Narodni lekovi, sujeverja, običaji i slično

E bash je to steta.:(



I ja sam cula da je ta trava jako dobra , ali ne znam ni kako izgleda ni gde da je nadjem , ni gde da je kupim?

Nemoj mi baš verovati na reč... ja macinu travu kupujem u pet shopu, dobiješ seme sa još nečim, uglavnom to zalivaš i bukvalno za dan proklija, raste ko nezdravo... izgleda ko obična trava... Ako je to to... mada ja sumnjam :)
 
Negde sam vec procitao na forumu za lekovitu vodu sa izvora kod Kraljeva. Samo zelim da kazem da je moja svastika imala problema sa eserihijom koli i da je pila vodu sa tog izvora. Za 10 dana,rezultat je bio sterilan, a posto nije mogla da veruje da je sterilan, jer je imala 10 miliona, ponovila je rezulktate posle jos 7 dana. Definitivno joj je voda sa tog izvora Usce kod Kraljeva pomogla. Toliko od mene
 
Negde sam vec procitao na forumu za lekovitu vodu sa izvora kod Kraljeva. Samo zelim da kazem da je moja svastika imala problema sa eserihijom koli i da je pila vodu sa tog izvora. Za 10 dana,rezultat je bio sterilan, a posto nije mogla da veruje da je sterilan, jer je imala 10 miliona, ponovila je rezulktate posle jos 7 dana. Definitivno joj je voda sa tog izvora Usce kod Kraljeva pomogla. Toliko od mene

Od pre dve godine ta voda se moze naci i u prodavnicama, setio se covek i poceo da flashira! E sad, ne znam da li ima i dalje lekovita svojstva kada je tako flashirana. Uglavnom znam da mnogo ljudi koristi tu vodu!
Sto se tice narodnih lekova! Cuvarkucu sam koristio kao mali tj baka je koristila kad bih imao upalu uha. Ima dva nacina upotrebe cuvarkuce, jedan je vec opisan tj kad se koristi sveza cuvarkuca. Drugi nacin je sledeci: uberete nekoliko listova cuvarkuce, stavite ih u manju staklenu flasicu i to prelijete uljem ( da ne kazem zejtinom). Zatvorite flasicu ( mora se zatvoriti tako da ulje ne curi), zamesite testo kao za hleb i celu flasicu obavijete tim testom, debljine oko 1 cm. Takvo zamotano cudo ubacite u toplu rernu i ostavite da se to testo ispece. Ostavite da se to sve ohladi, sklonite hleb i onda tu tecnost iz flasice koristite kao kapi.
Jos jedan savet
Ukoliko ste se uboli na trn i trn je ostao u tkivu bas duboko onda se moze upotrebiti zecje salo za izvlacenje tog trna. Zagreje se komadic zecjeg sala i stavi se na mesto uboda i ostaviti tako da prenoci. Trn ce ujutru sigurno biti napolju. Kako i zasto ne znam al znam da sigurno radi! Zecje salo se moze koristiti od divljih zeceva, ne od ovih domacih utovljenih. :lol:
 
Da li smesh da koristish antibiotike u trudnoci za lecenje iste? Mene to brine jer se cesto patim s infekcijama , ali su jake i brusnica i uvin caj mi ne pomaze.Samo antibiotici.
Ne planiram josh da zatrudnim ali sam uvidela da bi mi infekcija mogla napraviti ozbiljan problem ako se desi u trudnoci.Pa se interesujem za neke preventive.

Sme da se pije penicilin i eritromicin - oni ne ostecuju plod;)
Medjutim,za urinarne infekcije treba obavezno dati urin i urinokulturu da se vidi koja je bakterije u pitanju,pa tek onda piti lek za istu.Kad ti urade biogram kod urinokulture pise ti lepo na koje je antibiotike ta bakterija rezistentna a na koje osetljiva.
Nisam sigurna da trudnice smeju da piju caj od brusnice.Dok sam cekala red za ultrazvuk, trudnica koja je sedela do mene je patila od eserihije i popila hiljadu i jedan antibiotik.Ginekolog joj je izricito rekao da ne pije caj od brusnice i caj od persuna koji je odlican za infekcije urinarnog trakta. Valjda persun smanjuje nivo kalijuma u organizmu. To ce bolje od mene znati lekari,pa nek oni kazu jer to tacno ili ne.
Inace za urinarne infekcije je dobro piti caj od peteljke od tresanja,nevena,svila od kukuruza,persun,brusnica...
A majka mara za te grozne infekcije je Nofocin - jeste da je tezak za stomak,ali ubija bakcile na mrtvo :lol::lol::lol:
 
Cula sam da je za kasalj dobro popiti gusciju mast ujutro i uvece
to moja drugarica daje svojoj bebi kad se razboli i kaze ocisti je od sekreta caskom - ja se nebi usudila,
Mada dolazile su zene kod moje bake da traze tu mast kad su im deca bila bolesna.Ja sam bila mnogo mala i ne secam se vise sta su s njom radili. Neki stavljaju i u nos bbbbbrrrr,ja vec nisam za takve egzibicije8)
 
Evolinka ka tekstu iz 24 sata: http://www.24sata.co.yu/specijal.php?id=24769
Ispade da je kamilica slab lek, a nana srednji.

Da bi nana (menta) bila delotvorna, treba 2 pune supene kašike sušenog lista nane preliti sa 1/2 litre provrele vode, i ostaviti da odstoji 30 min., inače je bez nekog efekta, osim što olakšava verenje hrane koja nadima. Ne sme se sladiti. Isprobano deluje za sve stomačne tegobe (ako je infekcija salmonelom i sl., onda ne, nego samo olakšava stanje) tipa "pokvaren stomak", dijareja, mučnina, povraćanje. Olakšava stanje kod problema sa lučenjem žuči (ne može da otkloni kamen), i otklanja mučninu kod napada migrene, kao i kod stomačnog gripa.
Cvet zove je veoma delotvoran kada se treba preznojiti. Preliti vrelom vodom, ostaviti da stoji 20-30 min. i piti, može zaslađeno.
Koren belog sleza se prelije hladnom vodom i ostavi 7-8 sati, pa se koristi za iskašljavanje i čišćenje zapušenog nosa kod baš malih beba (oko 2-3 meseca), kada izgledaju kao da imaju kijavicu, a u stvari im se čiste disajni organi od zaostale sluzi - to će vam i pedijatar preporučiti.
Kada za iskašljavanje ne pomaže ništa, treba crni luk oljuštiti samo od one spoljnje ljuske, (ostaviti u preostaloj ljusci) pa skuvati šerbet (šećer upržen da bude malo tamniji od meda, crvenkasto smeđ, pa preliti vodom) i u njemu skuvati onaj luk, Odvratnog je mirisa, pa treba nacediti limuna. Količina šečera nije strogo propisana, ali na šolju vode, nije loše da to bude 2 supene kašike.
Protiv dečjih glista, presno seme golice, što više to bolje, svakodnevno, do nestanka istih.
Ovo su delotvorna i bezopasna pomoćna sredstva, naročito zgodna kada nemamo pri ruci odgovarajući lek, ili kada je neko na neki lek alergičan.
 
Možda su i stajale :) Ukus im je kao šipurak, otprilike.. Ne znam da li si pila sa šećerom ili medom, ali ako nisi, onda je sigurno grozno..

Ja kupila 100 gr sušenih brusnica, onako, da probam, i pojela iz cuga sve, mnogo su ukusne! Više ne kupujem, jer ne mogu da se zaustavim dok sve ne pojedem, a sušeno voće je ipak previše kalorično i jede se u manim količinama.
 
a sećam se kako nas je mama još ‚‚mučila‚‚..dok nismo operisale krajnike, malo malo, pa angina..bronhitisi t slična čuda..a ona skuva opnu od starog crnog luka (istu onu u kojoj se farbaju jaja)
doda med i natera nas da popijemo!

ne probah ništa gadnije u životu!

gorkoooooooo!!! a što više meda dodaš to mu je ukus odvratniji!!

jedva sam čekala da nas odvede kod lekara da nam prepiše ‚‚medicinu‚‚ - u to vreme, sirup na bazi antibiotika sa ukusom čokolade!!! njam!

Med treba stavljati u topao čaj (od bilo čega, prema potrebi, a ne u vruć, jer inače gubi svojstva u velikoj meri) - i ne menja ukus i miris.
 
Npr. kad imaš proliv ... naprviš smesu od 1 kašičice crne kafe i dodaš čašicu rakije .. smućkaš ... i popiješ .... prestaje u roku od odmah ....

Npr. za bol jajnika ... dovoljna je obloga od belog vina, a za bol u grlu - obloga od komove rakije.

to sa kafom sam licno isprobala i deluje - al bez rakije,fuj, ne volim je
sto se tice obloga od belog vina - meni je moj ginekolog rekla da to nikako ne radim jer mogu s tim da napravim jos goru upalu nego sto imam(to je bilo bas poodavno ali se secam dobro njenih reci).Bolje je malo zgrejati,sipati vrelu vodu u flasu,uviti u peskir i malo zagrejati - to je za one koji nemaju termofor;).
 

Back
Top