višak

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
sigurno se svakome od vas desi da mu ostane neka namirnica viška i da nema pojma šta će s njom. pa eto, ovo je tema za one kojima je nestala kreativnost ali ne i sva hrana sa stola/iz šerpe.
evo ja sam barila beli pirinač kao prilog i nemam pojma šta sam razmišljala i evo me sad sa punom šerpicom pirinča za koga se interesenti ne nalaze.
šta sad da mu radim? jel mogu da napravim sutlijaš pošto je malo slankast (i kako)?
ili neku ne znam, pirinač-salatu..
 
sigurno se svakome od vas desi da mu ostane neka namirnica viška i da nema pojma šta će s njom. pa eto, ovo je tema za one kojima je nestala kreativnost ali ne i sva hrana sa stola/iz šerpe.
evo ja sam barila beli pirinač kao prilog i nemam pojma šta sam razmišljala i evo me sad sa punom šerpicom pirinča za koga se interesenti ne nalaze.
šta sad da mu radim? jel mogu da napravim sutlijaš pošto je malo slankast (i kako)?
ili neku ne znam, pirinač-salatu..
Можеш, наравно, и сутлијаш.
Само га пропери у хладној води...добро га пропери...и онда стандардана процедура прављења сутлијаша.

Мени све што вишка остане, поједу куце, тако да ретко имам тај проблем.:lol:
 
hm... vazni su sledeci faktori:
da li imas jos raznih visaka u frizideru
i da li zelis da provedes jos neko vreme u kuhinji...
Ako su odgovori "NE" onda ti to lepo u kutijicu ili kesicu pa u zamzivac. Ja tako radim kad mi se ne radi. Polse imam prilog, ili sastojak salate, kad mi zatreba, a ne zelim da kuvam...
A ako odgovoris sa "DA" :)... onda... vidi sta imas u frizideru... rendana sargarepa, jabuka, suvo grozdje, breskva iz konzerve, majonez, ili pavlaka... i to ti je salata... Ako dodas sunku, to ti je mesna salata, ako imas pecenu piletinu ( ili ostatke nekog mesa od ruska), dodas konzervu graska, secaknu mandarinu, mirodjiju...to ti je arapska salata (imas precizan recept u temi "salate") salatama)
ako te bas ne mrzi, narendas sir, dodas jaje, dinstane pecurke, persunov list, zacine, i przis kao "pljeskavice"... I tako to...
 
sigurno se svakome od vas desi da mu ostane neka namirnica viška i da nema pojma šta će s njom. pa eto, ovo je tema za one kojima je nestala kreativnost ali ne i sva hrana sa stola/iz šerpe.
evo ja sam barila beli pirinač kao prilog i nemam pojma šta sam razmišljala i evo me sad sa punom šerpicom pirinča za koga se interesenti ne nalaze.
šta sad da mu radim? jel mogu da napravim sutlijaš pošto je malo slankast (i kako)?
ili neku ne znam, pirinač-salatu..
Ma ne ispiraj ništa, zagrej mleka dodaj pirinač i šećer, malo promešaj i dobila si sutlijaš. Meni se identična situacija desila pre neku nedelju. I naravno krkni dosta cimeta na kraju (bar ja tako volem).
 
heh, nisam imala puno drugih ostataka u tome i jeste bio vic, svi sve jedu sem pirinča =)
tako da sam napravial svoj prvi sutlijaš prema misutkinim iscrpnim uputsvima :heart: i čini mi se da nije loš
 
gledala sam, jednom, kako je Dzejmi Oliver od raznih ostataka napravio...
ovako: sve sto se kuvalo, razna dinstana, pohovana, pecena povrca... Sve se lepo isecka, ne mnogo sitno, zacini travama, persunima itd... Napravi se testo kao picu, razvije, pospe tim povrcem (valjda i rendanim sirom, ne secam se, al' kackavalj ne moze da pokvari), urola se kao strudla i ISECE na komade 3-4 prsta debline. Zatim se ti komadi slazu u podmazan i pobrasnavljen pleh, presekom na dole ( pa je presek i gore :) ), tj. vertikalno, i tako se pece. Dobije se neka lepa sarena "povrćna" ruza...
 
Super tema :)

U preostali pire krompir; ili bareni krompir (kad se ispasira) dodati brašna, razvući; iseći komade, mogu se napuniti sirom, a mogu i klot.

Od preostalog hleba ovo redovno pravim - iskidati ga i natopiti malo mlekom (može i vodom, ili supom), dodati jedno jaje i šta god još - sve sitno iseckano, može i u secku: sir, kiseli krastavci, paprika, šunka, slanina, belo meso... Bukvalno šta imate, i toga ne treba puno, samo da da neki ukus. I kašikom peći na ulju; ili 'na suvo' staviti u one tepsije za mafine ;)
 
mackice, ovi tvoji kroketi su odlicni.
Nasla sam slican recept ( 5 jaja, 1,5 dl mleka, glacica luka, 4 zemicke - tj 4-5 kom kleba) , U hleb isecen na kockice prelije se mlekom u koje je umuceno jedno jaje i kasicica zacina( "C" ), zatim se dodaju jaja isprzena na dinstanom luku, iseckani persun i biber. Od te mase se prave kroketi , uvaljaju se u prezlu i prze.
Kad dosade kajgane, jaja na oko i omleti, to je ukusna promena. Tvoja varijanta mi je bogatija :)

Od starog hleba se prave i lazanje, zanimljivo izgleda, a ukus je ok. Hleb se tanko isece, malo prepece, a sve ostalo je isto - meso ili spanac, besamel...Tako (meni izadje) tri sloja, kao torta ... a sir odozgo :)
 

Back
Top