Posao u turizmu

sladja_s

Zainteresovan član
Poruka
112
Moze li mala pomoc?
Htela bih da radim u turizmu, ali je problem sto nemam radnog iskustva. Kada god odem na neki razgovor za posao zavrsi se tako sto mi kazu da im je potreban neko sa iskustvom (ili me i ne zovu na razgovor), a kako da imam iskustvo kada niko nece da me primi da radim. I eto me tako u zacaranom krugu? Moze neki savet?
 
Sve se svodi na to da imas dobar cv ili preko veze.

NIJE ISTINA !

Turizam je specifičan po tome što se ne možeš zaposliti preko veze, jer, šta da rade sa tobom ako si smotan ? U većini ostalih poslova ti pronađu neko radno mesto u zavetrini, ali ovde nema između...ILI JESI ILI NISI ....

Za početak...nemoj da sanjaš da odmah dobiješ neko dobro radno mesto, nego kreni od običnih, najobičnijih. Nauči sve o vođenju vodičke ture kroz grad u kome živiš. Onda idi u turistički savez, položi i postani vlasnik LICENCE za turističkog vodiča. Onda se javi agencijama, pa odradi nekoliko vodičkih tura po rodnom gradu, pa ako se pokažeš, dobićeš neke dalje ture...pa tako dalje ......

Ja sam čak i prala autobus u početku, pa sam vodila grupe, pa posle par godina prešla u avio odeljenje....pa sam sad šef smene na recepciji u hotelu sa 4 zvezdice .....

Problem kod vas mladih generalno, je što nemate strpljenja, i odmah hoćete da postanete direktor, ili barem zamenik ....

Ne kažem da je to slučaj i sa tobom, ali UGLAVNOM ....
 
Kako bih ti rekao..u cv-u treba pisati da li ima neko radno iskustvo..opet..ja sam zavrsio turisticku skolu pa nemam zelje i iskustva to raditi..a preko veze ce poceti bez pomenutog na nekim poslovima kao sto si ti radila jel..znaci javljanje na telefon..prodaja aranzmana..takodje imam drugaricu koja je preko veze pocela raditi ture za grcku(vidim da znas grcki)bez ijedne reci grckog jezika..to jest poznavanja turizma..viziranje pasosa i smestaj u turistickom mestu je smejurija..koja se lako nauci.
 
Tako je..zato to ne peva neko u normalnom svetu..vec ovde..gde ce otpustiti dobre radnike zarad neznalice koja je dosla preko veze.
Ja naravno nisam iskljuciv..kazem devojci sustinu i surovu istinu..a ti joj upakuj u masnicu ja ne zelim.
 
NIJE ISTINA !

Turizam je specifičan po tome što se ne možeš zaposliti preko veze, jer, šta da rade sa tobom ako si smotan ? U većini ostalih poslova ti pronađu neko radno mesto u zavetrini, ali ovde nema između...ILI JESI ILI NISI ....

Za početak...nemoj da sanjaš da odmah dobiješ neko dobro radno mesto, nego kreni od običnih, najobičnijih. Nauči sve o vođenju vodičke ture kroz grad u kome živiš. Onda idi u turistički savez, položi i postani vlasnik LICENCE za turističkog vodiča. Onda se javi agencijama, pa odradi nekoliko vodičkih tura po rodnom gradu, pa ako se pokažeš, dobićeš neke dalje ture...pa tako dalje ......

Ja sam čak i prala autobus u početku, pa sam vodila grupe, pa posle par godina prešla u avio odeljenje....pa sam sad šef smene na recepciji u hotelu sa 4 zvezdice .....

Problem kod vas mladih generalno, je što nemate strpljenja, i odmah hoćete da postanete direktor, ili barem zamenik ....

Ne kažem da je to slučaj i sa tobom, ali UGLAVNOM ....

Potpuno se slazem sa tobom. Ja sam vlasnik jedne turisticke agencije i ne mogu da ti opisem kakvi se retardi od devojaka javljaju na konkurs. Oni misle da sto su zavrsile faks da su bogom dane i da ce samo putovati po svetu ... znaci strasno ... a da ne pricam sto preuvelicaju svoj CV ... kada treba da rade tek onda shvate da nisu za taj posao jer su one zamisljale to totalno drugacije ... znaci uzas ... od 100 devojaka ne mozes izabrati ni jednu koja bi mogla imati slifa za taj posao ... sve agencije imaju generalno problem sa dobrim kadrom ... ali to je inace problem u svakoj grani ...
I slazem se sa tim ... nemoj te mnogo ocekivati od toga da ce vas neko moliti da radite vec vi sami treba da se nametnete pa makar i volontirali ne bi li naucili taj posao pa kada dodjete do stadijuma da znate posao onda mozete da postavljate svoje uslove ... ako ste dobri u poslu i donosite novac agenciji niko vas nece podjebavati niti se nad vama izivljavati tipa da ne primate platu ili da radite na crno ...
 
To je izuzetno tezak posao.Izuzetno.Ako mislis da ga radis onako kako treba.Moras sve da podredis poslu a porodica mora da trpi.Ako to ne mozes,ne pocinji.Moglo bi se reci da je za taj posao idealna izreka:Spolja gladac a unutra jadac.:lol:
 
Dakle posto imam neko iskustvo u oblasti turizma moj savet ti je da posao trazis u nekoj drugoj bransi zato sto:
1.ponuda radne snage u ovom sektoru je ogromna(u sta si verovatno mogla i sama da se uveris ako si isla na intervjue za posao)
2.veoma lose je placeno.Po manjim agencijama salterski radnik ima 250e platu a samo po najvecim 350e-400e
3.zaboravi na letovanja.Kada sav normalan svet bude isao na more ti ces se ubijati od posla i raditi i prekovremeno
4.vrlo nesigurno radno mesto.Poznato je koliko je turizam osetljiv na krize tako da u bukvalnom smislu strepis kakva ce biti sezona jer ako prodaja lose ide tvoje radno mesto i plata dolaze pod znak pitanja.

Ako radis kao predstavnik na nekoj destinaciji posao je sezonski a i nisi prijavljena....
Jedino sto vredi jeste da radis receptivu tj.sa strancima koji dolaze kod nas,da budes licencirani vodic.
Lep posao,dobra kinta ali nevolja je sto vodica sa znanjem engleskog ima dosta.Ukoliko znas i neki drugi jezik npr.nemacki onda je to vrlo perspektivan posao jer ce vremenom stranci dolaziti u sve vecem broju,to je izvesno.
 
Kako do licence turističkog vodiča i pratioca

Dobro poznajete svoju zemlju i voljni ste da upoznajete kulturu drugih zemalja? Osobine koje vas krase su snalažljivost, komunikativnost, brzo i promišljeno reagovanje u nepredviđenim situacijama? Lako se prilagođavate grupi i umete ljudima da prenesete znanje koje posedujete i svojom pričom ih vratite u prošlost? Možda je upravo zanimanje turističkog vodiča za vas, ali znajte da kao i većina poslova zahteva mnogo odricanja i neprestano unapređivanje znanja.

U izvođenju turističkog aranžmana učestvuju turistički pratioci, turistički vodiči i agencijski predstavnici. Kako biste obavljali posao turističkog vodiča i turističkog pratioca morate položiti stručni ispit i posedovati licencu za rad. Ministarstvo nadležno za poslove turizma u proseku jednom godišnje raspisuje oglas za polaganje stručnog ispita i zato je važno da u roku predate vašu prijavu zbog velikog interesovanja.

Prema definiciji, turistički vodič je fizičko lice koje po unapred utvrđenom programu, pruža turistima usluge vođenja, pokazivanja i stručnog objašnjavanja prirodnih, kulturno-istorijskih, arheoloških, etnografskih, privrednih i drugih znamenitosti.

Turistički pratilac je fizičko lice koje prati turističku grupu i obavlja operativno tehničke poslove od početka putovanja do odredišta i nazad.

Kandidat mora da ispunjava sledeće uslove:
ima državljanstvo Republike Srbije;
zna srpski jezik;
ima najmanje srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju;
aktivno zna jedan strani jezik.

Teorijski i praktični deo ispita

Kako bi se odabrali kandidati za polaganje stručnog ispita potrebno je prvo položiti psiho test, odnosno zadovoljiti psihološke procene za obavljanje poslova turističkog vodiča i turističkog pratioca. Nakon toga sledi teorijski deo stručnog ispita, a pravo na polaganje praktičnog dela ostvarujete polaganjem svih predmeta.

Test za turističke vodiče obuhvata sledeće predmete:
Osnovi turizma;
Turistički resursi;
Agencijsko i hotelijersko poslovanje;
Društveno uređenje;
Turistička politika i propisi u turizmu;
Strani jezik;
Informativno-vodička služba u turizmu;
Nacionalna istorija.

Teorijski deo stručnog ispita za turističkog pratioca polaže se po programu koji obuhvata sledeće predmete:
Društveno uređenje;
Turistička politika i propisi u turizmu;
Strani jezik;
Informativno-vodička služba u turizmu;
Agencijsko i hotelijersko poslovanje.
Teorijski deo ispita se razlikuje svake godine.

Praktični deo ispita ogleda se u vođenju, odnosno praćenju grupe prema utvrđenoj maršruti koju odredi komisija. Primera radi, test se može realizovati u tri celine - snalaženje u autobusu/prevoznom sredstvu, predstavljanje određenog objekata ispred samog objekta (npr. sakralni objekti - crkve i manastiri), kao i u samim objektima (npr. upoznavanje sa važnim informacijama o freskama i unutrašnjošću ukoliko je u pitanju sakralni objekat).

Nije dovoljno da izvođač aranžmana bude upoznat samo sa destinacijom, bitan je i način reagovanja u uslovima vanrednih okolnosti. Neprijatnosti kao što su kvar autobusa, izgubljen ili zaboravljen pasoš, krađa ličnih stvari, bolest ili smrt putnika, moguće su tokom realizacije turističkog aranžmana. Stručno i odgovorno turističko vođenje, način na koji predstavljate određenu destinaciju i tumačite kulturno-istorijske spomenike, ophođenje i odnos prema učesnicima putovanja odraz su kvaliteta pravog turističkog vodiča.

Izmenama Zakona o turizmu, turistički vodič može da pruža usluge samostalno kao preduzetnik, odnosno preko privrednog društva ili drugog pravnog lica. Takođe, može i da obavlja poslove rukovodioca kod organizatora putovanja ukoliko poseduje licencu za turističkog vodiča najmanje pet godina i ispunjava ostale uslove. U obaveštenju Ministarstva najavljeno je da su u toku aktivnosti izrade novog pravilnika u vezi sa programom, načinom i uslovima polaganja stručnog ispita. Ove informacije, kao i kada će biti raspisan konkurs za turističkog vodiča i pratioca biće objavljene na sajtu Ministarstva a sve bitne informacije možete pratiti i na našem blogu.

izvor: putujsigurno.rs
 
Da li je za posao u turizmu bitnija praksa ili diploma i koja su zanimanja najtraženija?

2. фебруара 2015. by Milan Stojković

Ukoliko se školujete za rad u oblastima kao što su turizam i ugostiteljstvo, treba da znate da je, za zaposlenje, diploma praktično jednako važna kao i praksa.

Tokom 2014. godine, od januara do novembra, kada je u pitanju turizam, na sajtu Poslovi.infostud pojavilo se, u proseku, 54 oglasa za posao. Radnici u ugostiteljstvu su mnogo traženiji, pa je za zapošljavanje u ovoj oblasti objavljen čak 451 oglas.

Procenjuje se da je na oglase za posao pristiglo više od 54.000 prijava. Polovinu njih čine kandidati sa završenom srednjom školom, dok drugu polovinu čine oni sa Bachelor i Master diplomama fakulteta, sa završenom osnovnom školom i magistraturom, kao i doktoranti, stoji u tekstu objavljenom na sajtu Hotelijeri.com.

Zabrinjavajući podatak je da u većini gradova Srbije, tokom protekle godine, nije objavljen nijedan oglas za zaposlenje radnika u ovim oblastima. Sa druge strane, ne treba zanemariti da znatan broj oglasa za posao podrazumeva zaposlenje u inostranstvu. Ukoliko izuzmemo Beograd i Novi Sad, radnici u inostranstvu se traže mnogo češće nego u ostalim gradovima Srbije.

Ono što se oni koji žele da rade u ovim oblastima često pitaju je: da li je za zaposlenje bitnija diploma ili praksa?

Radnici beogradskih hotela najčešće imaju završenu srednju ugostiteljsku školu ili su diplomirali hotelijerstvo na nekom od privatnih fakulteta. Međutim, na višim pozicijama nalaze se oni sa višom stručnom spremom.

Tako, primera radi, u sektorima koji se bave marketingom ima kako onih koji su završili fakultete, tako i onih koji su doktorirali u nekoj od oblasti relevantnih za ovu oblast.

– Radila sam na prekookeanskom brodu pet godina, a zatim sam se, u avgustu, zaposlila u Zepter Apart hotelu. Mladi koji traže posao treba da znaju da je u ovim oblastima važna i diploma i praksa. Međutim, akcenat bih stavila na praksu. Najvažnije je voleti svoju struku i ne odustajati jer ugostiteljstvo ne umire – kaže Ivana Spasić, asistent F&B u hotelu Zepter Apart, u izjavi za sajt Hotelijeri.com.

Oni koji se školuju u ovim oblastima treba da imaju u vidu da je, u 2014. godini ubedljivo najtraženije zanimanje u oblasti ugostiteljstva bilo za radno mesto konobara, dok je u turizmu najtraženiji recepcioner. Međutim, u turizmu se najređe pojavljuju oglasi za zapošljavanje turističkih vodiča, dok su u ugostiteljstvu najmanje traženi poslastičari i roštilj i pica majstori.

Od onih koji traže posao najčešće se zahteva poznavanje engleskog jezika, dok se poznavanje drugih jezika poput ruskog ili nemačkog zahteva mnogo ređe. Ipak, to, svakako, može da bude samo prednost.

Praksa je ono što studentima, na većini fakulteta, nedostaje. Ipak, pojedini hoteli nude program praksi za studente, pa možda tu treba potražiti priliku da se primeni ono što se uči u školi i na fakultetu.

turizamiputovanja.com
 

Back
Top