Hrvatska kao uzor demokratskoj Srbiji...

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
ZAGREB - Hvatska je vrlo blizu kritične tačke u kojoj će sav prirast bruto domaćeg proizvoda (BDP) morati da daje za servisiranje inostranog duga, koji je već dostigao 35 milijardi evra, upozoravaju ekonomisti.

Hrvatska zaduženost u inostranstvu već iznosi preko 87 odsto BDP, a u prošloj je godini, u odnosu na 2006, spoljni dug povećan za 12,5 odsto, preneo je Radio Slobodna Evropa.

"U 2007. godini Hrvatska je za servisiranje inostranog duga za otplatu glavnice potrošila 6,2 milijarde evra, a za otplatu kamata - dodatnu milijardu. Ukoliko bi se kretanje duga nastavilo ovakvim tempom, dodatno bi učinilo Hrvatsku ekstremno ranjivom", izjavio je tom radiju direktor Direkcije za istraživanje u Hrvatskoj narodnoj banci Gordi Sušić.

Komentator dnevnih novina "Bušineš.hr" Ratko Bošković je, pak, ukazao da će, prema proračunu Hrvatske narodne banke, između 2008. i 2010. godine doći "jedna tačka u kojoj će Hrvatska sav svoj prirast bruto domaćeg proizvoda davati za servisiranje inostranog duga".

Hrvatska je, kaže Bošković, postala prava zavisnica od inostranog zaduživanja i "pod hitno joj treba lečenje".

"Kada gledate krivulju rasta BDP i krivulju rasta duga, prilično je očigledno da taj rast zavisi od inostranog zaduživanja", ukazao je Bošković i upozorio da "zaduživanje, na žalost, ne može rasti beskonačno".

"Mi smo prešli prag nakon kojega se pale crvena svetla i alarmi. To se dešava iznad 80 posto BDP. Verujem da će nastati problemi u refinansiranju. Došli smo do tačke kada inostrani poverenici neće više tako lako odobravati Hrvatskoj kredite. Reći će: Počnite nešto malo i vraćati", kaže Bošković.

Ekonomski analitičar Žarko Primorac kaže kako je stanje ozbiljno, ali da Hrvatska još nije u takvom jarku da se ne bi mogla izvući. "Stanje je ozbiljno, utoliko što taj dug raste, utoliko što se veliki deo prirasta društvenog proizvoda preliva u inostranstvo u obliku plaćanja kamata, što svako zaduživanje ima svoje granice, kako kod zaduživanja porodice, pojedinca, firme, tako i kod države".

Građani skloniji gorkoj ironiji kažu kako nema problema sve dok država ima šta da proda, kaže Primorac, ali i upozorava da Hrvatska prodajom otoka ili ukidanjem Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) "rasprodaje sama sebe".

Analitičar i dugogodišnji urednik "Privrednog vjesnika" Ante Gavranović navodi da se "postavlja pitanje šta ćemo moći još dalje prodati", jer je sve što će se dalje prodavati "strukturno nepovoljnije nego ono što je prodato".

"Nisam siguran da ćemo moći time nadoknaditi raskorak između realnih mogućnosti i realne stope zaduživanja. Mislim da smo na rubu, ali se ljudi ne bave time jer misle da to nije njihov problem", ukazao je Gavranović.
Tanjug.
Evo kuda idu naši ''demokratski'' uzori.
 
Kakve veze ima Hrvatski dug inostranstvu sa stanjem u Srbiji!?!?!?

a pusti sve to sad odjednom ima veze...počela je radikalska predizborna propaganda naveliko kako je na zapadu sve gore i gore...bla bla...eto ona tema o Americi...:lol: ...pa sad Hrvatska

jest da se hrvatska opasno približila dužničkoj krizi...al me to nekako ne zabrinjava toliko...nemogu navest ni jedan razlog...al mislim da ima i gorih stvari...na primjer poput izolacije, ....

meni bi daleko gore bilo da eto nemogu nesmetano da pređem granicu dok odem u šoping u Graz ili Mađarsku ili kad subotom izađem u noćni život u Ljutomer (u Sloveniji) a sve mi je maksimalno ćuku vremena samo daleko od kuće
 
a pusti sve to sad odjednom ima veze...počela je radikalska predizborna propaganda naveliko kako je na zapadu sve gore i gore...bla bla...eto ona tema o Americi...:lol: ...pa sad Hrvatska

jest da se hrvatska opasno približila dužničkoj krizi...al me to nekako ne zabrinjava toliko...nemogu navest ni jedan razlog...al mislim da ima i gorih stvari...na primjer poput izolacije, ....

meni bi daleko gore bilo da eto nemogu nesmetano da pređem granicu dok odem u šoping u Graz ili Mađarsku ili kad subotom izađem u noćni život u Ljutomer (u Sloveniji) a sve mi je maksimalno ćuku vremena samo daleko od kuće
Nocni zivot u Ljutomeru , jes ti zayebavas ?:mrgreen:
 
a pusti sve to sad odjednom ima veze...počela je radikalska predizborna propaganda naveliko kako je na zapadu sve gore i gore...bla bla...eto ona tema o Americi...:lol: ...pa sad Hrvatska

jest da se hrvatska opasno približila dužničkoj krizi...al me to nekako ne zabrinjava toliko...nemogu navest ni jedan razlog...al mislim da ima i gorih stvari...na primjer poput izolacije, ....

meni bi daleko gore bilo da eto nemogu nesmetano da pređem granicu dok odem u šoping u Graz ili Mađarsku ili kad subotom izađem u noćni život u Ljutomer (u Sloveniji) a sve mi je maksimalno ćuku vremena samo daleko od kuće

Hebote ala je vama ispran mozak.......
 
Hebote ala je vama ispran mozak.......

ti opet tražiš da te smestim na ignore? ili se samo malo praviš @lup?:roll:

lepo sam priznao da je istina da se Hrvatska približila opasno dužničkoj krizi...al da to mene uopće ne dira...ja nikome nisam ništa dužan:)

aa to za radikalsku predizbornu demagogiju sam u pravu...

a samo da vam ukinu vize i omogućili ljudima malo da proputuju radikale bi sveli na ispod 5posto na narednim izborima...kad bi ljudi u Srbiji shvatili da je daleko bolje biti penzioner u EU, da je daleko bolje biti zaposlen u EU, da školstvo, zdrastvo i socijala puno više nudi...itd...
 
ti opet tražiš da te smestim na ignore? ili se samo malo praviš @lup?:roll:

lepo sam priznao da je istina da se Hrvatska približila opasno dužničkoj krizi...al da to mene uopće ne dira...ja nikome nisam ništa dužan:)

aa to za radikalsku predizbornu demagogiju sam u pravu...

a samo da vam ukinu vize i omogućili ljudima malo da proputuju radikale bi sveli na ispod 5posto na narednim izborima...kad bi ljudi u Srbiji shvatili da je daleko bolje biti penzioner u EU, da je daleko bolje biti zaposlen u EU, da školstvo, zdrastvo i socijala puno više nudi...itd...

Jao nemoj molim te nemoj....sta cu ja da radim ako me ti stavis na ignore??:roll:

Ako ce ti pomoci da me stavis -----USTASE su ljudi iz 'rvatske------
 
KYO,ovi samo mrsomude:lol:...Raduju se tuđoj nesreći, a pritom svoj život ne znaju valjano da srede.

Ево их ВЕЛИЕ ДЕМОКРАТЕ, да одбране оно што је најсветије у човеку и укажу нам на грешке. А ниси се јављао када су ти исти Хрвати (овде не форуму, и против којих немам апсолутно ништа) нападали нас, односно Србију, како је оваква или онаква, ниси се тада јављао да их критикујеш како могу да се радују туђој несрећи, и дато није нормално, него сте се збили у прве редове и осули паљбу........
И онда у устима вам је само демократија, људска права, хуманизам, бла, бла, бла,....

О ТОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА, НА ТОМЕ СЕ РАДИ
 
Ево их ВЕЛИЕ ДЕМОКРАТЕ, да одбране оно што је најсветије у човеку и укажу нам на грешке. А ниси се јављао када су ти исти Хрвати (овде не форуму, и против којих немам апсолутно ништа) нападали нас, односно Србију, како је оваква или онаква, ниси се тада јављао да их критикујеш како могу да се радују туђој несрећи, и дато није нормално, него сте се збили у прве редове и осули паљбу........

navedi primer!

da sačekam?

ili opet mašta radi svašta:mrgreen:
 
Jao nemoj molim te nemoj....sta cu ja da radim ako me ti stavis na ignore??:roll:

Ako ce ti pomoci da me stavis -----USTASE su ljudi iz 'rvatske------
Jesi li siguran da su to - ljudi?
Ево их ВЕЛИЕ ДЕМОКРАТЕ, да одбране оно што је најсветије у човеку и укажу нам на грешке. А ниси се јављао када су ти исти Хрвати (овде не форуму, и против којих немам апсолутно ништа) нападали нас, односно Србију, како је оваква или онаква, ниси се тада јављао да их критикујеш како могу да се радују туђој несрећи, и дато није нормално, него сте се збили у прве редове и осули паљбу........
И онда у устима вам је само демократија, људска права, хуманизам, бла, бла, бла,....

О ТОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА, НА ТОМЕ СЕ РАДИ
Potpisujem
Nisam nešto primetio da NAS napadaju...
VAS ne napadaju, jer VI to ne doživljavate kao napade, obzirom da ste 'rvati koji žive u Srbiji, i svemu lošem što se dešava Srbiji se radujete kao VAŠI iz matice vam....lijepe vaše.
 

Back
Top