Koliko ima dobrih knjiga napisanih posle 1980?

blacknymph

Aktivan član
Poruka
1.046
Dakle imali smo domaci na faxu,da pronadjemo pasus u nekoj domacoj knjizi napisanoj posle 1980. i prevedemo ga. Naravno to ne bi bilo tesko da u tom pasusu nismo morali da nadjemo sve ono sto smo radili u toku prvog semestra na casovima prevodjenja. U pitanju su bili kondicionali,opisi,poredjenja itd... E potraga za ti elementima u nasoj knjizevnosti bilo je nesto najteze sto sam imala u prvom semestru,koliko zbog toga sto ne citam knjizevnost napisanu posle 1980. (jer su mi profesori u gimnaziji non-stop govorili da ta knjizevnost ne vredi nista) toliko i zbog toga sto sam primetila da nasi pisci koji su izdali knjige posle ove famozne 1980 godine zapravo ne znaju da napisu recenicu koja u sebi sadrzi vise od 3 reci. Zanima me sta vi mislite...Ima li dobrih knjiga napisanih posle 1980. i koje su to knjige?
 
Naravno da ima, i to koliko. Samo, ja uvek kažem, treba se potruditi, tražiti.

(Koji li su samo ti "profesori" što tvrde kako nema?).

Ima toliko Internet sajtova i foruma posvećenih književnosti, samo "surfujte".


Što se tiče, recimo, Gorana Petrovića, još je bolja "Opsada crkve Svetog Spasa".

A, pročitati obavezno treba i Vladislava Petkovića, Dragana Velikića, Albaharija...
 
Dakle imali smo domaci na faxu,da pronadjemo pasus u nekoj domacoj knjizi napisanoj posle 1980. i prevedemo ga. Naravno to ne bi bilo tesko da u tom pasusu nismo morali da nadjemo sve ono sto smo radili u toku prvog semestra na casovima prevodjenja. U pitanju su bili kondicionali,opisi,poredjenja itd... E potraga za ti elementima u nasoj knjizevnosti bilo je nesto najteze sto sam imala u prvom semestru,koliko zbog toga sto ne citam knjizevnost napisanu posle 1980. (jer su mi profesori u gimnaziji non-stop govorili da ta knjizevnost ne vredi nista) toliko i zbog toga sto sam primetila da nasi pisci koji su izdali knjige posle ove famozne 1980 godine zapravo ne znaju da napisu recenicu koja u sebi sadrzi vise od 3 reci. Zanima me sta vi mislite...Ima li dobrih knjiga napisanih posle 1980. i koje su to knjige?

Врло мало. Истина је све што си написала. Књижевност непрестано стагнира. Данас пише ко стигне. Не мора ни бити књижевник. Објављује ко стигне. Платиш пар стотина евра да би одштампао књигу, и ето га, већ си "писац". Некада се знало ко уопште може да објављује и под којим условима. Када би се појавила лоша књига била би врло брзо изузета уз пар редова неког реномираног критичара. Данас је уметност писања деградирана до тог степена да се на форуму књижевности воде полемике о значају стваралаштва Паула Коеља, Исидоре Вјелице...и сл. аутора...тако да је данас врло отежано изанлажење добре књиге у мору неукуса.
 
Slazem se..Mislim da neki kvazi pisci poput Mirjane Bobic Mojsilovic, Vesne Radusinovic, pa onda ona neka Lemur ili kako joj nadimak ne bi trebalo uopste da pisu...Tolike pare za stampanje njihovih knjiga su propast...
Cak je i Ekstra Nena pocela da pise...Bruka.

Управо тако...опет..свака роба има свог купца...можда и неписмени желе да читају (парадокс?), полуписмени (што би Балашевић рекао "Мичу уснама док сричу пејџер...") а неће да се замарају са квалитетним књигама или не умеју да их препознају...али мора макар да се издвоји у књижевном смислу такво стваралаштво...
 
Врло мало. Истина је све што си написала. Књижевност непрестано стагнира. Данас пише ко стигне. Не мора ни бити књижевник. Објављује ко стигне. Платиш пар стотина евра да би одштампао књигу, и ето га, већ си "писац". Некада се знало ко уопште може да објављује и под којим условима. Када би се појавила лоша књига била би врло брзо изузета уз пар редова неког реномираног критичара. Данас је уметност писања деградирана до тог степена да се на форуму књижевности воде полемике о значају стваралаштва Паула Коеља, Исидоре Вјелице...и сл. аутора...тако да је данас врло отежано изанлажење добре књиге у мору неукуса.
Tačno je da postoji inflacija, degradacija svega, pa i književnosti.

I da je u tom "okeanu" sve teže pronaći prave dobre knjige, već prosto zato što su teže primetne.

Ali, pogledajmo i drugu stranu. To što je štampanje danas dostupnije, znači i da do knjige mogu doći i mnogi istinski dobri pisci, koji to ranije nisu mogli, a kojih, prosto "po zakonu velikih brojeva", u toj "masi", takođe mora biti značajan broj.

A, na čitaocima je, kako sam već rekla, i da se malo više sami potrude, "prokopaju" po knjižarama, Internetu...
 
Tačno je da postoji inflacija, degradacija svega, pa i književnosti.

I da je u tom "okeanu" sve teže pronaći prave dobre knjige, već prosto zato što su teže primetne.

Ali, pogledajmo i drugu stranu. To što je štampanje danas dostupnije, znači i da do knjige mogu doći i mnogi istinski dobri pisci, koji to ranije nisu mogli, a kojih, prosto "po zakonu velikih brojeva", u toj "masi", takođe mora biti značajan broj.

A, na čitaocima je, kako sam već rekla, i da se malo više sami potrude, "prokopaju" po knjižarama, Internetu...

Тако је. Сваки мач има две оштрице, међутим када ремизирамо, рекао бих да би боље било да је ситуација остала као раније. Знало би се ко је писац, а ко то није.
 
za mene su dve apsolutne kraljice treš-literature Ljiljana Habjanović i Anabela Basalo

no ipak smatram da je krupna predrasuda da nema dobrih savremenih knjiga
to što ima mnogo loših ništa ne znači, jer je uvek bilo mnogo loše literature

У свакој епохи од кад су људи почели да пишу је било добрих и лоших писаца. То је нормално. Међутим ако погледамо ретроспективно, данас се објављује више него икада и нормално има више него иакда смећа, а опет чињеница је да у последњих скоро 100 година није било писца који би могао да стане раме уз раме са великанима књижевности. У ликовним уметностима ситуација је још гора....и псотоји ту гомила оправдања и изговора...друкчији приступ књижевности, друкчији правци, облици...друкчије поимање...временска дистанца...о укусима не вреди расправљати...а све то су лоши изговори за чињеницу да нема данас толико доброг писца који би могао да се упореди са, да не наводим имена, а и не може га бити јер књижевност иде у таквом правцу да не ствара погодно тло да никне такав геније...
 
Тако је. Сваки мач има две оштрице, међутим када ремизирамо, рекао бих да би боље било да је ситуација остала као раније. Знало би се ко је писац, а ко то није.
Ma, slažem se. Razumem šta hoćeš da kažeš. Ali, situacija, naprosto, ne može ostati kao ranije, nove tehnologije su realnost. I treba nastojati iskoristiti onu pozitivnu stranu svega toga.
 
Ljudi, želim da vam uputim svoje najiskrenije divljenje. Odavno nisam na ovom forumu naišla na ovako lepu, pristojnu i punu razumevanja temu. Divni ste, svi.

I svi ste u pravu. Što se tiče ono ga što je Hesse rekao da svaka roba ima svog kupca... Mislim da je to pitanje slično onom šta je nastalo pre: kokoška ili jaje. Ne mislim da je sve što je napisano posle 1980. krš, ali činjenica je da krša ima više nego ikada ranije, upravo zbog, što Milunka reče, opšteg društvenog i tehnološkog razvoja koji je štampu učinio dostupnijom nego što je ranije bila. Sve stoji što ste naveli, ali postoji tu još jedna stvar, naime vremenska distanca koja je neophodna da bi se obrazovao određeni kriterijum u književnoj kritici i teoriji. Svaka epoha, pravac, inovacija uopšte zahteva sopstveni kriterijum po kom će biti ocenjena, ako se želi što objektivnija slika. Znate, mi danas jesmo u stanju da govorimo o postmodernizmu, na primer, jer je izvesno vreme od njegovog prvog pojavljivanja prošlo, naša kritička svest se, da tako kažem, "navikla" na njegove osobine. Međutim, trenutna strujanja u savremenoj srpskoj književnosti traže novo ime i nov pristup, nove elemente koji bi bili uključeni u proučavanje, kako bi taj novi pravac (ili pravci) konačno bio odvojen od onoga što mu neposredno prethodi, jer samo tako može na neki prirodan način da se uključi u celovit kontinuitet istorije književnosti.
S tim da se, naravno, podrazumeva šta od te mase literature uopšte neće ni ući u ozbiljno proučavanje.
 
U posljednjih tridesetak godina napisano je dosta dobrih knjiga i pojavio se jedan broj talentovanih pisaca. Ima treš književnosti ali mene to apsolutno ne tangira. Neka to piše ko hoće, neka čita ko hoće, ja se time ne zamaram. Ako mislite da je to treš, zašto uopšte na ovoj temi spominjete MB Mojsilović i slične. Hajde da pričamo o Albaharijevim knjigama napisanim u ovom periodu, ili o Basari, Mihajlu Pantiću, Velikiću, da pomenem neke od najznačajnijih. A napisano je dosta knjiga koje vrijede. Sasvim nasumičnao padaju mi na pamet Johans 501 Mirjane Novaković, Blagi dani zatim prođu Vuleta Žurića, Ili Put u Birobidzan Judite Šalgo, a zanemario sam sigurno još 30 dobrih knjiga. To što te knjige nisu stigle u lektiru, ili što nisu pobrale nagrade pa, možda, niste čuli za njih, ne znači da nisu dobre. Od kraja osamdesetih došlo je prvo do pada ideoloških stega, pa niko nije izložen volji komunističkih komesara koji određuju šta je podobno, a šta se baca u bunker, a potom je i štampa postala jeftinija. To jeste otvorilo vrata kojekakvim skribomanima i drugim ekscentricima ali je put do čitalaca jednako pojednostavljen i kvalitetnim piscima koji se tek probijaju. Sve u svemu, baš me briga ako sad Ekstra Nena i Anabela Basalo objavljuju knjige, meni je bitno da jednako mogu da ih objavljuju i pravi istinski kvalitetni pisci.
 
ali postoji tu još jedna stvar, naime vremenska distanca koja je neophodna da bi se obrazovao određeni kriterijum u književnoj kritici i teoriji. Svaka epoha, pravac, inovacija uopšte zahteva sopstveni kriterijum po kom će biti ocenjena, ako se želi što objektivnija slika.

U pravu si,potrebna je vremenska distanca,ali mislim da ce i nasi cukununucici citati Dostojevskog,Sekspira,Selimovica,Andrica...pre nego nase savremenike.
 

Back
Top