Ima li neko goru mašinu od ove?

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.262
Svi pričaju ko ima bolju, bržu mašinu... ali ima li neko goru od ove?

Dakle, danas sam instalirao XP Professional na Pentiumu MMX na 200MHz, 128MB rama, 2GB HDD, 1MB S3 Trio grafička. Isključio sve komponente, samo 6 aktivnih servisa, ispod 40MB memory PF usage. (Jedan kuriozitet - sve sam instalirao sa DVD rezača koji sam prikačio na makinu, jer je njoj odavno crkao CD ROM... taj rezač je po mojoj proceni jedno 10 puta skuplji od ostatka mašine, ali to mi je jedino bilo pri ruci.)

Šta da vam kažem... radi k'o zmaj! :D
 
Sizif:
Svi pričaju ko ima bolju, bržu mašinu... ali ima li neko goru od ove?

Dakle, danas sam instalirao XP Professional na Pentiumu MMX na 200MHz, 128MB rama, 2GB HDD, 1MB S3 Trio grafička. Isključio sve komponente, samo 6 aktivnih servisa, ispod 40MB memory PF usage. (Jedan Šta da vam kažem... radi k'o zmaj! :D

Pa ako mislis da to mozes da izvedes i sa ovim sto cu sad navesti, onda si stvarno majstor. ;)

PI MMX 166MHz, 32MB RAM, 1.9GB HDD, Ati Mach64 2Mb.
(vidi, imam bolju graficku. 8) )

Ma, salim se. Ne treba mi XP...


Nego, gde si nasao EDO memoriju. Je li ima neko ko to jos uvek prodaje, poklanja, itd... Hteo bi ja da dobacim bar jos 32Mb, da mogu lepo da koristim Mozillu, a ne ovu crkotinu od IE.
 
iluzionista:
Nego, gde si nasao EDO memoriju. Je li ima neko ko to jos uvek prodaje, poklanja, itd... Hteo bi ja da dobacim bar jos 32Mb, da mogu lepo da koristim Mozillu, a ne ovu crkotinu od IE.
Ova mašina koristi SDRAM, to je neka Compaqova brand mašina koja je stajala u španskoj ambasadi pa smo je dobili na poklon od njih.

EDO se teško nalazi, možda ja imam negde nekoliko čipova ali bih morao malo da preturam po fiokama.
 
Sizif:
iluzionista:
Nego, gde si nasao EDO memoriju. Je li ima neko ko to jos uvek prodaje, poklanja, itd... Hteo bi ja da dobacim bar jos 32Mb, da mogu lepo da koristim Mozillu, a ne ovu crkotinu od IE.

Ova mašina koristi SDRAM, to je neka Compaqova brand mašina koja je stajala u španskoj ambasadi pa smo je dobili na poklon od njih.

Ufff. Blago tebi. Ja moram da trazim EDO i bas nemam srece sa time...

EDO se teško nalazi, možda ja imam negde nekoliko čipova ali bih morao malo da preturam po fiokama.

Ajde, molim te, imaj me na umu kad budes imao vremena da pogledas, pa da se cujemo i dogovorimo. Hvala unapred. ;)
 
iluzionista:
Ajde, molim te, imaj me na umu kad budes imao vremena da pogledas, pa da se cujemo i dogovorimo. Hvala unapred. ;)
Pogledaću danas kući, skoro sam krečio stan i znam da sam video negde kutiju sa tim matorim čipovima, daću ti jedino ako nije kojim slučajem bačena.

P.S. Možda sam čak i imao jedan jači procesor, 266 ili tako nešto... ako nađem i to ću ti dati.
 
Sizif:
iluzionista:
Ajde, molim te, imaj me na umu kad budes imao vremena da pogledas, pa da se cujemo i dogovorimo. Hvala unapred. ;)
Pogledaću danas kući, skoro sam krečio stan i znam da sam video negde kutiju sa tim matorim čipovima, daću ti jedino ako nije kojim slučajem bačena.

P.S. Možda sam čak i imao jedan jači procesor, 266 ili tako nešto... ako nađem i to ću ti dati.

Hvala. Ali moracu da vidim da li bi ga podrzala maticna. Znam da je Intelova, pa raspitacu se po netu.
 
Sizif:
Svi pričaju ko ima bolju, bržu mašinu... ali ima li neko goru od ove?

Dakle, danas sam instalirao XP Professional na Pentiumu MMX na 200MHz, 128MB rama, 2GB HDD, 1MB S3 Trio grafička. Isključio sve komponente, samo 6 aktivnih servisa, ispod 40MB memory PF usage. (Jedan kuriozitet - sve sam instalirao sa DVD rezača koji sam prikačio na makinu, jer je njoj odavno crkao CD ROM... taj rezač je po mojoj proceni jedno 10 puta skuplji od ostatka mašine, ali to mi je jedino bilo pri ruci.)

Šta da vam kažem... radi k'o zmaj! :D

E radio sam nekad i na tome:
486 - 66MHz
8MB RAM
500MB HDD
VGA 512Kb graficka
Flopy 3.5"
Flopy 5.25"

P.S. Jos uvek ziv sa sve piratskom 95-om, bila 98 jedno vreme, ali je bilo mnogo, mnogo gadno raditi sa njom (svakih 10min. restart).
 
iluzionista:
Hvala. Ali moracu da vidim da li bi ga podrzala maticna. Znam da je Intelova, pa raspitacu se po netu.
Našao sam gomilu čipova, ali svi su SDRAM, od 8 pa do 32MB. Našao sam i jedan Celeron procesor na 300 koji nemam gde da proverim (Socket370), kao i jedan Pentium na 166MHz koji radi.

Pored toga našao sam potpuno ispravnu 486icu sa 8MB rama koja RADI kao zmaj, pod nemačkim Windowsom 3.11.

Plašim se da ništa ne odgovara?
 
testament_85:
Uhuu, brate to je bila masina...
Graficka 512kb ?? :lol:
Nije mogla verovatno ni prvo izdanje Prince Of Persia da pusti!

Jasta nego, nekad jeste bila masina, sad samo jedva zivi.

Da li je mogla da podrzi Prince of Persia da podrzi to ne znam, sve sto sam na njoj igrao su bile standardne karte i jos neke slicne igrice (5 komada stane na jednu disketu)....i radile su lepo :wink:
 
Sizif:
iluzionista:
Hvala. Ali moracu da vidim da li bi ga podrzala maticna. Znam da je Intelova, pa raspitacu se po netu.
Našao sam gomilu čipova, ali svi su SDRAM, od 8 pa do 32MB. Našao sam i jedan Celeron procesor na 300 koji nemam gde da proverim (Socket370), kao i jedan Pentium na 166MHz koji radi.

Pored toga našao sam potpuno ispravnu 486icu sa 8MB rama koja RADI kao zmaj, pod nemačkim Windowsom 3.11.

Plašim se da ništa ne odgovara?

Ufff... E, da li bi mi dao tu 486icu da se igram sa njom. Ako ti ne treba. :) Malo da se ucim i da eksperimentisem... Inace nisam neki hardveras, vise softveras.

Provericu maticnu, da vidim kakvo je stanje. Ali cini mi se da je u pitanju EDO memorija.
 
Ako hoces dacu ti ja neke delove, imam ih tonu (uglavnom 92 godiste).

Nesto sam eksperimentisao sa njima, sklopio sam gore navedenu masinu, umalo da sklopim jos jednu. Naime, sve je islo OK dok nisam ubacio procesor i zbog moje brzopletosti kretena rotiro za 90 stepeni :shock: ... ste je dalje bilo verovatno zante :cry: :cry:

Uvek sam bio baksuz kad sam rasklapo racunare (definitivno nisam za taj posao) :shock:
 
Кулиража:
Ako hoces dacu ti ja neke delove, imam ih tonu (uglavnom 92 godiste).

Moze. Hvala.

Nesto sam eksperimentisao sa njima, sklopio sam gore navedenu masinu, umalo da sklopim jos jednu. Naime, sve je islo OK dok nisam ubacio procesor i zbog moje brzopletosti kretena rotiro za 90 stepeni :shock: ... ste je dalje bilo verovatno zante :cry: :cry:

Hm... Ma, vazno je pokusati. :wink:

Uvek sam bio baksuz kad sam rasklapo racunare (definitivno nisam za taj posao) :shock:

Ja se bas i nisam oprobao u tom poslu. Ali jednog dana kad budem, pretpostavljam da ce biti ko 1993, kada sam prvi put upalio kompjuter i buljio u ekran na kome je pisalo "C:\". Blenuo sam ko tele u sarena vrata. Ali sam se dosetio da upisem "help". I tako je sve pocelo... Ovaj svet je tada dobio jos jednog samoukog softverasa. :lol: :lol: :lol:

A, sada pokusavam da se malo ohrabrim i u igranju sa hardverom. :wink:
 
Verovali ili ne do pre tri meseca smo na poslu koristili 286 dos 3.0, uglavnom kao radnu stanicu vezanu za Unix server (CIYLIY veza) i za štampu pomoćnih obrazaca. Imao je igrice (Tetris, Princ of Persia i još par slične veličine), Banner onaj koljač traka za matrične štampače, i naravno dva virusa koji niko živ nije mogao da počisti (neki Yenki i Catepilar) koji su skakali na flopi čim ga približiš drajveru. Nikad nije zaglavio za razliku od ovih PII, III, IV.
A sada je ... :cry:
Sasvim slučajno to je prvi kompjuter koji sam ja video u životu pre ... više se i ne sećam koliko godina ...
 
iluzionista:
1993, kada sam prvi put upalio kompjuter i buljio u ekran na kome je pisalo "C:\". Blenuo sam ko tele u sarena vrata.
Hehe... sad me podseti... prvi PC za koji sam seo, bilo je to 90'te na nekoj 286 na 12MHz... prva komanda koju sam ukucao bila je "NCD" (Norton Commander, jedina koju sam znao da nešto radi), sećam se da sam slučajno kreirao neki folder na onom drvetu foldera koji sam posle jedva obrisao, da ne bi ćale primetio da sam dirao kompjuter...
 
Sizif:
iluzionista:
1993, kada sam prvi put upalio kompjuter i buljio u ekran na kome je pisalo "C:\". Blenuo sam ko tele u sarena vrata.
Hehe... sad me podseti... prvi PC za koji sam seo, bilo je to 90'te na nekoj 286 na 12MHz... prva komanda koju sam ukucao bila je "NCD" (Norton Commander, jedina koju sam znao da nešto radi), sećam se da sam slučajno kreirao neki folder na onom drvetu foldera koji sam posle jedva obrisao, da ne bi ćale primetio da sam dirao kompjuter...

I ja sam se skrivao na pocetku... :lol:

Da se javim. Isprobao sam komp, pici ko nov... ;)
Jedino sam imao problem sa misom i PS2 portom, ali moguce da je zbog neispravnih misova... Nisam isprobao sa ovim koji koristim na ovom kompu.

Nekako mi je zao da brljam sa softverom, posto je original... Mada ne znam ni rec Nemackog. Hilfe. ;)

Ovo je spisak promena, koje planiram da odradim:
* nadjem neciji matori modem od 14,4 i eksperimentisem sa Internetom i DOSom
* Da ubacim DC, klon NCDa
* Da ubacim neki editor
* Da ubacim Calmiru - shell koji win3.1 daje izgled slican Win95
* Da instaliran NN3.0
* Da se informisem o memoriji koju koristi i vidim da li postoje mogucnosti za prosirivanje.

Ono sto trebam da nabavim pre pustanja u rad:
* Kabl za napajanje
* Mis
* Tastatura

Naravno da cu tu uzeti neka kineska s*anjca, da ne potrosim pare bezveze... :) Ili cu da opljackam drugare za stare delove. ;)

Sto se tice hardverskog podesavanja, kad nabavim ova 3 gore navedena, pokrenucu MSD, da bi video neke osnovne karakteristike. E, tek onda cu moci da odlucim, sta i kako.

Pozdrav.

PS. Kada ga stavim u pogon, saljem neke screenshotove i spisak promena. Jos jednom: hvala, Sizife... :wink:
 
Sizif:
iluzionista:
Ono sto trebam da nabavim pre pustanja u rad:
* Kabl za napajanje
* Mis
* Tastatura
Imam sva tri "elementa", nego sam zaboravio da ti ih dam.

Ma, nije frka. Puno ti hvala u svakom slucaju... Snaci cu se. Za probu sam skinuo te "elemente" sa ovog kompa. Prikljucio na stari Philips 14" monitor i isprobao.

Moracu da isprobam ove tasture i miseve sto imam, da bacim neispravne. Bez veze je da stoje... Mada, sam mislio da bar nesto radi, ali izgleda da nije tako.

Takođe, imam i Windows 1.0. :idea:

Imao sam prilike da ga probam. Izgleda kao mix izmedju DOSShella i file managera iz Win3.x. Veoma interesantan istorijski primerak. :wink:

Pozdrav.
 

Back
Top