Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

evo je i slika mog primerka slike su razlichite velichine jer nisam dobro nacentrirao prilikom skeniranja ali to je to...
 

Prilozi

  • franc 1-horz.jpg
    franc 1-horz.jpg
    42,4 KB · Pregleda: 26
evo je i slika mog primerka slike su razlichite velichine jer nisam dobro nacentrirao prilikom skeniranja ali to je to...

Prion, najjednostavnije ti je da izmeris precnik, dovoljna tacnost je i lenjirom, i vidis da li se poklapa sa podacima za original. Ako je precnik kod tvog dukata isti ili priblizan kao kod originala, a razlikuje se tezina, znaci da nije u pitanju zlato nego neki drugi materijal, pa je samo pozlacen.
Ima jos jedna mogucnost, zato odnesi ponovo zlataru da izmeri tezinu, ali ovaj put nosi nekom drugom, nemoj onom kod koga si nosio prvi put i vidi da li su oba dobila istu tezinu.
Ako su oba dobila istu ili pribliznu tezinu i ona iznosi kao sto si napisao 2,7gr definitivno je u pitanju fals.
 
Ima jos jedna mogucnost, zato odnesi ponovo zlataru da izmeri tezinu, ali ovaj put nosi nekom drugom, nemoj onom kod koga si nosio prvi put i vidi da li su oba dobila istu tezinuvaga laže, pitajte zlatara!!!On mi je sumljiv.
Uvazeni kolega, ne laze vaga nego ju je, mozda "slucajno" zlatar pogresno tarirao da dobije manju tezinu da jeftinije prodje kod otkupa. Manja tezina x Ydin/gram i evo ekstra zarade.
zato sam i napisao gorenavedeno boldovano
 
Ma kolega Jevdokane, zašto da se "zajebavamo" Kad zlatar "pogreši" za onoliko grama, šta da kupac misli o njemu? Ako neko krade,krade i gotovo..
Kolega, potpuno ste u pravu. lopov je lopov i zasto izmisljati neke "fine" izraze da se kao lopov ne uvredi.
Ja sa zlatarima ima iskustva preko 50 godina.
Numizmatikom sam i poceo da se bavim tako sto sam kod jednog zlatara video u izlogu srebrne novcice i meni se svideo novcic od 1/2$. Kada sam ga pitao koliko kosta nije ga stavio na vagu da izmeri nego ga je merio nekom meni tada nepoznatom spravom-sublerom-pomicnim merilom i odvalio mi cenu najmanje 10 puta, a verovatno i vise vecu od stvarne. Ja klinac od 7 godina poverovao, trazio od roditelja novac, pa kada mi nisu dali stedeo par meseci da ga kupim. I dan danas dans ga imam i nebih ga dao ne za taj dukat nego ni za puno takvih dukata.
To je prvi novcic u mojoj kolekciji.
 
veoma lepo očuvani komadi...ako biste ih kupovali u ovom stanju tražili bi vam 15-20e a pri prodaji bi dobili najviše 10e...po mojim merilima vrede najmanje 15e po komadu jer je Obrenovićevska bronza u ovom stanju prilično retka...i da, regularne su vam varjante tako da ništa od onih stepena

mozda fotografije nisu najbolje ali svi novcici (osim 5 para iz 1879) su u odlicnom stanju...zato me cena od 10 € malo iritira.
 
ok, hvala na infosima. :) da li znate mozda kako se krecu cene za 5,10 i 20 para iz 1883/1884?

5 para su nešto ređe i 1883 i 84....idu 2-3-4-5e u nekom osrednjem stanju a dosta više ako su dobrog kvaliteta...
10 i 20 para su česte i uvek slizane i oko 1-2-3e a u XF idu i preko 40,50e jer je dug opticajni period učinio svoje i dosta su ređe takve
 
sve kovanice su vam vrlo vredne jer su jako dobro očuvane...one nisu retke same po sebi, ja ih dobavljam i po 0.5e ali ovo je nešto jer je gradacija očuvanosti visoka ....predlažem vam da ih čuvate i budete obazrivi kod procenjivača jer bi vas svi prevarili za ovaj kvalitet...sve kovanice koje ste postavljali nisu ispod 15-20e najmanje i takav kvalitet se retko sreće..pravi kolekcionari treba da budu svesni koliko je teško da se naleti na ovako nešto posle 30.40god cirkulacije pa i cena mora biti odgovarajuća...ja kad pazarivam, ovakve 10-ke i 5-ice nisu ispod 30-40e u ovom stanju...
pozdrav
 









Evo ja imam ova 4 novcica iz 1868 odnosno iz 1879 pa me zanima koliko vrede.

5 Para 1868
5 Para 1879 (revers okrenut za 180°)
10 Para 1868
10 Para 1879 (revers okrenut za 180°)

Odlicni komadi kolega, pridruzujem se cestitkama uz savjet da ih cuvate i ako niste dosad onda definitivno zastitite kako bi ostali ovakvi, ne preporucujem obicne albume nego bar one kartoncice sa folijom kakvo Marko stiti kovanice ( a i ja, malo vrijednije primjerke) ili jos bolje ako imate kapsule, to vam je ubjedljivo najkvalitetnija zastita a ovo su komadi koji definitivno zasluzuju takvu. veliki pozdrav.
 
2 x 10 Pfennig = 1941
1 x 10 Pfennig = 1942
1 x 10 Pfennig = 1943

1 x 5 Pfennig = 1937
1 x 5 Pfennig = 1938
1 x 5 Pfennig = 1940
3 x 5 Pfennig = 1941
1 x 5 Pfennig = 1942

2 x 1 Pfennig = 1937
2 x 1 Pfennig = 1939
1 x 1 Pfennig = 1941

Moze li mi neko reci koliko ovi “nacisti“ vrede?


Zavisi od kvaliteta ! Ako su u dobroj formi sve zajedno 10 evra
 

Back
Top