Akcije tokom proleca

Patrola_sa_Tise

Početnik
Poruka
36
Picture%20039.jpg

SPALJIVANJE MREŽA
STARA TISA 15.10.2006
 
Tako je majstore ... samo napred ..., e a jel se nekad neko setio da umesto sto spaljuje mrezu da raspise recimo javnu licitaciju za alase ??? Mislim Alasi su ljudi koji zive od toga i hvatanja ribe mrezom, pa zasto onda umesto sto spale te mreze ne bi udruzenje na cijem se terenu navataju razni neovlasceni mrezarosi nebi uzelo koji dinar ako proda njima i na taj nacin napravilo bilo kakvo ali opet neko poribljavanje svog jezera koje ima pod svoje ili neke reke ...

Jel to moze da se izvede ?
 
Nažalost Nitro to bi bio lep prihod finansija našem udruženju ali mreže iz kojih naši čuvari izvade ribu nisu za dalju upotrebu, jer mi nemamo vremena u noći da vadimo ribu a da ne oštetimo mrežu.Moramo u što bržem roku ribu da vratimo u vodu da bi mogla preživeti a to vodi cepanju mreže.
 
TROVALI GLODARE - OTROVALI DIVLJAČ


Prolećni radovi na vojvođanskim njivama već uzimaju svoj, nažalost, crni danak.
U potesu atara zvanog "Patrijaršija", iza "fazanerije" lovačkog društva "Novi Sad", desilo se, do sada, nezapamćeno trovanje divljači.
Lovočuvari i lovci pronašli su čak 12 uginulih srndaća, šest srna, 26 zečeva i jednog jazavca. Prema rečima Živorada Brzaka, potpredsednika Lovačkog saveza Vojvodine i predsednika Društva, utvrđeno je da su radnici Zemljoradničke zadruge u Kovilju krivi za ovaj pomor divljači koji se dogodio zbog nestručnog trovanja glodara.





- Radnici zemljoradničke zadruge u Kovilju su trovanje glodara započeli na parceli površine od 160 hektara tako što su otrovne mamke stavljali pored, a ne u rupe glodara, kao i na poljske puteve u vidu gomilica na svakih nekoliko metara. Analizom uginulih životinja utvrđeno je da su stradale zbog trovanja. Uspostavljena je puna saradnja sa ekolozima jer se pretpostavlja da je pomor divljači daleko veći. Neverovatan je podatak da na tom terenu više nema ptica. Sada intenzivno tragamo i za jednim beloglavim orlom, ali se pribojavamo, ako se hranio leševima otrovanih životinja, da je i on uginuo - naglasio je Brzak.

Lovci se opravdano pribojavaju da može doći do još većeg pomora ako se poveća vodostaj Dunava, jer će tada životinje biti prinuđene da napuste forland i upute se baš na parcelu koja je tretirana otrovima protiv glodara.
Takođe, treba napomenuti da je prošlogodišnjim brojanjem divljači utvrđeno da je na ovom terenu, na 100 hektara bilo između 50 i 60 grla srneće divljači što govori o opravdanoj bojazni da je broj uginule srneće divljači tek manji deo one koja je stradala.
 
To se nije samo sada desavalo,nego ko zna koliko puta se tako nesto dogodilo.
Nije samo rec o deratizaciji koja se ne propisno odrzavala na poljima,pri cemu je populacija srnece i ostale divljaci smanjena,vec i tokom zetve na poljoprivrednim masinama se ne stavljaju plasilce koje bi upozorile divljac da se na vreme izvuce i ne zavrsi tragicno.Od prosle godine stupio je zakon o obaveznom koriscenju plasilica,a o izvodjenju deratizacije i koriscenje prekomernih insekticida jos nije resena da se po pravilu i zakonu izvodi.
 
Uh, bre to se desava stalno, samo sto niko nije prijavljivao i pisao o tome...Po Vojvodini posebno, namnozili se glodari ....unistise sve, pitam se zasto???:shock:
Otkud toliki glodari, gde su "velike stetocine", dlakave i pernate koje se njima hrane?
Nas seljak misli da sto vise stavi insekticida ili nekog drugog sranja i sipa po njivi, to bolje, i nikako da nauce da se to i za njihovo dobro radi po propisu i po tacno utvrdjenim razmerama koje proizvodjaci napisu itd..., pa razna paljenja strnjika, pa svashta se radi.

Za plasilice, to je zakonska obavez odaaavno ali je niko ne postuje niti se kazanjvaju ili bar opominju oni koji ne koriste plasilice.
Licno sam bio prisutan it o ne prvi put, kad je jedan koji je dosao da kosi livadu kasno popodne, posekao lane.:shock:
Dok sam dotrcao do mesta gde sam znao da je taj sto kosi, jer sam cuo lane kako kuka, taj majmun je vec sisao sa traktora i onako ubogaljeno (isekao mu je obe prednje noge) ga je uzeo i poneo da baci u potok nize livade. Srna je dosla na nekoliko metara i dozivala ga, cela suma je zamukla, nijedna ptica se nije cula, jezivo je bilo....pregledao sam maloga i zgrozio sam se. Bilo mi mnogo zao bambike, odneo sam ga do najblizeg veta znao sam da mu nema spasa i da ne moze da zivi bez dve noge a nisam mogao da ga ostavim da skapava .:(

Puno fazanskih koka nastrada tako, gnezda pokose, puno svih mladunca strada od te vrste nebrige, ostale vrste stradanja divljaci, gazenje kolima itd..., da ne pominjem.

P.S. sta mi prebrojavamo koji moj i koliko je to tacno, stalno se pitam?
 
Naseljavali smo loviste fasanskom divljaci.Pustili smo maticno jato.
A sto se tice pasa i macaka lutalica,e to je vec zabrinjavajuce,o tome bi trebali da se postaraju i druge ORGANIZACIJE,a ne samo da prave zakone i da zabrane da se njihov broj smanji.
 
Znas druze, ja vec vise puta pokusavao da kontaktiram te druge org. oni resenje nemaju niti imaju pojma sta se desava van grada niti znaju kakve stete prave psi i macke lutalice i sta se desava kad copor pasa potera srnu, tako da ne racunaj mnogo na njih....nego da vdimo sta da se RADI, od price nema vajde.
Vec stizu i tek ce da stizu razni mladunci a pasa vise nego ikad.
 
Lično sam bio prisutan kada je jedan lovočuvar ubio lutalicu, a mogu ti reći da u njegovom lovištu sam video i srnu i svinju, i mnogo fazana i zečeva a nijednu više lutalicu. Mislim da je taj "staromodan" i "nehuman" način najdelotvorniji. Ja imam psa ali se i brinem o njemu, a ona priča- odvezao je psa i pustio ga negde zato što nema za hranu, ma pusti to, ako je imao do tada kako nema za dalje, nego samo lenjost za obavezu koju je sam tražio.Ja sam i za to da se svaki pas koji je u vlasništvu obavezno čipuje, pa da ako ga negde baci da mu se donese kući i naplati i kazna i troškovi za onog ko ga je našao za onog ko ga je doneo. Tim čipovanjem će se odmah i smanjiti "bacanje" pasa. A sve ono što nije obeleženo da se ili uhvati pa proveri ili ukloni.
 
Da pitaj ove iz ORKE!:mrgreen:

Ma kakva bre Orka?
200 metara od naselja , SLOBODNO , ukoliko ugrozavaju divljac....bez razmisljanja. Macke yakodje.

Ukoliko ugrozavaju stocare i stoku, lovci s tim nikakve veze nemaju niti su duzni da cuvaju stada po zakonu od pasa lutalica.
Od druge divljaci da, ali se mora utvrditi tacno o cemu se radi da ne bude psi lutalice potamanili ovce a lovci potamanili vukove bez ikakve potrebe i stalno na tapetu i na prozivci!
 

Back
Top