Lov na srndaca

Najvise hvaljen je kalibar 243 W, ali vidim da kupujes 8x57.Ako hoces jedan karabin za srndaca i za svinje, onda 8x57. Kod vojnih i policijskih penzionera M48- remontovani u lovacke karabine 8x57 mogu da se nadju i za 100 evra.
 
Juce sam iso auto putem prema krusevcu na samom ulasku u Veliku planu i sa jedne i sa druge strane auto puta izbrojao sam 31 grlo srnece divljaci.Pos,matrao sam 20muinuta i naiso voz oni se rastrkali.
 
Za ovaj kalibar postoje oprecna misljenja.Imao sam priliku da mi jedan lovac kaze ,, Prodaj to sto pre,, dok mi jedan stari lovac koji lovi sa 8x57 oko 30 godina, kaze ,, Sve te balistike sto ti uporedjujes, to ti je teorija , a ovo je praksa(pokazujuci na svoj 8x57), i ni jedna svinja mi nije odnela pogodak daleko,, Lovi uvek sa teskim zrnom i karabin je upucan na 200 m.(podrazumeva se sa optikom).
 
Pozdarv svima,nema nekog pravila kod izbora kalibra za lov srndaca.Verovatno je istina da je idealan 243win, ali sta raditi ako u lovu na srndaca izleti divlja svinja?To je problem kod mene,vrlo cest.30-06 je idealan za te uslove.
 
30-06 od viška glava ne boli, neće ga odneti sa mesta nastrela tj. pašće u vatri. Po meni je to humanije nego da ga pogodim sa 243 pa da ga jurim okolo. Možda ja i nisam dobar strelac ali mi je bar sigurnije, a i daleko humanije. Pusti priče za onog što ga je pogodio u trepavicu!:wink:
 
Pozdarv svima,nema nekog pravila kod izbora kalibra za lov srndaca.Verovatno je istina da je idealan 243win, ali sta raditi ako u lovu na srndaca izleti divlja svinja?To je problem kod mene,vrlo cest.30-06 je idealan za te uslove.

pa valjda kad ides na srndaca, ne obracas paznju na veprove....;) ili obrnuto...
 
Pozdrav svim lovica.
Blizi se pocetak lova na srndaca,kakva su stanja u vasim lovistima,koji kalibar najcesce koristite za odstrel...

Dobar pogled.

krajem aprila vecini mladih grla su rogovi jos u bastu....ili su tek poceli da je struzu.
Stanje kod mene je vrlo lose, krivolov jedino cveta, divljaci uopste je sve manje, pasa lutalica ko nikad, zecice su sve potamanili a pre neki dan javio se jedan kolega i kaze da je nasao jos jednu, svezu, bacenu kozu i drob od srne....problema i nebrige napretek..
O kalibru .....sve ste vec rekli
 
Eh,tako ti je to.Krivolov aje bilo i bice ga.A sto se tice pasa lutalica,svakim danom sve vise i vise problema.Posto idem u skolu i redovno putujem,pored puteva,po atarima na sve strane lutalice.Dok je trajala sezona na fazane u nekim delovima atara umesto fazana u trskama i sumicama isteravali smo lutalice.
 
Da ali trebalo bi da znas da kad pocinje sezona lova na srndaca istovremeno pocinje lov i veprova, e sad neznam kakva je situacija u vasim lovistima sa divljaci ali kod mene je to sasvi m normalno.Sto se krivolova tice kod mene su uveli jednu pozitivnu stvar,da onaj ko otkrije krivolov dobija sav novac od koji se naplati.Znate li kolika je cena za jednog srndaca?
 
kod mene ide trecina ko drukne.Sad mi nije nosto jasno krivicno delo je kad je steta preko 200000din,a srndac u krivolovu ubijen je 200000 zakon kaze da za svako krivicno delo ide oduzimanje oruzija.Dali uzimaju pusku ili ne?
 
kod mene ide trecina ko drukne.Sad mi nije nosto jasno krivicno delo je kad je steta preko 200000din,a srndac u krivolovu ubijen je 200000 zakon kaze da za svako krivicno delo ide oduzimanje oruzija.Dali uzimaju pusku ili ne?

Ma bre oduzimaju oružije i ako se pobiješ u kafani, a ne ako ubiješ srndaća u krivolovu, uzimaju ti oružije kojim si uhvaćen u krivolovu. A ja se slažem sa tim, mada to obično puca po ledjima sirotinje, a oni kojima to treba uraditi njima radi veza,tata,ujak,stric...
 
kod mene ide trecina ko drukne.Sad mi nije nosto jasno krivicno delo je kad je steta preko 200000din,a srndac u krivolovu ubijen je 200000 zakon kaze da za svako krivicno delo ide oduzimanje oruzija.Dali uzimaju pusku ili ne?

Pravilnikom utvrdjen iznos za divljac ulovljenu u krivlovu:
za srndaca u zavisnosti od poena je od 30.000 - 300.000din
za srndaca bez rogovlja ili sa rogovljem u bastu je 100.000.
za srnu 30.000din

Odhovara se krivicno u svakom od slucajeva a oruzje i sve korisceno u krivolovu oduzima se ili trajno ili do konacne odluke suda. Puska sasvim sigurno odlazi i sa njom dozvola za oruzje. Pa gledaj sta ces? Lovnu kartu ukoliko si negde clan, takodje gubis bar na 5 godina.
Ukoliko si imalac oruzja mogu ti ga oduzeti i ako pravis problem u ulici ili te neko prijavi da se pobijes na javnom mestu itd...porodicne svadje i ostale gluposti.

P.S. gaco, brate znam da se u isto vreme love i veprovi....ali to je po meni sasvim drugacija vrsta lova od lova na srndace, drugacija divljac, svaki lov je gusht za sebe i zato ono rekoh.;)
 
Eh,tako ti je to.Krivolov aje bilo i bice ga.A sto se tice pasa lutalica,svakim danom sve vise i vise problema.Posto idem u skolu i redovno putujem,pored puteva,po atarima na sve strane lutalice.Dok je trajala sezona na fazane u nekim delovima atara umesto fazana u trskama i sumicama isteravali smo lutalice.

Na stanistima divljaci kod nas zive psi i macke lutalice, i svi se zale i imaju problem.:evil:
Pasa ima raznih, ima i lepih lovackih i za neverovati mi je da je te pse neko namerno sibnuo napolje.:shock:

Problem je u tome sto je krivolov na svu divljac zastupljeniji od planiranog lova, trebalo bi ga bar drasticno smanjiti i nije lose uvesti stimulaciju za druk ili neki drugi vid nagrade.
Kod nas je ovo samo za ovu sezonu, ne znam vise koja po redu nadjena koza srne, obaska sto nije nadjeno, srneca divljac nikako da se zapati i oporavi.:evil:
Zveknuti srnu pred lanjenje, dupla steta za loviste, stvarno mi se gade takvi likovi .......
 
A sta mislite koliko tek stetu nanose nase uprave i lovocuvarske slizbe !? I ko ce njih da uhvati na delu??
Evo, u mom mestu su skoro ubacili fazansku divljac ( jedan fazan i dve koke po lovcu), o kolicini da ne govorimo ali postoji sumnja da su ubacene koke vec iznosene, to jest ociscena neka fazanerija i opran novac!
E sad, kako nas oni vode i koliko smo mi aktivni da to sprecimo, divljaci ce biti sve manje!
 

Back
Top