KAKO STE POCELE/NAUCILE DA KUVATE?

Hehe...volim da kuvam, pecem, spremam...vec u petom razredu osnovne skole s radoscu sam pravila razne kolace..a jos vise volim da jedem slatko...pa cesto napravim nesto i kad sam sama kuci, za sebe....

Ni kuvanje mi nije problem...umem da spremim dosta toga....uostalom brzo ucim pa mi nista i ne pada tesko...bitno je da imam recept.....:D
 
Da vam u poverenju :lol: kazem...ja ne umem da kuvam.., a znam trebalo bi (citaj-drustvene norme i ekonomska situacija nalazu).. Aj to manje-vise s obzirom da do sada nisam ni imala nekak'u zeljicu, al' evo sad (u poslednje vreme) kao da me malkice obuzima.. Otuda tema..

Znacilo bi mi i malo podrske tipa-pa dobro, nije strasno..umes da skuvas kafu, caj i jaja.. :lol:

u poverenju:lol:
pa-dobro-nije-strasno...;)
ja sam nedavno "naucila" da kuvam,ako se to tako moze reci,(a imam 15 god.) jednostavno sam malo-pomalo kuvala ponesto, delom zbog toga sto sam imala zelju da malo pomognem mami koja ima previse obaveza, a ja neuporedivo manje, a delom zbog toga sto bas volim da jedem(ne, nisam debela:mrgreen:).

sad vi mislite:kako ova mala prica gluposti, ali da tako je,ja sam vrlo ozbiljna

za pocetak skuvaj kafu, ali pazi da ti ne pokipi;)
 
u poverenju:lol:
pa-dobro-nije-strasno...;)
ja sam nedavno "naucila" da kuvam,ako se to tako moze reci,(a imam 15 god.) jednostavno sam malo-pomalo kuvala ponesto, delom zbog toga sto sam imala zelju da malo pomognem mami koja ima previse obaveza, a ja neuporedivo manje, a delom zbog toga sto bas volim da jedem(ne, nisam debela:mrgreen:).
sad vi mislite:kako ova mala prica gluposti, ali da tako je,ja sam vrlo ozbiljna
za pocetak skuvaj kafu, ali pazi da ti ne pokipi;)

Jednostavno ovo je domaci zadatak koji se mora uramiti..15 godina..svaka cast:)
 
Verovatno sam pocela da kuvam kad sam pocela da zivim sama... a kuvanje sam prvo pokupila od mame - tj. ona mi je, onako usput, dok ona sprema a ja sedim pored nje, davala kratka objasnjenja sta i kako... a i iz "kloparoske" kuce sam... a najvise sam naucila da kuvam od bivsih momaka :) uvek sam bila sa tipovima koji dobro kuvaju, i medjunarodnim, tako da sam sada strucnjak za fusion kuhinju, takoreci :lol:
 
Stvarno si havarius..nacin pripreme..zacini..novi ukusi..;)..meni je to nejasno..zelis i volis jesti a ne volis spremiti hranu na omiljen nacin..mislim uopsteno..kad kazu ne vole kuvati.
Nisam, samo proveravam šta drugi ljudi podrazumevaju pod eksperimentisanjem.
Što je nejasno kad neko ne voli da kuva? Prosto ta aktivnost nije nešto u čemu uživam. To ti je kao pranje sudova - neko to radi da bi odradio posao, da bi imao iz čega da jede, da se sudovi ne bi usmrdeli (poznavala sam jednu devojku koja je prljave tanjire stavljala u frižider da se ne bi usmrdelli, pa kad ostane bez prostora u istom i čistih tanjira, povadi ih i opere)... a meni je to kao 5 minuta meditacije, skroz se opustim.

To znači recimo, da sam otvorena prema novim okusima, da se ne držim slipo recepta, već ubacim neku novu travku/začin.
Hmm, to i ja radim ponekad, ali mi to nikad nije delovalo kao nekakvo posebno eksperimentisanje, prosto prilagođavanje hrane svom ukusu (bar u mom slučaju).

Da me zanima kako kuvaju i šta jedu ljudi drugih kultura. Da se nešto šta je slano može kombinirati sa slatkim. Smišljam neke nove kombinacije....I tako u nedogled.
Ovo je već ono što sam mislila da eksperimentisanje jeste. Ah, i mene zanimaju razni ukusi i šta jedu u drugim kulturama, tako da uvek rado probam kad neko drugi spremi nešto neobično i jedem lokalnu hranu tamo gde odem, ali nešto nemam poverenja u svoje kulinarske sposobnosti (ni želje) da bih se usudila da sama isprobam da napravim.
 
Ni ja ne mogu reci da volim kuvati..ali mi se jednostavno namece..mame babe tetke strine recimo obicne shpagete prekuvaju..iz tog razloga ne zelim jesti svasta..vrte 5 istih jela ceo zivot..a ako im ponudis neke morske plodove..ne bi ni mrtvi probali..i kako ocekujes od njih da tako nesto naprave.
 
A šta to znači "umeti kuvati"..... stvarno?

Ako imaš od čega da napraviš pikantnu sarmu onda verujem da će da bude lepa ko god da je skuva, osim ako zagori :)

A ne znam nijednog profi kuvara ili čoveka takvog talenta da mu je svako jelo lepo ili da ga sprema mnogo brzo, pa da je još pun nekih egzotičnih ideja.....
Kad nam je pravio uvod za programiranje, rekao asistent kako je recept tipičan primer algoritma, a sad mi nekako nejasno koji debil ne može da prati uputstvo.

U čemu se ogleda "umeće kuvanja"?

Umem da bacam palačinke, ali ne verujem da je to to.....

Da li je to veliki opseg napamet naučenih recepata? U tom slučaju ja sam nula :|

Ne pravim poentu, stvarno pitam.....
 
A to, recimo, prekuvane špagete..... pa da, možda je to..... ali ne bi one tako pravile da ne vole da ih jedu takve. Kuvaju ceo život pa onda verovatno govore kako i umeju da kuvaju. 5 jela, ali 5 jela konstantno :lol:

Ćale napravi neku čorbu od paradajza koja je oličenje bljutavosti i on uživa u njoj, a ja posle toga uvek bučem po frižideru "da nađem neku pravu hranu" :lol:
 
Код мене су и бака и мама одлично кувале, а тата је био задужен за роштиљ, који је изврсно спремао. Ја сам,
ни сама не знам како, мало по мало учила гледајући баку и мајку да кувам.
Волим да кувам и временом сам се испраксирала да брзо и једноставно кувам, осим наравно оних јела,
као што је свадбарски купус, за који је потребно 6-7 сати. Мање више сва јела из домаће кухиње одлично
спремам, једина слаба тачка ми је риба и то само из тог разлога што моји нису неки љубитељи рибе и што
сам је мало спремала.
Наравно нисам увек расположена за кување и тада наручимо pizzu, или ако смо у могућности изађемо
у неки ресторан.
 
A šta to znači "umeti kuvati"..... stvarno?

Ako imaš od čega da napraviš pikantnu sarmu onda verujem da će da bude lepa ko god da je skuva, osim ako zagori :)

A ne znam nijednog profi kuvara ili čoveka takvog talenta da mu je svako jelo lepo ili da ga sprema mnogo brzo, pa da je još pun nekih egzotičnih ideja.....
Kad nam je pravio uvod za programiranje, rekao asistent kako je recept tipičan primer algoritma, a sad mi nekako nejasno koji debil ne može da prati uputstvo.

U čemu se ogleda "umeće kuvanja"?

Umem da bacam palačinke, ali ne verujem da je to to.....

Da li je to veliki opseg napamet naučenih recepata? U tom slučaju ja sam nula :|

Ne pravim poentu, stvarno pitam.....

mozda...u reakcijama onih kojima serviras to nesto...sto si skuhao? ;)

evo, ja kao sve znam napamet tj. otprilike, al nikad nije isto...il nesto fali ili dodam nesto novo, al gledam da ne uprskam stvar...:D


kunst je mozda i kad od "nicega" (tipa, ostaci svega i svacega...) spremis nesto jestivo, a?

e jbga...ja bas volim kuhat, "pacijenti" se ne zale pa...:D:D:D
 
Uh to me strasno nervira kod 'vrlih' kuvarica..kad svaki put pitaju kakvo je jelo:evil:
Meni ama bas svaki put ispadne isto..palacinke mozda ne..i sto kaze strela za picu..napravimo sami testo..tanko..hrskavo..takvo u nijednoj pizeriji nisam video..o ceni da i ne govorim.
 
Uh to me strasno nervira kod 'vrlih' kuvarica..kad svaki put pitaju kakvo je jelo:evil:
Meni ama bas svaki put ispadne isto..palacinke mozda ne..i sto kaze strela za picu..napravimo sami testo..tanko..hrskavo..takvo u nijednoj pizeriji nisam video..o ceni da i ne govorim.

ma...sta imas pitat
ako zakofrnu ocima, zagrcnu se i padne im glava u tanjur...onda nije dobro...8)
 
Kuvanje me nikad nije zanimalo i dan danas ne umem da skuvam tri jela a da su jestiva.
Ali, jedem sve i nikad hrani ne nalazim mane niti volim da se mesam u ono sto nisam sposoban da preuzmem.
Za 12 godina braka, samo tri puta nisam mogao da pojedem sto je zena skuvala, ali nije mogla ni ona :) jednom je bilo preslano, drugi put...hm...nekog zacina ili zaprske previse....uglavnom, nisam nimalo zahtevan kada je kuvanje u pitanju, time kompenzujem sopstvenu nezainteresovanost :)
 
U čemu se ogleda "umeće kuvanja"

u tome da neko otvori poluprazan frizider i vidi-nista, a neko vidi novu kreaciju...po meni je to umece, iz nicega stvoriti nesto, ali jos i da kreacija bude ukusna...

kad sam pocela da ucim da kuvam? pa valjda svako dete nauci jaja, krompir, virsle na sto nacina da spremi... pocela sam kada sam ustanovila da zelim da jedem nesto bas 100% po mom ukusu, a moj ukus je cepidlacki... a onda i kada sam se odselila iz mamine(&tatine) kuhinje:) malo ozbiljnije... jos uvek pojma nemam gomilu stvari...

moje misljenje je da svako ko uziva u dobroj klopi pre ili kasnije krene i sam da je sprema. ne samo jer nema novaca za svakodnevno ice i pice po restoranima, nego mi je to nekako sastavni deo opste kulture zivljenja i uzivanja, jeste ne moze svaki dan da se izigrava najdzela ili dzejmi, ali i obicne stvari mogu da se naprave malko interesantnijim, drugacijim svaki put...
 
Izvolite testo za pizzu!
250ml mleka
1 kvasac
so..secer
1/5l kiselog mleka ili jogurta
2 jaja
prasak za pecivo
meko brasno
Dok kvasac naraste..ostale namirnice se stave u kg brasna..doda kvasac..umesi testo i to je sve.
Visak testa ostavite u friz..namazana kesa uljem..izmedju svakog testa i redjate jedno po jedno.:)
 
Počneš od onoga što voliš da jedeš. Time prebrineš motiv ;)
A inače nije to kuvanje neko posebno znanje; ja baš ne znam kad sam počela da 'učim' i da li sam 'naučila', ili kada se to desilo. Jednostavno poželiš da obraduješ sebe ili nekog dragog (kod mene je bilo ovo drugo). Kod mog sadašnjeg muža i mene je neka tradicija bila da dolazi petkom kod mene na večeru jer sam ja tada bila sama kod kuće i uživala sam da ceo petak popodne provedem u kuhinji spremajući nešto za njega. I tako, to je trajalo oko dve godine, svaki petak druga klopa; pa ti vidi ;)

I sad obožavam da tražim nove recepte, iz sastojaka i načina pripreme vidim da li bi se dopalo njemu i meni; takođe redovno prepravljam recepte.
Ali nema šanse više da provodim sate u kuhinji. Kod biranja recepta trudim se da zadovoljim - brzinu, cenu, da bude zdravo (ili baš da ne bude potpuno nezdravo) a ukuse doterujem začinima (belim lukom hihi).
 
uf. :oops:
kada sam se udala znala sam da skuvam virsle i jaja. :-)
(klasika, mama super kuva, nikad me nije zanimalo, bla, bla).
e onda se zainatim, pa polako, uz mamine savete (mama, kako da skuvam supu? :-)) lepo krenem da kuvam.
secam se da sam pravila npr. punjene snicle (izlupas sniclu, stavis unutra kackavalj, eventualno sunkicu, zamotas, ispeces), uz to neki krompir i prste da polizes. moj muz da ne poveruje kako je sve njam. :lol: ali, tada sam imala bas puno vremena.
ono sto je kod mene bilo kljucno jesu salate na milion nacina.
glavni obrok - grcka salata (ja tu stavim paradajz, papriku, kuvana jaja, fetu, maslinovo ulje, malo soli, bibera, origana...).
sad, kod mene je prednost to sto svi volimo laganiju hranu, supica, salata, pasta, nismo za meso svaki dan, nista zaprska, masno...
a sad se moja mama cudi kakva ja to jela spremam. :lol:
ja ni danas ne znam da motam sarme, ne znam da spremim npr. podvarak...
ma, nista se ne sekiraj, samo lepo pratis uputstva (ili recept) i bice sve OK.
i ne preteruj sa zacinima, lako je dodati a tesko oduzeti. :-)
takodje, zamrzivac je zakon.
i jeste, treba imati neki dar za kuvanje, ili ne znam kako to da nazovem, znam ljude koji i posle 40 godina kuvanja ne umeju nista da skuvaju (sve im je neukusno, pregorelo, nejedljivo).
 
Зашто саркастична?
Па то је један прелеп дар - умети уживати у нечем што је свакодневно! :)

Ok..Možemo i tako reći...
A ja bih rekla, da je dar svakodnevno uživati u stvarima. Nešto svakodnevno je i posao koji radimo, zar ne? Ali koliko ljudi uživa u njemu? Samo oni koji vole to šta rade, rekla bih...
 

Back
Top