Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

BESPLATNA PROCENA, OTKUP, PRODAJA I RAZMENA : DUKATA, ZLATNIKA, SREBRNJAKA , KOVANOG I PAPIRNOG NOVCA , MEDALJA I ORDENJA .
MOZETE POSTAVITI VAS MARERIJAL DIREKNO NA TEMU ILI NA PP, ILI DIREKTNO NA > numizmatika.bogdan@yahoo.com < (kod mail poruka obavezno navedite vas broj telefona) ili na 064-00-77-555 , odgovor stize naj kasnije za 24 casa.
Togodje vrisim otkup valuta u metalu austriskih silinga,(nemackih i bih ) maraka,( americkih,kanadskih,australiskih,singapurskih )dolara, svajcarskih franaka, engleskih funti,makedonskih denara,hrvatskih kuna,slovenackih tolara, bugarskih leva itd.
Prodajem pomocni numizmaticki materijal : albume za papir i metal i kataloge.
ISPLATA ODMA U GOTOVOM !
poz..kakve zlatnike imas i cena
miro
 
meni bi trebala pomoc oko ovog novcica... od kad je i vredi li...unapred hvala
SP_A0009-1.jpg

zhue79
 
Pozdrav!
Dobio sam talir Marije Terezije :) i zanima me nesto vise o njemu..
Da li se radi o novo kovu ili je talir bas iz toga vremena.. - kako to mogu znati?
Mozete reci i cca vrijednost, ali vise me zanima koliko je star.

Citam po netu svasta nesto, ali mislim da ce neki ljudi to ovdje najbolje procjeniti...

evo sken (na obodu pise "Iustitia et Clementia" sa simbolima izmedju rijeci)
 

Prilozi

  • IMG1.jpg
    IMG1.jpg
    103,6 KB · Pregleda: 13
  • IMG2.jpg
    IMG2.jpg
    112,8 KB · Pregleda: 13
Novokov, 10-15 eura, a kolega vidi se vrlo lahko po izrazito ostrim linijama,,pozdrav.

zahvaljujem.
a da li mozete reci koliko je star talir? okvirno barem..

edit: znam da nije tema ali zanima me malo o novokovu opcenito.. pocetnik sam u numizmatici, pa bi molio pomoc-moze i link neki jer nisam nasao nista konkretno.
znaci sto je to tocno? i kako da identificiram svoj primjerak.. gdje i kada je kovan i sl...
 
Poslednja izmena:
zahvaljujem.
a da li mozete reci koliko je star talir? okvirno barem..

edit: znam da nije tema ali zanima me malo o novokovu opcenito.. pocetnik sam u numizmatici, pa bi molio pomoc-moze i link neki jer nisam nasao nista konkretno.
znaci sto je to tocno? i kako da identificiram svoj primjerak.. gdje i kada je kovan i sl...

Nov kov kod Austrije se kuje od 1932 pa do dan danas , tako da moze da bude star 70 godina i moze i 2 dana , U pcetku se kovao da bi se uposlila Becka kovnica , a danas je to unosan poso kao pravljenje turistickih suvenira koji izgedaju i imaju svojstva starog novca . Poznaju se po tome sto se za nov kov stavlja godina koja ne postoji , na primet taj model talira u sf kovnici se kovao do 1779 a oni su stavili 1780 , mnogi Austriski novcici imaju novkove
 
Taliri su maltene nauka unutar numizmatike. To je vjerojatno najduze kovan novac. I dan dans se kuju raznorazni novokovi uglavnom kao suveniri. Isto tako i dan dans je to novac koji prihvataju na buvljacima i pijacam po arapskim zemljama jer je tradicionalno ostao cijenjeno sredstvo trgovine. Postoji jako veliki broj razlicitih kovanja koja su radjena sirom svijeta. Pored austrijskih kovnica ovaj talir je kovan u arapskom svijetu iz vec navedenog razloga. Ovdje dajem link na jednu stranicu na engleskom koju sam iskopao prije dvije-tri godine kada mi je u ruke dosla kolicina od nekih 30-tak komada raznih "terezijanera" kako ih u narodu zovu. Nadam se da ce to pomoci zainteresiranima za ovu teamtiku.

http://www.theresia.name/en

Ovaj komad ovdje je definitivno novokov ali bi bilo interesantno upratiti koji i odakle! Vrijednost ide kao srebro ili mozda vise ako nadjes nekoga ko to skuplja :mrgreen:
 
http://www.theresia.name/en

Ovaj komad ovdje je definitivno novokov ali bi bilo interesantno upratiti koji i odakle! Vrijednost ide kao srebro ili mozda vise ako nadjes nekoga ko to skuplja :mrgreen:

stvarno super stranica - dala mi je odgovore na skoro sva pitanja .. talir je vjerovatno jedan od cescih.. radi se o kovanju u "mostly Vienna; few in Birmingham, Brussels, Paris, Rome", a godina "1853-today"

hvala na pomoci.. :ok:
 
Taliri su maltene nauka unutar numizmatike. To je vjerojatno najduze kovan novac. I dan dans se kuju raznorazni novokovi uglavnom kao suveniri. Isto tako i dan dans je to novac koji prihvataju na buvljacima i pijacam po arapskim zemljama jer je tradicionalno ostao cijenjeno sredstvo trgovine. Postoji jako veliki broj razlicitih kovanja koja su radjena sirom svijeta. Pored austrijskih kovnica ovaj talir je kovan u arapskom svijetu iz vec navedenog razloga. Ovdje dajem link na jednu stranicu na engleskom koju sam iskopao prije dvije-tri godine kada mi je u ruke dosla kolicina od nekih 30-tak komada raznih "terezijanera" kako ih u narodu zovu. Nadam se da ce to pomoci zainteresiranima za ovu teamtiku.

http://www.theresia.name/en

Ovaj komad ovdje je definitivno novokov ali bi bilo interesantno upratiti koji i odakle! Vrijednost ide kao srebro ili mozda vise ako nadjes nekoga ko to skuplja :mrgreen:

Талир Марије Терезије је у арапском свету 18. и 19. века био оно што је данас долар - универзално средство плаћања. Као што вам данас за куповину нафте од Арапа требају долари, тако су вам онда требали талири - зато су их велике европске колонијалне и трговачке силе и ковале. На пример - кад је Италија кренула у освајање Етиопије, 1935., римска ковница је почела да их кује за потребе инвазионе армије. Кад су Британци кренули у "ослобађање" Етиопије 1940. и они су кренули да их кују у ковници Бомбај. (Мислим да их је Лондон ковао у 19.веку).

Није ми познато да су их Арапи икад ковали, осим можда неке мале "кућне радиности".

Ако је неко читао Карла Маја кад је био мали, талири М.Т. се наглашено помињу у "Каравану робова" (ја сам ту први пут чуо за њих).

Бај д веј, долар је енглеска реч за талир, зар не?
 

Back
Top