po sopstvanoj volji…

Drugo po snazi dostojanstvo je EGZALTACIJA…. To je takodje jako snazna planeta…neki astrolozi vole da kazu da se planeta u Egzaltaciji “raduje”…da, dobro joj je-ali ipak nema snagu vladarstva…poredjenja radi-kao pocasni gost u vasoj kuci…gost koji se tu jako prijatno i dobro oseca, ali nema svu slobodu kao da je u svojoj kuci…

Trece po snazi vladarstvo je TRIPLICITET…setite se podela znakova po elementu-imamo cetiri grupe od po tri znaka:vatrene,zemljane, vazdusne i vodene…dakle-jasno je sta je triplicitet…s time sto se mora obratiti paznja na to, da li je dnevno ili nocno rodjenje, a evo zasto: Vatrenim triplicitetom (Ovan,Lav,Strelac) u dnevnom rodjenju vlada Sunce a u nocnom Jupiter…pa ce Sunce u Ovnu, u dnevnom rodjenju imati dostojanstvo tripliciteta, ali u nocnom ne…I opet poredjenje: ova planeta ce se ovde osecati dobro, kao dragi gost…ne kao onaj pocasni (egzaltacija), ali sasvim prijatno…

Cetvrto dostojanstvo je TERMIN…i ono se ne odnosi na ceo znak (kao sto se i vidi iz tabele), vec je znak podeljen na pet nejenakih delova…npr: prvih 5 stepeni i 59 minuta Ovna predstavlja termin Jupitera, od 6 stepeni 00 minuta do 13 stepeni 59 minuta nastupa termin Venere...po gradaciji, jasno je da se ovde planeta vec oseca slabije nego u triplicitetu...

Poslednje dostojanstvo je LICE...koje se takodje ne odnosi na ceo znak-znak je podeljen na tri jednaka dela...npr: prvih 10 stepeni Ovna (od 00 stepeni 00 minuta do 09 stepeni 59 minuta) su lice Marsa. Tako ce bilo koja planeta koja se u nocnom horoskopu nadje na, recimo, 4 stepena 38 minuta Ovna, biti u vladarstvu i licu Marsa, egzaltaciji Sunca, triplicitetu i terminu Jupitera. Ako je to Mars, onda ce on dobiti snagu na osnovu cinjenice da je u sopstvenom znaku i licu; ako je to Jupiter, bice snazan zbog toga sto je u svom triplicitetu i terminu; ako je to Sunce, imace snagu egzaltacije. Sve ostale planete na ovom stepenu bice peregrinirane.

Peregriniranost je stanje slabosti planete. Ona se ne nalazi ni u jednom svom osnovnom dostojanstvu, pa nema nikakvu snagu za delovanje. Moze to biti i najbolje postavljena planeta u horoskopu, imati najlepse trigone i sekstile s ostalim planetama - to ipak nece promeniti osnovnu cinjenicu da ona nema snagu da deluje samostalno. Stari astrolozi su peregriniranu planetu poredili s beskucnikom-lutalicom,koji, niti ima nesto svoje, niti moze bilo sta sa svojim zivotom uraditi, dok nesto ne stekne…
Medjutim, peregrirana planeta nije i ona planeta koja je u najlosijem stanju….posred dostojanstava i peregriranosti…planete mogu biti i debilitirane…i opet jedno odlicno poredjenje: Peregriranost smo poredili sa beskucnikom-lutalicom…ali on moze biti i dobra osoba, koja je jednostavno malerozna-pa i ono sto pokusa na posten nacin da uradi, ne uspeva mu…druga slika je beskucnik,lutalica, koji je uz sve to i agresivan…pa ce i ono do cega uspe da dodje izgubiti zbog svoje agresivnosti i loseg ponasanja….on je dakle u mnogo losoj situaciji…bas kao planete u debilitaciji…ne radi se vise samo o slabosti, vec o vrlo losem stanju planete…

Planete su DEBILITIRANE : kada su u znaku svog IZGONA (znak prekoputa njenog vladarstva) ili u znaku svog PADA (znak prekoputa njene egzaltacije)…pa sad, kako je vladarstvo jace od egzaltacije, tako je debilitacija u izgonu “blaza” nego u padu…
Vazno je i reci da dostojanstva i debilitacije ne mogu da se kombinuju samo na najjacem nivou (planeta nikada ne moze biti u vladarstvu ili egzaltaciji i u isto vreme biti debiltirana), ali, kod nizih nivoa, kombinacija je moguca-tako da planeta moze biti u tiplicitetu, terminu ili licu, a da je ujedno i debilitirana (u izgonu ili padu)…takva situacija se naziva DEBILITIRANO DOSTOJANSTVO ili DOSTOJANSTVENA DEBILITACIJA… Jednostavnije receno, planeta koja poseduje istinsku snagu (vladarstvo, egzaltacija) u stanju je da odoli i najtezim iskusenjima i nevoljama (izgon, pad), a kada je snaga polovicna ili nedovoljna (triplicitet, termin, lice), planeta moze i neprikladno da se ponasa (izgon ili pad)…

I jedan jako dobar citat : Debilitirana planeta koja je istovremeno i u svom triplicitetu, naravno, lakse ce se iscupati iz problema koje ta debilitacija donosi. Debilitiranoj planeti koje je istovremeno tek u svom terminu ili licu, to ce biti mnogo teze. Ali - prilika je tu. Najteze ce biti planeti koja je peregrinirana i debilitirana. To nije samo beskucnik- lutalica, vec beskucnik-lutalica sa slomljenom nogom. Ne samo da nema snagu da deluje, vec je i fizicki onemogucen da deluje.

Sad, zasto je vazno poznavati dignititet planeta: Mnogo snaznih planeta u natalnom horoskopu, ne mora garantovati srecan i bogat zivot. Samo postojanje snage ne znaci automatski da ce ona biti i iskoriscena. Tek uzajamni odnos planeta dovodi do aktiviranja tog potencijala. Taj odnos planete mogu ostvariti na vise nacina, od kojih su aspekti najpoznatiji. Medjutim, i recepcije izmedju planeta mogu predstavljati svojevrstan "izlaz" iz neke pasivne situacije - snaznija planeta moze pomoci manje snaznoj da uveca svoj potencijal i usmeri ga na nesto konstruktivno.
Kod izrazito slabih horoskopa, upravo ce recepcije ukazati na model ponasanja kome treba posvetiti posebnu paznju kako bi se osnazili i ostali potencijali. To nam otvara i mogucnost za svojevrsnu "intervenciju" u horoskopu - mozemo otkriti sta to na spoljasnjem planu mozemo naglasiti kako bismo sto vise aktivirali pozitivne potencijale iz horoskopa. Tumacenjem mreze recepcija i aspekata izmedju planeta, stizemo do informacija o izlazu i iz najtezih situacija.



Copy/paste .....komentarisite ovaj post ....
 
A onaj zadnji deo tabele koji je bez bodova??????? Da li se tu oduzimaju planeti bodovi i koliko???? I da li se pod aspektima misli samo na glavne ili i na manje aspekte????:confused:
 
Poslednja izmena:
Bas i nisam skapirao te procene. :) Jos uvek se slabo razumem u ovo sve...

Al mislim da mi je Jupiter dominantna planeta. :)

Jupiter je planeta morala, pravde i zakona.
.............
Važna funkcija Jupitera je i odnos prema veri - usmerenost na neki dubok religijski koncept, ili životni optimizam,
poverenja da ovaj život ima smisla i da život ima duboku poruku - on je podrška životu.
Zato je on naglašen u kartama sveštenih lica, jer usmeravaju ljude ka nečem boljem.
.............
Jupiter, kao najveća planeta u našem solarnom sistemu, reprezentuje uvide na intelektualnom, filozofskom i religijskom nivou.
.............
Jupiter usmerava prema veri, filozofiji, visokim naukama, istraživanjima, inostranstvu.


A ovo mi sve govori >>

JUPITER U OVNU -

Jupiter je naglašen u znaku Ovna i odnosi se na ljude koji istražuju sferu okultizma, duhovnosti, religije.
 
Bas i nisam skapirao te procene. :) Jos uvek se slabo razumem u ovo sve...

Al mislim da mi je Jupiter dominantna planeta. :)




A ovo mi sve govori >>

JUPITER U OVNU -

Jupiter je naglašen u znaku Ovna i odnosi se na ljude koji istražuju sferu okultizma, duhovnosti, religije.

U kojoj ti je kuci, mnogo je bitnije Jer je u Znaku pomalo generacijski aspekt. Citavo tvoje godiste ga ima u tamo.
 
@Almsivi - Svi vi imate naglasen Neptun sto volite te teorije zavere itd ... sad donekle ste u pravu , a nekad idete malo previse pa vam malo masta radi , pogotovu kad vam je Neptun los sa nekom licnom planetom , Merkurom ili Saturnom... sad je tesko sto nemas tacno vreme rodjenja ... 8) :-o :o
 
@Almsivi - Svi vi imate naglasen Neptun sto volite te teorije zavere itd ... sad donekle ste u pravu , a nekad idete malo previse pa vam malo masta radi , pogotovu kad vam je Neptun los sa nekom licnom planetom , Merkurom ili Saturnom... sad je tesko sto nemas tacno vreme rodjenja ... 8) :-o :o

zamisli koji bi to bio paradox da mu je dominantan merkur a znak devica ili jarac ili oboje.....

a kave eze ima u horoskopu dominantan znak i podznak? onda imamo sve njihove osobine ili?
 
U svakom slucaju objasnjenja bi bilo ;) , ne mora da znaci da ako ima jako naglasenu Devicu ovo ne vazi , gleda se cela karta ... iz istih razloga je i besmisleno traziti dominantnu planetu kada je kod svakog razlicito iako npr imaju istu ...

8) :-o :o
 
Kako sad, zar nije Ovan = prva kuca? :)

immph:
@Almsivi - Svi vi imate naglasen Neptun sto volite te teorije zavere itd ... sad donekle ste u pravu , a nekad idete
malo previse pa vam malo masta radi , pogotovu kad vam je Neptun los sa nekom licnom planetom , Merkurom ili
Saturnom... sad je tesko sto nemas tacno vreme rodjenja ... 8) :-o

Svaka cast za ovo brate, dakle Neptun. :) Ali nema tu maste, sto se tice zavera, samo manjak maste, jer ne mozes
nikad zamisliti ili znati sta oni sve rade. ;) Takodje, zavere ne znace same po sebi nesto, nego spiritualni razvoj,
kako se osloboditi od negativnih uticaja manipulatora... duhovnost je tu glavna tachka. :)

Steta sto nemam tacan sat i minut, onda bi se to moglo znati... ovako gusim Tetru da mi to skenira, ali izgleda nema
on vremena, nazalost, moram jos jednom pritisnuti, jer od sutra vise nemam net... :( .............. ko zna koliko vremena....

Sta je to paradox? :D
 
U svakom slucaju objasnjenja bi bilo ;) , ne mora da znaci da ako ima jako naglasenu Devicu ovo ne vazi , gleda se cela karta ... iz istih razloga je i besmisleno traziti dominantnu planetu kada je kod svakog razlicito iako npr imaju istu ...

8) :-o :o

Pa znam da se gleda cela karta, zato sam i stavio da je to paradox. Imam osecaj da ti odgovor i nije bash dobronameran

Kako sad, zar nije Ovan = prva kuca? :)



Svaka cast za ovo brate, dakle Neptun. :) Ali nema tu maste, sto se tice zavera, samo manjak maste, jer ne mozes
nikad zamisliti ili znati sta oni sve rade. ;) Takodje, zavere ne znace same po sebi nesto, nego spiritualni razvoj,
kako se osloboditi od negativnih uticaja manipulatora... duhovnost je tu glavna tachka. :)

Steta sto nemam tacan sat i minut, onda bi se to moglo znati... ovako gusim Tetru da mi to skenira, ali izgleda nema
on vremena, nazalost, moram jos jednom pritisnuti, jer od sutra vise nemam net... :( .............. ko zna koliko vremena....

Sta je to paradox? :D

Paradox je sve suprotno od predpostavljenog.
 
Kako sad, zar nije Ovan = prva kuca? :)

Da , prva kuca je analogna znaku Ovna i planeti Mars , ali ona se ona kod razlicitih ljudi moze naci u razlicitim znacima , vrh prve kuca je podznak , odnosno ASC , tako da ako si Vodolija u podnzaku , tvoja prva kuca tu pocinje , a ako si Ovan u Ovnu itd ...



Svaka cast za ovo brate, dakle Neptun. Ali nema tu maste, sto se tice zavera, samo manjak maste, jer ne mozes
nikad zamisliti ili znati sta oni sve rade. Takodje, zavere ne znace same po sebi nesto, nego spiritualni razvoj,
kako se osloboditi od negativnih uticaja manipulatora... duhovnost je tu glavna tachka.

Jasno je meni sve to , samo mi neke stvari deluju neosnovane , bas sa tog duhovnog aspekta ;) i deluju kao preterivanje sa samima sobom ...


@Pufer - Ne znam na koji odgovor mislis , ali sta da ti kazem , osecaj te vara ;) ...



8) :-o :o
 
Da , prva kuca je analogna znaku Ovna i planeti Mars , ali ona se ona kod razlicitih ljudi moze naci u razlicitim znacima , vrh prve kuca je podznak , odnosno ASC , tako da ako si Vodolija u podnzaku , tvoja prva kuca tu pocinje , a ako si Ovan u Ovnu itd ...





Jasno je meni sve to , samo mi neke stvari deluju neosnovane , bas sa tog duhovnog aspekta ;) i deluju kao preterivanje sa samima sobom ...


@Pufer - Ne znam na koji odgovor mislis , ali sta da ti kazem , osecaj te vara ;) ...



8) :-o :o


ne ali rekao sam zamisli kako bi bilo neocekivano da mu je merkur dominantan i znak device ili jarca, ja nisam rekao da bi bio mrtav ladan i ozbiljan da mu je u tim aspektima i da samo od njih zavisi.

I nemoj ti mene da kritikujesh i govorish da me vara osecaj!
 
@Pufer, hvala za pojasnjenje pojma paradox. :)

immph:
Da , prva kuca je analogna znaku Ovna i planeti Mars , ali ona se ona kod razlicitih ljudi moze naci u razlicitim znacima ,
vrh prve kuca je podznak , odnosno ASC , tako da ako si Vodolija u podnzaku , tvoja prva kuca tu pocinje ,
a ako si Ovan u Ovnu itd ...

Tako slozeno? :) Onda ce potrajati dok nesto naucim o osnovama... jer mi se sve sad pomesalo...

Sa ili bez tumacenja karte, Jupiter je moja planetica. :D
 
ta opozicija sa mewrkurom valjda objasnjava i neproveru nekih cinjenica kao i svet u izmashtanom....e trebala bi tebi neka cvrsta zemlja da to malo popravi neki bik mozda merkur u biku ili jarcu onako realan da budesh malo
 
Samo jos da skontam zadnji deo tabele, koji nema poene, od toga mi zavisi dominantna planeta, sad su u igri ili mesec ili venera, eventualno merkur, cetvrti je u svakom slucaju pluton, a peti uran.
 
Sad vidjeh sta je napisala sunshine 248 i na astro.com-u nadjem sve i ispada mi Mjesec prvi , pa Neptun drugi po snazi, a onda Jupiter i Sunce.....ima mi vise logike nego Jupiter i Sunce kako sam sama izracunala
 
Rece Strahinja da iskomentarisemo post…lep je Strahinja:D
Salu na stranu, ne znam jel tumacenje dobro ali je fino I razumljivo napisan…po onim racunaljkama sa prve strane meni je ispadao Pluton sto mi je bilo cudno jer se nikako ne osecam kao Plutonovsko cheljade….osecala sam Saturn blizim al vid djavola, tabela rece drugacije ( mada je moj natal dosta uravnotezen po ovome….sve su tu negde po jacini a dve planete se bore za dominaciju)
Ovako nekako
Jupiter : 145 bodova
Saturn: 115
Venera: 85
Mars: 69
Merkur I Sunce : 60
Pluton I Neptun: oko 50
Uran: 45
I nakraju siroti Mesec sa :15 bodova :D

A kad bolje razmislim I osecam se nekako srecno duhom..mali Jupiterko….

Sta vi mislite...prema karti u celini?
http://a398.ac-images.myspacecdn.com/images01/4/l_0bf48c07e3d2a17daa16fdf95e744715.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top