Zlatni presek

la la la:
Sta mislis o vrednosti broja Phi, jel ima tu nekih zakonitosti?
simpaticna tema jedna moja drugarica radi neki naucni rad o broju Pi i prosto je neverovatno koliko ima informacija od istorijata do najneobicnijh anegdota u vezi doticnog :lol: ,takodje znam da se jedno 3 dana mucila da zapamti odredjen broj decimala i nije isputila papir dok nije naucila i u bilo koje doba dana i noci je mogla da ih ponovi bez greske
 
Кулиража:
la la la:
Sta mislis o vrednosti broja Phi, jel ima tu nekih zakonitosti?

Zvanicno zaokruzen na 35 decimala ne znam sta jos ima u vezi njega sto zadaje probleme osim preciznog merenja

Kako to mislis ZVANICNO zaokruzen na 35 decimala????
Mozda negde na pocetku 17 veka danas se stiglo do 6,442,450,938 decimale......
Kuku ti bi stvarno mogao da se bacis na tehnicke nauke :wink:
 
Pi je transcendentan broj, znaci postoje neke zakonitosti al su malko komplikovane za objasnjavanje (a tek za pisanje na ovom forumu :wink: )
BTW to je i glavni razlog sto kad neko tvrdi da je resio problem kvadrature kruga moz odmah da mu kazes "Gresis sinko, silno gresis" (inace pomenuti problem je odavno resen :wink: )

Koga interesuje transcendentni su jos i brojevi: e, sin 1, ln 2, e^Pi, ln 3/ln 2, 2 na koren iz dva ...........
 
Anonymous:
Кулиража:
la la la:
Sta mislis o vrednosti broja Phi, jel ima tu nekih zakonitosti?

Zvanicno zaokruzen na 35 decimala ne znam sta jos ima u vezi njega sto zadaje probleme osim preciznog merenja

Kako to mislis ZVANICNO zaokruzen na 35 decimala????
Mozda negde na pocetku 17 veka danas se stiglo do 6,442,450,938 decimale......
Kuku ti bi stvarno mogao da se bacis na tehnicke nauke :wink:
e stvano nisam ni videla taj biser za 35 decimala
 
ako nekoga zanimaju transcendentni i algebarski brojevi, sigurno da ce mu se ta prica razjasniti galoaovom teorijom grupa.
pogledati npr. gojko kalajdzic algebra.
pozdrav
 
Anonymous:
Кулиража:
la la la:
Sta mislis o vrednosti broja Phi, jel ima tu nekih zakonitosti?

Zvanicno zaokruzen na 35 decimala ne znam sta jos ima u vezi njega sto zadaje probleme osim preciznog merenja

Kako to mislis ZVANICNO zaokruzen na 35 decimala????
Mozda negde na pocetku 17 veka danas se stiglo do 6,442,450,938 decimale......
Kuku ti bi stvarno mogao da se bacis na tehnicke nauke :wink:

Nisam rekao da PI ima 35 decimala, vec da se zvanicno racuna kao da ima 35 decimala.

Reci mi kad racunes nesto u vezi broja PI da li ces pisati 3.14159xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx decimala ili ces jednostavno staviti 3.14 ili u extremnim situacijama dodati jos jednu ili dve decimale?
 
Ja sam cuo da su neki naucnici racunali decimale broja pi i da se na par mesta pojavilo svih deset cifara redom, ali su rekli da ako se uzme koliko decimala ima postoji velika verovatnoca da se tako nesto dogodi. I nije bas bitno ali eto sta ja znam o pi :D
 

Back
Top