KAKO STE POCELE/NAUCILE DA KUVATE?

gost 125526

Veoma poznat
Poruka
11.724
Da vam u poverenju :lol: kazem...ja ne umem da kuvam.., a znam trebalo bi (citaj-drustvene norme i ekonomska situacija nalazu).. Aj to manje-vise s obzirom da do sada nisam ni imala nekak'u zeljicu, al' evo sad (u poslednje vreme) kao da me malkice obuzima.. Otuda tema..

Znacilo bi mi i malo podrske tipa-pa dobro, nije strasno..umes da skuvas kafu, caj i jaja.. :lol:
 
Ja sam naučila da ''kuvam'' pored čoveka koga sam mnogo volela... imala sam 26 godina (nikad nije kasno:)) On je umeo da sprema fantastičnu klopu i ja sam pored njega dobila želju da naučim da hranom iskazujem ono što osećam :)

Danas mi ''kuvanje'' predstavlja zadovoljstvo ... i ako više nisam sa čovekom koga sam volela .... Njegovo mesto je zamenio neko drugi, ali ljubav prema kuvanju je ostala. Ne znam ni dan danas da spremam pasulj, supu, sarme .... više sam naklonjena pikanterijama ..... i to što spremim je jako ukusno. Nikad još nisam omašila. Ali nisam za beskonačno duge sate provedene u kuhinji .... Ja sam instant kuvarica - kod mene se sva klopa spremi za najviše sat vremena.

Mislim da je za kuvanje, kao i za sve ostalo u životu, potreban talenat.
 
evo ja ti pruzam podrsku...
ja kuvam po receptu..uzmem svesku, citam i kuvam...najbolje pravim punjene paprike, pa onda musaku i pasulj...mada me pasulj mrzi da kuvam jer moram da ga ispirem tri puta...
najvise volim da pravim kolace - koje -pak-izbegavam jer se bojim da se ne ugojim..
takodje retko kuvam - jer sam celog dana na poslu...
sto ce reci - kuvam samo kad imam slobodan vikend - pa i tad ne uvek, nego samo kad mi dodje
 
evo ja ti pruzam podrsku...
ja kuvam po receptu..uzmem svesku, citam i kuvam...najbolje pravim punjene paprike, pa onda musaku i pasulj...mada me pasulj mrzi da kuvam jer moram da ga ispirem tri puta...
najvise volim da pravim kolace - koje -pak-izbegavam jer se bojim da se ne ugojim..
takodje retko kuvam - jer sam celog dana na poslu...
sto ce reci - kuvam samo kad imam slobodan vikend - pa i tad ne uvek, nego samo kad mi dodje


Ja i kad imam nacrtan recept, ne bih bila ja kad ne bih nešto promenila. Sve stavljam od oka :lol: Znači ako piše 250g brašna ... kod mene to znači ''otprilike 3 puta mahneš brašnom iznad hrane'' i tako .... :mrgreen:
 
Моја мама је најбоља куварица на свету, увек кува са пуно љубави и воље и заиста се посвећује томе: то је тајна њеног кулинарског умећа. Сестра је наследила ту склоност, таленат и љубав...ја не!

До касних двадесетих нисам знала ништа да скувам осим јаја и виршли на 100 начина, јер смо као студенти најчешће то јели...:lol:
Тек кад сам се удала и отишла да живим у једној суморној бачкој вароши...из пуке досаде, док ми је супруг био на послу, а ја незапослена - почела сам да копам по куварима.
Жао ми је што нисам кување учила од маме. Док је било шансе, ја нисам имала интересовања.

Сада кувам ...па..солидно. :roll: Ко што рече Наташа, више сам од оних инстант куварица... понекад баш добијем инспирацију па се развалим од кувања и експеримантисања... Али ме то ретко хвата. Све чешће наручујем клопу када ме мрзи да кувам. :-|
 
Evo npr ja ..:lol:
Domaćica u pokušaju...:lol:
Nije da ne volim kuvanje nego nekako uvek zaboravim da treba nešto i da se skuva.:roll:

Setim se samo kad osetim u ustim ukus neke konkretne klope,tako da me samo želja za nečim inspiriše.

Dok ne osetim ukus , ili mi ne padne na pamet neko konkretno jelo , mogla bi i da ne jedem...

Al pošto jeli više nisam sama , i moji sustanari i članovi porodice imaju potrebe za hranom, silom prilika mora da se kuva ručak ...

Moji ručkovi su kratki ali slatki, oni što se kuvaju za sat ili sat-ipo, na brzaka ...
Usavršila sam neka jela , neka su mi onako osrednje uspela , a neka sam procenila da ne treba ni da pokušavam da kuvam ...Tu spadaju pasulj, sarma , punjenje paprike , podvarak...Srećom mama mi je još u formi pa se za to uvek njoj obratim...

Kuvanje je umetnost i mora se učiti...i voleti što je najgore , a ja sam nekako sasvim indiferentna po tom pitanju...do daljnjeg !
 
Da vam u poverenju :lol: kazem...ja ne umem da kuvam.., a znam trebalo bi (citaj-drustvene norme i ekonomska situacija nalazu).. Aj to manje-vise s obzirom da do sada nisam ni imala nekak'u zeljicu, al' evo sad (u poslednje vreme) kao da me malkice obuzima.. Otuda tema..
Znacilo bi mi i malo podrske tipa-pa dobro, nije strasno..umes da skuvas kafu, caj i jaja.. :lol:
Ma imas podrsku od jednog muskarca..ali nikad se neces tako udati :D
 
Da vam u poverenju :lol: kazem...ja ne umem da kuvam.., a znam trebalo bi (citaj-drustvene norme i ekonomska situacija nalazu).. Aj to manje-vise s obzirom da do sada nisam ni imala nekak'u zeljicu, al' evo sad (u poslednje vreme) kao da me malkice obuzima.. Otuda tema..

Znacilo bi mi i malo podrske tipa-pa dobro, nije strasno..umes da skuvas kafu, caj i jaja.. :lol:

Mislim, da se kuvanje mora volit. I dokle god ga doživljavaš kao društvenu normu, neće ti biti lako. Ka šta meni ne bi bilo lako da 'moram' obavljati nešto šta ne volim...
Primjećujem (ovo sada ne aludiram na tebe), da je nekako postalo in, da se cure 'hvale' kako ne znaju ni jaja skuvati. Kao da se iz nekog razloga percepcija kuvanja svela na nešto sramotno i površno.

Ja kuvanje doživljavam kao jako kreativnu stvar. Puno volim eksperimentirati. Kuvam i tradicionalna jela, ali mi ona nisu toliko inspirativna. A zanimanje sa kulinarstvo mi se javilo jako rano. Nedavno mi je mama naletila na neku zaboravljenu svešcicu u koju sam upisivala neke recepte, mislim da sam tada imala 11-12 godina, pa smo se skupa slatko nasmijale.
Nerazdvojivi dio, mi je i ritual jedenja...obiteljski obrok. To je emocionalni ritual, ne samo zadovoljavanje gladi i okusa. Za mene, jedna od važnijih stvari :) ...

Auu, vidi koja je ura...moram postavit stol :)
 
ja sam sa 19/20 otisla au pair u italiju,ne znajuci nista da skuvam
i tako ostanem sama s detetom kod kuce,mozemo da jedemo spagete svaki dan(ono dete bi jelo svaki svakijati dan pastu) a mogu i da skuvam nesto,njena mama me nije terala specijalno ali...
tako polako,sam pocela da kopiram od ove zene i naucila da kuvam
kako?pa nisam neka super kuvarica,ali sam samostalna :) ne zavisim od mame,svekrve,muza
 
Mislim, da se kuvanje mora volit. I dokle god ga doživljavaš kao društvenu normu, neće ti biti lako. Ka šta meni ne bi bilo lako da 'moram' obavljati nešto šta ne volim...
Primjećujem (ovo sada ne aludiram na tebe), da je nekako postalo in, da se cure 'hvale' kako ne znaju ni jaja skuvati. Kao da se iz nekog razloga percepcija kuvanja svela na nešto sramotno i površno.

Ja kuvanje doživljavam kao jako kreativnu stvar. Puno volim eksperimentirati. Kuvam i tradicionalna jela, ali mi ona nisu toliko inspirativna. A zanimanje sa kulinarstvo mi se javilo jako rano. Nedavno mi je mama naletila na neku zaboravljenu svešcicu u koju sam upisivala neke recepte, mislim da sam tada imala 11-12 godina, pa smo se skupa slatko nasmijale.
Nerazdvojivi dio, mi je i ritual jedenja...obiteljski obrok. To je emocionalni ritual, ne samo zadovoljavanje gladi i okusa. Za mene, jedna od važnijih stvari :) ...

Auu, vidi koja je ura...moram postavit stol :)
jeste jeste
dodju ponosne "jao ja ne znam da kuvam" :roll: nije strasno ako nisi neki talenat pa ne znas previse jela ali hvaliti se neznanjem mi je glupost
kuvanje je nekako deo opste kulture:) kao reci "znam da zivim sam-a"
 
Ja sam sve o kuvanju naucila od tate u prolazu,jer je on maestro i sto puta bolje kuva od mame.Ona je opet expert za olace ali mene to nije nikada interesovalo.I sada mi je najveci smor priprema istih pred slavu narocito sto ona recimo vanilice vadi naprstkom:roll:
Tata je uzasno praktican u kuhinji i sve se spremi za sat vremena,tako da i ja ne boravim oko sporeta satima,i smatram to gubljenjem vremena.
Skupljam recepte,pitam,istrazujem...
Od ex svekrve sam takodje dosta caka pokupila jer je ona tek domacica za pricu jedino nismo stigle do razvijanja kora za pite..al'sta cu kad mi brak nije dovoljno potrajao.:roll:
U sustini volim da kuvam jer volim i da jedem,a posto se svakako ne mogu jesti sendvici na sto nacina kuvam i ne razmisljam dal volim nego to krene samo od sebe...;)
 

Back
Top