potreban mi je savet oko programskih jezika

Poruka
6
Potreban mi je savet koji programski jezik da krenem da ucim do kraja . Na Visual Basic sam se dosta naviko posto samo i u njemu radim do sada sam napravio veliki br. KVIZOVA i neke sitne programcice medjuti dosta njih me savetuje da bezim od visual basic-a. Treba mi savet na koji jezik da se prebacim - deplhi,(komlikovani)c,c++,pascal,java itd

molim vas dajte neki od svoji saveta :wink:

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
 
Veverica_igor_89_Dead:
Potreban mi je savet koji programski jezik da krenem da ucim do kraja . Na Visual Basic sam se dosta naviko posto samo i u njemu radim do sada sam napravio veliki br. KVIZOVA i neke sitne programcice medjuti dosta njih me savetuje da bezim od visual basic-a. Treba mi savet na koji jezik da se prebacim - deplhi,(komlikovani)c,c++,pascal,java itd

molim vas dajte neki od svoji saveta :wink:

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

daj kvizove!!
 
stormbringer:
ja mislim da je u globalu delphi mnogo zapostavljen, i to nepotrebno. ovde sigurno ima iskusnijih od mene - recite sta moze da se uradi u cpp sto ne moze u delphi, ja jos nisam nasao tako nesto. mozda je zbog nenormalne cene, doduse to nama nije problem, al ljudima normalnim mozda jeste, bem li ga :)

Slazem se sa tobom. Nema te stvari koju Delphi ne moze da odradi.
Sto se tice brzine, isti je kao i c++, jedino sto kada radis sa nizovima Delphi vrsi neku bog-zna-kakvu proveru,dok kod C-a ova provera moze posebno da se ukljuci.Tako rekose meni neki pametniji od mene :).
A sto se tice standardnih win aplikacija Delphi RULES!!!!!!!
 
Evo ovako: koji je najbolji programski jezik zavisi od toga sta zelis da programiras (sad sam izmislio toplu vodu!)

Za win aplikacije i ja kazem Delphi rules. To je definitivno najbolja RAD razvojna sredina i pored doticnog ti C++ nece mnogo nedostajati. E, sad, ako zelis da programiras software poput drajvera ili nekih drugih sistemskih stvarcica - za to ti je potreban neki jezik niskog nivoa. Masinac i assembler si verovatno odbacio u startu (a i niko normalan vise ne radi u nima) pa ostaje samo C. E, sad, mnogi ce reci da sve to moze da se uradi u Delphiju jer u isti moze da se ubaci assemblerski kod u sred Object Pascala. E, pa, na zalost ne moze. Delphi kompajlira aplikacije za Windows, i bez doticnog sistema su njegovi programi samo bezvredni skup bajtova na disku, dok C/C++ kompajleri mogu da stvore programe od "nule", t.j. za koje cak nije ni potreban OS. S obzirom na to a i na stvar da u C++ moze da se uradi isto tako dobra win aplikacija kao u Delhiju, i jos ako uzmes u obzir da C/C++ postaoji za bukvalno sve platforme i sve OS, shvatices nadmocnost ovog jezika nad drugima. Znaci naucis jedan jezik i mozes da radis sve... Ali i dalje ako samo radis win aplikacija Delphi ne zaostaje ni malo u odnosu na C, a daleko je laksi i razumljiviji.

Sto se tice Jave, ona je dobra za sta je i zamisljena - za pisanje programa koji rade na vise/svim sistemima. Medjutim, shvati da ti programi nisu klasicni izvrsni (kompajlirani) programi vec se interpretiraju na Virtual Machine-u, sto znaci da su neuporedivo sporiji. Java moze da ti posluzi ako programiras za web - za applete i sl.

E, Visual Basic je stvarno los... Jednino za sta je upotrebljiv je pisanje makroa za Office i slicne aplikacije. VBA, cak i uz .Net je njesra... Uostalom i Delphi moze da koristi .Net...

Sad vidi gde si se nasao, a ako si se vec resio da ucis Delphi mogu da ti kazem jos nesto: izbegavaj knije od Laslo Krausa (uz duzno postovanje coveka koji je profesor na VETSU) - bar meni se ne svidjaju. Sto se se tice Delphi za pocetnike, nije losi za pocetnike :) . Razmisli o Mastering Delphi (Majstor za Delphi u smotanom prevodu nekog iz KB-a) ili nekoj drugoj ozbiljnijoj literarturi STRANIH pisaca. E, da, izbegavaj knjige u kojima prevode sve sto moze da se prevede sa engleskog. Totalno neces da se snadjes ako form u knizi zovu obrazac a dugme (button) kontrola. sl. E, da, uz licencirani Delphi stize gomila knjiga, na engleskom naravno, sto je za ocekivanje s obzirom da Delphi Studio kosta oko 3500 USD. (BTW: C/C++ kompajlere imas za dz. ali su daleko bolji oni koji su komercijalni - Borland, Micros~1... Ima i paskal srednine za win koja je besplatna - Free Pascal - ali je blago receno smasna)
 
Za win aplikacije i ja kazem Delphi rules. To je definitivno najbolja RAD razvojna sredina i pored doticnog ti C++ nece mnogo nedostajati.

Ljudi, amanzaman!
Je li neko od vas ikad chuo za Borland C++Builder???
Stvar izgleda isto kao Delphi, radi se isto kao u Delphiu, i VCL i CLX su tu, mozh' da kachish Delphi kod i komponente, ma sve je isto.
Samo shto je C++, odnosno za klasu bolji jezik od Pascala.
 
E, pa vidi: Borlandov kompajler za C++ ima iste klase, ali ne vidim razlog da se mlatim sa njim kad mogu da radim sa ISTIM klasama u Delphiju, pri cemu sintaksu Pascala znam odlicno a sintaksu C-a nabadam, tek kad mi je potreban opis neke api funkcije. Nisam rekao da je C losiji, vec da za obicne aplikacije na koje tipovi kao ja gube najvise vremena Delphi boravi rame uz rame sa C-om i da je pri tom prostiji.
 
To je skroz u redu za tvoj sluchaj, ali chovek pita shta POSLE VB-a?

C++ je nalogichniji izbor, i nije nimalo tezhi od ObjectPascala! Chak je u mnogim stvarima mnogo dosledniji i konzistentniji!
Uz Delphi ti sudbina zavisi iskljuchivo od Borlanda! Ako Borland propadne, ode i tvoj jezik u 3 lepe, dok je C++ ipak svetski standard za sve i svja.

Namerno kazhem C++ - nikako ne valja ici prvo na C, bolje ga je skroz zaobici!
 

Back
Top