Prokleta Jerina - mit ili istina?

mitologika

Početnik
Poruka
6
Zdravo ljudi,

radim jedno istrazivanje u vezi sa narodnim predstavama o prokletoj Jerini
ujedno me interesuje i sta vi mislite o njoj
kao na primer:

1.Sta znate o prokletoj Jerini?
(ko je ona bila - istorijska licnost ili izmisljen lik i zasto je prokleta?)

2.Kako/od koga ste to saznali (litratura, mediji, narativi)

3.Sta mislite zasto postoji ovo narodno predanje/guslarska pesma/knjizevno delo/…?

4.Da li mislite da su ova predanja opravdana?(ako da, iz kog razloga)

5.Sta mislite ko ju je prokleo i zasto? (vas licni stav/misljenje/spekulacija)

na svaki odgovor bicu beskrajno zahvalna!
 
Проклета Јерина је, наравно, историјски лик: супруга Ђурђа Бранковића, Гркиња из породице Кантакузина. Међутим, интересантно је тврђење Драгољуба Симоновића да је у народној поезији послужила као лик мајке Југовића па и Хасанагинице.
Д. Симоновић: Никола Вратковић косовски цар и Бог, стр. 313 – 323.
 
Историја је дала одговоре на сва ова питања тако да је мало безвезе да ми сад измишљамо топлу воду и сами конструишемо било шта.
Постоји јако много литературе о томе, тако да би било најбоље да мало прекопаш библиотеке.
 
Mislim da je devojka rekla da radi istraživanje i da je zanima i nečije mišljenje o ovoj temi. Ako ćemo svakoga ko dođe sa nekim pitanjem slati da prekopava literaturu po bibliotekama, ne vidim onda svrhu postojanja foruma za književnost.

@mitologika, ja sam čula dosta "narodskih" naklapanja o Jerini, jer sam iz Smedereva, tako da sam gotovo rasla sa tim pričama. Nemam sad vremena, kasno, ali javiću se sutra, prekosutra da ti, onako laički, napišem šta znam o tome.
 
Sad,stvarno si trebala na pdf. istorije postaviti ova pitanja,ali da ti odgovorim i ovde.Ne treba ti vise od ove jedne,izvanredne knjige:
Momcilo Spremic-Despot Djuradj Brankovic i njegovo doba,Bgd.,1994,a ima i kasnijih izdanja.Ima je svaka bolja biblioteka,a za kupovinu videti-Izdavacka kuca CLIO,G.Jevremova,44.Preko Google se mozes informisati o autoru,knjizi i izdavacu. Toliko.
 
Mislim da je devojka rekla da radi istraživanje i da je zanima i nečije mišljenje o ovoj temi. Ako ćemo svakoga ko dođe sa nekim pitanjem slati da prekopava literaturu po bibliotekama, ne vidim onda svrhu postojanja foruma za književnost.

@mitologika, ja sam čula dosta "narodskih" naklapanja o Jerini, jer sam iz Smedereva, tako da sam gotovo rasla sa tim pričama. Nemam sad vremena, kasno, ali javiću se sutra, prekosutra da ti, onako laički, napišem šta znam o tome.

А можемо ли ми имати мишљење о овоме формирано на било ком другом извору осим на литератури? (Евентуално, мали број људи, углавном из Смедерева, може можда поседовати и неке информације добијене искључиво путем усменог предања...)


Ја се извињавам, али стварно ми је смешно да неко (и то на овакав начин) ''истражује'' нешто што је одавно истражено...
И како неко мисли да се бави књижевношћу тако што ће избегавати библиотеке?

Додуше, ја очиглено нисам адекватан саговорник на овако постављеној теми. Обожавам народну књижевност, али како ми је књижевност струка, овакав приступ историјском и књижевном лику ми је смешан и баналан, па се зато извињавам због показаног неразумевања.
 
Naravno da je naše mišljenje o tome formirano uglavnom na literaturi, i kao što ti reče, na osnovu direktnog usmenog predanja, što se odnosi na one koji su imali prilike da ga čuju. Ali, ovo nije stručni seminar, već forum na kom ljudi diskutuju na razne teme, sa kojima su takođe upoznati iz neke literature. Naravno da ne mislim da neko ko se bavi nekim istraživanjem treba da izbegava biblioteke. Ono što sam napisala napisala sam zato što mi se čini da tvoj komentar potpuno zatvara mogućnost dalje diskusije na ovu temu, jer svrha ovog foruma i nije "izmišljanje tople vode", već razgovor i iznošenje mišljenja o nečemu što je, svakako, već istraženo. To na koji način će se neko baviti svojim istraživanjem je isključivo njegova ili njena stvar, i mislim da je prilično omalovažavajuće staviti nečije istraživanje pod navodnike, naročito na ovakvom mestu.
By the way, moja struka je takođe književnost, ali ovo je forum a ne katedra.
 
@Хеллен
Лепа добродошлица некоме ко је први пут на овом форуму и ко се дан пре тога учланио!
Став да би било какав одговор на постављена питања било ‘измишљање топле воде’ омаловажавање је и увреда дискутаната, поготово што су посетиоци овде махом са књижевности. (По постављеним питањима, чини ми се да М. није са књижевности.)
Мислим да Митологика нема никакав наслов за истраживање које је предузела. Зашто би морао да постоји наслов? Претпоставимо да ја сад хоћу да дознам о некоме што више, рецимо, о мом љубимцу Драгану Џајићу, па поред осталог замолим све форумаше, тамо на потфоруму за фудбал, да ми помогну и кажу све шта знају o њему, а онда се неко јави и каже ми ‘постави наслов, не знамо шта те интересује, шта истражујеш?’
О томе што упућује да претражи библиотеке нећу да коментаришем.
 
Види, ја нисам овде вратар да би сврха мог постовања била да дочекујем форумаше и желим им добродошлице, а немам намеру ни да их терам...него да о књижевности разговарамо компетентно.

Питање о ''нашем мишљењу'' да ли је Јерина била историјска личност је у најмању руку смешно, јер је историја о томе рекла, и који простор је онда остављен нама за наше ''мишљење'' о томе?
На сва остала питања су научници (историчари и историчари књижевности) већ рекли толико тога, да нама није остало простора да ми сад ту доносимо неко ново, оригинално мишљење. Зато то ЈЕСТЕ откривање топле воде.

Ако жели да изучава сам историјски и књижевни лик Јеринин, онда можемо да јој помгнемо тако што ћемо јој препоручити адекватну литературу (која се, гле невоље, обично налази у библиотеци).
А ако је сврха њеног истраживања да истражи каква је данас перцепција лика Проклете Јерине код просечног српског грађанина, онда би питања за истраживање требало да буду другачије конципирана.

Значи, интересује ме да ли се она бави самом Јерином, или је интересује како се данас Јерина доживљава и каква је ДАНАШЊА представа о њој у српском народу.


П.С. Ако неко на потфоруму Књижевност препоруку за одлазак у библиотеку доживљава као увредљиву...онда би требало да се запита шта тражи овде!
 
Mitologika,mislim da je jovan_joca u pravu. Treba novom clanu pozeleti dobrodoslicu. Ali,i ja sam novi clan,to bi trebali neki stari da urade. Probaj da procitas ovu knjigu koju sam predlozio. Mislim,ako radis istrazivanje...a ovo jeste sveobuhvatna knjiga. Ja laksu literaturu ne znam-ko zna neka se javi,da ti pomogne.
 
Хеллен, изокренула си смисао мојих речи, као и речи Fuu Chan! Да је Митологику неко други упутио у библиотеке, ти би коментарисала ‘сад си измислио топлу воду!’
 
Dobro, bre, ljudi... :)
Kakvu ste politiku razvili, bre...
Ovako: dogovorili smo se da ovde nismo zaduženi da nekome crtamo, pišemo, pojašnjavamo... jer mu treba za neki rad, istraživanje... Ispravnije je da taj neko istupi sa svojim dilemama, konkretnim teškoćama, pa tu mi da nastupimo sa svojim mišljenjima, preporukama...
Naravno da nije Hellen vratar i da nije zadužena da im poželi dobrodošlicu... Ali, Hellen, života ti, nemoj odmah tako prepadajuć nastup... :) Meni ne smeta, ja sam se navikla na tvoj stil pisanja, ti si legenda ovog foruma :)... i znaš, uostalom, moje mišljenje o tebi... :)
Nego da izbegnemo taj oštar ton ''Idi u biblioteku, neće da boli'' :) i tome slično... ;)
I gde je mitologika?
A bre, narode, članovi mi misteriozno nestaju, postave jednu temu, i to prvu svoju i nema ih posle... :) Ovo se meša NLO u moderisanje... ;)
 
Nemam šta da kažem o prokletoj Jerini, ali kad je već diskusija otišla u ovom pravcu da malo stanem u odbranu Hellen, bar kad je u pitanju ta priča o dobrodošlici novim članovima. Svako ovdje reputaciju stiče čestim prisustvom, zapaženim diskusijama i korektnim odnosom prema ostalim diskutantima. Ne vidim potrebu da se nekome izražava posebna dobrodošlica.
Od svega je najčudniji postavljač, pokrene temu, ljudi se javljaju, a on ni da se javi da pojasni nešto, ni da se zahvali, ni da pita šta mu nije jasno. Ne znam kako takav član može očekivati reputaciju.
A inače, kad je ovakva tema u pitanju, zaista ne znam kakva bi se bolja pomoć mogla pružiti od upućivanja na najkorisniju literaturu. Na forumu se ne mogu provoditi nikakva ozbiljnija istraživanja, to je jasno svakome ko zna išta o metodologiji društvenih istraživanja. Bolje da to uradi među studentima ili srednjoškolcima, ako se radi o ozbiljnom istraživanju.
 
Зар је чудно што се Митологика повукла, после таквих испада модераторке?
Било би лепо да се Хеллен сад извини новом члану. (А могла би да се извине и мени - ако хоће, не инсистирам.)
 
Nemam šta da kažem o prokletoj Jerini, ali kad je već diskusija otišla u ovom pravcu da malo stanem u odbranu Hellen, bar kad je u pitanju ta priča o dobrodošlici novim članovima. Svako ovdje reputaciju stiče čestim prisustvom, zapaženim diskusijama i korektnim odnosom prema ostalim diskutantima. Ne vidim potrebu da se nekome izražava posebna dobrodošlica.
Od svega je najčudniji postavljač, pokrene temu, ljudi se javljaju, a on ni da se javi da pojasni nešto, ni da se zahvali, ni da pita šta mu nije jasno. Ne znam kako takav član može očekivati reputaciju.
A inače, kad je ovakva tema u pitanju, zaista ne znam kakva bi se bolja pomoć mogla pružiti od upućivanja na najkorisniju literaturu. Na forumu se ne mogu provoditi nikakva ozbiljnija istraživanja, to je jasno svakome ko zna išta o metodologiji društvenih istraživanja. Bolje da to uradi među studentima ili srednjoškolcima, ako se radi o ozbiljnom istraživanju.

Naravno da ne može da se sprovede ozbiljno istraživanje, mi smo, kao što sam već napomenula, tu da damo smernice i mišljenje koje postavljač tem emože (a i ne mora) da uzme u obzir kao validno... U ovom razmenjivanju stavova verovatno da i nekom pomognemo, rasvetlimo nešto, prelomimo ga... Naše je da se trudimo da budemo što korektniji i iskreniji u jednom kulturnom smislu. Da dajemo informacije koje znamo, bez vređanja, začuđivanja, frapiranja...

Mislim da Hellen ne treba da se izvinjava, ona je jednostavno takva, oštra na rečima, to nije ništa ni pohvalno ni negativno, to je moja konstatacija. Treba da se poštujemo i navikavamo jedni na druge takvi kakvi jesmo. Jedino bi Hellen mogla da se potrudi da nove članove ne prepada. :)

@jovan_joca,
Nije mi poznato da je moderatorka (moja malenkost) imala neke ispade, na ovu temu se javljam večeras prvi put, a tema je postavljena pre dva dana i otada nemamo odgovor od mitologike. Svi oni koji su stupali u kontakt sa mnom znaju da sam otvorena za bilo koju vrstu pomoći, i starijim i novim članovima i moje pisanje ovde je bila najblaža moguća sugestija za Hellen. Nisam primetila da sam ičim ugrozila postavljača teme i temu samu zatvorila, samo sam predočila šta ovde ne radimo - a to u dogovoru sa vama (sastavi, lektire, radovi). Ako sam imala ispade, izvinjavam se.
Mada - ne bih rekla - s obzirom na smajlije koje sam stavila u postu.

I da - molim da se ovde završi ova naša nebulozna konverzacija i da se javljaju ubuduće samo oni koji imaju šta od koristi da kažu za mitologiku. Svađe ostavite za real life. :)
Ako ima nekih zamerki, takođe vas molim da mi se obratite na PP. Hvala.
 
Naravno da je naše mišljenje o tome formirano uglavnom na literaturi, i kao što ti reče, na osnovu direktnog usmenog predanja, što se odnosi na one koji su imali prilike da ga čuju. Ali, ovo nije stručni seminar, već forum na kom ljudi diskutuju na razne teme, sa kojima su takođe upoznati iz neke literature. Naravno da ne mislim da neko ko se bavi nekim istraživanjem treba da izbegava biblioteke. Ono što sam napisala napisala sam zato što mi se čini da tvoj komentar potpuno zatvara mogućnost dalje diskusije na ovu temu, jer svrha ovog foruma i nije "izmišljanje tople vode", već razgovor i iznošenje mišljenja o nečemu što je, svakako, već istraženo. To na koji način će se neko baviti svojim istraživanjem je isključivo njegova ili njena stvar, i mislim da je prilično omalovažavajuće staviti nečije istraživanje pod navodnike, naročito na ovakvom mestu.
By the way, moja struka je takođe književnost, ali ovo je forum a ne katedra.

Tako je
 
Молим Соколицу да ми не замери што опет пишем, али да не испадне да сам побегла не извинивши се.
Ево, радо ћу да се извиним само ако ми онај кога сам увредила каже за шта треба да се извиним, тачније, шта сам му то увредљиво, ружно и недолично рекла.
И да подсетим на свој други пост:

Ја се извињавам, али стварно ми је смешно да неко (и то на овакав начин) ''истражује'' нешто што је одавно истражено...
И како неко мисли да се бави књижевношћу тако што ће избегавати библиотеке?

Додуше, ја очигледно нисам адекватан саговорник на овако постављеној теми. Обожавам народну књижевност, али како ми је књижевност струка, овакав приступ историјском и књижевном лику ми је смешан и баналан, па се зато извињавам због показаног неразумевања.
 
Ok, da malo pisemo na temu. Ne vidim zasto ne bismo posto je ovo ipak samo forum a ako se neki "istrazivac" bude na ovo pozivao kao na svoj izvor - njemu na dusu.

Jerina je, kao sto neko rece, supruga Djurdja Brankovica, istorijski lik, ali nema dokaza da je ona zapravo bila bas takva zlica i prokleta kao sto narod kaze. Negativnu popularnost je dobila na vrlo posredan nacin. Posto je njen muz, Djuradj, vladao nakon Kosovskog boja, u doba velikog jacanja Osmanskog carstva i nezadrzivog turskog proboja na zapad, za odbranu mu je bio potreban utvrdjen grad. Za gradnju neceg tako velikog, opet bilo je potrebno puno ljudi. Kao vlastelin i zapravo, vlasnik ljudi koji su ziveli na njegovoj teritoriji, imao je puno pravo da ih "mobilise" i dovede da grade utvrdjenje. Sam po sebi, taj posao je bio robovski tezak i mucan, pored toga sto je znacio odvajanje od kuce i porodice, a to je dalje znacilo da njihove okucnice nece imati ko da obradi, posto su svi muskarci, jel' te, na "gradilistu". Znaci, glad ili bar veliko zatezanje kaisa u bliskoj perpspektivi.
Ali... posto je Djuradj bio veliki nardodni vodja i jedini branilac pred Turcima (pored toga sto srednjevekovni obicni covek nije imao skoro nikakvu predstavu o nacinu zivota velikasa - narodne pesme gde se mladi vojvoda prikazuje kako cuva ovce) i bio vidjen kao svetac u ocima naroda - on nikako nije mogao da bude kriv za tu patnju. Naravno, ko ce drugi biti okrivljen nego njegova zena strankinja, koja dolazi iz velike i bogate zemlje, velika gospodja, i sasvim joj prilici da od muza zahteva veliki utvrdjen dvorac na kakav je navikla. Postoji i pesma o njenim velikim prohtevima i muzevljevoj slabosti na njenu lepotu.

Odatle je svaki grad koji je sa mukom sagradjen, a skoro svi su, prozvan Jerinin grad, tako da imamo mnostvo srednjevekovnih utvrda koje se u narodu tako zovu (npr. Maglic na Ibru koji nema ama bas nikakve veze ni sa Jerinom ni Djurdjem).
A ako bi narod imao koristi od nekog dvorca (spasao ih za vreme neke opsade, u njemu je cuvan izvor pijace vode, bio boraviste vojske koja ih je branila od bandita... ), takva tvrdjava bi bila prozvana Momcilov grad, posto je Momcilo bio jedan od miljenika naroda.
 
Zdravo ljudi!!!

Zao mi je sto je nastala konfuzija, jer me nije dugo bilo, problem sa netom...
ali vidim bili ste vredni, doduse dosta teskih reci je palo...ali nadam se da mi oprastate!!!

neki od vas su celu pricu razumeli na pravi nacin neki ne...ni ja nisam bila bas recita priznajem, tako da nije cudno sto je doslo do nesporazuma!!!

ne znam da li je kasno niti da li je tema i dalje zanimljiva ali u slucaju da jeste zelim da pojasnim da mi je cilj bio da cujem vasa licna misljenja o Jerini:

odnosno sta vi mislite kakva je ona bila i da li je realno odgovorna za sve to sto joj se kaci
tj. da li su opravdana i u kojoj meri sva ta silna narodna predanja o njoj!!!???
 
Mislim da je devojka rekla da radi istraživanje i da je zanima i nečije mišljenje o ovoj temi. Ako ćemo svakoga ko dođe sa nekim pitanjem slati da prekopava literaturu po bibliotekama, ne vidim onda svrhu postojanja foruma za književnost.

@mitologika, ja sam čula dosta "narodskih" naklapanja o Jerini, jer sam iz Smedereva, tako da sam gotovo rasla sa tim pričama. Nemam sad vremena, kasno, ali javiću se sutra, prekosutra da ti, onako laički, napišem šta znam o tome.

Fuu-chan ti si me skapirala!
ako nadjes vremena u narednih par dana ta naklapanja bi mi bila jako korisna!
mene zapravo interesuje savremeni folklorni odnos prema njenom liku
sorry sto se nisam ranije javila...
 

Back
Top