Sta je patriotizam?

Ma patriotizam je kad pljujesh svoj narod i radish protiv njegovih interesa jer mu time otvarash ochi.
Hajde malo da pričamo o protestu.

Huligani koji su rušili Beograd, palili ambasade... Daleko je to od patriotizma. Ti ljudi su svojim delovanjem radili protiv interesa Srbije. Da li da ih nazovemo izdajnicima? Ja bih ih pre nazvao nepromišljenom balavurdijom. Oni su verovatno mislili (ako su uopšte išta mislili) da čine dobro Srbiji.

Sa druge strane imamo ljude koji su jedva dočekali to što se desilo kako bi popljuvali Srbiju, kako bi celom svetu pokazali da su Srbi divljaci i huligani. Takvi ljudi teško da su prijatelji Srbije, a ako su ujedno građani Srbije kako ih drugačije nazvati nego izdajnicima?

Ovako su mediji prenosili proteste:

B92 je spomenuo skup kod Hrama, ko je govorio, a akcenat je bio na huliganima. Pa su onda prenosili kako na hiljade huligana divlja, ruši i pali. Spominjali su i stvari koje se nisu desile, kao što je demoliranje tržnog centra Merkator u Novom Sadu (policija im nije dala ni da priđu).

CNN je spomenuo huligane i divljanje. Komentator CNN-a je rekao da je nekoliko desetina huligana (few dozens) divljalo po gradu, ali da je to sasvim beznačajan incident naspram nekoliko stotina hiljada ljudi koji mirno protestuju na (kako je sam reporter rekao) veličanstvenom skupu ispred Hrama Svetog Save. Zatim je istakao kako ni druge zemlje nisu imune na huligane, da ih ima i u SAD, Parizu, Londonu... Spomenuo je i demonstracije protiv globalizacije širom sveta, na kojima je takođe bilo huligana koji su napadali ambasade i palili zastave (naročito američke). Uzgred, pohvalio je (na moje čuđenje) "blagovremeno reagovanje srpske policije".

Kao da se oni prvi trude da, kako bi naš narod rekao, budu veći Turci od Turaka.
 

Back
Top