Zeta kao centar srpske države prije Duklje kao države, prije Vojislavljevića

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.666
Enciklopedija Britanika:

The Slav peoples were organized along tribal lines, each headed by a zupan (chieftain). In this part of the Adriatic littoral, from the time of the arrival of the Slavs up to the 10th century, these local magnates often were brought into unstable and shifting alliances with other larger states, particularly with Bulgaria, Venice, and Byzantium. Between 931 and 960 one such zupan, Ceslav, operating from the zupanija of Zeta in the hinterland of the Gulf of Kotor, succeeded in unifying a number of neighbouring Serb tribes and extended his control as far north as the Sava River and eastward to the Ibar. Zeta and its neighbouring zupanija of Raška (roughly modern Kosovo) then provided the territorial nucleus for a succession of Serb kingdoms that in the 13th century were consolidated under the Nemanjic dynasty. (See Serbia: Medieval Serbia.)

Inače, još i prije nego što je nastala država u Duklji/Zeti pod vodstvom Vojislavljevića koji su bili srpskog travunskog porijekla, nad njom su vladali vlastimirovićevski vladari. Jedan od starosrpskih prijestonica je bila Gradina. Tek poslije 950. odnosno 960. godine nastaje država u Duklji, raspadom srpske države u jeku bugarske invazije.
 
:lol:

:lol:

:lol:

Eto Britannica tj. Dr Kamenko Pasuljković.E igračino, igračino.... Zar ti misliš da smo mi kratkog pamćenja? Tema je obrisana kao i sve tvoje baljezgarije na Podgorici, Budvi i Nikšiću, pa ne mogu da te uputim na nju. Istom tom Britannicom odnosno njenim sažetim izdanjem (izdanje Politike i Narodne knjige) koristio si se sam pre više od godinu dana. Da te podsetim malo: Tema se odnosila na Vlahe, a ti si kao neki dokaz skenirao objašnjenje za termin "Vlasi" iz 2. knjige sažetog izdanja Britanike, str. 67-68.

Dr Kamenko Pasuljković je nekada dobar, a nekada ne valja?

:lol:

:lol:

:lol:
 
Eto Britannica, to jest Dr Kamenko Pasuljković koji je poslao taj tekst, bolje zna od vizantijskog cara Porfirogenita ko je živio u Duklji!

:lol:

:lol:

:lol:

S obzirom da ti osporavaš Porfirogenita, ne znam zašto se na nj pozivaš. :lol::lol::lol:

A inače sada govorimo o periodu prije Duklje, tako da ti nemaš što pružit. :wink:

:lol:

:lol:

:lol:

Eto Britannica tj. Dr Kamenko Pasuljković.E igračino, igračino.... Zar ti misliš da smo mi kratkog pamćenja? Tema je obrisana kao i sve tvoje baljezgarije na Podgorici, Budvi i Nikšiću, pa ne mogu da te uputim na nju. Istom tom Britannicom odnosno njenim sažetim izdanjem (izdanje Politike i Narodne knjige) koristio si se sam pre više od godinu dana. Da te podsetim malo: Tema se odnosila na Vlahe, a ti si kao neki dokaz skenirao objašnjenje za termin "Vlasi" iz 2. knjige sažetog izdanja Britanike, str. 67-68.

Dr Kamenko Pasuljković je nekada dobar, a nekada ne valja?

:lol:

:lol:

:lol:

Ma da je samo to u pitanju...nego se on sada poziva na Porfirogeneta koga naziva budalom jer je svuda vidio Srbe, koji ce tek za 950 godina biti izmisljeni od strane Vuka Karadzica i Ilije Garasanina. :mrgreen:
 
:lol:

:lol:

:lol:

Eto Britannica tj. Dr Kamenko Pasuljković.E igračino, igračino.... Zar ti misliš da smo mi kratkog pamćenja? Tema je obrisana kao i sve tvoje baljezgarije na Podgorici, Budvi i Nikšiću, pa ne mogu da te uputim na nju. Istom tom Britannicom odnosno njenim sažetim izdanjem (izdanje Politike i Narodne knjige) koristio si se sam pre više od godinu dana. Da te podsetim malo: Tema se odnosila na Vlahe, a ti si kao neki dokaz skenirao objašnjenje za termin "Vlasi" iz 2. knjige sažetog izdanja Britanike, str. 67-68.

Dr Kamenko Pasuljković je nekada dobar, a nekada ne valja?

:lol:

:lol:

:lol:

Добро, на основу чега то Британика пише, на основу којег извора?
Ко је Британици послао тај текст. Неки Црногорац или Каменко?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top