Осиромашени уранијум

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Осиромашени уранијум се углавном састоји од изотопа U-238. Доза радијације која се шири околином износи око 60% радијације коју зрачи иста маса урана који се може наћи у природи. Користи се због веома високе густине, у војној примени са циљем уништавања оклопних јединица и бункера. Највећу количину осиромашеног уранијума поседују Сједињене Државе – 480.000 тона пријављено 2002. године.
У војној примени се овај материјал користи због своје огромне густине која муницију чини 70% пробојнијим од оловне муниције. Ефикасност у убијању пре свега, цивили који умиру од рака су само „колатерална штета“. Користе га GAU-8 Avenger топ A-10 Thunderbolt II and M230 of the Apache Helicopter које користи америчко ваздухопловство, M242 топ монтиран на Bradley Fighting Vehicle, амерички маринци користе GAU-12 Equalizer топ на AV-8B Harrier, а морнарица Phalanx CIWS's M61 Vulcan gatling gun. Као што видите, извор наводи само оружје које користе Американци, мада није искључено да га користе и друге „демократске“ земље.
Комисија за људска права Уједињених Нација је два пута (1996. и 1997.) сврстала муницију од осиромашеног уранијума у оружја масовног уништења. Наведено је да коришћење ове муниције крши Универзалну декларацију људских права, Повељу Уједињених Нација, Конвенцију о геноциду, Конвенцију Уједињених Нација против тортуре, Први протокол Женевске конвенције, Конвенцију о конвенционалном оружју из 1980. и Конвенцију о хемијском оружју. 2001. је бивши тужилац Хашког суда Карла дел Понте почела истрагу поводом коришћења оваквог оружја током НАТО агресије на нашу земљу. Међутим, истрага је напуштена под циничним изговором да „не постоји консензус“ да је ово оружје забрањено.
Коалиција 90 невладиних организација је тражила забрану овог оружја. Забрану је више пута тражио и Европски парламент, међутим Француска и Британија, две сталне чланице Савета безбедности из ЕУ, стално одбијају захтев за забраном, тврдећи да је употреба тог оружја легална, и да су здравствени ризици занемарљиви.
Осиромашени уранијум се иначе сматра токсичним и радиоактивним и као такав се чува у земљама које га нештедимице расипају у својим операцијама „увођења демократије“. Када осиромашени уранијум продире у оклоп он ослобађа прашину уранијум оксида који продире у ране и дисајне органе. За потребе својих војника (и само својих војника) америчко министарство одбране је формирало мониторинг програм, како би се санирале последице.

Коришћење овог оружја масовног уништења, практично нуклеарног оружја, „усрећило“ је многе народе којима су Американци извозили „демократију“. Американци и њихови савезници су ово оружје користили у својим агресијама на Републику Српску, Србију, Ирак и Авганистан. Последице су добро познате, али немојмо никад заборавити.
Следеће слике су веома потресне, па само остављам линкове
Линк 1
Линк 2
Линк 3
Линк 4

И наравно, није случајно ова тема баш на данашњи дан, мада је много шира и зато треба да стоји и поред других тема које нас подсећају. Зашто? Зато што Американци и даље користе ово нуклеарно оружје.
Као што су рекли: Да видиш, да памтиш, да знаш.

п.с Чујем данас је број мртвих америчких окупатора у Ираку достигао 4.000. Такође било је весело и на граници Пакистана и Авганистана где је мало горело гориво које су допремали окупационој војсци. Машала!
 
А радикали читају хрватски? Узгред, који је то језик, онај где је точка женски род од точак?
И не знам какве везе има ко шта чита са овом универзалном темом. Ваљда се геноцидна примена нуклеарног оружја тиче сваког коме је стало до људских права?!
Или су неке "демократе" ту по обичају селективне?
 
Ajd' sto ima mnogo radikala koji ne znaju engleski, nego sto ima mnogo ovih koji bi u Evropu a pojma nemaju nijedan jezik...

P.S. Znas li ti engleski WEISHAUPT?
Mislim, ne laje kuca radi sela... :mrgreen:

Znam engleski i nemački. A pomenuti link na Wikipedia ima tekst na hrvatskom, zato sam rekao hrvatskom. A ko nije čuo za hrvatski jezik neka se informiše u kom vremenu živi. Evolucija jezika nije završena. Imaćemo uskoro i crnogorski.
 
Duh Sekire,

Izvinjavam ti se sto ne mogu da procitam sve, uvek me hvata muka od ovakve teme, a jos vise me hvata muka sto ne znam koliko smo tacno ozraceni mi ovde u Srbiji - imas li ti negde taj podatak?

I sto ne znam kakve ce posledice na dugotrajnom planu ostaviti ta ozracenost na nase potomke, hoce li biti Srba za 50-ak godina i kako ce izgledati, koliko tacno i kako tacno utice konkretna doza ozracenosti na genetski kod ...

Evo, muka mi je vec... sorry...
 
Verujem da ce ovaj tekst prebaciti na pdf o naoruzanju ali nije lose da se vidi da pojedinci sire lazi i nikom nista. 8-)
http://forum.krstarica.com/threads/205096

Овај текст је о нечијој лицемерној и огавној политици. И, наравно, о онима који су међу нама и подржавају такву политику.
Наравно, проваљене су форе да се скрене тема на језик.

WEISHAUPT, шта мислиш о осиромашеном уранијуму и онима који га користе???
 
a jos vise me hvata muka sto ne znam koliko smo tacno ozraceni mi ovde u Srbiji - imas li ti negde taj podatak?

Нажалост, тачних података нема и то је одговорност власти од лета 1999. па до сада. Колико је ко владао и био, рецимо, министар здравља, респективно.
 
Bila je na "Krstarici" tema o DU vec vise puta. Materijal je sam po sebi neskodljiv, koristi se u civilnom vazduhoplovstvu (mada se, istini za volju, u poslednje vreme zamenjuje volframom). Primera radi, jedan DC-10 nosi oko 1000kg ovog materijala. Prvi put sam imao prilike da ga drzim u rukama (bez ikakve zastitne opreme) 1977. godine...do sada nemam posledica, sto znaci da je sansa da se jave sada i na dalje skoro nikakva.

Sustina problema sa DU je u sledecoj recenici iz gornjeg texta:

"Када осиромашени уранијум продире у оклоп он ослобађа прашину уранијум оксида који продире у ране и дисајне органе."
 
WEISHAUPT, шта мислиш о осиромашеном уранијуму и онима који га користе???

Mislim sve najgore o njima, ali i o onima koji su ih izazvali da ga istovaruju na nas. Moglo je da bude bez toga, preciznije bez priča "Srbija se neće saginjati" i "Ne damo Kosovo", a kad nas nalupaju onda se i saginjemo i dajemo Kosovo.
 
Е па сад, колико се тај проблем пута појавио, и ко је све осетио последице? Мислим да су слике довољно речите. Узгред, не што не чух да "тираније" Русија и Кина користе овакво оружје ;)

А што се тиче "самог" уранијума, чуо сам да је пуковник ВРС годину дана носио метак у џепу блузе. Онда је постао мало анемичан, па су му дали трансфузију и спасли живот. Ето, срећа прати будале.
 
Е па сад, колико се тај проблем пута појавио, и ко је све осетио последице? Мислим да су слике довољно речите. Узгред, не што не чух да "тираније" Русија и Кина користе овакво оружје ;)

А што се тиче "самог" уранијума, чуо сам да је пуковник ВРС годину дана носио метак у џепу блузе. Онда је постао мало анемичан, па су му дали трансфузију и спасли живот. Ето, срећа прати будале.

Naravno da i rusija i Kina (i mnoge druge zemlje) koriste DU.
 
А против кога?
Које земље су Русија или Кина напале у последњих 20 година?!

Nisi cuo da Rusija i Kina koriste oruzje sa DU, sada si cuo...da li su ga upotrebili protiv nekog u poslednjih 20 godina ili poslednja dva meseca nije bila tema....niti koliko su toga ispalili i bacili po raznim poligonima koji se nalaze na raznoraznim mestima blizu ko-zna-cega ili ko-zna-koga.
 
Руси и Кинези нису НАС бомбардовали, и нису бомбардовали никог у последњих 20 година. Ако ћемо ширити референтни период, што да га не ширимо још мало. Па да гледамо шта су радили европејски цивилизатори.

А ево како је Кина изгубила рат од Индије
Kinesko-indijski rat počeo je 10. oktobra 1962. a povod mu je spor Indije i Kine oko granice na Himalajima u Arunčal Pradešu ( ili južnom Tibetu, kako ga zovu Kinezi). Drugo ratište je bio Aksaj Čin, koji je za Kinu bio od strateškog značaja, jer je omogućavao veze Tibeta i Sinjanga. Rat je završio posle kineske pobede kineskim proglašenjem prekida vatre 21. novembra 1962. Kinesko-indijski rat je bio najveći vojni konflikt na takvim visinama i predstavlja primer planinskog ratovanja. Bitke su se odvijale na visinama preko 4200 metara.
 
Руси и Кинези нису НАС бомбардовали, и нису бомбардовали никог у последњих 20 година. Ако ћемо ширити референтни период, што да га не ширимо још мало. Па да гледамо шта су радили европејски цивилизатори.

А ево како је Кина изгубила рат од Индије

Kinezi nas nisu bombardovali ali su nas Rusi zračili preko katastrofe u Černobilju.
Ne vole nas "neprijatelji" ali nas ne vole ni "prijatelji".
Tačnije majka, samo je otac nepoznat. Otac kolac...

chernobyl_reactor_d.gif

Igrali se Rusi sa energijom...
 
Kinezi nas nisu bombardovali ali su nas Rusi zračili preko katastrofe u Černobilju.
Ne vole nas "neprijatelji" ali nas ne vole ni "prijatelji".
Tačnije majka, samo je otac nepoznat. Otac kolac...

chernobyl_reactor_d.gif

Igrali se Rusi sa energijom...

Дај ми да те видим голу на Северном Полу....

Ишла кока на пазар и укаљала ножицу... :roll:
 
Занимљива је Ајронова "поента". Приликом акцидента у Чернобилу, постојала су два могућа решења
1. Ништа не урадити, пустити да печурка однесе гасове у стратосферу, после чега би се равномерно раширили по целој Европи, узроковали умерено загађење и у земљама чланицама супарничког НАТО пакта.
2. Покушати санирање, које ће уништити Чернобил на дуги низ година, и непосредну околину.

Руси су одабрали друго, при чему је преко стотину младих људи дало животе. Радили су на санацији последица, знајући да ће умрети од рака годину-две после.
Постоји ли код Американаца такав пример жртвовања?

Иначе је баш "јак аргумент" поредити несрећу коју нико није хтео са оним што се НАМЕРНО ради, ради веће ефикасности убојних средстава.
 

Back
Top