Moj pribor za pecanje....

Devilman,vidim imamo slican/isti model stapa,taj Colmic Extreme koji imas je neki srodnik mog Cordobe,i on ima miksovan vrh i mislim da je negde slicne i tezine,pise valjda na blanku ali me mrzi da idem sad da ga trazim,dobri su to stapovi,ali nisu bas za neke vece ribe,recimo Bob Nudd ih preporucuje samo za ribe do oko pola kila (jedne funte po njegovom) jer preko toga miksovan vrh ne radi dobar posao pa je bolji onaj sa supljim normalnim ili sa supljim u koji je ubacen elastik (da,ne koriste se samo za stek stapove,mogu i na teleskope)!!
Pozdrav 8)
 
Nijedan štap koji nema miksovan vrh nije dobar za belu ribu zbog spadanja iste sa udice. Kod šteka je slično kad stavite isuviše debeo elastik ili je elastik pretvrdo našpanovan. Hvatanje komada većih od pola kile takođe traži miksovan vrh zbog amortizovanja begova ribe, manje šanse da se riba obuši i spadne, kao i sprečavanja pucanja strune. Jedino je podizanje ribe iz vode problem ako nemate meredov sa dugačkom drškom. Ako želite da budete smešni na vodi stavite elastik u vaš teleskop i pecajte. Kad vam na štap dođe mrena od kilo ima toliko da izvuče elastik da nećete moći da je prihvatite.Kod štekova najlon je u dužini samo top seta, a kod teleskopa direktaša on je isti ili neznatno kraći od štapa pa kad još kroz vrh provučete elastik eto smeha na vodi-probajte vrlo je zabavno za gledanje.
 
Sto se tice tog mixovanog vrha ja sam na Knicu vadio na njega Deverike oko 1 kg,tako da prema tome nema problema.Taj stap mi je poklonio ujak,za moj 14 rodjendan.Ja mislim da su Colmic stapovi najbolji po proizvodnji,ali su zato dosta skupi.A ako pecas Krupniju ribu,onda uzmes bolonjes 4-5m.pozz.BISTRO
 
Danas sam kupio YUM varalice, tačnije tvistere, koji su usoljeni, od 4", i Storm Rattle Grub od 4", u kojima se nalazi traka, koja omogućava tvisteru da što više šljšti u vodi. Nikada nisam pecao sa ovim tvisterima, dali je neko imao iskustva i rezultate. Ja tek mogu da vam kažem tek za dve nedelje, utiske i rezultate.
Jesenas je drug za dan imao jednog od 3kg, 3.5kg, 4.5 kg smuđa, na YUM-ovim i on mi ih je preporučio.
 
Zavisi za koju ribu i pod kojim uslovima. Hvatao sam štuku jednom na gumenjake, tad nije htela gvožđe, ali uglavnom spineri imaju prednost. Za smuđa je guma zakon, a vobleri su priča za sebe. Ako je cena u pitanju, najjeftinija je šargarepa, a ubica je za štuku!
 
Mozda cu biti malo nepristojan ali zbog opsteg dobra i nasih zivaca i ovog dela foruma,jel se slazete da ubacimo jednu malu peticiju sa prostim pitanjem da li glasate ZA ili PROTIV BANOVANJA idiota koji SVAKU,ali bas SVAKU temu moraju da zagadjuju nekim glupostima,da lece svoje komplekse,pisu svoje mastarije o masakriranju ribe zato sto je mozda tatica bio malo grub sa njegovom guzom kad je bio mali pa je sad ljut na ljude ali nema muda da nista uradi ljudima nego bi radije bespomocnim zivotinjama kao sto su ribe!?
Ne mora to ni da bude u novoj temi samo za to glasanje,ja cu je postaviti a Dr. Nitro ako misli da je nedozvoljeno nek obrise,moze i ovako cisto uz razgovor o trenutnoj temi svako da doda svoje misljenje,ako je otpisan kokanseljak sto ne bi i ostali njemu slicni koji misle da su nesto ako SAMO o krivolovu pisu ljudima koji vole prirodu,ribolov,vodu... em je cist spam jer oni SAMO o tome pisu,em neki ljudi shvataju to ozbiljno,pa se ili nerviraju ili pozele da su KAO ONI,zar to hocemo,da stvaramo uzore od takvih!?
Pozdrav 8)
 
He,he,znam to,bio je skoro na Pinku bas taj deo,a ako si na mene mislio ne uzbudjavam se nesto narocito,znam da samo *****ju i da bi rado bucnuo nekog od njih kad bih ga zatekao kraj vode,cisto mi estetski smeta da medju svim ovim lepim postovima vidjam ovakve gluposti o grabuljanju,trovanju i ko zna kakvom jos masakriranju ribe,mnogima to vise smeta nego meni pa je vreme da se udruzimo protiv takvih!!
Pozdrav 8)
 
Lomnice u pravu si. Fenomenalan je osecaj kada sam video tamiskog dedicu, kao sticom bije u glavu dva nakurcena mangupa sa akomulatorom u camcu. Jeste da sam se smejao, ali mi je bilo jako drago. Doslo mi je da uzmem i ja drugu sticu, pa da pripomognem, ali ih je deda od 65 god odvalio od batina. Tako treba sa zlikovcima.
 
Лично сам присуствовао случају на Перућцу, пре десетак година. . Мангупи из Београда, ћелави, истетовирани у криволову против ренџера који чувају језеро , кањон, и тд. Боже мили како су их одвалили. Ови разбојници тели и оружје да поваде, а ренџери били бржи, ( а очигледни ратно искусни) . После су их тако уср..ни од батина , одвели у станицу милиције у Бајиној Башти. Биле су опште овације на језеру. Лично сам био одушевљен. Све се може кад се хоће, зар не.:D
 
Jel ti to ides na sajam sredinom nedelje,treba da je u sredu otvaranje?Mozda odem i ja,eto nam prilike da se i licno upoznamo,a ako odem to ce najverovatnije biti na otvaranju,jer je sajam izlozbeno-prodajnog tipa pa ako cekam vikend necu imati sta da vidim?
Inace Lineaffe treba da uvozi Blinker co. iz Nisa,mozda imaju svoj sajt,proveri ti to speed_serb,a ako ga nema lako ces naci broj preko 018988 pa ih pitaj sta te zanima!?
Pozdrav 8)
 
Evo da dodam da sam postao vlasnik jedne fine platforme iliti takmicarske stolice,kako je ko zove,u pitanju je Milo platforma sa svim mogucim i nemogucim dodacima,model od pre neku godinu ali kad je vec cela od aluminijuma (iskusniji su mi savetovali da izbegavam ove plasticne sa samo nogicama od metala) i jos kad je bila upola cene nove,ili i manje od pola ako gledamo ove bolje modele,onda mogu biti zadovoljan jer za moje trenutne potrebe i finansije je odlicna!!
Pozdrav 8)
 
Ko nije koristio YUMB silikonce za lov smuđa, preporučujem. Sada sam bio nedelju dana na pecanju i dobri su, uzima smuđ i to agresivno.
Video sam varalice, tačnije vobler " Gaga " za soma, čovek radi po narudzbini, dobiješ voblera u lakiranoj drvenoj kutijici, kao penkalo upakovan, vrhunska izrada, odlična lovnost, ali 50 eura po komadu.:D
 
A zasto ti je toliko bitna marka,zar nije bitnije da kupis stap i masinicu koji ce ti koristiti sto bolje za odredjenu varijantu ribolova nego da uzmes nesto sto veze sa tim nema samo zato sto ima da se kupi (kao sto sam recimo vidjao da ljudi koriste varalicarce za feeder ribolov,prejake stapove za pecanje sitne bele ribe...),odluci prvo sta bi da pecas i kojim nacinom ribolova pa ces dobiti predlog,evo ti mala pomoc!
1.Match - Mec stap od 3,9-4,2,retko preko toga jer se ipak kraci stap lakse kontrolise posebno pri prihvatanju ribe,a ako ne pecas na ekstremnim daljinama nije ti potreban ekstra dug,najcesce ces ga koristiti do daljine od 40-50m,za belu ribu naravno ali dodje ponekad i saran!Masinica sa sto brzim prenosom,od 6:1 pa navise,pozeljno da ima bar 2 plitke spulne kapaciteta do 100m - 0,20mm,na vise jer se koriste tanki najloni,a najlon obavezno da bude tonuci!!
2.Bolognese - Za ovo ti treba bolonjez,najcesce od 5m sem ako ne pecas na nekoj velikoj vodi (najcesce reci ali koriste ga ljudi i za duboka jezera) koja uz to nije previse obrasla uz obalu,onda mozes bez problema da pecas i na duzi stap,imas ih od 6,7 pa i 8m!Masinica NE kao sto vecina ljudi koje znam bira"sto manja i laksa to bolje",vec odaberi neku manju ALI sa dovoljno tezine da ti doprinese sto boljem balansu stapa,to je mnogo vaznije od toga da li si kupio masinicu od 200 ili 300gr,a kapacitet recimo da bude 100m - 0,18mm klasicnog najlona!
3.Varalicarenje - Tu vec ima dosta da se pise,zavisno od toga sta bi pecao odabraces varalicarac odredjene duzine i tezine bacanja,pozeljno da je brze (Fast,ili A) ili eventualno B akcije zbog preciznog zabacivanja,duzinu biraj po vodi na kojoj pecas,kracu za obraslu i malu vodu,recimo ako pecas pastrmku,klena i ostalo na manjoj recici sasvim je dovoljan 2,4m stap tb 10-30gr,masinica kapaciteta 100m - 0,18mm,najlon stavis recimo taj i tog kapaciteta,za stuku vec ides na jaci stap recimo tb 20-60gr i masinicu kapaciteta 100 - 0,30mm,najlon opet najcesce stavljas onaj za koji je naveden kapacitet 100m sem u slucajevima kad ce ti trebati vise najlona,ako pecas na vecoj vodi ili jace i borbenije ribe tipa som,saran,amur... onda ni 200m najlona na spulni nije losa ideja!
4.Carp - Posto je ovo poseban deo ribolova koji nema previse srodnosti sa ostalima,izuzev sa pecanjem na dubinku,moracu ovako posebno da ti dam savet,jer recimo retko gde jos koriste parabolike (stapove koji su dobili naziv po svojoj parabolicnoj akciji,znaci da rade od vrha do rukohvata) za druge nacine ribolova,duzine su obicno 3,6 - 3,9m i pozeljno dvodelci ili trodelci,izbegavaj teleskope ako mozes,tb se daje u librama a jedna libra je 45 grama otprilike pa imas stapove od 2-4lb,naravno najcesce korisceni su oni od oko 3lb!Masinice treba da poseduju baitrunner,sistem koji omogucava saranu i amuru da kad uzmu mamac nesmetano krenu sa njim u ustima i nakon sto predju odredjenu razdaljinu ukljuci se kocnica koja onda stopovanjem strune kaci udicu za riblja usta,a kapacitet je najcesce 200m - 0,35mm,sa ponekim izuzetkom ali ovo su najcesce,najlon naravno kao sto sam rekao sto duzi to bolje,ne ispod 150m!
5.Feeder - Ovo je modernija varijanta ribolova na dubinku,slicno kao to ali ipak bolje i efikasnije jer se koriste posebni stapovi koji imaju jake ali osetljive vrhove,da lako zabace hranilice ali i da osete i sitne ugrize ribe,i tih vrhova imaju vise a duzine su obicno 3,6-3,9m,ima o njima dosta jos da se kaze ali drugi put!Masinice su iste kao one za match ribolov,samo se koriste malo deblji najloni nego za match pa zato ako imas 3 spulne na match masinici mozes na dve da namotas tanju strunu za mec ribolov (recimo 0,14-0,15mm i 0,18mm) a na trecu da stavis 0,20mm+ strunu za hranilicu,da ustedis na priboru ako bi da probas i pecanje ne mec i na feeder,a to sad vise i nije neki problem jer sam vidjao stapove sa 3 vrha od kojih je jedan klasican mec vrh a dva su feeder vrhovi pa imas stap za obe vrste ribolova a masinice se ionako koriste iste!
Ovo je samo ukratko objasnjenje onoga sto bi trebalo,za najcesce varijante ribolova,da znas AKO vec neznas,ja sam pretpostavio da neznas na osnovu nacina na koji si postavio pitanje a ako nisam u pravu izvinjavam se,nek stoji ovo onda za druge koji bi da pocnu da se bave ovim sportom,naravno samo kao uopstena preporuka,preciznije detalje mogu dati za odredjenu vrstu voda na kojima ce se pecati (recimo na velikoj reci bolonjez od 5m,koji je najcesci na ostalim rekama,je prekratak pa je obavezan duzi,na primer,ima jos mesta za"stelovanje"mog objasnjenja)!
Pozdrav 8)
 

Back
Top