Zmaj od Jastrepca – ljubavnik kneginje Milece

ljuba miljkovic

Ističe se
Poruka
2.221
"Car-Lazare, Srpska kruno zlatna!
"Kad me pitaš, pravo ću ti kazat':
"Svašta dosta u dvoru našemu,
"Nego ima godinica dana
"Kako je se zmaje navadio,
"Navadio zmaje od Jastrepca,
"Te dolazi na bijelu kulu,
"Te me ljubi na bijeloj kuli."

(Carica Milica i zmaj od Jastrepca)

Da li je postojao neki velikaš čiji su dvorovi bili na Jastrepcu ili bližoj okolini u XIV veku?
 
Pa, neki trag ima...

Jastrebac je planina koja se nalazi u južnom delu Srbije, na prostoru između Niša, Aleksinca, Kruševca, Blaca i Prokuplja. Sastoji se od dva masiva, Velikog i Malog Jastrebca. Spada u rodopske planine. Od Kopaonika je odvojen Jankovom klisurom na reci Blatašnici. Najviši vrhovi su Velika Đulica (1492 m), Pogled (1481 m), Zmajevac (1.313 m) i Bela stena (1.257 m) koji predstavljaju prirodnu granicu između Toplice i Pomoravlja.

E, sad je pitanje da li je Zmaj od Jastrepca u fikciji narodnog pesnika ime nastalo od Zmajevca, ili je vrh Zmajevac trag koji svedoči o postojanju Zmaja od Jastrepca?
 
То све није логично, али могуће. Онда би се могло претпоставии да је она старија него се до сада сматрало, и логичније би се уклопило у теорију да Мара није Лазарева кћер, него да му је Милица довела. Оно ми није логично да између Маре и Стевана има 22 године размака, јер је Ђурађ 2 године старији од свог ујака. Али онда то није прељуба, него преудаја или нешто друго.
 
Pa, neki trag ima...

Jastrebac je planina koja se nalazi u južnom delu Srbije, na prostoru između Niša, Aleksinca, Kruševca, Blaca i Prokuplja. Sastoji se od dva masiva, Velikog i Malog Jastrebca. Spada u rodopske planine. Od Kopaonika je odvojen Jankovom klisurom na reci Blatašnici. Najviši vrhovi su Velika Đulica (1492 m), Pogled (1481 m), Zmajevac (1.313 m) i Bela stena (1.257 m) koji predstavljaju prirodnu granicu između Toplice i Pomoravlja.

E, sad je pitanje da li je Zmaj od Jastrepca u fikciji narodnog pesnika ime nastalo od Zmajevca, ili je vrh Zmajevac trag koji svedoči o postojanju Zmaja od Jastrepca?

Јedина грађевина, то јест рушевине не Јастрепцу су од једног конака Ивана Косанчића.
 
"Ne bojim se nikoga do Boga
"Ni na zemlji kakoga junaka,
"Do što kažu Srijem zemlju ravnu
"I u njemu selo Kupinovo,
"A u selu Zmaj-Despota Vuka,
"Njega s' bojim na zemlji junaka,
"Jer ja Vuka odavno poznajem:

Znači pesma je mogla nastati najranije u XV veku. Likovi u pesmi nisu savremenici.
Na Fruškoj Gori (gde su i zadužbine Brankovića), takođe postoji Zmajevac.
 
"Ne bojim se nikoga do Boga
"Ni na zemlji kakoga junaka,
"Do što kažu Srijem zemlju ravnu
"I u njemu selo Kupinovo,
"A u selu Zmaj-Despota Vuka,
"Njega s' bojim na zemlji junaka,
"Jer ja Vuka odavno poznajem:

Znači pesma je mogla nastati najranije u XV veku. Likovi u pesmi nisu savremenici.
Na Fruškoj Gori (gde su i zadužbine Brankovića), takođe postoji Zmajevac.

То не долази у обзир, јер није иста епоха.
 
То не долази у обзир, јер није иста епоха.

Nije, ali radilo se i o brzoj odstupnici ljudstva, ekonomije i vojne, Brankovića sa svojih poseda na Kosovu, a približavanju lakšoj Ugarskoj pozadini i podršci.

Mislim da je u pitanju strateško "nabijanje" tadašnje Srbije i kompaktnosti sa Ugarskom.

Narod u pesmama nije uvek mogao sve prilike da vidi i proceni, te je lako vremenski klizio. Izgleda da su i toponimi bili kopirani.
 
Da vam preporučim nešto kada smo većna ovoj temi. U pitanju je drama Zmaj od Srbije, u pdf formatu.
http://www.rastko.org.yu/drama/ssd/ssd21/m_sevarlic.pdf
Polazeći od epske narodne pesme Carica Milica i Zmaj od Jastrepca koja mu je ponudila mitsko uporište, Ševarlić opisuje poslednje trenutke života despota Stefana Lazarevića i njegovo nastojanje da potomstvu ostavi valjanu sliku o kosovskom boju.
 
Ево ја препоручујем нешто боље и корисније, али треба мало препоруке а и неке заслуге. Нови пасош као награда онима који буду препоручени од некога.
Линк за препоруке. www.novosti.co.yu ; пристајем да ме сви препоручите јер ми је пасош врло потребан, а не могу га добити и ако сам га платио пре 6 година.
 
Ево ја препоручујем нешто боље и корисније, али треба мало препоруке а и неке заслуге. Нови пасош као награда онима који буду препоручени од некога.
Линк за препоруке. www.novosti.co.yu ; пристајем да ме сви препоручите јер ми је пасош врло потребан, а не могу га добити и ако сам га платио пре 6 година.
Spamuješ temu, ali nema veze...

Znam da ti je pasoš potreban, ali ako nisi, vidi kriterijume i uslove:

KRITERIJUMI za nosioce prvih 204 pasoša, na osnovu kojih će žiri odlučiti o dobitnicima putnih isprava:

* Ljudska izuzetnost – plemeniti i hrabri podvizi
* Profesionalna izuzetnost – istaknuti rezultati u različitim profesionalnim oblastima (medicina, nauka, umetnost, privreda, poljoprivreda i slično)
* Školska i fakultetska izuzetnost – studenti i učenici koji postižu izuzetno zapažene rezultate u obrazovanju
* Afirmacija Republike Srbije u inostranstvu
* Nijedan od kandidata ne sme da bude do sada medijski eksponiran

USLOVI

USLOVI za dobijanje novog pasoša Republike Srbije je pravna mogućnost posedovanja ovog dokumenta, odnosno da je kandidovana osoba:
* Upisana u knjigu državljana Srbije
* Ako nije upisana, da se za upis stiče jedan od uslova iz Zakona o državljanstvu

Rado bih te preporučio, ali kako da popunim rubriku III Obrazlozenje kandidature kad ne znam ništa o tebi, osim da imaš preko 80 godina i da boluješ od staračke nadobudne bandoglavosti.

Dakle, pošalji mi dokumenta (ili, što bi rekli na ovom pdf – izvore) koja potvrdjuju tvoju ljudsku, profesionalnu, školsku i fakultetsku izuzetnost, kopije novinskih članaka ili drugi medijski materijal o tvom angažovanju na afirmaciji Republike Srbije, pa ću da procenim.
Ovo tražim sledeći tvoja pravila: pošto ti ne veruješ istoričarima koji su priznati u naučnim krugovima, dakle ljudima od imena, što bih ja tebi verovao na reč, čoveku čije ime niko ovde ne zna.

I, da li si ti državljanin Srbije?
 
Da vam preporučim nešto kada smo većna ovoj temi. U pitanju je drama Zmaj od Srbije, u pdf formatu.
http://www.rastko.org.yu/drama/ssd/ssd21/m_sevarlic.pdf
Hvala za preporuku, video sam, nisam čitao... ali ovo bi pre bilo za pdf Književnost.

Još negde sam pročitao da je Zmaj od Srbije zapravo Zmaj od Jastrepca i da je on otac svih srpskih zmajeva... počev od Kraljevića Marka i Miloša Obilića, do oceubice Zmaj Ognjenog Vuka...

Treća scena Ševarlićevog Zmaja od Srbije – Miličina čast je srpska čast, e sad da li je Zmaj na nju dizao ruku... sumnjam, bio je to gospodin Zmaj.

(Na sred ložnice stoji glumac/Miloš Obilić, sam, u oklopu, nepomičan, kao statua.

Pošto dosta dugo odstoji tako nepomičan, on, najzad, ode do prozora, gleda u daljinu, prema Jastrepcu, zatim se vrati, skine šlem, briše maramicom znoj s lica, odlazi do ogledala, popravlja frizuru, gleda da li je dovoljno lep i strašan, prošeta po sobi, izvuče mač, zauzme pozu, zamahne mačem dva triput, vrati mač u korice, šetka, čeka, ponovo ode do ogledala.

U tom se začuje grmljavina i munje stanu sevati. Miloš Obilić brzo zagladi frizuru, stavi šlem na glavu, ode do sredine prostorije i zauzme ukočenu pozu, kao na početku.

Kroz prozor uleće glumac/Zmaj od Jastrepca.)

GLUMAC/ZMAJ: Miloš Obilić?

GLUMAC/OBILIĆ: (Još uvek u pozi.) Da.

GLUMAC/ZMAJ: Znao sam. (Razgleda Obilića sa zanimanjem.)

GLUMAC/OBILIĆ: (Izvuče Mač.) Brani se!

GLUMAC/ZMAJ: Ne gini ludo, Obiliću! Naveo sam tvoje ime samo da bih je iskušao. Kako ste vi Srbi lakoverni!

GLUMAC/OBILIĆ: Ne brbljaj! Brani se!

GLUMAC/ZMAJ: Odakle vam, uopšte, ideja da možete pobediti natčovečansku silu?

GLUMAC/OBILIĆ: Za srpskog viteza i rodoljuba, ni natprirodna sila ne može biti prepreka. Brani se!

(Obilić energično napada. Zmaj se, iznenađen njegovom žestinom, brani.)

GLUMAC/ZMAJ: Reci mi, kakvo je, stvarno, tvoje poreklo? Da ti, zaista, nemaš zmajske krvi?

GLUMAC/OBILIĆ: Moje poreklo je srpsko!

GLUMAC/ZMAJ: E, pa, u tom slučaju, ne bih se kladio na tebe. Mislio sam da iza tebe stoji neka ozbiljnija sila.

GLUMAC/OBILIĆ: (Juriša.) Bog čuva Srbiju!

(Probode Zmaja, Zmaj Pada.)

GLUMAC/ZMAJ: Ništa ne razumem!

(Izdahne. Ulaze glumac/knez Lazar i glumica/kneginja Milica. Miloš Obilić odseče Zmaju glavu i baci je pred kneza, koji se strese od užasa.)

GLUMAC/OBILIĆ: Evo njegove glave, gospodaru!

GLUMAC/LAZAR: (Pribravši se.) Hvala!
More sluge, tamo pašče bacite, gde mu gavran kosti naći neće. I znajte, tako će proći svako, ko se usudi da digne ruku na srpsku čast!
Hajdemo, Milice!

(Mrak.)
 
Spamuješ temu, ali nema veze...

Znam da ti je pasoš potreban, ali ako nisi, vidi kriterijume i uslove:

KRITERIJUMI za nosioce prvih 204 pasoša, na osnovu kojih će žiri odlučiti o dobitnicima putnih isprava:

* Ljudska izuzetnost – plemeniti i hrabri podvizi
* Profesionalna izuzetnost – istaknuti rezultati u različitim profesionalnim oblastima (medicina, nauka, umetnost, privreda, poljoprivreda i slično)
* Školska i fakultetska izuzetnost – studenti i učenici koji postižu izuzetno zapažene rezultate u obrazovanju
* Afirmacija Republike Srbije u inostranstvu
* Nijedan od kandidata ne sme da bude do sada medijski eksponiran

USLOV : USLOVI za dobijanje novog pasoša Republike Srbije je pravna mogućnost posedovanja ovog dokumenta, odnosno da je kandidovana osoba:
* Upisana u knjigu državljana Srbije
* Ako nije upisana, da se za upis stiče jedan od uslova iz Zakona o državljanstvu

Rado bih te preporučio, ali kako da popunim rubriku III Obrazlozenje kandidature kad ne znam ništa o tebi, osim da imaš preko 80 godina i da boluješ od staračke nadobudne bandoglavosti.

Dakle, pošalji mi dokumenta (ili, što bi rekli na ovom pdf – izvore) koja potvrdjuju tvoju ljudsku, profesionalnu, školsku i fakultetsku izuzetnost, kopije novinskih članaka ili drugi medijski materijal o tvom angažovanju na afirmaciji Republike Srbije, pa ću da procenim.
Ovo tražim sledeći tvoja pravila: pošto ti ne veruješ istoričarima koji su priznati u naučnim krugovima, dakle ljudima od imena, što bih ja tebi verovao na reč, čoveku čije ime niko ovde ne zna.

I, da li si ti državljanin Srbije?

Не знам значење речи спамовање па се зато извињавам ако сам нешто неповољно учинио. На тај начин ми није потребан пасош, јер ја мислим да сваки држављанин једне нормалне државе има право на пасош, без препорука и подмићивања, или посебних заслуга. Ја сам то зато овде поставио, јер нисам хтео отварати тему о томе. Мислио сам да ће то људи разумети и видети са каквим се стварима, још увек неко бави као да је то његово приватно власништво или феуд. Нисам држављанин Србије, јер ми га је комунистичка власт одузела, а ова сада би требало да ми га врати, са извињењем и пасошом.
 
Не знам значење речи спамовање па се зато извињавам ако сам нешто неповољно учинио. На тај начин ми није потребан пасош, јер ја мислим да сваки држављанин једне нормалне државе има право на пасош, без препорука и подмићивања, или посебних заслуга. Ја сам то зато овде поставио, јер нисам хтео отварати тему о томе. Мислио сам да ће то људи разумети и видети са каквим се стварима, још увек неко бави као да је то његово приватно власништво или феуд. Нисам држављанин Србије, јер ми га је комунистичка власт одузела, а ова сада би требало да ми га врати, са извињењем и пасошом.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=6232238&postcount=180
 
Не разумем, можеш ли објаснити?
Mogu, procitaj:

http://www.vidovdan.org/article608.html

http://www.vidovdan.org/article631.html

Obrati paznju na drugoj adresi na Trolove i na sredstva kojima se koriste. Termini spam i spamovanje su ušli u forumski žargon iz elektronske pošte, a znače isto što i off-topic (van teme) postovi. Moja pretpostavka je da je spam "zamenio" off-topic iz jezičko-praktičnih razloga: ako nekome na forumu hoće da se skrene pažnja da njegov post nema nikakve veze sa temom, kao što su tvoj pasoš, čvarci i kupus, rogobatno bi zvučalo da napiše "nemoj da off-topicujes temu..." Zato je uzet termin spam da bi se lakse komuniciralo u okvirima uobicajenih i naviknutih pravila izgovora i pisanja nasim jezikom.
 
Нисам могао закључити како се то односи на мене, јер, ја сам увек наводио да ме само истина интересује, и да само њу тражим. Истина је да у оним описивањима има нечега што ми се може приписати, али на исти начин, као кад ти доктор саветује да престанеш пушити, а ти ниси никада ни пушио, али живиш у средини у којој се много пуши, па је дуван и теби нашкодио.
 
I, onda, naravno, zaključiš da bi bolje bilo da si uvek pušio, jer bi imao nikotin iz prve ruke, je l tako?

Zaista ne znam kakva su istorijska istina tvoj pasoš, kupus i čvarci. I kakve veze sve to ima sa mitskim ljubavnikom kneginje Milice i sa Vukom Brankvoćem i njegovom izdajom.

Jedino ako je Vuku kupus sa čvarcima bio omiljeno jelo, ali Zmaju od Jastrepca sigurno nije. Nije ni kneginji... gde će vladarka na tako nizak nivo.

Ali pasoš... a pogotovo ovaj Djelićev... pa, dobro, ni to nije van teme.

Ipak, pitao si za objašnjenje, pokušao sam, očigledno nisam uspeo... ajd da zapalim jednu... a i ti bi trebalo, jer u paklu djavoli ne daju da se puši.
 
I, onda, naravno, zaključiš da bi bolje bilo da si uvek pušio, jer bi imao nikotin iz prve ruke, je l tako?

Zaista ne znam kakva su istorijska istina tvoj pasoš, kupus i čvarci. I kakve veze sve to ima sa mitskim ljubavnikom kneginje Milice i sa Vukom Brankvoćem i njegovom izdajom.

Jedino ako je Vuku kupus sa čvarcima bio omiljeno jelo, ali Zmaju od Jastrepca sigurno nije. Nije ni kneginji... gde će vladarka na tako nizak nivo.

Ali pasoš... a pogotovo ovaj Djelićev... pa, dobro, ni to nije van teme.

Ipak, pitao si za objašnjenje, pokušao sam, očigledno nisam uspeo... ajd da zapalim jednu... a i ti bi trebalo, jer u paklu djavoli ne daju da se puši.

Има и те како везе, кад једна влада игра наградне игре са твојим и мојим пасошом онда то треба критиковати, као непоштене или не дозвољене игре. Али имајући у виду да је та влада наставак комунистичке владе онда се може разумети зашто има и оправдање. А по тој истој логици може се сматрати да је и новија историја писана, и стара објашњавана према тим владама.
 
Има и те како везе, кад једна влада игра наградне игре са твојим и мојим пасошом онда то треба критиковати, као непоштене или не дозвољене игре. Али имајући у виду да је та влада наставак комунистичке владе онда се може разумети зашто има и оправдање. А по тој истој логици може се сматрати да је и новија историја писана, и стара објашњавана према тим владама.
Tek sad mi je jasno: stvarno ima veze sa mitskim ljubavnikom kneginje Milice i sa Vukom Brankvoćem i njegovom izdajom.

Znači Zmaj od Jastrepca i Vuk Branković su bili komunisti... Bogte blagi, od kada je ta komunistička pošast uhvatila korena.

A, je li, u kojoj je partiji bila kneginja Milica? Je l i ona bila komunista ili se kao vladarka angažovala samo u AFŽ-u i sličnim komunističkim izmišljotinama?
 
Није било потребе да употребљаваш цинизам. Могао си помислити зашто је Ђилас отслужио Голи Оток па да ти буде јасно где има везе комунистичко окружење са историчарима тога доба, од када и почиње та нова преправљена историја пуна митова легенди и одговарајућих песама.
 
Radi istine koju toliko pominješ da stičem utisak kako ćeš jednom da se zakuneš: Istine mi...

Đilas nikada nije "odslužio" Goli otok niti je imao bilo kakve veze sa njim.

Za vreme velike provale komunista u Beogradu, policija ga je uhapsila u avgustu 1933. godine. Opštinski sudo grada Beograda, po Zakonu o zaštiti države osudio ga je na pet godina zatvora.
Robijao je u Sremskoj Mitrovici. Punu kaznu nije izdržao. Pomilovan je i iz zatvora je izašao početkom 1936. godine.
27. novembra 1956. godine sud ga je zbog antijugoslovenske delatnosti osudio na tri godine zatvora. Kaznu je izdržavao u Sremskoj Mitrovici. Na slobodu je pušten početkom 1958. godine.
Zbog svog antikomunističkog delovanja, po drugi put je uhapšen 7. aprila 1962. I 14. maja 1962. Okružni sud ga je osudio na 13 godina zatvora i ograničenje građanskih prava u trajanju od pet godina. Kaznu je ponovo izdržavao u Sremskoj Mitrovici. Iz zatvora je izašao 31. decembra 1966.

"Odluka o Golom otoku doneta je u razgovorima s Titom, ali ja u njima nisam sudjelovao" - tvrdi udbaš Jovo Kapičić Kapo. On dalje kaže da je ideja bila Krležina, a nešto malo u tome je učestvovao i vajar Antun Augustinčić.

"Ali Krleža je bio Titov pravi intimus i sugerisao mu da to bude Goli otok" - kazao je samouvereno 89-godišnji Kapičić. To mu je, rekao je, otkrio Aleksandar Ranković, tadašnji savezni ministar policije.

Poslednji politički zatvorenik je otpušten sa Golog otoka 1956. godine. To je bio kraj savezne uprave nad ostrvom. Od tada on pripada republičkoj nadležnosti Hrvatske. Kasnije su na ostrvu kaznu izdržavali i kriminalci i teški mladi delikventi.

Nova, prepravljena istorija o kojoj ti govoriš, dakle, nema veze sa Djilasom i Golim otokom.

Mitovi i legende i "odgovarajuće pesme" iz perioda o kojem govorimo u ovim temama, takodje nemaju nikakve veze sa prepravljenom istorijom.

I, na kraju, nisam u svoj post ubacio ni trunku cinizma, ako uopšte znaš šta ta reč znači. Ajde i tu da ti pomognem:

Kinička škola bila je jedna od sokratskih škola u okviru antičke filozofije. Kiničari (grč. κυνικοί, lat. cynici) – kako se pripadnici te škole nazivaju – odbacivali su njima savremene društvene vrednosti i konvencije, često i na načine koji su za njihove savremenike bili prilično šokantni. Iz ovog filozofskog pravca razvilo se i značenje koje reč "cinizam" ima danas, a koja označava određeno podrugljivo neverovanje u dobrotu ljudskih motiva te pomalo prezrivo osećanje vlastite superiornosti.

Kod tvojih postova se vrlo malo prepoznaje "dobrota ljudskih motiva", pre će biti da ima mnogo "podrugljivog neverovanja u dobrotu ljudskih motiva", ali "prezrivo osećanje vlastite superiornosti" tako snažno zrači iz svakog tvog posta.

Ja sam, inače, svojim postom u koji si ti smestio cinizam, hteo da sve prebacim na teren humora, bez namere i da se podsmehnem. Jer, krenuo si od tvog pasoša da bi ga u zgodnom trenutku nabacio komunistima u krivicu.

Sad, valjda treba i kupus i čvarke da im nekako udeneš. Ili im to ne daš... Pa, da, što u kući treba u crkvu se ne nosi.
 

Back
Top